Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


Eicherik
Eicherik 30.08.2024 v 19:22

Máme pátek. Kde se v knižním světě právě nacházíte? Já před chvílí přistál na Měsíci. Nikoli ovšem v knize Neználek na Měsíci, nýbrž na stránkách starého scifíčka První lidé na Měsíci. :-)

Eicherik
Eicherik 30.08.2024 v 19:30

Clivea Barkera moc nevyhledávám, ale chci zkusit jeho horor Noční rasa. :-)

Eicherik
Eicherik 30.08.2024 v 19:38

V ZOO Praha se dá mimo jiné koupit záložka ze sloního papíru. Na stránkách eshopu jsem ji nenašel, ale viděl jsem ji na vlastní oči a držel ji v ruce. Sloní papír se vyrábí ze sloního trusu. :-)

keri.H
keri.H 30.08.2024 v 20:00

Nacházím se na zámku, kde jsem začala dělat průvodkyni (Dotkni se hvězd).

denib
denib 30.08.2024 v 20:53

Eicheriku, byl ten papír nějak cítit? :-)

Clive Barker je u mě někdy v průměru, někdy v nadprůměru. Moc se mi líbil Zloděj duší. A taky První kniha krve.

O víkendu budu částečně asi v nějakém nereálném prostředí ve sci-fi povídkách od Silverberga. Těžko říct, kam mě která zavede. A částečně budu v naší vlasti s knihou Malý muž a velká žena (aneb Vlak dětství a naděje, což si možná někteří z vás budou pamatovat z televize).

Eicherik
Eicherik 30.08.2024 v 21:18

denib: Přiznám se, že jsem k němu nečichal. :-)


R.E.M.
R.E.M. 31.08.2024 v 08:57

Jsem v České Kanadě, blízko a chvílemi i v bývalém Košťálově a asi fiktivní Hůrce, s kriminalisty Sylvií Sedlákovou a Bergmanem.
Po dlouhé době jsem se dostala k dalším dílům série.
Tento díl je prozatím nejlepší z těch, co jsem četla. Jsem zvědavá, jestli mi vyjde tip na pachatele zločinu. :)

Text příspěvku byl upraven 31.08.24 v 13:17

Marika Vanova
Marika Vanova 31.08.2024 v 10:46

Já jsem stále,pro nedostatek času,s akvarijní rybkou Annou.

Ten sloní papír a jeho vůně by mě taky zajímal.

Mám otázku: máte pro vracení knih také před budovou knihovny nějaký box, využíváte ho a jste s ním spokojeni?

R.E.M.
R.E.M. 31.08.2024 v 11:10

Marika - obě „moje" knihovny mají knihobox, využívám na vrácení knih docela často. Doba, kdy je v chodbě budovy knihobox přístupný je delší než otevírací doba knihovny. Někdy je to i úspora času, když spěchám, nemusím kvůli vrácení knih do patra.

Eicherik
Eicherik 31.08.2024 v 11:48

Marika: Chodím do dvou pražských knihoven a ani u jedné jsem si takového boxu nevšiml. Já bych ho stejně nevyužíval. :-) Jsem spokojený s tím systémem "mikrovlnek" bez dvířek. :-D

denib
denib 31.08.2024 v 11:52

Máme venku bibliobox na vracení knih a knihobox na půjčování objednaných knih, ale ještě jsem ho nikdy nepoužila. Nahromadilo se mi tolik čtení, že teď do knihovny nechodím. Obojí lze použít kdykoli, což je super pro lidi, kteří nestíhají otvírací dobu. Ale já stejně ráda chodila dovnitř. I když jsem si knihy taky objednávala předem, stejně jsem si je brala u přepážky.

denib
denib 31.08.2024 v 11:53

Eicherik: O jakém systému to mluvíš?

Eicherik
Eicherik 31.08.2024 v 11:55

Zohledňujete při bodování knih třeba její stáří nebo žánr? Mám na mysli, když třeba hodnotíte starou sci-fi a tehdejší znalosti vědy a techniky samozřejmě neodpovídají dnešku, nebo když vás zaujme nějaké téma, ale kniha je v žánru, který vás zrovna neoslovuje, tak jestli to při bodování zohledníte a nebo jí natvrdo srazíte hvězdičky? :-)

Eicherik
Eicherik 31.08.2024 v 11:59

denib: Nevím jak je to jinde v Česku, ale my v Praze si vracíme a půjčujeme knihy přes takové zařízení, které si knihy samo načte, bez pomoci knihovníka. Vzdáleně to vypadá jako mikrovlnka bez dvířek a dvou bočních stěn. :-)

Eicherik
Eicherik 31.08.2024 v 12:06

denib: Vypadá to přibližně takhle:

https://1url.cz/61BBZ

denib
denib 31.08.2024 v 12:17

Eicherik, aha. To my nemáme. Tedy máme na zdi takový displej se čtečkou, kde můžeš různě vyhledavat a tak, ale jestli si přes něj můžu i půjčit, to nevím. Vrátit bych řekla, že ne. Díky za info.

Ohledně hodnocení: Zastaralost u sci-fi vlastně vůbec neřeším. Když je to dobrá kniha, tak mi zastaralost nijak nevadí. A když dobrá není, tak mi vadí všechno možné :-) A žánry mám ráda fakt různé, skoro všechny. A když mě nějaký žánr zrovna neláká, tak tu knihu nečtu, ani když je to zajímavé téma. Čtení je spousta a třeba mě to bude lákat někdy jindy.

jana0400
jana0400 31.08.2024 v 12:54

Pro Eicherik:
Už jsem četla knihy od Palackého, Kratochvíla nebo třeba i Den Trifidů(je to ale už fakt dávno, proto knihy nemám mezi hodnocenými). Když čtu starou knihu, jde mi spíš o jazykový požitek, mám totiž moc ráda starou češtinu. Vesměs mi pak ani nejde o hodnocení žánru, ale o to, jak jsem si vychutnala samotné čtení.
Takové knihy ale nečtu často, protože jich zas tolik nemám, ale nedávno jsem si koupila sérii Červený Bedrník, takže až dočtu Centrální Impérium, nejspíš budu číst právě Bedrníka.

Marika Vanova
Marika Vanova 31.08.2024 v 13:35

Díky za odpovědi. Tu mikrovlnku máme taky, ale to nepoužívám, je to naproti knihovnicím u přepážek a tak jdu raději k nim.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 31.08.2024 v 14:15

Marika, Eicherik: Navštěvuju v Praze asi deset poboček a vracecí krabici jsem viděla jen na Opatově. Pro mě to není, skoro nikdy nejdu do knihovny jen něco vrátit, ale i půjčuju.
A "mikrovlnky" jsou skvělé. Dopoledne mazaně využívám mikrovlnku v dětském oddělení, kde bývá prázdno :o) Nejradši vracím v ústřední knihovně, protože tam mají dopravní pás, který knížky rovnou třídí podle typu a shazuje je do správného kastlíku, aby se knihovníkům snadněji uklízely. Na to se moc ráda koukám :o)

Když má scifi nebo třeba detektivka dobrou myšlenku/pointu, když je zajímavě napsaná, tak mi na stáří ani technické zastaralosti nesejde. Stejně čtu hlavně beletrii starší než 50 let. Moc neexperimentuju, vybírám si podle konkrétních autorů a některé žánry úplně míjím. Nejvíc knížek mimo svou "obvyklou zónu zájmu" přečtu v souvislosti s výukou dětí (mám tři v domácím vzdělávání). Občas se taky k něčemu novému nechám nalákat recenzí v tisku, ale ne vždycky to dopadne uspokojivě.

Abych nezapomněla: nacházím se ve městě Oranu, kde řádí epidemie (Camus - Mor), taky s Gulliverem v Liliputu a ... no, asi v pracovně Josefa Dobrovského, protože čtu nějaké jeho studie.

R.E.M.
R.E.M. 31.08.2024 v 21:17

Eicherik - ad hodnocení knih s přihlédnutím ke stáří knihy, žánru - určitě hodnotím v rámci žánru - sci-fi se sci-fi apod., srovnávat historický román s fantasy, a to třeba s kuchařkami nejde. :)
Při hodnocení beru v úvahu stáří knihy, výrazné je to třeba u sci-fi - tam hraje roli technický pokrok a vynálezy, celkově vývoj od roku vydání po současnost. U naučných knih je taky důležité datum vydání originálu, popř. rok/období vzniku díla, některé informace zastarávají, jsou nepřesné. Ve spoustě oborů velmi rychle přibývají nové poznatky, tak beru v úvahu stáří knihy nejen pro hodnocení.

Text příspěvku byl upraven 02.09.24 v 18:04

pavlinda
pavlinda 31.08.2024 v 22:00

Boxy na vracení knih před knihovnou jsou prima,zvlášť, když dočtu těsně před koncem termínu výpůjčky a knihovna má zavřeno.

keri.H
keri.H 01.09.2024 v 06:18

My box na vrácení nemáme a ani bych ho nevyužila, většinou si knihy i rovnou půjčuju.
A co se týká "mikrovlnky" ani to u nás není a nechtěla bych to využívat, ten kontakt s knihovnicemi/knihovníky mám ráda a chyběl by mi. :)

jana0400
jana0400 01.09.2024 v 08:01

Už pár let si knihy nepůjčuju, protože jsem si vytvořila slušnou sbírku, kterou ještě nemám přečtenou a navíc jsem se sestěhovala se svou maminou, která má taky hodně knih. Sice jsou to vesměs knihy, po kterých bych nikdy nesáhla (romantika, historické romány), ale když už tady jsou...

Eicherik
Eicherik 01.09.2024 v 17:38

Dovoluji si upozornit, že dnes ve 20:10 na ČT1 začíná nová detektivní série Docent II. :-)

pavlinda
pavlinda 01.09.2024 v 20:40

Eicherik-díky!



Vložit příspěvek