Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


R.E.M.
R.E.M. 16.08.2024 v 16:49

Všimla jsem si nedávno thrilleru Smršť, podle popisu filmu to vypadá zajímavě.
Viděli jste ho?

Eicherik
Eicherik 16.08.2024 v 18:13

R.E.M.: Já si chtěl Smršť původně přečíst, ale pak jsem ji z knihovního "košíčku" vyškrtl. :-)

pavlinda
pavlinda 16.08.2024 v 20:38

Eicherik- teda teď jsi mě s tou Trhlinu zvyklal-zrovna nemám vhodné období na to, abych se musela bát, byť jen četbou...

Marika Vanova
Marika Vanova 17.08.2024 v 09:47

Ani já Trhlinu nečetla, horory radši ani nečtu ani nekoukám, nedělá mi to pak delší dobu dobře.
Já jsem na nevyznačeném dálkovém treku s jednou neohroženou dívčinou Viktorkou a jdeme přes hory a doly z Batumi na břehu Černého moře přes Gruzii a
Azerbájdžán ke Kaspickému moři. Velmi dobrodružné, obdivuhodné, pro mě naprosto nepředstavitelné. Má můj obdiv. Před pár lety jsem byla na jejích dvou přednáškách, je super.

Text příspěvku byl upraven 17.08.24 v 10:09

Eicherik
Eicherik 19.08.2024 v 18:11

Nekoukal někdo z vás včera od 21:40 na ČT1, na český TV film Archiv (2009)? Mně se to hodně líbilo. :-)

pavlinda
pavlinda 19.08.2024 v 19:35

Eicherik-já jsem to už kdysi viděla a chtěla jsem se včera koukat znovu-leč přemohl mě spánek po náročném dni (v tom vedru)na Folklornim festivalu v Červeném Kostelci :-). Jinak F. Němec je můj oblíbený herec...


Eicherik
Eicherik 19.08.2024 v 19:49

pavlinda: Červený Kostelec, to je můj kraj. Náchod je moje rodné město. :-) Ale už tam bohužel nikoho nemám.

Text příspěvku byl upraven 19.08.24 v 19:53

Eicherik
Eicherik 21.08.2024 v 18:48

Dnes nelze jinak.

Karel Kryl - Bratříčku zavírej vrátka

https://www.youtube.com/watch?v=-oS0Q8TRWhs

Azizi
Azizi 22.08.2024 v 15:56

Ahojte, zaujímalo by ma, či si vyberáte k čítaniu najmä čerstvé knižné novinky, alebo skôr knihy tak aspoň 10 rokov staré, overené časom? Ja tie staršie, tak od roku 1995 do 2015. Samozrejme niekedy ma zaujme aj novinka, ale je to skôr výnimka. Naviac výber zo starších kníh je omnoho širší.

Text příspěvku byl upraven 22.08.24 v 20:19

R.E.M.
R.E.M. 22.08.2024 v 17:41

Azizi - taky si nevybírám knihy podle „čerstvosti", někdy mě sice zaujme čerstvá knižní novinka (r. 2024), ale mnohem větší podíl mají knihy vydané dříve - před pár lety, před 5, 10, ale třeba i před 20, 50 a 70 lety.

Podle letošního seznamu přečtených tam mám novější knihy z r. 2022 - 2024, pak několik 2018 - 2021, jednu z 1972, „körnerovku" z 1984...
Historické romány série První království, které teď mám rozečtené, ty jsou cca 10 - 12 let staré, tento měsíc přečtené sci-fi má 25 a další zhruba 70 let.
A když už dělám inventuru :) - právě rozečtené knihy mají první vydání r. 1964, 2009, 2022, 1832...

Text příspěvku byl upraven 22.08.24 v 18:15

Azizi
Azizi 22.08.2024 v 19:11

R.E.M. Ďakujem za vyjadrenie :) Lebo celkovo si všímam, že mnoho ľudí väčšinou vyberá medzi novinkami...

Ja si už knihy na čítanie vyberám takmer výhradne tu na DK a je pravda, že dosť veľa rokov som si do zoznamu chystám sa čítať ani žiadnu tuším nepridala (mám tam cca 100 kníh, ale tie som pridávala asi už dávnejšie). Tak to je určite aj tým. Mala som veľmi ťažké a zložité obdobie, tak som na to ani nemala silu a náladu. Ale celkovo ma až tak nelákajú knižky povedzme vždy z posledných dvoch-troch rokov, lebo im až tak nedôverujem ešte (pokiaľ nejde o mnou overeného autora). A vravím si, že pozitívne ohlasy k nim môžu byť len kvôli "aktuálnemu ošiaľu". Vyberám obvykle podľa rebríčkov (štítkov a žánrov), kde ešte ani nové knihy nemajú toľko hodnotení, aby som si ich vôbec všimla.

Text příspěvku byl upraven 22.08.24 v 19:25

Eicherik
Eicherik 22.08.2024 v 20:11

Azizi: Já si knihy vybírám podle jiných kritérií. Jestli jde o novinku, nebo o knihu dříve vydanou u mě při výběru nemá velký vliv. Na druhou stranu je mi o něco bližší styl psaní současných autorů a také když se chystám na knihu z komunistického období, tak musím dopředu počítat, že bude tendenční.
Byla by zajímavá roční statistika, která by ukázala, který rok (první vydání) a jaká národnost autora v daném období převládala. :-)

Azizi
Azizi 22.08.2024 v 20:53

Eicherik: Aj tebe ďakujem za vyjadrenie :) Hm no vieš čo, knihy spred roku 1990 ani ja veľmi nečítam, výnimkou sú také skvosty ako Hlava XXII a iné. Tiež mi viac sedí modernejší štýl písania. Ale vlastne ja celkovo českých a slovenských autorov moc nevyhľadávam.

Mám teda na vás ďalšie dve otázky. Kde (prípadne ako) si najčastejšie vyberáte beletriu k prečítaniu? Tiež na DK, v kníhkupectvách, inde?

Aké zastúpenie majú u vás českí a slovenskí autori v pomere k tým zahraničným?

Text příspěvku byl upraven 22.08.24 v 21:00

mistrikova
mistrikova 22.08.2024 v 21:00

Přidávám se do diskuze: většinou čtu knihy staršího data vydání, které jsou již ověřené jinými čtenáři anebo ověřené mnou anebo pro mě dosud nečtené. Jdu proti proudu a nepodléhám komerční masáži včetně reklam na knihy, které by se neprodávaly, kdyby neměli masivní marketing na sítích od influencerů, v TV atd. Pořád považuji literaturu za určitou formu umění, a ne každý má ten "dar" napsat dobrou, tj. kvalitní knihu, která se bude číst ještě za 100 let.

Eicherik
Eicherik 22.08.2024 v 21:20

mistrikova: A máte nějakou hranici u těch knih staršího data? Ptám se proto, že 50 let stará kniha pro mě problém není, ale knihy staré kolem 100 let jsou už pro mě většinou nečtivé. Tyhle 100 let a více staré knihy jsou dobré v tom, že autor zachycuje dobu v které žil, ale styl psaní je pro mě většinou nezáživný. :-)

Text příspěvku byl upraven 22.08.24 v 21:47

Eicherik
Eicherik 22.08.2024 v 21:29

Azizi: Beletrii si vybírám převážně tady na DK. Hodně využívám "podobné knihy", "štítky", ale taky si nechám poradit od knižních přátel, přímo i nepřímo. Většinou čtu anglosaskou, severskou, českou a slovenskou literaturu. Východní téměř vůbec. :-)

Eicherik
Eicherik 22.08.2024 v 21:46

Jeden televizní tip pro ty co ještě TV sledují. Od 4. 9. na ČT1 seriál Pustina (2016). Moc se mi to líbilo, jen už si nepamatuji z jakého důvodu je tenhle seriál označený jako mysteriózní. :-)
Jaroslav Dušek tam hraje neskutečně zábavného úchyla. :-D

Text příspěvku byl upraven 22.08.24 v 21:51

mistrikova
mistrikova 22.08.2024 v 21:52

Eicherik: Neřekla bych, že všechny knihy starší 100 let jsou stylem psaní nezáživné. Třeba Hrabě Monte Christo, Na Větrné hůrce aj. Vnímání čtivosti je individuální, subjektivní postoj čtenáře ke stylu psaní i tématu. Styl psaní může být archaický, někdy také květnatý v popisu detailů, zabíhavý, nebo moderní (dle úpravy překladatele). A téma může být nadčasové, i když třeba zasazené do doby dávno minulé. Zrovna čtu Perské listy a není to jednoduché čtení. Ale je zajímavé svým obsahem.

Eicherik
Eicherik 22.08.2024 v 21:57

mistrikova: To, že jsou tyhle knihy nezáživné je jen můj subjektivní pocit. :-)

Eicherik
Eicherik 22.08.2024 v 22:02

Chystám se na 89 let starou knihu Válka s mloky. V tomhle případě se ale nezáživnosti neobávám. :-)

keri.H
keri.H 23.08.2024 v 07:23

Azizi: Co se týká stáří knih, to neřeším, prostě beru to tak, zda mě podle něčeho kniha zaujme nebo i podle hodnocení oblíbených uživatelů, na doporučení někoho známého v okolí. A u autorů, které znám a baví mě, tak jdu no novinky s radostí. :)
Co se týká českých autorů, tak u mě je to letos přibližně stejně jako zahraniční. Ale měla jsem období,kdy jsem české autory četla minimálně.

Eicherik: Pustinu neznám.
Já jsem zvědavá na nové díly Docenta. :)

Text příspěvku byl upraven 23.08.24 v 07:24

denib
denib 23.08.2024 v 08:35

Nerozhoduji se podle stáří. Koukala jsem teď na své přečtené a je tam vsechno možné :-) Starší i novější. Starší knížky mi nevadí, čtou se mi dobře a jsou mezi nimi skvosty. Rozhoduju se spíš podle žánrů a témat. Je ale pravda, že hodně spoléhám na ostatní, co doporučují moje spřízněné duše tady na dk, občas i někdo z "živých" známých. Ale hlavně tady. Ne že bych nečetla nic jiného, ale spíš na ně jinak moc nenarazím. Tak trochu se vyhýbám knížkám, kolem kterých je reklamní humbuk. Přečtu si je třeba až později. Akorát u mých oblíbených autorů sahám po novinkách. Hlavně u Kinga :-) Mám tolik knížek v seznamu, co bych si ráda přečetla, že už nepotřebuju hledat nové a stejně to nestihnu :-) A právě díky přátelům na dk se mi tam stejně furt dostávají další a další. Ale občas tady hledám i knížky podle štítků, když mě zajímá něco konkrétního nebo do ČV nebo nějaké svojí soukromé výzvy :-)


A kdyby se náhodou někdo ptal :-), tak víkend hodlám strávit částečně v Americe s Nocí žen, což zatím odhaduju na skvělý krvák od Ketchuma. A částečně taky v Americe, ale té Jižní, s Márquezem, konkrétně O lásce a jiných běsech. To taky zatím vypadá zajímavě.

Text příspěvku byl upraven 23.08.24 v 08:37

R.E.M.
R.E.M. 23.08.2024 v 11:56

Azizi - v současnosti se o zajímavých knihách dozvídám tu na DK, v oblíbených mám spoustu inspirativních lidí. Další knižní tipy mám od rodiny a přátel, občas i z práce nebo od knihovnic. Informace o nových knihách nebo nových vydáních mám i z knihkupectví - kamenných i online. Další knihy objevuji v policích knihovny „nové knihy" a „vrácené knihy".

To jsou současné první „objevy" nových knih, které plynule navázaly na moje čtenářské základy, získané od rodičů, prarodičů a taky ve škole, to pak bylo ovlivněné mými oblíbenými autory, tématy, kategoriemi knih...

Takže inspirace, tipů a knih, které mě zajímají a chci si přečíst je několikanásobně víc než mám času na čtení.
Třeba pomyslný komínek, tedy spíš komín, koupených knih nachystaných ke čtení má už několik metrů. :-)



Co se týká autorů -
V roce 2023 jsem nově (poprvé) přečetla 29 knih od českých a slovenských autorů, 31 knih mělo zahraniční autory, pokud připočítám opětovně přečtené knihy (ty si eviduji mimo DK), tak je to 35:32, to pak domácí vyhrávají. :)
V minulých letech to mám podobně, většinou maličko převládají zahraniční autoři.

Text příspěvku byl upraven 23.08.24 v 13:09

Marika Vanova
Marika Vanova 23.08.2024 v 15:02

Azizi - knihy si vybírám hodně zde na DK, mí oblíbení mě inspirují, nebo si chci přečíst pokračování série, nebo slyším o nějaké novince autora, kterého mám ráda apod.
Můžu číst i starší knihy, třeba od Jane Austenové, Feuchtwangera, K. Klostermanna z přelomu 19. a 20. století, paní Javořickou z 1. poloviny 20. století a další.
Můj problém je, že jsem potvora na obálky a jak je hodně otrhaná, ušmudlaná, pro mě nelákavá, stránky úplně nevoní, tak se mi to špatně čte, já vím, že to s obsahem nesouvisí, ale už to tak prostě mám, můj syn ze mě roste :-)

A co se týče autorů - v poslední době strašně ráda čtu a objevuju nové české autory a -ky a jsem nadšená, co jich je a kvalitních a trochu smutná, když dlouho nic nenapíšou.

Text příspěvku byl upraven 23.08.24 v 15:06

Eicherik
Eicherik 23.08.2024 v 15:53

keri.H: Ono to myslím běželo tehdy na HBO. To, že to teď odvysílá ČT je možná trochu překvápko. Pustina je totální pecka, jen už nevím, jestli to není moc drsné. Docenta bych zkoukl taky, jen, aby se mi s ničím nekryl. :-)



Vložit příspěvek