Postava hledá autora - pomozte jí!

DISKUZE » O autorech


soukroma
soukroma 08.12.2016 v 12:59

Výborně, je to tak, asi největší portugalský autor, dílo z roku 1875, několikrát přepracované (páter byl v každé verzi čím dál horší, až už se kritika přestala raději knihou zabývat - dělala by jí jen reklamu, což nebylo záhodno).
Autor se nenechal inspirovat mnohem slavnějším Zolovým románem (Hřích abbého Moureta), protože ten svůj začal psát o pár let dříve. Jako druhý neúspěšný pokus odpovědi na strohou hádanku jsem očekávala kněze z knihy Ptáci v trní - Ralph de Bricassart. Ale Amaro je svým zločinem "předčil" naneštěstí všechny.
Nicméně od tohoto autora vřele doporučuji spíše velmi příjemnou a vtipnou knihu Kráčej a čti - o cestě z velkoměsta - Paříže - na portugalský venkov (sama cesta vlakem a dalšími prostředky je útok na bránici, následné usazování v odlehlé ruině statku je ale také skvělé). Něco jako Jerome, Wodehouse apod. v rozvolněném románském pojetí.

Předávám zpět Isserley.

Isserley
Isserley 08.12.2016 v 13:13

Díky, sama jsem překvapená, že jsem se trefila, ani nevím, proč se mi vybavila zrovna takhle postava. :)

Isserley
Isserley 08.12.2016 v 13:29

Navazuji na svou poznámku o vybavování si postav.
Právě čtu knihu z druhé desítky zdejšího žebříčku nejlépe hodnocených knih (nejásejte předčasně, ze svého seznamu právě čtených jsem ji na chvilku odstranila, aby to nebylo příliš lehké).
Při jejím čtení se mi vybavila titulní postava moc statečné holčičky z jedné z nejoblíbenějších knih mého dětství. Tato kniha se týká stejné problematiky a odehrává se ve stejné době jako kniha právě čtená.
Obě knihy napsaly ženy stejné národnosti.

simviki
simviki 09.12.2016 v 08:42

Vzala jsem to vylučovací metodou podle nápovědy a vyšlo mi, že by to mohla být osmiletá Čipera hledající Harper Lee..

Isserley
Isserley 09.12.2016 v 10:25

Čipera mě nenapadla, a přitom je to vlastně taky správná odpověď.
Tahle knížka i autorka je mnohem méně známá. Na DK o autorce není téměř nic, ale na Wikipedii se lze dočíst, že to byla velmi zajímavá žena, napsala toho hodně, do češtiny byly ale přeloženy jen dvě knihy, obě pro děti. Neméně zajímavou osobou je její dcera, profesorka biologie, zabývající problematikou transgender, musí být hodně slavná, poněvadž je citovaná snad v každé diplomové práci na toto téma.
Teď už bude hračka se dostat od dcery k matce a od autorky k postavě, statečné holčičce v nové škole.

soukroma
soukroma 10.12.2016 v 16:39

Všechna tři hádankářská vlákna zůstávají příliš dlouho nedotčená - kde jsou zadavatelé, aby se postarali o své hádanky a povzbudili hádáníchtivé uživatele?
Výše uvedenou hádankou jsem se poctivě zabývala, ale marně, k výsledku jsem se ani s poslední včerejší indicií nepropracovala... ;-(


Isserley
Isserley 10.12.2016 v 18:11

Tak nevím, jestli bych neměla uznat tu Čiperu a předat slovo Simviki. Uhodla dobu i téma, kterým je rasová diskriminace. Moje postava ani autorka nejsou zřejmě moc známé, tady na DK má knihu v Přečtených jen dvacet čtenářů.
Ještě zkusím poslední věc: přiblížím děj knihy: holčička tmavé pleti nastupuje na střední školu Wilson high, kam měli dosud přístup jen bílí. Desítky let mi utkvěla v hlavě třeba scéna, kdy jde dívka poprvé do nové školy a musí projít špalírem řvoucích protestujích proti integraci.

soukroma
soukroma 10.12.2016 v 18:15

Mary Jane Douglas - Dorothy Sterling (kniha Mary Jane, 1959) - Woodrow Wilson High School (High Ridge, jih USA)
to už šlo vyhledat

Text příspěvku byl upraven 10.12.16 v 18:16

Isserley
Isserley 10.12.2016 v 18:27

Ano, to je ona. V češtině se knížka jmenuje Mary Jana.
A ta dcera autorky, vědkyně v oblasti gender, kdyby to někoho zajímalo, se jmenuje Anne Fausto-Sterling a objevila dost zajímavé věci.
Soukroma podává.

soukroma
soukroma 10.12.2016 v 18:31

To jsem si ani nevšimla, že do češtiny přeložili jen půlku jejího jména (Jana) a první křestní nechali být (Mary místo Marie) - proč to?

soukroma
soukroma 10.12.2016 v 18:32

Milující se pár ani v chudobě a ve stáří nezavřel dveře před cizinci, ubytoval je a pohostil. A díky tomu se těm dvěma splnilo jejich velké společné přání.

Hraboshka
Hraboshka 10.12.2016 v 18:54

Filémón a Baukis hledají Ovidia?

soukroma
soukroma 10.12.2016 v 19:20

Ano, výborně: pohádka/mýtus krásně zpracovaná v Proměnách Ovidiových. Starý manželský pár pocházel z Frýgie a díky Diovi opustili tento svět jako lidé společně, postupně obrůstali listím, proměnili se ve stromy, Filémón se proměnil v dub a jeho žena Baukis v lípu.

Předávám.

Hraboshka
Hraboshka 10.12.2016 v 23:04

Autora hledá šlechtična, vítězka nejedné soutěže krásy. Žije si v přepychu a je zbožňována zejména jistým lordem.

Text příspěvku byl upraven 10.12.16 v 23:05

Hun
Hun 10.12.2016 v 23:33

Královna ze Sněhurky hledá Walta Disneyho?

soukroma
soukroma 10.12.2016 v 23:37

Hune, to vypadá nadějně, ale autorem literární podoby bude někdo jiný - co třeba bratři Grimmové?

Hun
Hun 10.12.2016 v 23:41

Hm, to je fakt, to jsem nedomyslel...

Hraboshka
Hraboshka 11.12.2016 v 00:02

Tahle hrdinka není královna. Neustále ji někdo chce unést, a tak má o ni dotyčný lord strach.

soukroma
soukroma 11.12.2016 v 11:30

Určitě je to zase nějaký chyták, ale pokud to vezmu doslova, mělo by se to odehrávat v Británii víceméně současné a z toho by mi možná vyšli vítězně Detektivové z Tawcesteru, tedy sourozenecký aristokratický pár Lyminsterů, tj. krásná sestra Twinks (a její roztomile slabomyslný bratříček Blotto, který sice má o ni strach, ale většinou všechny akce musí vymyslet a dotáhnout stejně ona).

Naias
Naias 11.12.2016 v 11:38

Alebo by to mohla byť Wodehousova Císařovna z Blandingsu.

Hraboshka
Hraboshka 11.12.2016 v 11:40

Tak já tady vymýšlím nápovědu pro soukromou, a Naias to zatím uhodla :) Výborně, je to Císařovna, předávám štafetu.

soukroma
soukroma 11.12.2016 v 11:46

Aha, výstavní prasnice :-) Jasně že chyták.

Naias
Naias 11.12.2016 v 11:53

Vďaka tomu „určitě je to zase nějaký chyták“ mi to napadlo.

Nevďak svetom vládne. Najprv jej zachránil život, potom jej zaistil živobytie i ubytovanie a nakoniec jej ponúkol svoju ruku. A ona zdrhla! A aký to bol fešák!

Hľadáme jeho meno a to celé.

Text příspěvku byl upraven 11.12.16 v 11:54

Naias
Naias 11.12.2016 v 12:39

Ona to tiež nemala ľahké, on bol síce mladý, krásny, driečny, inteligentný, sčítaný, energický a s vycibreným správaním, nuž ale keď ona bola zamilovaná do ženatého...

Naias
Naias 11.12.2016 v 16:33

Veľmi známa kniha, viackrát zfilmovaná, vyše 3000x v prečítaných, vyše 2000 hodnotení.



Vložit příspěvek