Poraďte fantasy/scifi knihu prosím.

DISKUZE » O knihách


Marika Vanova
Marika Vanova 12.07.2019 v 11:32

R. E. M. - díky, budou to tři týdny na pěti místech v naší krásné republice.

R.E.M.
R.E.M. 12.07.2019 v 14:03

Ad Duna - na začátku se děj pomalu rozvíjel, pak mě Duna zaháčkovala tak, že včera večer jsem měla problém knihu odložit - odkládala jsem ji neúspěšně několik desítek stran. :)
Navození dojmu vyprahlé planety a enormního nedostatku vody je velmi působivé.

smazenaryba
smazenaryba 12.07.2019 v 19:38

R.E.M. - aj mne chvíľu trvalo kým som sa začítal, ale keď čitateľ pochopí, ako funguje svet Arakisu, základné strany a postavy, už to odsýpa jedna radosť. Atmosféra púštneho sveta je jedinečná. Nedostatok vody bol najlepšie zobrazený pomocou fascinujúceho a nechutného filterhabu (fremenský oblek na recykláciu telesnej vody, netuším ako je to v českom preklade).

R.E.M.
R.E.M. 12.07.2019 v 20:59

smazenaryba - se čtením jsem včera končila přesně tam - u popisu filtršatů (to slovo mi moc zvukově neladí, ale je výstižné), u cesty do pouště a setkání se žravostí pouštních červů.

Ještě jedna epizoda v první třetině knihy se mi moc líbila. Umně ccharakterizuje svět, kde kapka vody má nevyčíslitelnou hodnotu. Klade vedle sebe velmi odlišné zvyky a projevy zdvořilosti dvou rozdílných planet, jedné s dostatkem vody, druhou se zoufalým nedostatkem základní životní potřeby.

Text příspěvku byl upraven 12.07.19 v 21:05

R.E.M.
R.E.M. 12.07.2019 v 21:02

Čte ještě někdo Dunu, nebo ji plánuje tento měsíc číst?

smazenaryba
smazenaryba 12.07.2019 v 22:10

R.E.M. - viem presne ktorú scénu máš na mysli :)


R.E.M.
R.E.M. 13.07.2019 v 14:28

smazenaryba: jsem si jistá, že ano. :)

Kory98
Kory98 23.07.2019 v 18:14

Mám jednu otázku na Vás znalce, ale teprve dnes jsem zjistila, že Piknik u cesty od bratrů Strugackých vyšel u Tritonu pod názvem Stalker. Já bych ho pod ním nehledala, myslela jsem si, že je to jiná kniha a taky proto jsem si myslela, že ho v knihovně nemají. Potvrdí mi to někdo?

smazenaryba
smazenaryba 23.07.2019 v 18:32

Kory98 - je to tak, Piknik u cesty a Stalker, sú rôzne názvy tej istej knihy.

Kory98
Kory98 23.07.2019 v 21:57

smazenaryba: díky :-)

R.E.M.
R.E.M. 01.08.2019 v 09:30

Můžeme začít diskuzi o Duně?

Včera jsem dočetla a přemýšlím, co chtěl autor říct textem. Popis vyprahlé planety se mi líbil. Magické schopnosti posunovaly atmosféru knihy do mytologie... Proč do vzdáleného vesmíru vložil pozemský korán, džihád?

Text příspěvku byl upraven 01.08.19 v 09:32

smazenaryba
smazenaryba 01.08.2019 v 14:05

R.E.M. - Tak to vyzerá, že sme tu zasa sami dvaja.

Myslím si, že Herbert použil pozemské témy hlavne kôli tomu, že chcel čo najvernejšie poukázať na skutočné problémy nášho sveta. Hlavnou témou je ekológia a s ňou spojené využívanie (zneužívanie) prírodných zdrojov bez ohľadu na budúci dopad takejto činnosti. Pre vernejšie vyobrazenie života v púštnom svete si zvolil kultúru, ktorá má s podobným životom bohaté skúsenosti (fremeni a ťažba melanže, versus arabi a ťažba ropy). Účel svätí prostriedky. Myslím, že sa mu to skvelo podarilo.

Samotná Zem, je koniec koncov súčasťou vesmíru Duny. V prvej knihe veľa odkazov nieje, ale v ďalších pokračovaniach (nečítal som, zdroj internet), sa objavujú ďalšie odkazy, dokonca sa spomínajú konkrétne mená (Hitler), či jazyky (francúzština). Čas, keď sa odohrávajú udalosti duny je vzdialený cca 10 000 rokov v budúcnosti. Stará Zem ( Stará Terra) sa opisuje ako planéta, ktorá bola zničená atómovou vojnou.

Text příspěvku byl upraven 01.08.19 v 14:06

R.E.M.
R.E.M. 01.08.2019 v 20:54

Inspirace pouštními národy byla zřetelná. Jako první se mi vybavili Tuaregové, ale tam je vztah a postavení ženy a muže jiné. Životní prostředí Duny - písek, sucho a převzácná voda - bylo pěkně vymyšleno, stejně jako zvyky a chování fremenů, drsné, kruté a bořící určitá tabu (minimálně v podmínkách lidí střední Evropy).
Spousta intrik a zvláštností, dost dlouho mě obojí bavilo.

Možná pro pochopení záměru autora je třeba si přečíst další díly. Možnost, že Duna je Země v budoucnosti mě nenapadla. Paralely s životem na Zemi ano, ale nedávala jsem mezi Arrakis a Zemi rovnítko.

Autor na jedné straně zdůrazňoval osudovost a nevyhnutelnost, ale pak naznačoval, že budoucnost se může ubírat různými cestami. Chyběla mi hlubší psychologie postav, vícevrstevntost jejich osobností. Sice čtenář má naservírováno, co si postavy myslí, ale stále mi jejich povahy připadaly docela ploché.

Co si myslíš o zvratu v jednání a cílech Paula?
_____________________________________
Možná to způsobilo léto a dovolené, ale pokud ne a zůstali jsme tu dva, můžeme se přesunout i do soukromých zpráv.

smazenaryba
smazenaryba 02.08.2019 v 09:08

R.E.M. - kľudne môžeme nechať diskusiu tu, možno sa niekto pridá, bola by škoda to tu nechať opustené.

Len pre upresnenie, Duna nieje Zem samotná, ale Zem v knižnom vesmíre pradávno existovala a bola zničená vojnou.

K opise púštneho sveta už len stručne, napísalo sa toho na tú tému už veľa. Len toľko, že Herbertov opis je veľmi sugestívny a Duna živá a uveriteľná. Život v extrémnych podmienkach tvoril hádam polovicu z celého môjho zážitku pri čítaní.

Nad plochosťou postáv som neuvažoval, nechával som sa strhnúť príbehom. Je pravda, že postavy sa mimo Paula nejak nevyvíjali. Skôr, ako si napísala, išlo o akúsi osudovú hru, kde jednotlivé postavy reprezentovali jasne dané figúrky na šachovnici a Paul so svojou jasnozrivosťou bol hráčom, ktorý sa snažil pohyb figúrok predvídať a upravovať. V tomto Duna pripomína viac klasické fantasy, kde skutočne nejde o mnohovrstevnatosť postáv, naopak, skôr o hotové charaktery, kde každá zohráva v príbehu danú úlohu.

Aj sám Paul by sa dal koniec koncov reprezentovať ako figúrka na šachovnici. Mal síce dar jasnozrivosti, no nevidel ďaleko a jeho vízie sa vrstvili a rozdeľovali. Mal iba mdlú predstavu o tom, aké výsledky jeho činy budú mať. Až sa ponúka myšlienka, že sám bol nástrojom akejsi vyššej moci. Jeho prerod a jeho schopnosti boli zásahom Deus Ex Machina, teda do šachovej hry mocenských bojov, intríg a tajných plánov vstúpila vyššia moc. Treba to brať ako klasický fantasy prvok a nehľadať racionálne vysvetlenie. Duna je často krát oveľa viac fantasy než sci-fi a prirovnávanie k Pánovi prsteňov vôbec nieje od veci.

Text příspěvku byl upraven 02.08.19 v 09:09

R.E.M.
R.E.M. 05.08.2019 v 16:01

smazenaryba: Díky, s tou Dunou a Zemí jsem to přesně nepochopila.

Pro mě byl zážitek z vyprahlé pustiny  asi největší a nejzásadnější. Politické intriky a zvláštní schopnosti hlavních postav se dobře četly a bavily. Chvílemi to bylo tak vzrušující a napínavé, že jsem se nemohla odtrhnout. :)

Píseční červi byli zajímavým prvkem, záhadní, i přes vysvětlivky, malý tvůrce, šaj-hulúd...
Koření, předkoření. Dočetla jsem se, že LSD zabarvuje oči domodra. Že by inspirace.

Akorát ten posun Paula k Vůdci (a vize k jeho cestě) mi z děje vyčuhoval.

Fakt :), Duna je blíž k fantasy než sci-fi.

R.E.M.
R.E.M. 05.08.2019 v 16:03

Další knihou ke čtení, kdo má zájem, je Titus Žal.
https://www.databazeknih.cz/knihy/gormenghast-titus-zal-1163

Marika Vanova
Marika Vanova 05.08.2019 v 16:34

Prošla jsem si knihovní fond a u nás to zřejmě nemají.

Eicherik
Eicherik 05.08.2019 v 16:50

Titus Žal je opravdu nevšední kniha. Doporučuji k přečtení. :-)

smazenaryba
smazenaryba 05.08.2019 v 19:42

Spoiler.

Jedna z vecí, čo ma na Dune veľmi zaujala bola všemocná Gilda, korporácia s monopolom na vesmírne lety, a jej úloha v príbehu.

Na jednej strane bola jedinou možnosťou medzihviezdneho transportu, no na druhej strane bola sama na melanži závislá, pretože bez nej by jej navigátori neboli navigácie schopní.

Tento zvláštny status quo (znova pripomínajúci súčasné súperenie a závislosť od ropy) využil Paul na prevrat odohravajuci sa na záverečných stranách, kde prevzatím moci na Dune (a tým pádom aj moci nad melanžou) mohol stanoviť vlastné podmienky. Ale zasa, i on sám nemohol nastoliť úplnú kontrolu nad systémom, lebo Gildu (ale aj Imperátora) k uskutočneniu svojich plánov potreboval.

A o tom to dnes všetko je. Ako využiť fungujúci systém vo svoj prospech.

Paul vlastne vôbec nieje kladná postava. Tou bol azda iba Kynes (a možno Leto).

Veľmi dobre premyslené.

Text příspěvku byl upraven 06.08.19 v 10:59

R.E.M.
R.E.M. 05.08.2019 v 20:04

Gildaři - autor o nich moc neprozradil (teda aspoň ne v 1. díle), mají monopol, jsou korumpovatelní fremeny a po velkých dávkách koření se jim zbarvila bělma na modro. :)

smazenaryba
smazenaryba 05.08.2019 v 20:07

R.E.M.- Veru neprezradil a možno je to aj dobre. Aj kvôli tej záhadnosti sú zaujímavý. Kniha sa celkovo mnohým technickejším aspektom (ako fungovala navigácia?) priveľmi nevenovala. Ďalší príklad, prečo je to viac fantasy než sci-fi.

Text příspěvku byl upraven 05.08.19 v 21:00

smazenaryba
smazenaryba 06.08.2019 v 11:26

Ďalšia vec, ktorá ma zaujala, boli úvody k jednotlivým kapitolám vo forme výňatkov z historických kníh. To jest všetko, čo sa v knihe odohrávalo bolo prezentované ako minulosť, história. Úvody dokonca obsahovali spojlery, ikeď čitateľ nikdy nevie, ako sa spomínaná udalosť stane. To sa dozvedá až pri samotnom rozprávaní. To, spolu s dodatkami na konci knihy (netuším, či sú vo všetkých vydaniach), dodáva knihe na hĺbke a vytvára bohaté pozadie.

Myslím že existuje akýsi nultý diel (bol napísaný až neskôr), ktorý sa venuje čisto takémuto pozadiu/histórii.

R.E.M.
R.E.M. 06.08.2019 v 13:22

smazenaryba: V mém vydání byly úvodní výňatky z knih (kronik) také.

Jessika byla zajímavou postavou, asi víc než Paul (moralista, ospravedlňující své činy ne touhou po moci, ale snahou o dobro a záchranou před nevyhnutelným osudem).

smazenaryba
smazenaryba 06.08.2019 v 13:56

R.E.M. - mala si tam aj Dodatky k Dune na konci knihy ? Boli tam stručné charakteristiky postáv, ale aj stať o ekológii Duny a o práci a vízií Lieta Kynesa.

Jessika jednoznačne bola zaujímavá postava. Veľmi sympatický mi bol aj Leto, ktorého kniha opisovala spočiatku očami druhých a až neskôr ho čitateľ spoznal osobnejšie. Z postavy, ktorá bola opisovaná ako odsúdená, slabá, sa vykľul morálne zasaditý, spravodlivý a prefíkaný vodca. Pravda, intrigám (osudu?) podľahol, ikeď neodišiel bez rozlúčky, ktorá mala v príbehu zásadný význam (Hawat po boku baróna Harkonena namiesto mŕtveho de Vriesa). Zaujímavé, že spolu s Kynesom, ako jedni z mála kladných postáv, neprežili. Dláždili svojimi skutkami a telami cestu pre Paula. K akému cieľu, to prezrádzajú asi až ďalšie diely.

Čím viac o Dune rozmýšľam, tým viac v mojich očiach rastie.

Text příspěvku byl upraven 07.08.19 v 20:02

smazenaryba
smazenaryba 06.08.2019 v 15:11

Spoiler

Ešte pár informácii, ktoré som vyčítal na fanúšikovskej wikipédii a sú zrejme pozbierané naprieč celou sériou. Pekne dokresľujú históriu Duny a vysvetľujú súčasný stav ako ho vidíme v prvom dieli.

Jedenou z najzásadnejších udalostí v histórii Duny bol Butleriánsky Džihád, ktorý ukončil používanie "mysliacich strojov". Mysliace stroje v istú dobu nahradili človeka v takmer všetkých odvetviach, čo spôsobilo výrazný úpadok ľudského pokolenia. Na konci Džihádu boli všetky podobné stroje zničené a ich výroba a používanie zakázané pod trestom smrti. Toto bolo zakomponované do akéhosi univerzálneho náboženstva, ktoré v tej dobe vzniklo (Orange Catholic Bible)

"Nevytvoríš stroj na podobu ľudskej mysle"

Po konci Džihádu vznikli mnohé skupiny (niektoré sa začali formovať ešte skôr), ktoré nahradili funkcie mysliacich strojov. A to hlavne Mentati (ľudské kalkulačky, stratégovia), Guilda (ľudskí navigátori medzihviezdnym priestorom) a Bene Geserit (politická sila, schopnosť čerpať informácie z minulosti prostredníctvom akéhosi duchovného prepojenia).



Vložit příspěvek