Tištěné knihy vs. E-knihy

DISKUZE » O knihách


pajonek
pajonek 17.01.2014 v 21:02

odpověd je jednoduchá - NENÍ

kolmanpeter
kolmanpeter 17.01.2014 v 21:10

Děkuji , jsem konzerva ale uznávám praktický přínos tohoto média . Tahat s sebou 5 knih není to pravé . Hezký večer

Ronin Roujin
Ronin Roujin 19.01.2014 v 11:36

eraserhead - vy asi podobně jako pan Cooper neovedete rozeznat ironii, bez toho aby vám někdo neukázal příslušnou cedulku
já si prostě dělám tak trošku legraci z "papírových" fetišistů, kteří si nekupují kn ihy na čtení ale na šňupání vůně papíru, já jsem člověk a ne kocour abych četl knihy nosem xD

pajonek
pajonek 19.01.2014 v 11:43

ronine, mě se třeba stalo, že jsem u papírové knihy poklepal na stránku a ona se potvora nechtěla otočit ......
jinak - kupuji pro neteř MANGA, kurecpalec , černobílý tisk, ale to je tedy pěkný smrad !!!!!!!!!!!

eraserhead
eraserhead 19.01.2014 v 13:28

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Valyk
Valyk 19.01.2014 v 18:16

Výhody čtečky jsou obrovské. Mám čtečku rok a přečetl jsem mnoho knih, které bych v tištěné verzi nikdy nekoupil. Proč? Protože je není pak kam dávat. Nějak mě neuráží, že při čtení necítím papír a využívám možnosti ukládání citací, poznámek a záložek. Také je dobré, když je člověk někde na cestách a nemusí vláčet těžké knihy. V jednom okamžiku mám u sebe knih, které by jinak vážily metrák.... Na druhé straně - je to elektronika a občas se může porouchat (....třeba seknout).


Viki9
Viki9 19.01.2014 v 19:22

… moje generace je generací ztrát … měli jsme své kazety do kazeťáků s vystříhanými obrázky z časopisů … a odvál je čas … měli jsme své stohy vinilových desek a obřadně jsme se jimi probírali a s úctou je pokládali na gramofony … i s těmi jsme se museli rozloučit … neochotně jsme přešli na CD a DVD a začali je alespoň pečlivě popisovat a třídit podle žánrů … leč pohltily je útroby našich čím dál výkonnějších počítačů … všechny naše sbírky se teď vejdou na jeden jediný flash disk … tolik ztrát … a teď s knihami do antikvariátu a koupit si čtečku???
… tentokrát však strach nemám – dobře udělaná kniha je natolik řemeslný výtvor, že bude pořád dost lidí, kteří ji budou vyžadovat … a budou se obklopovat knihami do posledního volného místa … a pokud nějakou knihu budou chtít jenom přečíst a nevlastnit ji, tak si ji vypůjči v knihovně … a někteří „obojživelníci“ si je holt přečtou na čtečkách …
… a pokud někdo knihu úplně odvrhne – jeho věc, ale ten jeho byt bez jediné knihy, tak ten mu tedy rozhodně nezávidím …
… takže závěrem: čtečku chápu jako doplněk k pravým knihám (do vlaku, na dovču atd.) …pokud jí však někdo vnímá jako rovnocenný ekvivalent ke knihám či snad za jejich náhradu či nástupce, tak si myslím, že tu vždy narazí na nesouhlasné názory dosti početné skupiny čtenářstva….

paulhunter
paulhunter 19.01.2014 v 19:27

Trochu OT, ale vinyly se opět vrací díky svým audiofilským přednostem. Jakožto hudební nosiče nemaji konkurenci. Sám vlastním gramofon. Tak kdyby mel někdo doma desky a nevěděl, co s nimi. ..

MarieAnnaSarah
MarieAnnaSarah 19.01.2014 v 19:56

Já bych k tomu nepřistupovala tak negativně. Sbírku kazet vlastním doteď, ráda si přehrávám písničky, které jsem ve svém mladším věku poctivě lovila z rádií. Vždycky jsem čekala až jí budou hrát, tomu se nynější kliknutí na odkaz nevyrovná :) Stejně tak mám stále sbírku CD i gramofonových desek a nehodlám se jich vzdát. Elektronických knih mám plnou čtečku, ale rovněž si je dokupuji i v normálním vydání a postupně rozšiřuji svou knihovnu, tak jako je u nás v rodině zvykem a neobávám se toho, že až budu mít jednou vnoučata, že bych jim půjčovala soubor v epubu namísto klasické knihy :)
Ano, je doba, kdy je všechno digitalizované, ale neznamená to, že by vše nedigitalizované mělo navždy zmizet.

Text příspěvku byl upraven 19.01.14 v 20:05

Ronin Roujin
Ronin Roujin 19.01.2014 v 20:18

Nejvíce se výhody elektronických knih projeví, když se máte stěhovat. Pokud poctivě vše zálohujete na různá cloudová nebo i necloudová úložiště, tak se obejdete i bez té USB klíčenky do kapsy, kdežto u papírových knih budete přemýšlet, které knihy si můžete do nového bytu vzít a které ne a jak se vše přestěhovat.

MarieAnnaSarah
MarieAnnaSarah 19.01.2014 v 20:21

Když se stěhuji, koupím stěhovací krabice o rozměrech 100x60x80 a objednám dopravní službu. V tomhle ohledu jsem už zběhlá a u knih se rozhodně nerozhoduji, které vzít či ne, beru všechny, stěhovala jsem se už sedmkrát :)

Text příspěvku byl upraven 19.01.14 v 20:22

pajonek
pajonek 19.01.2014 v 20:26

...už jsem psal, nedám na čtečku dopustit !!! ...ale stále kupuji nové papírové...
a Viki zapoměl jsi na magnetofonové cívky, já začínal poslouchat na Sonet Duo v roce 1959...a to bylo dělo /hihihi

Text příspěvku byl upraven 19.01.14 v 20:26

Viki9
Viki9 19.01.2014 v 21:21

...ale nezapomněl :-) ... taky jsem na nich začínal, ale nechtěl jsem vypadat tak staře a navíc vysvětlovat mladším ročníkům, co to vlastně bylo ...
... a samozřejmě že je možnost si své staré sbírky ponechávat (s těmi deskami jsem se taky nedovedl rozloučit) ale už se to nikdy nevrátí ... desky se lisují v limitovaných edicích za enormní částky a před pár lety nebylo možno sehnat pořádnou jehlu do gramce ... a kde teď koupíte kazetu? - dřív byly v každé nápojce nebo trafice...prostě mají odzvoníno ... to se ale knihám nestane - věřte mi :-D
… argument se stěhováním mě přijde trochu mimo – to bych mohl taky říci, že kvůli stěhování nebudu pěstovat pokojové rostliny a raději si je jen nafotím na mobil….

Text příspěvku byl upraven 19.01.14 v 21:22

MarieAnnaSarah
MarieAnnaSarah 19.01.2014 v 21:28

Viki, alespoň by mi nechcíply, kdybych je zapomněla zalévat :D

Text příspěvku byl upraven 19.01.14 v 21:28

sosna
sosna 27.01.2014 v 11:28

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli jste někdo kupoval čtečku na německém Amazonu. Nový Paperwhite je tam nyní za 99 EUR - slušná cena! Chtěla bych se zeptat na výši poštovného, způsob doručení a vůbec spokojenost s Amazonem. Díky

Ronin Roujin
Ronin Roujin 01.02.2014 v 09:45

Na německém Amazonu jsem kupoval Kindle 5 (za 50 éček) a naprostá spokojenost. Před týdnem jsem si to zopakoval a kupoval (téměř) to samé kolegyni v práci.
Pro sebe jsem to kupoval před Vánoci a kindle přišel do Zittau málem už druhý den. Kolegyně si k tomu kindlu kupovala i obal a tam jsme čekali cca týden na ten obal, který šel z jiného skladu v UK.
Ze Zittau jsem využil služby http://mailboxde.cz/, která sloučila zásilky a zajistila dopravu do ČR. Stojí to podle toho, kajou si vyberete dopravu, pojištění a podle váhy zásilky max. do dvou kil.
Jak Amazon, tak mailoxde vás po celou dobu informují pomocí e-mailů o tom, co se děje a kde se vaše zásilka nachází.
Postup objednávky je na několika webech podrobně popsán.
http://www.eboocek.cz/2012/11/jak-poridit-kindle-v-dobe-krize/

Text příspěvku byl upraven 01.02.14 v 09:46

tynča
tynča 02.02.2014 v 18:11

Knihy sice taky nemám kam dávat, ale to raději vyházím nějaké ty nepotřebné hadry :D knížek se nevzdám..Já si teda knihy i půjčuji, bych se taky nedoplatila všechny je koupit. Ale prostě se mi líbí ta vůně knih, listování a celkově to čtení v ní..Když jsem dostala do ruky elektronickou, tak mně to absolutně nebavilo, boleli mně z toho oči a neměla jsem ani chuť se k tomu vracet..Doufám že se nedožiju toho, aby knížky uplně vymizely pod nátlakem e-knih :(

marlowe
marlowe 03.02.2014 v 07:27

Už před časem jsem si umínil, že do debaty o e-knihách se zatáhnout nenechám, ale prostě mi to nedá.
Upřímně, ta diskuse je naprosto o ničem, ustrnula na mrtvém bodě, karty jsou už dávno vyloženy na stole a člověk dneska už těžko může přijít s nějakým novým smysluplným argumentem. Snadná dostupnost proti trochu úsměvné „papírové vůni“, to už tu bylo řečeno tisíckrát.
Spíš by se měl každý zamyslet nad tím, proč vlastně čte.
Já například proto, že mě to baví. A tím je řečeno vše. Jestli mám chuť přečíst si nějaký příběh, je mně úplně šumafuk, jestli je napsán na papíře, na pergamenu, elektronickým inkoustem ve čtečce nebo jestli ho někdo namluvil na cédéčko. Alfou omegou je pro mě jen a jen PŘÍBĚH, nikoli FORMA, jakou je mi předkládán.
Nedávno jsem četl Follettův sedmisetstránkový Pád titánů, měl jsem knížku půjčenou z knihovny, a přestože jsem s ní zacházel jako s relikvií (protože mě paní knihovnice upozornila, že je už několikrát lepená), rozklížila se mi po prvních padesáti stranách. Tak jsem ji pomocí tubičky „Herkules Super“ uvedl do původního stavu, s díky vrátil paní knihovnici – a zbylých šest set padesát stránek dolouskal ve čtečce. Hotovo dvacet, proč to nějak řešit?
Často si dokonce některé e-knížky převádím pomocí prográmku Linguatec Voice Reader do zvukové podoby a pak si je pouštím (v autobuse, cestou do práce apod.) do sluchátek. Jasně, je to trochu kostrbatější poslech, než když vám knihu namluví Miroslav Moravec – no a co? Znovu opakuji, prvotní je PŘÍBĚH – a ten si vychutnám, i když mi ho servíruje nějaká elektronická Lara nebo Julie.
Jsem ze staré školy, v knížkách ležím od chvíle, kdy jsem začal rozum brát, byt mám přecpaný knihami – a kupuju stále další. Ale stejně tak náruživě sháním i elektronické knihy (často proto, že jsou v papírové podobě hůře dostupné, nebo dokonce nedostupné) – a ty pak proháním čtečkou. A naprosto žádný problém v tom nevidím. A ani si dneska vlastně už nepamatuju, kterou knížku jsem četl prostřednictvím elektronického inkoustu a kterou tištěnou na papíře. A myslím, že tak by to mělo být…

eraserhead
eraserhead 03.02.2014 v 08:15

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

sosna
sosna 03.02.2014 v 08:53

Tak nakonec ne z Amazon, ale z německého kamenného obchodu, ale mazlík - Kindle Paperwhite 2 za 99 EUR je doma... první knížka (Svědkyně ohně) stažena a zatím je to moc fajn čtení.

Text příspěvku byl upraven 03.02.14 v 08:53

marlowe
marlowe 03.02.2014 v 09:02

eraserhead: Vlastně musím chtě nechtě souhlasit. Možná jsem svým vstupem zapůsobil jako horlivý zastánce čteček, ale to si piš, že mi na nich spousta věcí vadí – a chybí. Třeba jenom to, že si nemůžu – když se mi z nějakého důvodu zamane – bezstarostně zalistovat zpět. (Vlastně MOHU, ale kdo už čtečkou někdy listoval, ví nejlépe, že u knížky je to ÚPLNĚ O NĚČEM JINÉM!). A to, že TY OSTATNÍ VJEMY (grafické zpracování, hezká obálka, přebal, ilustrace, font písma, úprava…), o kterých píšeš, četbě dodávají určitou NADSTAVBU, je taky nabíledni. O tom diskutovat netřeba!
Mně jen trochu vadila u některých komentátorů ta striktní pejoratizace čteček. Protože si myslím, že čtečka sama o sobě je – ve vztahu ke knížkám jako takovým – také jistou NADSTAVBOU. Čudlíkem navíc, který nám četbu „ještě více zpříjemní“. Když ne jindy, tak třeba zrovna v případech, kdy knihu nemůžeš sehnat v „papíru“ – třeba proto, že už dávno není na trhu, anebo ji prostě nemají ani v knihovně. Nebo když se ti nechce tahat do autobusu osmisetstránkový špalek. Nebo když jedeš na dovolenou a musel bys do kufru narvat nejméně pět knížek – prostě jen proto, že teď zrovna nevíš, na kterou budeš mít za deštivých večerů náladu. Nebo když se ti rozlomí v knihovně vypůjčený Follett… :-)

Viki9
Viki9 03.02.2014 v 09:02

... Marlowe má naprostou pravdu ... tedy tu pravdu racionální, podloženou racionálními argumenty ... jenže v této debatě nejde o nic racionálního a už vůbec ne o pravdu ... tady jde o pocity a to pocity silně subjektivní ...
... a tak stále bude tábor papírových staromilců co si čtečku asi nikdy nekoupí ( k těm se řadím např. já a nebo eraserhead), tábor obojživelníků, kterým je to fuk (třeba již zmíněný Marlowe nebo Pajonek) a tábor kybermodernistů, kteří o papír už nezavadí (třeba Ronin Roujin nebo Valyk) ... a tato debata na tom asi pranic nezmění... :-D

eraserhead
eraserhead 03.02.2014 v 09:11

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

marlowe
marlowe 03.02.2014 v 09:15

To se mi ulevilo...

eraserhead
eraserhead 03.02.2014 v 10:05

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek