Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 06.02.2023 v 19:14

Na nedočtené taky píšu komentáře do diskuse. Přijde mi to fér. Stejně jako je nehodnotit oficiálně viděnými hvězdami.
Já nejsem knižní bard. Mám doma dost knih,které jsem kupovala s nadšením a než jsem se k nim dostala stalo se z nich velký špatný. Proto mě zajímalo, zda to někdo další vnímá rozdílně, když do toho dřív něco vrazil a kniha z knihovny je "skoro zadarmo", když člověk za rok zaplatí míň než za tu jednu knihu...

Text příspěvku byl upraven 06.02.23 v 19:15

Eicherik
Eicherik 06.02.2023 v 19:24

Tady v Praze je to už trochu dražší. Rezervace stojí 25,- Kč. Když je to s informační SMSkou, tak je to 27,-Kč. Loni jsem přečetl 90 knih. Kdyby byli všechny z veřejné knihovny a s SMSkou, tak by to bylo 2430,- Kč. Ale pořád je to ještě docela levná zábava. :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 06.02.2023 v 19:31

U nás se neplatí za nic, což je daň za třeba rok dlouhé čekání, protože mají od novinky dva kousky. Ale taky je fajn, že dopředu říkají, co od kdy bude možné půjčit, takže rychlý klik zkrátí čekání. Což nevadí. Doma je halda jiných...

Co je to informační SMS? Jako že už kniha čeká na vyzvednutí? To mi přijde sms generovaná systémem, že něco čeká, proto tam není titul a za chvíli na to přijde email přímo s titulem. Zadarmo. Odložení zadarmo. Odložení za boxu bylo za 10 Kč, ale to po čase zrušili. Asi to nikdo nevyužíal.

Eicherik
Eicherik 06.02.2023 v 19:34

Za 25,- Kč je zpráva do mailu. Jelikož nemám internet v mobilu, tak si musím připlatit 2,- Kč za SMS, která mě informuje, že je kniha připravená. :-)

Pokud si vyberu knihu bez rezervace, tak je to zadarmo. :-)

Text příspěvku byl upraven 06.02.23 v 19:36

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 06.02.2023 v 19:37

U nás ke prostě v tom nižším počtu mezi lidma. Takže to dává smysl, že tam tohle využíváte míň, tak to asi potom krvací míň, když není jiná možnost...

keri.H
keri.H 06.02.2023 v 21:42

Co se týká nedočítání knih, tak já odkládám knihy často. Odložila jsem i knihu koupenou, ale tu jsem třeba koupila za pár korun. U knih, co mám půjčené mě to netrápí vůbec. Ty, co si koupím za plnou cenu, tam už mě taky mrzí jí nedočíst. Ale, kdybych se do čtení vyloženě nutila, tak bych odložila i novou koupenou knihu. Nedočtenou knihu však nehodnotím, ani k ní nepíšu komentář,to leda pro sebe do poznámky nebo někomu, koho zajímá, proč jsem nedočetla.
Ale chápu lidi, co dočítají. Já to taky dělám u knih, které mě úplně nebaví, protože, kolikrát je tam zvědavost, jak kniha bude působit jako celek nebo třeba jaký bude konec, pak ta kniha prostě podle toho je ohodnocená.

Jinak k těm platbám v knihovně, platím jen roční poplatek, za rezervaci neplatím nic, za informaci, že je kniha k vyzvednutí (ta chodí mejlem), taky ne. Platí se jen, pokud se knihy nevrátí včas a to už se mi dlouho nestalo, tak ani nevím, kolik je za to cena teď (bylo to 20 Kč).


Marika Vanova
Marika Vanova 06.02.2023 v 23:46

Knihy, které nedočítám jsou zpravidla z knihovny, to je Lenko fakt.

Eicheriku díky za tip, dávám si Návrat krále Šumavy do hledáčku.

U nás je rezervace zadarmo, email, že už ji mám připravenou zadarmo. Platí se jen roční poplatek, pokuta za nevrácení včas a meziknihovní výpůjčka.

denib
denib 07.02.2023 v 04:43

Snažím se dočítat všechny knihy bez ohledu na to, odkud jsou. Nedočtenou mám tuším jen jednu a ta je zrovna moje vlastní. Je to taková moje úchylka, pocit, že když jsem něco začala, mám to dokončit. A mj. dočítám i kvůli tomu, abych mohla hodnotit. Protože kdyby špatnou knihu nikdo nedočítal a tedy nehodnotil, všechny knihy by měly jen dobrá hodnocení.

Sarah01
Sarah01 07.02.2023 v 06:18

Já jsem na tom stejně jako denib, dočítám, i když se mně knížka vůbec nelíbí, abych mohla hodnotit.

Marika Vanova
Marika Vanova 07.02.2023 v 08:07

Jsem asi výjimka, ale já se odvažuji hodnotit, i když nedočtu.

Eicherik
Eicherik 07.02.2023 v 10:23

S potěšením zjišťuji, že se již brzy objeví nová Klevisová, tentokrát pod názvem Vraní oko. :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.02.2023 v 10:45

Děkuji za odpovědi. Pro mě to je důležitý zdroj materiálu. To samé lze stáhnout i na filmový průmysl kino versus televize, vod. Protože když si pustíte film doma, tak je snadné z něj "odejít" a pustit si jiný. Ono se to v tom měsíčním poplatku ztratí. Ale kino? Letos jsem zatím byla (je leden, takže si to pamatuji) v kině 4x. A jenom z jednoho filmu nikdo neodešel. Ne na záchod, ale domů. Já bych neodešla. Jak bych jinak mohla potom něco napsat na csfd? Něco milého a zároveň nelhat? ;)
Jenom mi přijde, že tohle všechno vzniká tím, že je všeho kolem nás moc. Deformace doby...

Azizi
Azizi 07.02.2023 v 11:25

Ja dočítavam všetky knihy, aj keď sa mi nepáčia. A potom ich aj náležite ohodnotím.

keri.H
keri.H 07.02.2023 v 15:14

Lenka.Vílka: Odchod z kina? Tak to jsem asi nezažila nebo o tom možná jen nevím, většinou jsem zaujatá filmem. :D
Z kina bych neodešla, protože by mi to přišlo škoda, ale já vlastně ani neměla potřebu z toho kina odejít, ty filmy mě většinou dost bavily a koukat v kině je prostě jiný. :) Ale je fakt, že tolik do kina nechodím. Jeden čas jsem tam byla častěji, jenže poslední dobou je tak málo filmů, na který bych nutně potřebovala do kina.
Na csfd jen hodnotím, mám za to, že tam ani psát nemůžu. Ne, že by mě to trápilo, málokdy něco někde hodnotím slovně.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.02.2023 v 15:35

Keri.H: no, ono je u nás docela těžký nevšimnout si, jak jsou schody a jak sedím, zásadně pátá řada. Z sednácti. A prokletý periferní vidění...
Já to mám právě naopak. Kdyby bylo jenom na mě a já nebyla proti žraní kamení místo jídla, tak jsem tam častěji. To bylo keců, že leden bude plonkovej měsíc, kdy bude jenom doznívat Avatar. Což nebyla pravda. Právě naopak, chtěla jsem vidět víc, jenom kvůli práci to nešlo. Takže spousta věcí na seznamu, až to někde bude.

Eicherik
Eicherik 08.02.2023 v 09:06

Ve vedlejším vlákně se praví, že:

"Ukrajina vyřadila z knihoven 19 milionů knih v ruštině či z dob SSSR"

Já se tedy Ukrajincům vůbec nedivím. :-)

Eicherik
Eicherik 08.02.2023 v 13:35

Vždy, když uvidím na televizní obrazovce knihovnu (část nábytku), ať už jde o seriál, film nebo reportáž, tak zbystřím. Ve většině těchhle knihoven vidím knihy na ležato. Jde o ty které se tam už nevejdou. Já to nesnáším, ale sám mám takových knih v tuhle chvíli pět. ;-) Někdy je vidět i knihovny doslova narvané knihami na ležato a to mě vyloženě pobaví. :-D

Vadí vám knihy na ležato?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 08.02.2023 v 13:46

Tlusté a těžké komiksy mám naležato. Jinak všechno nastojato a když vyjde nová kniha do série a nevejde se do poličky, tak zatím leží nad sérii, než bude "přerovnávací čas". Ten proběhl už letos jednou, v lednu. Očekávám to znovu tak březen. Dřív ne :D

Marika Vanova
Marika Vanova 08.02.2023 v 14:30

Eicheriku naležato mám také jen knihy příliš velké, které nejdou postavit, mám je v pravém dolním rohu mé knihovny. A ještě pár knih položených na knihách, které se mi tam už nevejdou na stojáka.

Eicherik
Eicherik 08.02.2023 v 14:49

Mám jednu polskou publikaci o letadlech o rozměrech 21 x 29,5 cm a ta se mi opravdu nikam nevleze. Představa, že by vyčuhovala z knihovny je pro mě nemyslitelná. Je odsouzená k doživotnímu ležení. :-D

mistrikova
mistrikova 08.02.2023 v 17:55

Mám jednu opravdu velkou a jednu malou knihovnu. A některé knihy, které jsou těžké nebo velké (vysoké), mám položené "na ležato" na sobě a na nejnižší poličce u paty knihovny. Třeba kuchařky, bibli, odbornou literaturu... Tento typ poskládání knih mi nevadí, i když se jich moc na hromádku nevejde.
Nelíbí se mi, když má někdo knihy srovnané do dvou řad za sebou na stojato. Nedokáži si představit, jak v nich hledají...to musí vytahat tu první řadu?

ijcro
ijcro 08.02.2023 v 19:00

@mistrikova:

Já mám taky knihy ve dvou řadách, ale mám každou řadu vyfocenou a když něco hledám, podívám se jen na obrázek :)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 08.02.2023 v 19:32

Taky mám dvě řady. Když je knihovna hluboká, tak tam mám mít prázdno? Stačí v tom mít systém, trochu si s tím pohrát a potom ani není třeba vyndavat všechno kvůli jedné vzadu. Člověk musí pracoval s tím, co má. Pokud má hlubokou knihovnu, lze to taky vyřešit. Jenom to chce trochu fantazie.

keri.H
keri.H 08.02.2023 v 20:13

Nemám vyloženě knihovnu, mám knihy ve dvou skříních. V té jedné mám knihy ve dvou řadách a vím, kde, co mám. Jedná se hlavně o knihy A. Christie a Mcbaina, kterých mám právě více.
A knihy naležato mám taky, jedná se hlavně o ty větší knihy.

braunerova
braunerova 09.02.2023 v 07:27

Dvoudílný Egypt od Eberse má rozměry 28x37, Světy Zdeňka Buriana jsou jen o něco menší. Vyřešil jsem to tak, že jsem v knihovně ze dvou přihrádek udělat jednu :)



Vložit příspěvek