Odznaky

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.07.2024 v 21:03

tittanie: řekla bych, že procenta do komentářů píše ten, kdo nemůže skousnout, že je na databázi pouze odpad až pět hvězd a ne deset hvězd, což je vlastně ekvivalent procent, a dost lidí by raději spíš desítkový systém. A vlastně je to takový ujasnění toho, kolika procenty to vidím já na rozdíl od "obecného průměru". Už jsem četla taky dost blbostí, které měly hodně procent, ale jaksi nemám potřebu to všem vnucovat. Spálila jsem se a šla dál :) Když jsem někde mezi, píšu třeba 4,5. Za mě je to jiné třeba než na čsfd, kde občas píšu procenta. Ale pouze proto, že když píšu nějakou recenzi, na tom místě se po mě chce hodnocení na stupnici do deseti, což na čsfd není, a bylo by trapný, kdyby to sesouhlasilo na obou místech :O

Text příspěvku byl upraven 25.07.24 v 21:07

Janadvorackova
Janadvorackova 26.07.2024 v 16:43

Na "Trekkies" byla hezká odznáčková hra... tedy ona nějak furt pokračuje, ale dlouho jsem tam nešmejdila.
To bylo fajn. Pro získání některých se musela snad i duše zaprodat.
Tohle je takový slabý odvar.
Netrápí mě, nejuchám. Prostě jsou, a když přibudou, taky dobrý.
Ale spoustu "úkolů" kvůli nim určitě plnit nezačnu - čtenářské výzvy apod.
Nemotivují k ničemu.

Koka
Koka 26.07.2024 v 19:39

Nadšencům a milovníkům značkování doporučuji odbornou literaturu k dané problematice
https://www.databazeknih.cz/knihy/sbirame-odznaky-350665

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.07.2024 v 19:51

Nebo úplně stačí všechno zbytečně nehrotit a přečíst si něco adekvátnějšího, když je to léto, ať dorazí i ta pohoda:
https://www.databazeknih.cz/knihy/merde-celkem-jde-o-merde-15564

boxas
boxas 27.07.2024 v 09:21

Souhlasím s Eldar80. Také nechápu, k čemu je dobré mít "odznáček zdatnosti" za to, že mám ve svém profilu X set doporučených knih nebo že vstupuji do diskuse kvůli kdejaké kravině. Osobně beru Doporučené knihy velice zodpovědně, každou jednotlivou knihu zvažuji a pokud už ji do Doporučených knih zařadím, tak si za svým názorem stojím. A občas seznam promazávám, protože tak to je. Klidně můžu z fleku zařadit do seznamu dalších několik desítek "také dobrých" knih, ale k čemu to je?
A využití bodů třeba tak, že knížku dostanou ti nej nej sběrači bodů? Připadá mi to absolutně demotivující, protože to budou vlastně pořád titíž lidé. Databázi otevírám pravidelně kvůli tomu, že mě zajímá názor na tu kterou knihu, co se mi právě dostala do ruky, nebo co právě vychází. Skutečný názor, ne pouhopouhé odklikání všeho, na co narazím.
Krátce řečeno, ne každá novinka zde na Databázi je ku prospěchu a tahle odznáčková fakt není!

Janadvorackova
Janadvorackova 27.07.2024 v 12:22

Lenka.Vílka: Ten první díl "merde" byl fajn. Ostatní se už tak nějak jenom vezou. Ale číst se to dá.
A jo, přesně o to jde.

boxas: Je to hra, klid.
Relax. Taková pohodová věc, která může k něčemu motivovat, ale když ne, prd se děje.


Bedřich63
Bedřich63 28.07.2024 v 20:29

Nevím, jak to napsat, abych se někoho nedotknul nebo někoho neurazil. To určitě nemám v úmyslu.
Hned jak jsem uviděl novou funkcionalitu webu DK - Odznaky, tak jsem si to spojil s tím, co jsem skoro celý svůj život dělal. A to je obchod.
Provoz serveru DK něco stojí a za ty roky už určitě jsou to desítky a stovky tisíc Kč.
Něco se vrací formou reklamy, něco možná i jinak, ale tyto cesty jsem nesledoval. Je zřejmé, že mnoho webů se snaží získat svůj kmen čtenářů, přispěvatelů, komentátorů, sdílejících atd. Vidíme to dnes a denně na všech komerčních i nekomerčních webech..... Pro příklad iDnes.cz, hn.cz atd.... kde je obsah z větší části placený a takových příkladů je hodně.
DK má spoustu věrných fanoušků a široký okruh čtenářů, kteří tady našli svůj "domovský přístav" a mohou si zde vyměňovat informace a zkušenosti se stejně "postiženými" lidmi napříč ČR a SR.
Takže provozovatel webu, který je zároveň fanoušek a taky podnikatel (tedy asi následně) hledá, jak zlepšit ekonomiku fungování této platformy a jak dále využít potenciál DK a rozvinout tuto databázi do dalších plánovaných a jím předpokládaných funkcionalit.
A tady pak může nastat a pravidelně nastává bod, kdy zájmy provozovatele webu se nemusí slučovat se zájmy uživatelů.
Ale to hlavní slovo má vždy provozovatel. Takže Dan si bude i nadále určovat ty hlavní směry vývoje a směřování webu DK.
Pokud by to byla placená platforma, tak by byla nějaká šance ovlivnit mnohé. Ale kdo z nás tady přispívá na provoz webu DK?
Odznaky podle mě mohou o pár procent zvýšit přístupy k webu a tím ovlivnit finanční výsledky tohoto projektu.
Charita tady určitě není na programu dne.
Představy, že uživatel tohoto webu dokáže určovat směr vývoje DK mi přijdou naivní, ale proč to nezkusit? Vždyť už x let jsem věrným přispěvatelem webu a myslím si, že to můžu nějak hodnotit. Ale je to opravdu tak? A proč by to tak mělo být? No nechám to na zvážení každého z nás, z uživatelů.
A DK přeji ještě dlouhá léta provozu bez výpadků a bez ekonomických problémů.

Text příspěvku byl upraven 31.07.24 v 06:33

Terva
Terva 30.07.2024 v 21:06

Dle mého jsou Doporučené knihy stejná záležitost jako Čtenářská výzva. Tak proč to z odznaků rušit?

Teron
Teron 30.07.2024 v 23:33

Eldar80: Ona kvalita se filtruje a utváří z kvantity přečteného. Nevidím na nich nic špatného, CBDB je má už dlouho, je to prostě grafický znázornění záběru uživatele.

Terva
Terva 31.07.2024 v 21:50

Teron - Eldar80
Když vezmu, že Odznaky jsou vlastně to samé, jako Žebříčky, tak by neměl být problém si vše doplnit. Já například během dvou dnů doplnil komplet Odznaky za „Štítky ke knihám“ nebo „Podobné knihy“. A v mnoha případech překračuju limity o několik stovek. Doporučené knihy mám již dlouho a v číslech 600 a limit je tuším směšných 150!!!!! A navíc, když někdo doporučuje knihu, je to jen jeho názor a ostatní si musí rozmyslet, zda se do knihy pustit. Pak to totiž končí jako některé Kingovo knihy, které díky Čtenářské výzvě dostaly odpad.

Text příspěvku byl upraven 01.08.24 v 00:31

Danielle22
Danielle22 31.07.2024 v 23:21

Navrhuji odznaky za počet palců za vlastní komentáře. Takto to akorát nabádá co nejvíce rozdávat palce a nemusí to být objektivní - jen na množství.

Terva
Terva 31.07.2024 v 23:29

Danielle22
Zbytečné. Tato složka je v Žebříčcích.
Osobně mám dojem, že Odznaky jsou nedomyšlené.

Corso
Corso 01.08.2024 v 07:30

Inak viete aka statistika by bola zaujimava? Ako nemam to tu dopodrobna preskumane a ak to je tak mi dajte vediet. Ale obcas by som rad videl statistiku poctu osobou udelenych hviezd. Viete... 5 hviezd udelil 75x. 4,3,2,1hviezd, Odpad udelil 80x. A tam by si celkom pekne videl aku ten clovek vyraba krivku, lebo niektori maju 150 hodnoteni a z toho 60 Odpad. Tak potom bud je to hejter co sa chodi na knihach len odbavovat, alebo si nevie vybrat knihu co by ho bavila a tym padom len straca svoj vzacny cas na tejto Zemi :) A samozrejme pri knihach s malym poctom hodnoteni kazi dost vyrazne knizne hodnotenie. Osobne potom takeho uzivatela ignorujem a jeho nazor pre mna nema nijaku cenu. To je o nicom ako dvojslovne hodnotenia knih.

Kniholenka_DK
Kniholenka_DK 01.08.2024 v 09:45

Corso
To je moc dobrý nápad! Jsem pro :-)
Stejně tak se na to dá koukat i z opačného konce - uživatelé, kteří všemu, co přečtou dávají pět hvězd - taková hodnocení také nejsou příliš relevantní. Osobně to mám nastavené tak, že 3 hvězdy jsou pro mě průměr, 4 a 5 nadprůměr a 1 a 2 podprůměr. Hodnocení odpad nedávám: za prvé se mi zatím asi do ruky nedostal takový brak, aby mi tak tvrdé hodnocení přišlo adekvátní a za druhé psychologicky pracuji prostě s pětihvězdičkovou škálou stejně jako na Goodreads nebo Storygraph, ostatně na pět stupňů hodnocení jsme všichni zvyklí i ze školy

mi-nul-o
mi-nul-o 01.08.2024 v 10:14

Corso: Skvělý nápad, také souhlasím! Můžeš to předat dál, do návrhů na zlepšení, prosím?

Corso
Corso 01.08.2024 v 10:18

MeLeny: aj ostatni:
Ano, prilis vela 5 hviezdickovych hodnoteni tiez o niecom svedci. Ten citatel naozaj vybera skvele knihy pre neho, alebo je trosku nekriticky. Kazdopadne hodnotenie by v aspon kratkej recenzii mohol obhajit, preco tak cini.
V zasade ked nad tym uvazujem, mala by existovat akasi priemerna realne normalna krivka rozvrstvenia hviezd. A myslim ze v priemere by sa citatelovo hodnotenie malo pohybovat nad 3, niekde okolo 3,5. Preco? Tak snad si v prvom rade vyberame autorov ktorych mame radi, poprekladame to uz citanim osvedcenych kusov. Nizsie hodnotenia su sklamania, prekvapenia, namotanie na reklamnu kampan, skusanie noveho autora... a tomu sa predsa prirodzene vyhybame. Tym sklamaniam. Nikto asi programovo necita co ho nebavi a co ho hneva.

mi-nul-o
mi-nul-o 01.08.2024 v 10:19

Teron: Jakože teď nahážu XX komentářů jen proto, abych dostala odznak? Nebo nakoupím knihy v bazaru a rovnou je prodám dál - jen kvůli odznakům? Jako pardon, ale to je za mě naprostá hloupost a děsí mě, že to někdo začne dělat a zaplevelovat databázi takto na sílu.

Kniholenka_DK
Kniholenka_DK 01.08.2024 v 10:28

Corso
souhlas, přesně tak. Já mám průměr v spočítaný v jiné aplikaci 3,9 a přijde mi to celkem vysoko, ale pravda je, že knihy, co čtu, si dost pečlivě vybírám, málokdy jdu do knížky naslepo bez přečtení nějaké recenze nebo doporučení od někoho s kým mám aspoň trochu podobný vkus, takže mi takový průměr přijde ok :-)

Terva
Terva 01.08.2024 v 10:31

Corso
Jenže díky Čtenářské výzvě tu padlo velké množství odpadů. Čtenáři se díky ČV dostávají do neprobádaných vod a příběhy se jim nelíbí.

Terva
Terva 01.08.2024 v 10:34

mi-nul-o
ODZNAKY mají aktivovat uživatele, rozvíjet tvořivost. Škoda, že neprošel ten minimální počet znaků v komentáři. Teď už zase uvidíme komentář tipu: „wow – to bylo parádní“ a šup s tím do doporučených.

Corso
Corso 01.08.2024 v 11:09

Terva:
Aj preto sa citatelskej vyzvy nezucastnujem. Nebol som ochotny prisposobovat sa a zaradovat knihy ktore v podstate nechcem citat. Ak som nieco cital, co vyhovovalo kriteriam, oznacil som si to. Ale necital som nic mnou nechcene :)
Presne tak potom dopadnu sklamani citatelia. daju knihe Odpad. Ja to mam tak, ze ak sa mi kniha nepaci, ani sa nesnazim ju precitat celu, a potom ju mnohokrat nehodnotim, alebo aspon napisem co ma na nej stvalo a tak dam hviezdu. Potom je jasne ze moje hviezdy u nedocitanej knihy by nebolo netreba brat uplne vazne. Ale je tam to upozornenie ze preco je malo hviezd, a ze keby som ju docital... tak mojou nastvanostou bude to hodnotenie urcite este mensie.

Text příspěvku byl upraven 01.08.24 v 11:09

Nermal
Nermal 01.08.2024 v 11:32

Nevím, proč někomu vadí nějaké Odznaky. Přece si toho nemusím všímat a ignoruju to, když mi to nic nepřináší. Stejně jako např. tzv. Čtenářské výzvy neosloví každého.
V některých lidech je zakořeněná nezdravá soutěživost - mít nejvíc palců, komentářů, odznaků a bůhví čeho ještě. Moudrý člověk se nad tím jen pousměje a mávne rukou - život jde dál.
A ještě jednu poznámku k délce některých komentářů. Kdo z vás má chuť číst komentář, na jehož konec ani nedohlédne?

Kniholenka_DK
Kniholenka_DK 01.08.2024 v 12:17

Nermal
Mně dlouhé komentáře obecně nevadí a pokud jsou zajímavé, ráda si je přečtu. Proč třeba lidi čtou klasické recenze na knihy, které jsou přece vždycky dlouhé? Vadí mi akorát, když komentář je jak zápis ve čtenářském deníku, kde se popisuje děj knihy nebo když jsou tam dlouhé citace textu z knihy. Takové komentáře mě nezajímají, tak je prostě přeskočím. Ale pokud tam někdo píše o svých dojmech z knihy, tak je mi jedno, jak je dlouhý. Navíc jiný typ komentáře mi dá víc před přečtení knihy (to čtu jen zběžně a spíš kratší komentáře) a jiný po dočtení knihy, kdy mě zajímají názory i detaily. Nemám pocit, že s komentáři by bylo něco v nepořádku a je potřeba něco měnit. Přeskočit nic neříkají jednořádkový komentář není takový problém. Pokud tedy odznaky nepovedou k tomu, aby se takové komentáře dramaticky rozšířily, asi mi to nevadí.

Nermal
Nermal 01.08.2024 v 14:28

Proti kvalitním komentářům nic nemám, ani když jsou dlouhé. Ale obecně si myslím, že stručnost, jednoduchost a výstižnost komentář zdobí. Pokud se autor umí vyjádřit ve dvou třech odstavcích tak, aby vystihl podstatu věci, je to ku prospěchu všech.

mi-nul-o
mi-nul-o 01.08.2024 v 14:35

Nermal: Přesně tak! Také mám ráda stručné výstižné komentáře a ne okecávání na dvě stránky.



Vložit příspěvek