Pár nápadů na vylepšení webu

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


Avathar
Avathar 18.07.2016 v 19:59

:D. o moju výchovu si naozaj starosti robiť nemusíš (čarovné, ako okamžite dokážeš prejsť do ofenzívy). vulgarizmy patria k slovnej zásobe. sú to slová ako každé iné. ja osobne ich príliš nepoužívam ani nehorlím, aby sa začali (napr. tu) nejako masívne používať. a samozrejme, že som za slušnosť prejavu. ale pohoršovať sa tu nad trošku expresívnejším vyjadrením mi príde fakt smiešne. nehľadiac na to, že LordSnape sa obišiel bez invektív na vašu adresu, čo sa o vás povedať nedá. a odkedy sa inteligencia meria slovníkom? taký bukowski (a xy iných) by vám poslal omnoho jadrnejšiu odpoveď. tým pádom je to teda neinteligentná lopata, áno? na tejto databáze je nad čím sa pohoršovať. ale toto je už fakt detinské.

TakySimona
TakySimona 18.07.2016 v 20:05

Mě fascinuje, jak si spousta lidí v běžné konverzaci bere oprávnění k použití vulgarismů v něčím literárním stylu...
Asi by se mi žilo líp, kdybych si myslela, že jsem tak dobrá jako...Milan Ohnisko (Bukowski je pro mě zatím neochutnaná láhev) resp. Egon Bondy.
:-)

Avathar
Avathar 18.07.2016 v 20:11

takysimona: prosím, kto si kde berie aké oprávnenie? len som poukázal, že kvôli pár vulgarizmom netreba robiť scény a hneď klasifikovať svojich oponentov ako neinteligentných blbov. to len tak. mňa zase fascinuje, že kvôli jednému expresívnemu slovu tu všetci ohŕňajú nosíky ako primadony :) smiešne. ale ok, zrejme škoda hrachu, tak nabudúce keď niekto napíše "dopekla" tak ho radšej hneď promptne zmáznite. trochu nadhľadu by ale neuškodilo. bye

woodward
woodward 18.07.2016 v 20:12

hm, to jsou řeči. někteří z toho vyrostou. jiní zůstabnou zastydlí až do smrti. omlouvat blbý sprosťárny tím, že se vulgarismy vyskytují v uměleckých dílech - TO je dětinské. potože to svědčí o nezralosti člověka, který tak argumentuje. Žádný autor nehází vulgarismy jen tak bezúčelně - slova jsou jeho pracovní materiál a v uměleckém díle má svůj význam každá slabika. což ovšem neznamená, že je správné pořvávat sprosťárny na každého kdo se mnou nesouhlasí. Nafoukanej, sprostej puberťák, to není na světě nic novýho. Což ale neznamená, že si od něj ty sprosťárny musí každej nechat líbit.

Richie1
Richie1 18.07.2016 v 20:12

Patřím mezi naivní uživatele, kteří by rádi měli databázi slušnou a ne vulgární.

stafbul
stafbul 18.07.2016 v 20:15

Už se na to vykašlete, ať si to každý přebere jak chce, ale použiji úsloví, které se mi moc líbí: Když se někdo pět minut baví s hlupákem, už se baví dva hlupáci :)


Avathar
Avathar 18.07.2016 v 20:21

woodward. jo, upáliť ich je málo. Snape určite ten vulgarizmus použil len tak z plezíru. určite nemal žiadny dôvod, že. už fakt končím, nemám na to nervy. invektívy si prosím odpusť, pretože každým svojim príspevkom si vulgárnejší, než celý ten slávny Snapeov post. ale hej, žiadny vulgarizmus si nepoužil, takže cajk!

richie: o tom to predsa nie je. samozrejme, že každý chce slušnú databázu. ja len poukazujem, že kvôli pár (!!!!jednému!!!!) expresívam ešte na seba nemusíme vyťahovať nože.

Text příspěvku byl upraven 18.07.16 v 20:22

Marthas
Marthas 18.07.2016 v 20:54

To všichni: Souhlasím s Avathar, kvůli použití trochu jadrnějšího či sprostšího výraziva mi hned přibylo 15 komentů... A já jsem asi též naivní, protože jsem si myslela, že se tu řeší něco důležitého... A ono je to o tom, že jeden si vztáhne všechna sprostá slova na sebe nazve předchozího diskutujícího "sprostým " ukrajincem a prasetem, přidá se další, který se předchozího zastává... Nu a pak se tady už zase všichni "uráži" nebo kamenujou, proč cestovat do pravěku, když pravěk a jeho bitky mám v monitoru... Doufám, že od této chvíle všichni diskutující hanící L.S. budou stejně tvrdí i k malým dětěm, např. holčičicky s copánky a mašlemi mívají, jak jsem si všimla poslední dobou velmi jadrnou mluvu...
Mě by pak ale zajímalo, když jsou "všichni" tak slušní i doma, kde pak ty děti na ty sprosťárny chodí... Asi ve škole... Ale i tam je to musí někdo naučit... A nějaký ukrajinec s lopatou to není, to mám z vlastní zkušenosti...
Zajímavé ale je i osazenstvo bitvy, LS X woodward... Hoši vy dva se fakt nemusíte, ale nevím, co vás to baví se napadat, kvůli každé hovadině... Promiňte.-)))

Text příspěvku byl upraven 18.07.16 v 21:08

TakySimona
TakySimona 18.07.2016 v 20:57

"Mašlemy mývají" na mně fungují jako vulgarismusy na toreadóra!

Marthas
Marthas 18.07.2016 v 21:05

To TakySimona: Ano, gramatické chyby = známka nízké inteligence, někde jsem ale četla článek, že každý xy dospělý je poloviční analfabet a dokáže se stěží podepsat, natož to mít gramaticky správně, ať je to na monitoru tabletu, počítače či jinde... PS: Mě nebaví furt někomu dokazovat, že netrpím dyslexií, jen prostě na počítači je ten pravopis nějak hůř vybavitelnej... PS: Doufám, že pro tentokráte jsem se vyvarovala gramatických chyb... A už nepohoršuji

Text příspěvku byl upraven 18.07.16 v 21:07

TakySimona
TakySimona 18.07.2016 v 21:13

Nebyl vpravo dole?

Gramatické chyby v písemném komentáři na čtenářském fóru znamenají, že vám vaše vlastní slova nestojí za pozornost. Mají tedy nám?

Richie1
Richie1 18.07.2016 v 21:21

TakySimona: "Gramatické chyby v písemném komentáři na čtenářském fóru znamenají, že vám vaše vlastní slova nestojí za pozornost. Mají tedy nám?"

- to je krásná věta, tu si musím zapamatovat :-)

Marthas
Marthas 18.07.2016 v 21:24

To TakySimona: Já si po sobě komentář vždy xy čtu, před jeho publikací, přesto se vždy nejaká gramatická chyba najde a nejen ta a nejen u mne,že... Myslíte si tedy, že mi nestojí moje vlastní slova za pozornost nebo jsem spíš nebyla přebornice v administrativě, a chci -li to mít rychle, musím to číst pouze 5x a ne 10x... A důležité přece není, co si myslím já ne, ale co si myslíte vy?.-)

ps Absolutně netuším, co mělo být či nemělo v pravo dole, myslíte edit,.-)
Tímto se ovšem dostáváme od jádra problému opět pouze k formální stránce věci... Jako vždy...

LordSnape
LordSnape 18.07.2016 v 21:36

@binysek To je ovšem výborná poznámka. Nevím, proč to kolikrát nedoplní ani ten, co knihu dočetl a píše komentář. Ale narážel jsem tady hlavně na knihy, co porušují pravidla anebo lemplovsky přidaná vydání, ale i samotné kusy, přidané jen a jen kvůli bazaru, které kolikrát vypadají jak záznam z MARC 21, ale jen s prvními třemi řádky...

Ad má řeč. Občas nejdu pro slovíčko daleko, patří to ke mně. Většinou jsem v klidu, ale některé hlody a věci z diskuze mě vážně kolikrát tak nadzvednou, že je nejde přejít s miloučkým a laskavým posláním do ráje, kde voní květiny. Pokud někdo chce slyšet, jak ho lovískuju a jak je strašně laskavý, ať nedráždí mé vnitřní dvojče. :-) Buď si na to člověk zvykne anebo se mnou přestane diskutovat. Za mě tedy dobrý. Nehraju si na netu na něco, co nejsem IRL... Proto jsem přestal už po roce chodit do diskuze volné. Tam je to free.

Sprosťárny používám i při řeči svých postav ve svých dílech, tak se chvílemi možná nechám unést. A ano, omlouvá mě to. Jsem alibista.

Text příspěvku byl upraven 18.07.16 v 21:40

Marthas
Marthas 18.07.2016 v 21:41

To LordS. Já doplňuji, co jiní léta nepřidali ale pouze ve svém oblíbeném žánru, bohužel anebo bohudíky nečtu vše, tím pádem nemohu vše doplnit... Před nedávnem jsem např. doplňovala knihy od Deborah Crombie a udivilo mne, že zápis po těch letech, co tam byl neobsahoval ani základní věc a to překladatele...

Text příspěvku byl upraven 18.07.16 v 21:42

TakySimona
TakySimona 18.07.2016 v 22:03

To Marthas:
Nevím, jaký typem paměti jste obdařena, ale máte-li podle profilu načteno téměř sedmset knih, pak vám autokorekturou opravdu projde tvar "mašlemy mývají"?

"Vpravo dole" je odkaz na ten legendární Peroutkův článěk, který hledá kancelář prezidenta republiky. (Pokus o odhlehčení.)
Větě:" A důležité přece není, co si myslím já ne, ale co si myslíte vy?." prostě nedokážu porozumět. Sorry, ale není česky, přestože nemáme pravidlo jediného záporu ve větě. (Zase nadsázka).
Nejde mi o žádný formalismus, jen o snadnost vzájemného pochopení. A ta bez pravidel a jejich dodržování prostě není možná.

Text příspěvku byl upraven 18.07.16 v 22:24

TakySimona
TakySimona 18.07.2016 v 22:06

To Richie1: Myslíte tu druhou? :-)

Text příspěvku byl upraven 18.07.16 v 22:07

Marthas
Marthas 18.07.2016 v 22:51

To TakySimona: Chtěla- li bych být alibistou, tak řeknu: A četla jste někdy v poslední době nějakou knihu....-) Protože v nich je chyb a patvarů spousta a ano i anglicismů, vět poangličtělých, takových, co už se ani netváří, že jsou česky či přeloženy do češtiny... Pro ilustraci doporučuji z těch posledních třeba Meg Cabot a její Lásku v podsvětí, kde si překladatelka opravdu prvně okusila, co je překlad.anebo opravdu sprzněný překlad Julie Golding a jejího díla Najít Sky a porovnat to se stejnou autorkou a geniálním překladem Jany Jašové - Únos čtvrté princezny...

Já ale netvrdím něco, co jsem nečetla, co možná ani neexistuje... Statistika nuda je, má však cenné údaje... Též jsem četla článek, kde se tvrdilo, že průměrný Čech přečte max. 10 knih za rok a že jsme na chvostě a předbíhají nás i muslimové, kteří si prý prokládají Korán vícero knihami než my... Samozřejmě, že si už nepamatuju, kde to bylo... Tipuju, že jelikož jsme četli vždy MF- Dnes, tak v nějakém tom hodně starém čísle, ale já nejsem prezident, aby mi tlupa fandů hledala něco, co bůhví, jestli jsem četla...:-)
PS. Hádala bych se ta věta je sice kostrbatá ale je česky, to ne je ve větě pouze příslovcem...
Můj mozek si bohužel už nepamatuje, co vše se v krásném ale složitém jazyce českém dle pravidel smí a co ne, mám se kvůli tomu ochudit o komunikaci a degenerovat ještě více, protože vy mi nevěříte ani, že jsem přečetla víc jak 600 knih...
PS: Abych to dorazila: Samozřejmě jich bylo více než 600, kdybych v seznamu měla všechny ty Gardnery, Christie a Simenony, co jsem přečetla jsem na 1000 ...

Jo, a kdyby jediný můj problém byl pouhý pravopis, jsem šťastný člověk, nemyslíte...
Uživatelů, kteří dle vás tu na DK z ČJ propadají je asi více... Tak co s nimi, zavřít na poškolu a šprtat a šprtat pravidla...

woodward
woodward 19.07.2016 v 00:22

Takovejch řečí, jen aby se okecalo, že neumíš pravopis... asi by bylo jednodušší se ho naučit. dá se to zvládnout už v pátý třídě.

nightlybird
nightlybird 19.07.2016 v 00:28

Tak mám dojem, že je tady někdo dost nešťastný člověk, ne-li dokonce zamindrákovaný a léčí si to agresivitou "prskanou" na všechny možné strany.

TakySimona
TakySimona 19.07.2016 v 07:28

TO Marthas:
To, že dělají ostatní chyby (pochopitelně, jsme omylní, nedokonalí lidé), pro mě není důvodem, abych si ty své omlouvala já.
Snažím se číst dobré knihy v dobrých českých překladech, už jenom pro tu tradici. I tam se samozřejmě občas vyskytnou chyby a kolik jich vůbec nerozpoznám!
Ale tady, na databázi knih se scházejí lidé, kteří naopak čtou, číst chtějí, tedy milují buď příběhy, nebo jazyk, a mělo by být věcí jejich zájmové cti, aby jejich mateřština byla co nejpřesnější, bezchybná a pro ne-čtenáře inspirativní, až příkladná.

Ani s upřesněním, že záporka "ne" je v dotčené větě příslovcem, jí nerozumím. Chtěla jste napsat: "A důležité přece není, co si myslím já, přece, ale co si myslíte vy?" Pokud ano, tak pro mě je zajímavé, a tedy důležité, co si myslíte vy, protože jsme se tu pustily do debaty sporem.
Já vám věřím, že jste přečetla tisíc knih, ale pak jste tedy výjimkou z dobře míněného dojmu, že čtením člověk získává jazykový cit pro gramatiku a pravopis.

Rozhodně vám nechci podsouvat, co máte dělat, resp. nedělat. Jen obyčejně komentuju vaše příspěvky. V dobrém rozmaru a naladění, jen proto, že mě to baví.

TakySimona
TakySimona 19.07.2016 v 09:18

TO Marthas:
Omlouvám se vám, že jsem výše komentovala vaše příspěvky. Neznám vaši osobní, ani zdečtenářskou historii, takže jsem vycházela jen z toho, co o sobě uvádíte na profilu.
Veškerá moje ironie nebyla namířena proti vám osobně, ale proti gramatickým a stylistickým chybám. Ale prý je třeba vaše úsilí oceňovat, ne kritizovat. Budu to v dalším životaběhu dělat tím, že už nebudu na vaše komentáře nijak reagovat.
Hodně štěstí.
Simona Vráblíková

stafbul
stafbul 19.07.2016 v 09:38

TakySimona, když chcete někoho peskovat za gramatiku, sama se ji naučte!!! Vaše gramatické znalosti také nejsou nijak závratné.

TakySimona
TakySimona 19.07.2016 v 09:50

O tom nepochybuji. Co jste mi červeně podtrhla?

Koka
Koka 19.07.2016 v 09:52

TakySimona, každému z nás se stane, že občas vstoupí do něčeho, co pak není radno ještě i rozmazávat. Tak prosím, prosím, šlápla jste, stalo se, ale už to, prosím, prosím, nerozetírejte.



Vložit příspěvek