Tištěné knihy vs. E-knihy

DISKUZE » O knihách


Ivíís
Ivíís 11.09.2014 v 10:51

Určitě není nad klasické knihy, ten požitek mít knihu v ruce, listovat v ní, vnímat její vůni (vlastní knihu), je nenahraditelná. Přesto využívám i čtení elektronické, hlavně když cestují atd....osvětlený displej mi dává možnost číst i tam, kde se nedá rozsvítit a číst normální knihu. Ivíís

Lenyaa
Lenyaa 11.09.2014 v 14:11

Mám raději klasické knihy, ale čtečka je pro mě praktičtější, hlavně kvůli cestování a taky protože čtu opravdu hodně a čtečka mi umožňuje mít spoustu knih stále "při sobě" takže když třeba v sobotu dočtu jednu knihu tak se nemusím bát co budu v neděli číst :-) a samozřejmě podsvícený displej je velkou výhodou.....

Modrina
Modrina 11.09.2014 v 15:06

Před více než dvěma lety svět přišel o největšího bijce proti čtečkám a obhajovatele nenahraditelnosti papírových knih - tehdy mi moje děti, které zcela zásadně matce nenaslouchají :) ) k narozeninám čtečku daly. Od té doby jsem papírovou knihu v ruce neměla. Zcela odpadl problém, že někde něco dočtu - a nebudu mít nic na další čtení, protože s sebou mám slušnou knihovnu. :)

Linu
Linu 11.09.2014 v 16:13

Mám radši klasické knihy. Miluju vůni nových knih. Ale e-knihy také čtu.

pobijecmuch
pobijecmuch 11.09.2014 v 16:40

Pochopím čtenáře, který se rádi pokochají pěkným obalem knihy a potom s radostí obracejí stránky. Ovšem už nepochopím čtenáře, kteří v ruce drží několik kilogramů vážící knihu, kterou si chtějí za každou cenu narvat do příručního zavazadla většinou velikosti dámské kabelky.
Ceny knih jdou nahoru a už nikdy nepůjdou dolů. Koupit si v dnešní době knihu přináší velké riziko, protože vydáte nemalý peníz a nemáte zaručeno, že si dobře počtete. Co potom s ní, když i antikvariát ji nevezme, nebo se štěstím vám dá desetinu její původní ceny.
Myslím si, že elektronické čtečky jsou velmi dobré řešení. Spousta elektronických knih jsou již nyní nabízeny zdarma, eknihy dostanete za poloviční cenu papírové. Skladování je bez problému, v nejhorším lze vše zálohovat na malé médium. Ekniha se neničí a stránky se netrhají.
Četl jsem někde článek světových vydavatelů knih, že jejich předpověď je, že do deseti až patnácti let budou knihy vydávané pouze v elektronické podobě a pro autora se vytiskne papírově např. pouze 50 výtisků. Náklady na vydávání ebooku jsou totiž velmi nízké.
Můj závěr je takový, že budoucnost patří elektronické čtečce na kterou budou muset přejít i ti konzervativní "čichači" papírových stránek. Prostě čím dřív, tím lépe.
Nakonec světové knihovny již nyní začínají své veškerá literární díla digitalizovat.

Text příspěvku byl upraven 11.09.14 v 17:41

Linu
Linu 11.09.2014 v 19:18

pobijecmuch: "Ceny knih jdou nahoru a už nikdy nepůjdou dolů." Neměla by se od roku 2015 snížit sazba DPH na knihy, léky a kojeneckou výživu?


pobijecmuch
pobijecmuch 11.09.2014 v 19:39

Ano? Já ani nevím, já politiku moc nesleduji. O kolik to bude ? O dvacetikorunu ? Oni si brzo najdou důvod jak cenu zvednout. I ty ebooky jsou pořád dost drahé.

Text příspěvku byl upraven 11.09.14 v 19:48

Richie1
Richie1 11.09.2014 v 20:24

Pobijecmuch: Tohle je stále dokola probírané téma a určitě to není tak jednoznačné, jak to píšeš. Je mnoho pro a proti. Je jasné, že teď je na vzestupu četba elektronických knih, ale i tak si myslím, že papírové knihy se budou dále vyrábět a prodávat ve velkém množství.

Za sebe řeknu jeden specifický důvod, proč stále kupuji a budu kupovat papírové knihy. Je to určitá forma sběratelské vášně.
Mám doma mnoho knih, v podstatě jsem obklopen knihama. Ohromně mě baví se v nich přehrabovat, přerovnávat je, doplňovat je apod. Je to podobné, jako když někdo sbírá známky, mince, pohlednice aj. Tahle sběratelská vášeň je možná jen s papírovými knihami - vlastnictví tisíců knih v elektronické podobě by mě nijak nenaplňovalo.

Linu
Linu 11.09.2014 v 20:41

Richie1: Moje řeč!

Modrina
Modrina 11.09.2014 v 21:47

Sběratelskou vášeň chápu, ale bydlení není nafukovací.. Bohužel. U rodičů jsme měli tuny knih a byl velký problém, kam další dát. Pak přišla v roce 2002 povodeň - a bylo vystaráno.. Nikdy nezapomenu, jak jsme hodiny a hodiny vynášeli zničené knihy.. I to je důvod, proč jsem zastáncem čteček - když o ni přijdete, bude vás jen stát peníze nová, ale veškeré knihy máte zazálohované.

Lector
Lector 12.09.2014 v 08:31

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 12.09.2014 v 10:48

Tématický článek dnes na Novinkách:

http://www.novinky.cz/zena/deti/347323-pro-rozvoj-ditete-je-dulezite-cist-z-papiru-ne-z-monitoru.html

Text příspěvku byl upraven 12.09.14 v 10:50

nightlybird
nightlybird 12.09.2014 v 10:51

Lector - takový diskuzní příspěvek je radost si přečíst. Věcný, vyvážený a bez zbytečných emocí. Díky.

albafos
albafos 12.09.2014 v 11:15

Dobrý den, rád bych se s Vámi podělil o velmi důležité informace.

Tato zprava je SPAM.

Editoval paulhunter

Text příspěvku byl upraven 12.09.14 v 12:35

nightlybird
nightlybird 12.09.2014 v 11:22

No a tohle je zase typická ukázka spamu jak vyšitá, co vy na to moderátoři? Možná by nebylo od věci toho uživatele pro jistotu bloknout, než tady začne otravovat ovzduší.

Text příspěvku byl upraven 12.09.14 v 11:24

Modrina
Modrina 12.09.2014 v 11:27

Dáma s hranostajem: Já bych jen podotkla, že čtečky nemají klasický monitor, technologie elektronického inkoustu je k očím šetrná stejně jako papír. Moje zkušenost je taková, že s tištěnou knihou jsem měla problém na přímém slunci, to se čtečkou nemám. Ale nemám podsvícenou, když si chci číst třeba večer v autobuse, mám připínací lampičku.

pobijecmuch
pobijecmuch 12.09.2014 v 11:41

Nemám problém si přečíst jakýkoliv diskuzní příspěvek, třeba i ten s kterým nemusím souhlasit. Hodně mně, ale vadí, když do toho vleze někdo, kdo k danému tématu nediskutuje, ale vnucuje svoji pomatenou mysl. Prosím uživatele albafose, aby si svoje úvahy "vesmírných dětí" odkazoval někde jinde. Ten člověk se dnes zaregistroval jen z důvodů určitého spamování a informace na DK jsou mu ukradené.

Lector
Lector 12.09.2014 v 12:22

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Modrina
Modrina 12.09.2014 v 12:44

Lector: Pak se k tématu nemohu zas tak moc vyjadřovat, protože musím přiznat, že čtu jen knihy. A není to následek koupě čtečky, o časopisy apod. jsem nestála prakticky od doby, kdy jsem odrostla Ohníčku. :) Což býval problém vždy, když jsme jeli na dovolenou - čtvrtinu 80l batohu zaplnily knihy. Teď jsem bez starosti. :) Nicméně mám pocit, že pokud budou děti číst výhradně na elektronických zařízeních, může nastat situace jako u digitálek - děti, které nikdy neměly ručičkové hodinky, neměly pojem o čase. Ale nejsem psycholog, na tenhle tenký led se nepustím. :)

Gnomo
Gnomo 12.09.2014 v 13:11

To Modrina: S tištěnou knihou máš problém na přímém slunci? Používáš jako záložku zrcátko:-?

Byl jsem třídičem. Postupně jsem třídil, až jsem vytřídil. Posledně jsem psal, že mám cá 200 klasických knih. Minulý týden jsem s hrůzou zjistil, že jich je o něco víc:-) Zůstávají se mnou jen oblíbené knihy a tzv."vracečky". Všech ostatních se zbavuji. Čtu E-ink, LCD, OLED, papír:-)

Modrina
Modrina 12.09.2014 v 13:49

Gnomo: Použít jako záložku zrcátko mě nikdy nenapadlo. :) Ale oči pálily, a hodně. Sluneční brýle samozřejmě nosím. Možná je to jen můj subjektivní dojem, ale opravdu se mi na slunci daleko lépe čte na čtečce, než když jsem četla papír.

Na monitoru jsem přečetla knihu jednu, velmi útlou a moje hlavní výtka byla, že jsem neměla pocit oddechu, což pro mě četba je. Možná kdybych měla tablet, že bych ten pocit měla, ale před monitorem sedím celý den, znamená pro mě práci.

Richie1
Richie1 12.09.2014 v 15:20

Dáma s hranostajem: Ten článek je hodně zajímavý. A pravdivý. Líbí se mi to zdůraznění příkladu rodičů a jejich času stráveného s dětmi při předčítání. To považuji za hodně důležité.

A také se mi líbí zjištění amerických neurologů, že čtení knih zvyšuje inteligenci. Uf, konečně vím, proč jsem tak inteligentní, hi hi. :-))

pobijecmuch
pobijecmuch 12.09.2014 v 16:29

Lector - předpokládal jsem, že se tu objeví příspěvky, které budou oponovat. Od toho je diskuze, aby jsme se podělili o svoje názory. A téma tištěné knihy versus elektronické knihy se bude ještě dlouho objevovat v mnoha různých diskuzích a článcích.
Osobně si myslím, že elektronické knihy jsou ještě v plenkách a teprve čas a sami lidé vše vyřeší.
Podívejme se kde je dnes komunikace , konkrétně telefony, kolik lidí ještě používá pevnou linku? Kolik se napíše papírových dopisů a kdo dnes ještě vyvolává fotografie z filmu?
Papírová kniha nezanikne a i nadále budou čtenáři chodit do knihoven. Ovšem všichni také musíme počítat, že čas elektronické knihy teprve přijde.

Lector
Lector 12.09.2014 v 18:44

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

pobijecmuch
pobijecmuch 12.09.2014 v 19:09

Lector - respektuji tvůj názor, ale každý má asi svoji pravdu. Takto by jsme mohli diskutovat do nekonečna.



Vložit příspěvek