Svět ve stínu démonů: Věda jako svíčka v temnotě diskuze
Carl Sagan
Jak se máme inteligentně rozhodovat ve světě stále více ovládaném technologiemi, když nechápeme rozdíl mezi pseudovědeckými mýty a ověřitelnými vědeckými hypotézami? Carl Sagan, laureát Pulitzerovy ceny a významný astronom, zastává názor, že vědecké myšlení je kritické nejen pro hledání pravdy, ale i pro dobro našich demokratických institucí. Sagan komentuje naši historii a kulturu, zkoumá a s podloženými fakty vyvrací klamy z dob minulých jako je čarodějnictví, léčení vírou, démoni i UFO. Přes to všechno se v dnešním takzvaném věku informací až znepokojivě daří pseudovědám s příběhy o mimozemských únosech, vyvolávání zemřelých a společných halucinacích, které si vyžadují pozornost a respekt. Jak Sagan jasně a výmluvně dokazuje, zpěv Sirén nerozumu není jen nesprávnou odbočkou naší společnosti, ale nebezpečný pád do temnoty, která může ohrozit naše základní svobody.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Věda
Vydáno: 2023 , Epocha (ČR)Originální název:
The Demon-Haunted World: Science as a Candle in the Dark, 1996
více info...
Diskuze o knize (2)
Přidat komentář
Jsem zhruba v polovině a dobojovat to do konce bude asi docela trápení. Sagana a jeho knížky miluju a zaujímají v mé knihovně čestné místo. Ale toto koupit byla chyba. Ten překlad je naprosto otřesný. Nečetl jsem originál, nemůžu porovnávat, ale na můj vkus až příliš často věty vůbec nedávají smysl. A konzerva coca coly? To jako vážně? Co to proboha je za kravinu?
Mimochodem, knížka je neskutečně nezábavná a nedivím se, že se vydání u nás až doteď nikdo neujal
Autorovy další knížky
1997 | Kontakt |
1998 | Kosmos |
2000 | Draci z ráje |
1998 | Stíny zapomenutých předků |
1998 | Testament: Miliony milionů |
Ještě si dovolím jeden komentář. S Carlem Saganem, Dawkinsem, Hitchensem, Russelem, Harrisem a dalšími velmi chytrými lidmi se to má tak, že představili své hluboké myšlenky, logickou analýzou prokázali jejich pravdivost a přesto se vždycky najde skupina výrazně méně chytrých lidí, kteří tyto chytré lidi budou kritizovat a zpochybňovat jejich názory, práci i samotnou existenci. Čím hloupější tito kritici jsou, tím jednodušší, ale za to hlasitější jejich kritika je.
Správný přístup je: tenhle člověk je opravdu chytrý, určitě je chytřejší než já, nebo tématu přinejmenším věnoval spoustu času, napsal o tom knihu. Možná nemusí mít pravdu úplně ve všem, ale jejich myšlenky určitě stojí za úvahu.
Ale ne, fanatici, většinou bez toho, aniž by jejich knihy četli, budou vykřikovat něco o kacířství a rouhání a uráží je samotná představa, že se někdo odvažuje zpochybňovat jejich pomatené iluze.
V ČR jsme na tom ještě docela dobře (až na restituce a stálý vliv církví), ale US, Polsko, samozřejmě Vatikán, o muslimských zemích ani nemluvě, to je kapitola sama o sobě, v těchto zemích je pro kriticky smýšlejícího ateistu nelehké žít. Vliv náboženských bludů je jasně patrný každý den a více či méně ovlivňuje každého, kdo nežije v jeskyni, kompletně izolovaný od lidí.
Víc, než cokoliv jiného, mě zabedněnost lidí a neochota o věcech samostatně přemýšlet, naplňuje smutkem. Občas jsou to samozřejmě vztek, beznaděj a odpor, ale hlavně smutek.
Kde by společnost dnes mohla být, nebýt náboženských bludů a předsudků? Kam by se svět mohl vyvinout, nebýt zpátečnického myšlení a stovek let církevního útlaku myšlení, vědy a pokroku?