Poraďte fantasy/scifi knihu prosím.

DISKUZE » O knihách


R.E.M.
R.E.M. 09.08.2019 v 20:17

smazenaryba: Bezva informace. Díky.

Měla jsem ve vydání dodatky i "kdo je kdo".

!!! Pozor dále spoilery - Duna

Leta vnímám stejně. Z pohledu jiných postav slabý, málo schopný vládce, ve výsledku chytrý, schopný vládce, stratég, odvážný (přijmout výzvu a smrtelné riziko), který je schopen jednat tvrdě kvůli zájmům země a rodu. Škoda, že ho autor zlikvidoval tak brzo.
Záhadný nejednoznačný Kyles - muž s vizí byl pěkně napsanou postavou, také spíš kladný podle skoupých informací. Překvapilo mě, že nepřežil, fantazie by nabízela tolik možností přežití. A nic. :)

Konec velkých spoilerů
S odstupem mě čím dál víc fascinují besseritské schopnosti. A Paulova sestra - černý kůň dalšího nebo dalších dílů? - tam čekám rozvíjení nevšedního života, překvapivé události.

smazenaryba
smazenaryba 09.08.2019 v 21:44

R.E.M. - na Paulovu sestru som takmer zabudol, nemala veľa priestoru. Podivná postava, neodvážim sa typovať jej úlohu v ďalších dieloch. Ale možno by som vsadil na jej puto s matkou. Určite ešte zamieša kartami.

fvalek
fvalek 13.08.2019 v 23:26

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

smazenaryba
smazenaryba 15.08.2019 v 15:19

Titus Žal sa mi bohužiaľ nepodarilo zohnať. Budem musieť vynechať.

Čita niekto ?

R.E.M. - podarilo sa ti to zohnať ?

Text příspěvku byl upraven 15.08.19 v 19:24

R.E.M.
R.E.M. 16.08.2019 v 23:34

smazenaryba: Tento týden jsem si Titus Žal půjčila. Ale na řadu se dostane nejdřív přespříští týden. Eicherik psal o knize pozitivně, jsem na ni zvědavá.

smazenaryba
smazenaryba 17.08.2019 v 00:09

R.E.M. - podľa toho co som o knihe čítal to vyzerá byť veľmi osobité dielo. Ešte sa pokúsim to nejak zohnať. V angličtine by to zohnať problém nebol, ale bojím sa, že by to na moje znalosti angličtiny bolo príliš zložité čítanie.


smazenaryba
smazenaryba 01.09.2019 v 07:49

Gormenghast dočítaný.

R.E.M.
R.E.M. 01.09.2019 v 14:19

Začala jsem číst Gormenghasta tento týden. Děj se teprve rozbíhá...

Eicherik
Eicherik 01.09.2019 v 14:32

Jsem zvědavý, co na Gormenghast "řeknete". :-)

R.E.M.
R.E.M. 14.09.2019 v 21:22

Titus Žal - barvité a košaté popisy čtu velmi pomalu, večer už je složitější se na text soustředit. Je zvláštní a téměř bez děje.

Budu potřebovat min. týden navíc.

Hrad je slušně ponurý. Ne, ponurý je slabé slovo.

smazenaryba
smazenaryba 14.09.2019 v 22:05

R.E.M - áno, prvá polovica je prakticky len zoznamovanie s postavami a hradom, minimum deja. Pomalé čítanie. Druhá polovica je ale podstatne svižnejšia.

R.E.M.
R.E.M. 22.10.2019 v 21:20

Už jsem si skoro nevěřila, že Gormenghast zvládnu dočíst. Zdlouhavé popisy s minimem děje byly chvílemi zničující. Ale kniha má své zvlášní kouzlo, jako popraskaný zašlý obraz, který skrývá více než se při letmém pohledu zdá. Člověk potřebuje čas a trpělivost prozkoumat všechny detaily malby, všechny rohy a tahy štětcem.

Po otevření knihy jsem se ocitla ve zchátralém, rozpadajícím se hradě, zaplněném podivnými až bizardními postavami, zahlceném neměnnými zvyky a tradicemi. Procházela jsem místnostmi zašlými časem, s nánosy prachu, kolem špinavých oken, tmavých koutů a všudypřítomných pavučin... Byla to neobyčejná procházka.

Postavy nebyly černobílé, ale většina z nich na paletě charakterů byla šedo až černočerná. Dost monotónní. To mi trochu vadilo.

Dále spoilery:
Závěr dává příslib výrazných změn, nových časů. Jedno období končí, jiné po malých krůčcích začíná. Jeden vládce končí, aby nový přišel.

Mě nakonec překvapily dvě postavy: Kříst a Fuchsie. Získali si mé sympatie. Uniklo mi, kdo byl zachránce Kedy. Chvilku jsem si myslela, že to byl Kříst. Ale nevím.?

smazenaryba
smazenaryba 23.10.2019 v 17:16

R.E.M. - Gratulujem k dočítaniu haha :) Je ti k česti, že si to nevzdala, keď si sa tak trápila !

Čo to sme prebrali už v správach, takže k onej "výtvarnosti" diela a špecifickej atmosfére sa už bližšie vracať nebudem.

Aj s odstupom takmer dvoch mesiacov vo mne zaujímavé dojmy pretrvávajú. No viac než príbeh, sa vo mne uchovávajú silné scény, okamihy, podivné nápady a samozrejme oná pochmúrna atmosféra. Praskanie Křístových kolien v prázdnych chodbách, koreňová miestnosť, vyschnutý strom vyrastajúci zo steny hradu, či nezabudnuteľná konfrontácia v podkroví.

Postavy sa veru príliš nevyvýjali. Boli nemenné a vyprofilované ako tradície, ktoré po dekády určovali život v panstve Žalov. Skôr ako obyvatelia hradu, boli jeho inventárom, jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Záchrancu Kedy som vnímal ako nekonkretizovanú postavu, pustovníka, azda ako symbol toho, že existuje aj svet mimo Gormenghastu, ktorý sa neriadi jeho pravidlami.

Čítanie v žiadnom prípade neľutujem. Bola to výzva, bolo to netradičné, ale aj nezabudnuteľné, inak ako všetko ostatné, čo som dosiaľ čítal.

Text příspěvku byl upraven 23.10.19 v 17:18

R.E.M.
R.E.M. 23.10.2019 v 20:42

smazenaryba:
Děkuji. :-))
Byla to výzva, které nelituji. Odměnou jsou mi mj. obrazy Gormenghastu výrazně otisklé v paměti.

Ad konfrontace v podkroví - velmi působivé, moc pěkně napsáno.

Chystáš se na 2. díl?

Text příspěvku byl upraven 23.10.19 v 20:53

smazenaryba
smazenaryba 23.10.2019 v 21:32

R.E.M. - Najskôr niekedy po novom roku. Mám naplánovaných dosť kníh, ktore chcem do konca roka prečítať. Ale láka ma to. Chcem vedieť, čo sa vykľuje z malého Tita.

Inak napadlo ma, že by sme mohli skúsiť reštartovať klub. To jest zadať nové nominácie. Ostatno členovia sa zrejme z rôznych dôvodov rozhodli neúčastniť sa, možno by sa chcel pridať niekto ďalší. Samozrejme ak by sa chcel niekto vrátiť, mohol by nominovať knihu, ktorú nominoval už pred tým, takéto knihy by sa mohli uprednostniť. Čo ty na to ?

R.E.M.
R.E.M. 23.10.2019 v 21:55

smazenaryba: Vytrvali jsme nakonec jen dva.
Souhlasím. Pokud bude zájem, otevřeme další čtení.

Marika Vanova
Marika Vanova 23.10.2019 v 23:03

Tu poslední knihu Gormen..., neumím to ani vyslovit, nemají u nás v knihovně, proto jsem se nezapojila. Ale jinak to tu sleduju.

Text příspěvku byl upraven 23.10.19 v 23:04

R.E.M.
R.E.M. 23.10.2019 v 23:07

Marika Vanova - máš chuť se zapojit do dalšího čtení?

smazenaryba
smazenaryba 24.10.2019 v 06:33

Fajn opýtam sa rovno, ikeď tento prispevok zrejme skončí nevyslyšaný a stratený medzi ostatnými v tunajšej diskusii.

Mal by niekto, či už z bývalých členov, alebo ostatných užívateľov na webe, záujem pridať sa k nám k spoločnému čítaniu scifi a fantasy literatúry ? Základné pravidlá sú v začiatku vlákna, ale v skratke ide o to, že každý člen vyberie podľa svojho uváženia knihu a potom sa po hlasovaní určí, v akom poradí sa budú čítať. Čas na čítanie bol určený mesiac, ale tam to naťahujeme podľa potreby. Po prečítaní rozoberáme dojmy a postrehy. Vo vlákne si môže každý prečítať, ako prebiehali doterajšie diskusie. Myslím, že boli zaujímavé a prínosné. Má chuť sa niekto pridať ?

Marika Vanova
Marika Vanova 24.10.2019 v 09:22

Smazenaryba - ale proč bývalý člen, jsem stále na příjmu a čekám, až bude kniha, kterou mají u nás v knihovně, abych se zase opakovala, sorry.
A navrhuji rovnou jednu knihu do hlasování - Daniel Tuček - Pelyněk, díl první, steampunkový román, který už jsem si v pondělí půjčila, ale ještě nečtu.

smazenaryba
smazenaryba 24.10.2019 v 09:32

Marika ja som nemyslel teba, ale ostatných, ktorí sa už dlho neúčastnia.

Text příspěvku byl upraven 24.10.19 v 11:05

R.E.M.
R.E.M. 24.10.2019 v 09:45

Otevíráme nominace, necháme tak týden nebo týden a půl na návrhy. Kdo má zájem, nominuje sci-fi/fantasy knihu ke společnému čtení.
Navrhuji proti dřívějšku prodloužit čtení na 2 měsíce, pokud nepůjde o velmi krátkou knihu. Souhlasíte?

smazenaryba
smazenaryba 24.10.2019 v 10:00

R.E.M. - jasné, bude to tak zrejme lepšie.

Nominujem Marťanskú kroniku od Bradburyho.

R.E.M.
R.E.M. 24.10.2019 v 10:23

Nominuji Proud času od Crichtona.

R.E.M.
R.E.M. 24.10.2019 v 10:27

Už máme 3 návrhy
Marika Vanova - D. Tučka Pelyněk
smazenaryba - R. Bradbury Marťanská kronika
R.E.M. - M. Crichton Proud času.

Další návrhy...?

Text příspěvku byl upraven 24.10.19 v 10:30



Vložit příspěvek