Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


Eicherik
Eicherik 29.07.2023 v 12:37

Ten železniční vagón má zajímavou a temnou historii. 22. 6. 1940 v 18:50 v něm bylo podepsáno příměří mezi Francií a Německem. Hitler ho nechal speciálně dovézt z muzea, aby tím ponížil Francouze. Vagón byl poté převezen do Německa jako válečná trofej a na konci války byl zničen.

Marika Vanova
Marika Vanova 30.07.2023 v 22:17

Delší dobu jsem tu nebyla, neboť jsem týden strávila na tanečním kempu v Nových Hradech, kde jsem byla poprvé, bydleli jsme na zámku, nádhera, připadala jsem si jako zámecká paní, snídaně v bílém salónku, večeře v modrém salónku, tanec v dalších a městečko a okolí krásné, Terčino údolí s vodopádem, rozhledna Kraví hora, Dobrá Voda.
keri.H - jsem ráda, že se ti Vodník taky líbí

Eicheriku - já byla s kamarádkou v Národním muzeu v květnu a byla jsem na tom podobně jako ty, ještě jsme tam přišli v Den muzeí, takže vstup zdarma, to bylo příjemné překvapení. Byli jsme i v nové budově.

Marika Vanova
Marika Vanova 30.07.2023 v 22:22

Kvíz 1. světová 8/10

Marika Vanova
Marika Vanova 30.07.2023 v 22:37

keri.H - úplně jsem zapomněla, že už jsem si Klekánici přinesla před týdnem domů, ale musí chvilku počkat

keri.H
keri.H 01.08.2023 v 18:14

Marika: U nás ji bohužel v knihovně nemají, myslela jsem si, že bych si ji rovnou půjčila, ale možná si po dlouhé době udělám radost a koupím si ji. :)
Ty výlety zní všechny zajímavě a věřím, že bydlení na zámku musel být zážitek. :)

Marika Vanova
Marika Vanova 01.08.2023 v 19:06

keri.H - zámek byl opravdu zážitek, protože jsme tam byli jen my a dělali jsme si, co jsme chtěli, jo a ještě k tomu terasa a krásný park s vodotryskem, rybníčkem, dlouhou alejí s nádhernými starými stromy a jeden takový Pan strom dub mi připomněl tohle naše diskuzní vlákno :-)


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 03.08.2023 v 19:30

Keri.H: My proti vám. Dočteno. Měla jsem trochu sek (ne kvůli knize, ale kvůli všem knihám), ale už přečteno. A líbilo se mi to. O prsa čínské plavkyně o trochu víc než jednička. Takže jo, na trojku se těším :) ale zase s pauzou. Mám to tak s autorem.

Azizi
Azizi 05.08.2023 v 12:49

Ahojte, dočítavate knihy, ktoré sa vám nepáčia? Ja to tak v poslednom čase robím, lebo mám potom čistejšie svedomie, keď knihu hodnotím, ale je to zlé. Teraz čítam knihu od Petra Popluhára Ako (ne)prežiť mladosť, ktorú som dostala na Vianoce, už som za polovičkou a najradšej by som jej rovno šupla "odpad", ale nejak mi to nedá. No je to utrpenie. Je to o mladých ľuďoch čo sa spíjajú v baroch, na chatách, no otras....

Text příspěvku byl upraven 05.08.23 v 13:06

Marika Vanova
Marika Vanova 05.08.2023 v 12:53

Azizi - zásadně nedočítám, je to pro mě ztráta času a toho je málo, na to kolik je kolem knih, které jsem ještě nečetla.

Azizi
Azizi 05.08.2023 v 13:06

Marika, hej no... To je určite rozumné. Ja čakám na poslednú poviedku, lebo vraj by mala byť dobrá, ale strašne som z tej knihy znechutená. Lenže akoby som to nechcela vzdať, alebo ako to nazvať.

Azizi
Azizi 05.08.2023 v 13:08

Marika: A hodnotíš a komentuješ aj nedočítané knihy?

Eicherik
Eicherik 05.08.2023 v 13:26

Azizi: Mám to stejně jako Marika. Nedočítám, je to plýtvání časem. A pokud nedočtu, tak ani nepíši komentář a neboduju. Pokud mám potřebu se vyjádřit k nedočtené knize udělám to do Diskuze. :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 05.08.2023 v 13:28

Záleží na knize. Občas je to silnější a tím, že knihu zavřu předčasně, neukončím náš společný příběh. Nepřipadá mi to adekvátní. Hlavně v případech, kdy má kniha pouze samá skvělá hodnocení. A já se tedy ptám: "Je to vážně tím, že jsem divná a jenom mě se to nelíbí? Nebo je to tím, že všichni ti, kteří nedočetli to vzdali a falešně tím knize zvedají hodnocení?" (Chápeme ne? Stále se tady rozebírá falešný špatný hodnocení, ale napadlo někoho, že to je důvod, proč něco má dobré hodnocení jenom z jednoduchého důvodu? Kdo nedočetl, nehodnotí. Třeba...druhý díl čtou už jenom ti, kterým se líbil první díl a ostatní se na to vyprdli. Buď nechtějí nebo nechtějí číst, jak je kvůli rozhodnutí číst ostatní drbou. To čtenáři, ty něžné a milé duše dělají. A v tomhle tématu umí být vážně zlý a plní nenávisti. A to je mnohem horší ovlivňování hodnocení, protože nejde na první pohled poznat a nejde si na toho nebožáka odsuzovačně ukázat prstem.) Ten ukončím pouze jejím dočtením a okomentováním. No, a pokud usoudím, že by mi bylo líto též smazat své dosavadní poznámky ke knize, tak to prostě nejsem schopná uzavřít jinak. Ale poslední dobou si hodně přemýšlím výběr knih, takže jsem až trapně nadšená skoro ze všeho :D

keri.H
keri.H 05.08.2023 v 16:19

Azizi: Ne nedočítám, jsem schopna odložit knihu po 50 stránkách a klidně i když jsem v půlce. Takové knihy nehodnotím a nekomentuju.

Lenka.Vílka: S tím hodnocením máš pravdu, taková kniha by pak dostala odpad a kdyby to tak udělal každý, kdo nedočetl, bylo by zajímavý sledovat, jak moc se hodnocení mění.

siena
siena 05.08.2023 v 16:40

LenkaVilka, mohla bych to i obrátit. Že některé knihy by měly mnohem horší hodnocení, kdyby jí četli ti, co by jí dali odpad:) Zkrátka, smiřme se s tím, že ta procenta jsou čistě subjektivní a tak je také brát. Nic "světaborného".nehledat. A ta, do očí bijící, jsou snadno rozlišitelná.

Marika Vanova
Marika Vanova 05.08.2023 v 17:07

Azizi - většinou ne, myslím, že pouze jednu jsem hodnotila a to Okamžiky štěstí od Hartla.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 05.08.2023 v 17:07

Keri.H:Asi bylo nepochopeno: jsem proti hodnocení nedočteného. Je to konstantní myšlenka, kterou nikdy nezměním.
Mluvím o případu, kdy není hodnocení jenom proto, že si člověk řekne "Knih je hodně, proč se zdržovat s potenciálním odpadem?". Ale ne každý má potřebu uzavření jako já. A beru to jako svůj problém. Ne ostatních, ale pouze a jenom můj. Protože: co když se něco potom změní, co ukáže, proč to celou dobu nedávalo smysl nebo proč se postavy chovali tak divně, a to odhalení mě donutí ty neexistující lidičky zbožňovat a užít si to celé zpětně? Jsou knihy, které to nedají zadarmo. Těch bychom si měly vážit nejvíc.
Tj přesnou to, co píše Siena.
Ano hodnocení je jenom číslo v rámečku, které by nemělo rozhodovat o (ne)přečtení dalším člověkem. Pokud to tak někdo má, ok.

Nedávno mi jeden místní uživatel vypsal filmy, které mají špatné hodnocení na čsfd. Skoro všechno jsem označila jako skvělé filmy. Večer se chystám na kousek s 53%. Proč? Protože to chci vidět ;)
Knihy jsou na tom stejně. A s časem to nemá nic společného. Ale trochu tam vidím rozdíl...málo lidí odejde z kina, když se jim nelíbí film. Tak proč knihu z knihovny odloží na poličku a pustí se do další? Kolikrát to zabere času stejně...

Text příspěvku byl upraven 05.08.23 v 17:25

Azizi
Azizi 05.08.2023 v 18:11

Ďakujem vám všetkým za vyjadrenia :) Čo mi k tomu ešte teraz napadá... Je to, že väčšina teda knihu nedočíta, ale tým pádom ani nehodnotí a nekomentuje, čím má tá knižka potom lepšie hodnotenie, no to hodnotenie je v tomto prípade tým pádom zavádzajúce. Preto aj zlé knihy dočítam a cítim potom, že mám právo im dať odpad a negatívne ich okomentovať. A vystríhať tak ostatných potenciálnych budúcich čitateľov. Čo sa ale stáva zriedkavo, keďže si už dopredu vyberám knihy, ktoré by ma baviť mali. Len teraz som spravila výnimku. Chcela som si prečítať jednu knihu od Kinga, ale nemám na ňu momentálne peniažky, tak som siahla po knihe, o ktorej som tušila, že ma baviť nebude, ale mala som ju doma, keďže som ju dostala ako darček.

Text příspěvku byl upraven 05.08.23 v 18:14

keri.H
keri.H 05.08.2023 v 18:28

S tím hodnocením souhlasím se Sienou, každému se líbí něco jiného, jediná možnost, jak zjistit, jestli se mi bude líbit, je knihu si přečíst. :)

Lenka.Vílka: Hodnocení na čsfd, tak to se mi kolikrát líbí i filmy, co mají pod 50 %. :)
Jinak už jsem slyšela případy, že lidé z kin odcházeli, třeba jako teď, když byl film Můžem i s mužem, ségra na tom byla a prý se jí to vůbec nelíbilo, ale v kině zůstali. Sama jsem z kina ještě neměla potřebu odcházet, asi chodím vždy na ty správné filmy. :D Ale doma ten film vypnu a když jsem to teď nedávno neudělala, tak jsem toho litovala.
S tím časem srovnání knih a filmů úplně nesouhlasím, protože film má v průměru 2 hodiny, jenže knihu někdo čte 4 hodiny, 5, 6, což se odvíjí kromě délky knihy i podle toho, jak rychle dotyčný čte, takže chápu, že někomu to připadá jako ztráta času.

Text příspěvku byl upraven 05.08.23 v 18:29

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 05.08.2023 v 18:49

Opět: záleží na knize a na filmu. Jsou knihy, které má člověk přečtené hned. Když má člověk čas, tak knihu přečte rychle. A jo, je snazší odložit knihu z knihovny nebo přepnout na jiný film nějaké služby, když to není kniha koupená nebo není člověk v kině, protože obojí vyjde docela draho.
Myslím, že Mužem i s můžem je snímek, kde bych musela dostat zaplaceno, a těžce, abych na to šla :O
Teď jsem viděla film Zeď. Dost dlouhou dobu jsem na začátku nechápala, co by na tom mělo být jiné, začátek jsem už přece viděla hodněkrát, v čem je ten film teda jiný. V čem by mě měl dostat? A najednou po půl hodině začala psychologie a potom přišel konec. Po skoro hodině a půl jsem zjistila pointu, která mě dostala a zírala jsem. A potom přišlo potvrzení a poslední záběr a já si řekla, jak jsem ráda, že jsem to po patnácti minutách nevypnula, protože těm začátek byl takový obyčejný...ale výsledek byl úplně super :)
Takže koukněte na Zeď, pokud jste ještě neviděli :) fakt fajn

pobijecmuch
pobijecmuch 05.08.2023 v 18:49

Jen citace nápovědy DK:
Pravidla diskuze a komentářů: "Do záložky Komentáře v detailu knihy patří uživatelův vlastní názor na již přečtenou knihu, případně na knihu, kterou se uživatel opravdu snažil, ale nakonec ji nebyl schopen celou dočíst!"

Kdo nedočtenou knihu nechce hodnotit, tak nemusí. Kdo má potřebu, tak to výše uvedená podmínka dovoluje.
To, že hodnocení je zde ovlivňováno určitými faktory, všichni víme, proto doporučuji každému číst to, co považuje, že ho bude bavit.

Azizi
Azizi 05.08.2023 v 19:32

Pobijecmuch: Ďakujeme za citáciu z nápovedy :) Aj tak mám ale lepší pocit, keď hodnotím a komentujem knihu, ktorú som dočítala...

Ale myslím, že je asi OK hodnotiť aj nedočítanú knižku. Práve preto, aby jej celkové hodnotenie bolo potom objektívnejšie a nie len od ľudí, ktorým sa páčila.

Text příspěvku byl upraven 05.08.23 v 19:33

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 05.08.2023 v 19:46

Pokud někdo v komentáři napíše, že knihu nedočetl, ale má tam hodnocení, je to pro mě nulově přínosný hodnocení, které nepřispívá k paletě názorů.
Pokud někdo v komentáři napíše, že knihu dočetl, přestože od začátku se mu moc nelíbila, ale napíše dobré i špatné, aby jeho hodnocení mohlo být brané vážně, tohle pro mě něco znamená.

Azizi
Azizi 05.08.2023 v 20:14

LenkaVílka: Áno, no veď práve preto sa snažím dočítať všetky knihy. Neviem no, je to pre mňa tak trochu dilema...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 05.08.2023 v 20:20

Azizi: pro mě je poslední dobou snadné poznat, co se mi bude nebude líbit. A když už ne, užiju si případně následky :D



Vložit příspěvek