Zlatý kompas diskuze
Philip Pullman
Jeho temné esence / Temné hmoty série
< 1. díl >
Fantasy trilogie Jeho temné esence se okamžitě po vydání stala mezinárodním bestsellerem a na literárním nebi září jasným světlem dodnes. Příběhy neobyčejné dívenky Lyry milují děti i dospělí po celém světě, podle prvního dílu byl natočen hollywoodský velkofilm. Říká se, že ta největší dobrodružství začínají docela obyčejně, a v případě Lyry, hlavní hrdinky trilogie Jeho temné esence, to rozhodně platí. Když ji napadne schovat se v kuřáckém salonku na univerzitě, kde žije v láskyplné, byť poněkud nesoustavné péči roztržitých scholárů, vede ji k tomu čirá zvědavost. Netuší, že svou přítomností zabrání rektorovi, aby otrávil jejího strýčka lorda Asriela, a že ji samou zavedou důsledky uličnického kousku až daleko na sever. Právě tam se totiž vydá hledat kamaráda Rogera uneseného tajemnými Vrahouni. Cestou se seznamuje s medvědím psancem Iorkem Byrnisonem, vzduchoplavcem Lee Scoresbym a půvabnou královnou divoženek Serafinou Pekkalou. Lyra také zjistí nečekanou pravdu o svých rodičích, naučí se zacházet s alethiometrem – zlatým kompasem, který dokáže pravdivě odpovědět na každou otázku –, a pochopí, že i ty nejlepší úmysly mohou vést k tragickým koncům. A co víc, Lyřin úkol, jak se zdá, zdaleka nekončí na ledových pláních severu, a ona se bude muset vydat do světa, o jehož existenci měli donedávna tušení jen největší snílkové a odvážlivci.... celý text
Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: 2021 , ArgoOriginální název:
Northern Lights, 1995
více info...
Diskuze o knize (3)
Přidat komentář
Arya26: Neboj, nejsi blbá. Já jsem se prokousávala prvním dílem a taky jsem stále nechápala, kde je tedy ta kontroverze. Protikřesťanské agitace je nejvíc až na samotném konci třetího dílu (tam je to velmi explicitní). Myslím, že jen kritika církve jako takové by vůbec nikomu soudnému nevadila, a určitě se Pullmanovi dá v tohle ohledu dát za pravdu. DÁLE SPOILERY. Ovšem hlavní zápletka celé trilogie (kterou se člověk dozví až během druhého dílu) je boj proti Autoritě, která podle Pullmana prostřednictvím magisteria drží lidstvo záměrně a násilně po celá tisíciletí v nesvobodě a nevědomosti. Naštěstí je tu úžasňák Asriel, který má plán, jak zabít Boha. A historie lidstva se pak bude psát úplně znovu. Asriel se spojí mj. s padlými anděli (tedy s čerty, ďábly, u Pullmana ovšem jsou to rebelští andělové, bojovníci proti nevědomosti). Všechno mi tu přijde otočené úplně naruby, Bůh nechce svobodu lidí, je proti lásce, moudrosti, vědění. Křesťanství je v trilogii zobrazeno jako podvod (jen samé lži, touha po moci a snaha o potlačení lidského intelektu a lidské sexuality, nic víc, nic pozitivního). Pullman záměrně napsal anti-Narnii (jako opozici vůči C. S. Lewisovi). Samozřejmě názor si každý musí udělat sám a je zbytečné Pullmana nějak moc rozmazávat a tím mu jen zvyšovat publicitu. Za mě je jeho kritika církve a křesťantví na úrovni komunistických ideologů, nepoučená, nemístně zjednodušující, plná podpásovek.
Štítky knihy
přátelství děti magie zfilmováno anglická literatura paralelní světy fantasy zfilmováno – TV seriál
Autorovy další knížky
2007 | Zlatý kompas |
2007 | Jantarové kukátko |
2007 | Jedinečný nůž |
2007 | Temné hmoty |
2002 | Rubín v kouři |
Ještě dodatek: ono by ani tak nevadilo to, že Pullman všechno obrací naruby. Ale jak to dělá? Předkládá nám vše způsobem: Autorita je špatná, protože je špatná. Asriel je dobrý (sic!) a je na dobré straně, všechny síly (čarodějky, rebelští andělé) se k němu musí a chtějí přidat. Proč? Protože to pan Pullman řekl.