Velký Gatsby / Poslední magnát diskuze
Francis Scott Fitzgerald
Velký Gatsby (1925), vrcholné dílo z dob největšího flámu v dějinách USA, který Francis Scott Fitzgerald označil za „jazzový věk“ a sám do něj vydatně přispěl mnoha soukromými improvizacemi a pocity „ztracené generace“, přináší milostný příběh z lepší společnosti. Selfmademan Jay Gatz řečený Velký Gatsby i krasavice Daisy Buchananová však v éře prohibice do těchto sfér pronikli každý po svém a podobně se vyrovnávají i s novým životním stylem a břemenem americké „nevinnosti“. Nesoulad v jejich představách je leitmotivem románu, jenž přezkoumává romantický ideál mámivého „zeleného světla“ oné „budoucnosti, jež před námi rok od roku ustupuje“ a posléze ho nemilosrdně obětuje na oltář mýtu o věčné lásce. Fitzgeraldovo působivé zpracování meziválečné podoby amerického snu je v této edici doplněno nedokončeným románem Poslední magnát (1941), ve kterém se téma hledání, úpadku a pádu rozvíjí v atraktivních kulisách hollywoodských filmových ateliérů.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2008 , Leda , RozmluvyOriginální název:
The Great Gatsby
více info...
Diskuze o knize (4)
Přidat komentář
Snad jen doplněk - knihu Poslední magnát FSF nedopsal, a tak není celá, ale jinak je to tak, v prvním případě se jedná o dvě dílka - Velkého Gatsbyho napsal FCF 1928, velkého Magnáta začal psát mnohem později.
jaina-immortal - ten nejjednodušší - první jmenovaná je Odeonské vydání v Klubu čtenářů a mimo Velkého Gatsbyho obsahuje ještě další knihu - Posledního magnáta. Stačí?
Mám dotaz, jaký je rozdíl mezi touto knihou Velký Gatsby - Poslední magnát a mezi knihou Velký Gatsby (http://www.databazeknih.cz/knihy/velky-gatsby-2459)?
Štítky knihy
20. století milostné romány americká literatura USA (Spojené státy americké)
Autorovy další knížky
2019 | Velký Gatsby |
2009 | Podivuhodný případ Benjamina Buttona / The Curious Case of Benjamin Button (dvojjazyčná kniha) |
1979 | Velký Gatsby / Poslední magnát |
1992 | Krásní a prokletí |
1976 | Něžná je noc |
Co se týče této knížky, mohu posoudit jen film, knihu jsem ještě nečetl. Film jako takový se mi líbil. V první třetině filmu byly sice slabší místa, ale pak se to rozjelo a bylo to fajn. Měl bych akorát jen dvě výtky a to že to bylo na můj vkus hodně barevné oproti skutečné barevnosti té doby. Ale největší chybu filmu vidím v hudbě. Nechápu, proč tam narvali hip hop a některé sekvence house music, to jsem vážně nepochopil. Nebylo to absolutně vhodně a hodně mi to pokazilo ten příjemný dojem z celého příběhu. Jakoby nebylo dost swingových orchestrů, které to uměly v té době také pěkně rozparádit...To je hodně velká chyby filmu. Protože to nebylo žádné fantasy ani scifi a tahle musika tam prostě nepatří...