Tetovač z Auschwitzu diskuze
Heather Morris
Tatér z Osvětimi / Tetovač z Auschwitzu série
1. díl >
Tetovač z Auschwitzu je román vychádzajúci zo skutočného príbehu Laleho a Gity Sokolovovcov, dvoch slovenských Židov, ktorí prežili koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau a po vojne si našli nový domov v Austrálii. Lale v tábore dostal prácu tetovača. Jeho povinnosťou bolo číslovať väzňov, ktorých nacisti po selekcii nechali nažive, teda vpichávať im do predlaktí čísla s neodstrániteľným atramentom – jeden z najsilnejších symbolov holokaustu. Minimálnu slobodu pohybu, ktorú mu umožňovala táto funkcia, využíval na získavanie potravín výmenou za šperky a peniaze po zavraždených Židoch, čím nejedného spoluväzňa zachránil pred vyhladovaním. Jemu hrozila za túto činnosť smrť, mnohí iní jej vďačili za prežitie. Jedného dňa sa v rade na tetovanie vyskytlo vystrašené a roztrasené mladé dievča… Pre Laleho – fičúra, frajera a trochu aj dobrodruha – to bola láska na prvý pohľad. Zaumienil si, že popri vlastnom prežití urobí všetko pre to, aby prežila aj Gita. To, čo robí túto knihu zvlášť pozoruhodnou, je Laleho životný elán. Vedel, aký osud nacisti chystajú jemu aj ostatným väzňom, on sa však rozhodol nepoddať neľudskosti tábora, zachovať si dôstojnosť, osobnú integritu a žiť čo najplnšie, ako to bude možné. Napriek všetkej svojej drsnosti je Tetovač z Auschwitzu príbehom nádeje a odvahy, a hoci to znie neuveriteľne, aj príbehom veľkej lásky.... celý text
Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: 2018 , Ikar (SK)Originální název:
The Tattooist of Auschwitz, 2018
více info...
Diskuze o knize (8)
Přidat komentář
To Pavlaj: Nezlobte se na mě, ale příliš si to idealizujete. Je bezpočet dokumentů, autentických výpovědí a svědectví o tom jak to v táboře ve čtyřicátých letech chodilo. I kdyby jen polovina z toho byla pravda, hlavní hrdina by byl minimálně 5x bradou vzhůru než by se doplazil z jednoho bloku do druhého. Sama autorka přiznala, kolik si toho vymyslela, aniž by se alespoň základní informace ověřila.
Jak jsem psal v hodnocení: Je nutné na knihu koukat jako na smyšlený příběh vsazený do tohoto pekla. Pokud bychom měli hodnotit historickou stránku věci, je to největší odpad a urážka všech, kteří v tomto pekle zahynuli, nebo měli to štěstí a přežili.
To Pavlaj: to, že byl hodností kápa ani zdaleka neznamená to, že by si trajdal jak se mu zachtělo. Celá kniha je zesměšnění systému, který v podobných zařízeních fungoval. Musím se na tu knihu dívat jako na román vsazen do této doby. Pak je to napínavý příběh. Pokud bych se na knihu díval jako na vykreslení dobových událostí, odpad.
Zkusím zapolemizovat s některými komentáři, které označují knihu za špatnou, protože líčí koncentrák jako místo, kde se dalo žít a neukazuje ho jako tak drsné, jak ve skutečnosti bylo. Ale o tom přece ta kniha je, že Lale získal postavení privilegovaného vězně, jako byli kápové, a proto se ho ty hrůzy dotýkaly výrazně méně, ne? Proto se mohl volně pohybovat po táboře, proto neumíral hlady, proto v noci nemrzl v nevytopených barácích..... Proto se bál svůj příběh zveřejnit dřív než těsně před smrtí, aby nebyl obviněn z kolaborace. To, že se snažil ze své privilegované pozice pomáhat ostatním, mu věřit můžeme nebo nemusíme, určitě si spoustu věcí poupravil ve svůj prospěch, o tom žádná. Ale zpětně vidím výjímečnost toho příběhu právě v tom, že jako jeden z mála (nebo dokonce jediný) popisuje Osvětim z úplně jiné strany. Z té kápovské, která taky existovala.
omlouvám se za pravopisné chyby ale byla jsem naštvaná tak jsem nedavala pozor na překlepy. Snad mi odpustíte.
[Remus Hroozley]: každý má nárok na vlastní názor. Neberu ti ho, ale není pravda, že se t\to kniha musí líbit jen tzv. svátečním čtenářům. Já mezi takové rozhodně nepatřím a taky se mi líbila. kařdému se líbí něco jiného a má jiný vkus. tobě se můře líbit jiný žánr než je tento, ale to neznamená, že musís kritizovt ostatní čtenáře. Zajímalo by mě, čo čteš, že jsi takový expert.
Přečetla jsem si zajímavosti u této knihy a ty mě odradily od čtení. Nechci vkládat emoce do něčeho podobného jako byly Krvavé jahody. Raději volím skutečné příběhy když už, ne na motivy. Ještě asi nejsem zralá na romantiku v něčem tak zrůdném jako jsou koncentráky.
Štítky knihy
koncentrační tábory Židé Osvětim (koncentrační tábor) láska milostné příběhy tetování hrdinové holokaust, holocaust podle skutečných událostí oběti nacismuAutorovy další knížky
2018 | Tatér z Osvětimi |
2019 | Cilčina cesta |
2021 | Tři sestry |
2020 | Příběhy naděje |
2024 | Sestry pod vycházejícím sluncem |
To Obelix15: Vůbec se nehádám, já to tak dopodrobna, abych věděla, jak přesně žili kápové, nastudované nemám. Pokud vy máte, a říkáte, že je to blbost, tak vám věřím. V tom případě pak knížka nemá skoro žádnou hodnotu, protože jako román se mi to nelíbilo ani trochu (ploché postavy, nevyvolává žádné emoce atd.).