Čtení na pokračování 2 (neboli level 1)

DISKUZE » Volná diskuze


Dudu
Dudu 11.08.2013 v 11:45

Na tohle je i vědmák krátký :-) Mohl bys něco naznačit, nějaký záchytní bod.

nightlybird
nightlybird 11.08.2013 v 17:20

Autor byl anglický básník, svou životní pouť skončil jako děkan v katedrále sv. Pavla. Jednu jeho báseň výrazně zviditelnil jeden z klasiků moderního románu 20.st.

Dudu
Dudu 11.08.2013 v 17:39

autor zřejmě John Donne, ale název básně nevim. Koukám na sbírku Komu zvoní hrana, tak jej asi zviditelnil Ernst H.

nightlybird
nightlybird 11.08.2013 v 18:23

Dudu, jsi na správné cestě, dokonce je i v té sbírce, takže když jsi řekl A, řekni taky B.

Dudu
Dudu 11.08.2013 v 19:18

Svatební písen ?

nightlybird
nightlybird 11.08.2013 v 20:48

Ne - je to mnohem prozaičtější a dokonce jsem ti už napověděl začátek.


Dudu
Dudu 11.08.2013 v 21:26

Anatomie světa ? Ted už jen hádám.

nightlybird
nightlybird 11.08.2013 v 21:51

Za trest ti posílám první verš 2. sloky originále: "O stay, three lives in one flea spare,", je v něm obsažen název.

Dudu
Dudu 11.08.2013 v 22:38

Jak se dívám, tak se dívám, ale nic mi z toho do názvů básní nepasuje. Je možné, že tu nejsou všechny.

Text příspěvku byl upraven 11.08.13 v 22:39

nightlybird
nightlybird 11.08.2013 v 22:44

je to flea - Blecha - nebudeme to komplikovat, dej se do práce (tohle jsem asi trochu přepískl), už jsi se s tím natrápil dost, zasloužíš si to. Myslím, že jsi se v Honzíkovi Donnovic už dlouho tak nepohrabal!.
Já si mám v jiné knize a v jiném překladu, tak ti nepomůžu.

Text příspěvku byl upraven 11.08.13 v 22:46

Dudu
Dudu 11.08.2013 v 22:58

Naštěstí je jiná doba, poprava za nedokončení úkolu, se tu zřejmě konat nebude :-)
Ted ukázka : „Jistě, to by stačilo." 509 pozvedl nazelenalý a zmodralý obličej. Věděl, že ti. kteří měli službu v krematoriu, bývali vždycky za čtyři nebo pět měsíců vystřídáni a posláni pak s transportem do vyhlazovacího tábora, kde skončili v plynu. Byl to nejjednodušší způsob, jak se zbavit svědků, kteří příliš mnoho viděli. Berger měl proto před sebou pravděpodobně nejvýš čtvrt roku života. Ale čtvrt roku. to byla dlouhá doba. Hodně se mohlo stát. Zvláště za pomoci pracovního tábora. „A co můžeme očekávat od vás my. Lewinsky?" zeptal se 509.

siena
siena 11.08.2013 v 23:10

Jiskra života - EMR....

nightlybird
nightlybird 11.08.2013 v 23:10

Tak teď to úplně zajiskřilo. Až jsem v této pozdní hodině ožil, když se tady objevil jeden z mých oblíbených kamarádů. Šmarja, těchhle cca 350 stran ale nepatří zrovna k těm, kterými bych se ukolébával k spánku, znám příjemnější prostředí, třeba z okolí Port Grimaud (místo zvané francouzské Benátky). Mám nachystanou ukázku - až na mne časem přijde řada.
Jestli se chytím po sieně.

Text příspěvku byl upraven 11.08.13 v 23:12

Dudu
Dudu 11.08.2013 v 23:20

siena- můžeš zajiskřit :-)
nightlybird- je vážně ausgezeichnet, musim si dát opáčko

siena
siena 11.08.2013 v 23:28

No o jiskření nevím jestli pújde, přeci jen hodina pokročila a ja na rozdíl od Vás nightlybirde moc ožitá nejsem...ale mému milovanému EMR jsem nemohla odolat:) Dudu, díky za něj!
Knihu uz držím v ruce, hledám nějakou vhodnou ukázku....tak chvilku strpení....

siena
siena 12.08.2013 v 00:00

Poslouchej, bratře, jednou provždy, co si o tom myslím. Víš přece, že ti nebudu lhát. Tak poslyš: nejsi připraven a takový kříž pro tebe není. A nejen to: ani ho nepotřebuješ, takový mučednický kříž, když na něj nejsi připraven. Kdybys byl otce zabil, litoval bych, že odmítáš svůj kříž. Ale ty jsi bez viny a takový kříž je pro tebe přílliš mnoho. Chtěl jsi v sobě utrpením vzkřísit jiného člověka; podle mého radši pamatuj jen vždycky a celý život, ať prchneš kamkoliv, na toho jiného člověka - to je na tebe až dost. To, žes na sebe nevzal ten těžký kříž, poslouží jen k tomu, že si uvědomíš ještě větší závazek, a tím stálým uvědomováním po celý život pomůžeš potom svému obrození možná víc, než kdybys šel "tam". Protože tam to nevydržíš a budeš reptat a nakonec možná opravdu řekneš: Jsem vyrovnán. V tom měl advokát pravdu. Těžká břemena nejsou pro každého, pro některá vůbec nejsou...

Já vím, není to úplně vhodné téma na tuto půlnoční hodinu...i když kdoví:)

nightlybird
nightlybird 12.08.2013 v 00:33

Tak tohle mi nic, ale opravdu nic neříká. Buď jsem se s tím nesetkal, nebo už je nejvyšší čas zalehnout - ráno prý bývá moudřejší večera.
Dobrou noc.

siena
siena 12.08.2013 v 00:45

Vidíte a já si myslela, že mi opět pomůžete stvořit trefnou nápovědu:) Ale uznávám, že jsem nezvolila moc šťastnou ukázku...
a protože nemám takového básnického ducha, přidám další text, který by snad mohl pomoci:

Křížová cesta duše. Zastavení první

"Jsem nevinen! Na té krvi nemám vinu! Na krvi svého otce nemám vinu....Chtěl jsem ho zabít, ale tu vinu nemám! Já ne!" Ale sotva domluvil, vyřítila se z místa za záclonou Grušenka a vrhla se policejnímu komisaři přímo k nohám. "To já, já bídná ženská, já jsem tím vinna" srdcelomně zaúpěla, vztahujíc k nim a s usedavým pláčem ruce. "To on udělal kvůli mně...To já se ho tak natrápila, že se dostal tak daleko"

Dobrou noc:)

Text příspěvku byl upraven 12.08.13 v 00:55

herdekfilek
herdekfilek 12.08.2013 v 01:09

Bratři Karamazovi, že jo, no že jo?

siena
siena 12.08.2013 v 06:10

No to víte, že jo:) Tleskám a směle do dalšího kvízu, prosím....

nightlybird
nightlybird 12.08.2013 v 07:56

sieno - je mi líto, že jsem tě zklamal. Hrnula se mi na jazyk různá slova, zdálo se mi ale, že jsou to bezobsažná, "falešná slůvka", začal jsem se cítit doslova jako idiot, měl jsem pocit, že je ten text až úžasný rádoby intelektuální blábol, že i když nemám bratra, pochybuji, že by bratři mezi sebou vedli takové psychodelické až šílené kecy. Kdybych to takhle nějak napsal, byl bych za notného vykuka, ne-li mutanta, jak by možná podotkl viki9.
Opak by byl pravdou. Budu za kulturního barbara a prohlásím :
Dostojevského nemám rád a jeho Bratři patří k těm nemnoha knihám, které jsem začal číst a opět rychle přestal, abych se k nim nevrátil. Neptej se proč, nevím to, stejně jako nevím spoustu jiných věcí a abych byl upřímný, přestal jsem se tím už před lety trápit a beru život tak, jak běží.
A teď, po noci hrůzy, prožité bojem o životní prostor s dlouhonohou (skoro bych řekl až vychrtlou) kočkou jménem Lady zase trnu hrůzou, co za zvěrstvo si na nás připraví kolega Herdekfilek!
Jdu si dát kafe a cígo, abych se trochu probral.

Text příspěvku byl upraven 12.08.13 v 09:21

herdekfilek
herdekfilek 12.08.2013 v 10:25

Juchej! Tedy ukázku, děsivě těžkou, třeste se, nehodní.

Vypěstit z humanity vnitřní rozpor, umění sebeprznění, vůli ke lži za každou cenu, odpor, opovržení všemi dobrými a poctivými instinkty! To mi tak je požehnáním křesťanství! - Parazitství jedinou praxí církve; pijící svým ideálem nedokrvenosti, "svatosti" všechnu krev, všechnu lásku, všechnu naději k životu; onen svět vůlí k popření veškeré reality; kříž odznakem nejpodzemnějšího spiknutí, jaké kdy bylo, - proti zdraví, kráse, zdařilosti, udatnosti, duchu, dobrotě duše, proti samému životu...
Tuto věčnou obžalobu křesťanství napíši na všechny zdi, kde zdi jen jsou, - mám písmena, že i slepí prohlédnou...

Text příspěvku byl upraven 12.08.13 v 10:32

nightlybird
nightlybird 12.08.2013 v 11:15

Cha-chá - to se od tebe dalo čekat, tys sám pekelník a jakého to chlapáka s bohatýskou brzdou pod nosem jsi si na nás připravil, vypadá jak Béďa-Méďa.
Kdybych se od dob, kdy jsem jeho výplody čítal, neholil, byl by vedle mne Rýblcoul jako hladkolící jinoch. Ale je od tebe hezké, že dočítáš až do konce i když to není zrovna detektivka.

Text příspěvku byl upraven 12.08.13 v 11:19

herdekfilek
herdekfilek 12.08.2013 v 11:49

Tys vševědoucím.
Mám ti s Méďou spojený pěkný, hrabalovský, zážitek. Jdouce s touto knihou a čtouce o nadřezenosti toho nad tím, začalo na mě ňafat jakési odrzlé psisko. Naplněn myšlenkami knihy o nadřazenosti, jen jsem jemně škubnul zápěstím a výchovně klepl psa po čumáku a byl následně požrán jako to Jezulátko společností. Toliko má zkušenost s filozofií.

tamila
tamila 12.08.2013 v 11:51

Nietzsche - Antikrist



Vložit příspěvek