Čitateľské fórum.

DISKUZE » O knihách


newtory
newtory 17.03.2020 v 14:22

Tiež mi tam Tess tak trocha vytŕča z tej svojej rodiny, ale nebuďme obeťami týchto liberálnych predstáv o obetiach svojho prostredia. Dnes je trend každú "lumpárnu" ospravedlňovať okolnosťami, akoby už človek nemal žiadnu slobodnú vôľu a bol len permanentnou obeťou akejsi súhry okolností. Je pravda, že každý vzišiel z nejakých pomerov, ale je tiež pravdou, že nie každý v nich "uviazol" a to platí v pozitívnom aj negatívnom zmysle. Vezmite si napríklad J. Steinbecka : "Na východ od ráje". Taktiež mama priam monštrum (v morálnom zmysle slova) a synovia ako ktorý a ako kedy. V človeku je vždy potenciál k tomu aj onomu a závisí len od neho samého ako a či vôbec sa z neho niečo naplní.
Súhlasím s Vami, čítalo sa to naozaj príjemne a priam od srdca (u mňa ešte navyše v mizernom pred novembrovo - odpudivom slovenskom preklade).
A čo sa týka úspešnosti, tiež netuším čo mohlo a môže byť jej príčinou, ale treba povedať, že je to napísané naozaj "poctivo".
Ona to bola tak trochu aj melodráma a to ľudia radi, navyše aj stret "vysokých" ideálov s "prízemnou" realitou je vďačná téma.

Padfoot
Padfoot 17.03.2020 v 22:37

Naopak si myslím, že je velmi pravděpodobné, že takovýto rodiče mají rozumnou a praktickou dceru. Ne ale proto, že ji k tomu vychovali nebo vedli. Ale prostě proto, že ji k tomu svojí neschopností nutí. Rodiče na ní přehazují zodpovědnost za mladší sourozence a domácnost, a čím víc ona toho zvládá, tím víc toho na ni přehazují a tím víc jsou sami pohodlní... To není nic neobvyklého ani dnes, že nejstarší dítě zastupuje neschopné rodiče v roli toho zodpovědného.

Já nevím, možná mě jen mrzelo, že si nepřipisuje dostatečné zásluhy, za to co všechno zvládla. Starat se o sourozence, přispívat na obživu. Popasovat se s hanbou, pohřbít vlastní dítě. Potom si znovu našla práci, znovu v ní byla dobrá, dokázala se uživit. Sama došla do bodu, kdy věděla, že žádného muže nechce a navíc ho ani nepotřebuje. Protože se zvládne o sebe postarat sama, nemusí být na nikom závislá. Takže mi pak nejde vůbec na rozum, že do takové míry nezávislá žena, sama sebe neustále odsuzuje a pak se nechá úplně bez boje odsoudit i manželem. Možná tedy vlastně nakonec tvrdím, že byla hrdá málo... ? Nevím, pořád se mi to nedaří nějak uchopit :)

Mně se to četlo hrozně pomalu a musela jsem dost nutit. Ale je to asi spíš tím, že mám obecně nějakou čtecí krizi, nejde mi se začíst do ničeho. (Což je mimochodem v době domácího vězení fakt paráda.) Přemýšlím každopádně, že si přečtu ještě Daleko od hlučícího davu nebo možná i něco jiného. Jak říkal newory, je to poctivý autor.

Text příspěvku byl upraven 17.03.20 v 22:37

newtory
newtory 17.03.2020 v 22:45

Na tom niečo je. Do veľkej miery s Vami čo sa týka tohto pohľadu na Tess súhlasím.
Ten "Neblahý Juda" ma teda dosť prekvapil.
P.S. Ak budeme vyberať novú knihu, tak to asi bude problém, nakoľko sú knižnice mimo prevádzku. Jedine žeby sa našla kniha, ku ktorej by sa dokázal každý dostať a možno by nemusela byť zo zoznamu. Inak neviem.

Text příspěvku byl upraven 17.03.20 v 22:46

Petass
Petass 17.03.2020 v 23:02

Shodneme se na tom,že Tess je velmi rozporuplná, ale zajímavá postava.

Děkuji všem za zajímavé postřehy, pište dál, každé slovo bude přečteno :)

Poslední dvě knihy jsem koupila v bazaru . Zasilkovna i pošta fungují, nemám problém vybrat ze seznamu, ale podřídím se většině. Klidně si můžeme přečíst Staré řecké báje.. ty můžeme mít doma všichni... Nebo něco obdobného... Kdo je na řadě? Že by navrhl místo okruhu přímo knihu?

newtory
newtory 17.03.2020 v 23:30

Myslím, že v tejto súvislosti mi už niečo napadlo, aj keď vôbec netuším, do akej miery by ten návrh bol priechodný.

reader.007
reader.007 17.03.2020 v 23:44

newtory: myslíš třeba Mor od Camuse?


Petass
Petass 18.03.2020 v 00:05

Reader.007: nebo Bílá nemoc?

Humor je třeba... Zahání stres :)

newtory
newtory 18.03.2020 v 00:05

Myslím, žeby to nebolo príliš originálne, navyše každý by sa k nej nedostal v tejto mizérii.
Ani toto nie, ale inšpiratívne to asi je :
https://www.databazeknih.cz/knihy/denik-moroveho-roku-76253
Takže až zajtra.

Text příspěvku byl upraven 18.03.20 v 00:08

reader.007
reader.007 18.03.2020 v 09:54

No tak to pěkně děkuju. Mám doma Robinsona, Roxanu, Moll i Singletona, ale Deník zrovna ne :-/

Petass
Petass 18.03.2020 v 10:19

Nemůžeme si spíš přečíst Medvídka Pú, nebo Alenku v říši divů? Tu já teda nerada už od mala, ale aspoň by to nebylo depresivní :)

bamba
bamba 18.03.2020 v 10:26

hlasujem za Pú.

newtory
newtory 18.03.2020 v 10:36

Ale nie, to bola len reakcia na Camusa, akože tiež jedna z asociácií na situáciu.
Ten hlavný nápad som vám ešte neprezradil.

reader.007
reader.007 18.03.2020 v 10:45

Petass: jakože Tess nebyla?

Púa jsem si sice vždycky chtěla přečíst, jenže než jsem se k němu probrodila tím množstvím zanedbané dětské literatury, zkazila mi to Naias tím, že český překlad je prý úplně zpotvořený a že Púa vlastně se všemi těmi slovními hříčkami ani pořádně přeložit nejde...

Text příspěvku byl upraven 18.03.20 v 10:48

Mirka2778
Mirka2778 18.03.2020 v 11:03

Jsem moc zvědavá co Newtory vymyslel!
Tess se mi jako celek moc líbila a časem si půjčím i Daleko od.... (víc toho knihovna v nabídce nemá). Starostu jsem četla a už tehdy mě Hardy mile překvapil.
A abychom to nezamluvili: Newtory, mohl byste nám ještě trochu víc přiblížit toho Judu?

Naias
Naias 18.03.2020 v 11:18

Tak pŕ, "úplně zpotvořený", to som netvrdila.

Naias
Naias 18.03.2020 v 11:18

Okrem toho som z neho čítala len úryvky, tak by som niečo také ani tvrdiť nemohla.

Petass
Petass 18.03.2020 v 11:24

Reader.007. Tess na mě až tak depresivně nepůsobila, procházka růžovým sadem to nebyla, ale depresi jsem z ní neměla. Mor ale asi teď moc nepotřebujeme... ;)

Text příspěvku byl upraven 18.03.20 v 11:26

newtory
newtory 18.03.2020 v 13:38

Ešte jeden postreh k T.H. Je zaujímavé, ako sme sa tu všetci zhodli na tom aký je popisný, podrobný v opisoch, detailný, "poctivý" spisovateľ a napriek tomu koľko otáznikov tu zostalo visieť vo vzduchu (?)
Tak tomu sa podľa mňa hovorí ovládať umenie písať.

Nad "Neblahým Judom" ešte musím porozmýšľať kým niečo napíšem.

No a nech to zbytočne nenaťahujem, tak môj návrh na "krízové" čítanie je následovný:
Napadlo mi vrátiť sa k pra-základu : Pentateuch alias Tóra, alias Päť kníh Mojžišových alebo inak aj Starý Zákon.
A síce prečo (?)
1. Nuž čas sa trochu spomalil a predĺžil, takže časopriestor by tu bol.
2. Čo sa týka dostupnosti, neviem či existuje text ktorý by bol fyzicky dostupnejší. Nájde sa takmer v každej domácnosti a ak aj nie, tak sa dá k nemu veľmi ľahko dostať.
3. Inak tento text navyše aj zapadá do nášho zoznamu nadčasových kníh kvôli ktorým toto vlákno vzniklo, aj keď tam akosi nefiguruje.

Takže navrhujem na hlasovanie oných päť kníh. Každý by si do hlasovania nominoval jednu z nich, teda ktorú by chcel (tu je manuál k výberu) :
https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C3%B3ra
No a potom by sme na základe jednotlivých nominácií mohli zahlasovať a tá (jedna z piatich) čo by vyhrala, tú by sme mohli čítať.

Neviem ako sa vám pozdáva môj návrh, popremýšľajte o ňom a vyjadrite sa.

Text příspěvku byl upraven 18.03.20 v 13:50

reader.007
reader.007 18.03.2020 v 14:58

Naias: dáváš mi naději :-)

Mirka2778
Mirka2778 18.03.2020 v 15:10

K bibli: před několika stěhováními bych ji v knihovně určitě měla. Teď si nejsem úplně jistá. Budu muset přehrabat krabice, protože "po ruce" ji asi nemám. Jinak nápad se mi líbí. Podívám se po ní.
K charakteristice Tess. Hardy nám ji hodně dobře popsal. Ale i chování hodně blízkého člověka těžko můžeme pochopit bezezbytku. Řekla bych, že Hardy "vytvořil živého člověka" kterého chápeme do té míry do jaké máme podobné zkušenosti. (Osobní, nebo převzaté)

newtory
newtory 18.03.2020 v 15:22

Ja sa teda neviem vyjadriť ku kvalite prekladu PÚ-a v češtine, ale napriek tomu ho milujem a nedopustím na neho. Takže podľa mňa vykašli (?) sa pochybnosti o forme a pozri (?) si obsah.

Naias
Naias 18.03.2020 v 15:34

Reader už prišla do styku s audioknihou. Ja som pred ňou nekritizovala preklad, ale chválila originál s tým, koľko je tam slovných hračiek, ktoré v preklade strácajú na hravosti. A keď už, spomínala som slovenský preklad.

newtory
newtory 18.03.2020 v 15:43

Ja som myslel, že reč je o českom preklade. Slovenský som pre istotu ani "nevidel" (natoľko sa mi páčil a páči český) a čo sa týka originálu k tomu sa pre ne kompetentnosť nedokážem vyjadriť.

JáJejí
JáJejí 18.03.2020 v 15:52

Tak na úroveň překladů Medvídka Pú tu máme odborníka z největších!

Milý HTO má asi 70 různých jazykových verzí.

Škoda, že tady na DK nefunguje "vyvolávání".

Pokud vím, tak český překlad z pera dvojice Hany a Aloyse Skoumalových je tak dobrý, že zatím nebyla potřeba jej nahradit ničím modernějším.

reader.007
reader.007 18.03.2020 v 16:10

Jájejí: tak to promiň, ale kvalita starého překladu nehraje pro tvorbu nových překladů absolutně žádnou roli, mnoho zkaňhaných novopřekladů by už zasloužilo ani ne tak v tichosti pohřbít, jako spíš hodit do masového hrobu

Ale ukecali jste mne, začneme doma číst Medvídka Pú a třeba ho vezmu ještě na milost... Možná to Eben nenačetl celý a když mě nebude vyrušovat Disney aranžmá, možná tomu přijdu na chuť.

Text příspěvku byl upraven 18.03.20 v 16:14



Vložit příspěvek