Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


Eicherik
Eicherik 30.09.2016 v 06:20

Pro lidstvo elektřina a vodovod.
Pro Eicherika CD.

R.E.M.
R.E.M. 30.09.2016 v 07:02

Eicherik: :-))

(Ovšem objevitele OSA byl nechat máchat v koši ve Vltavě.)

Text příspěvku byl upraven 30.09.16 v 11:12

R.E.M.
R.E.M. 30.09.2016 v 07:05

Vynález plynového kotle, ústředního topení, plynovodu... - jak jsem mohla zapomenout!

Ellbereth
Ellbereth 30.09.2016 v 07:14

Já teda nevím, ale pro mě je nej splachovací záchod (a toaleťák, to je taky věc, určo lepší než lopuchový list) a sprcha :-D takže vodovod....a jinak souhlas s Woodwardem....pivíčko je mooooc fajn :-D a řekla bych, že to bude starší vynález než ten vodovod :-D

woodward
woodward 30.09.2016 v 07:20

Pokud jde o vynálezy, mám poznámku téměř literární, která se týká objevitelského ducha, což s tématem velmi souvisí:,
Ve Třech mužích ve člunu je situace, kdy hrdinové vaří irský guláš a George odmítá přidat do guláše ondatru, kterou chytil Montmorency, protože prý nikdy neslyšel, že by se do irského guláše přidávaly ondatry. Na což mu Harris odpoví: "Lidi jako ty brzdí světový pokrok. Pomysli na člověka který první okusil párek!"
Když už jsem tu výše připomněl pivo, připomínám teď párek - protože to patří k sobě. Kdopak asi vynalezl párek?

Naias
Naias 30.09.2016 v 10:00

Neviem, kto vymyslel párok, ale viem, kto vymyslel klobásu. Jano!

Jano bol chlap ako hora
jednou rukou zabil vola
a tou druhou čo mal voľnú
stihol ešte roztĺcť kôlňu

Iba s hlavou pádi vádi
nevedel si Jano rady
Raz keď nemal prácu inú
zabil ľavou rukou sviňu
a čo s pravou Jano stená,
kôlňa je už roztlčená

Ale zrazu duny duny
myšlienka mu v hlave duní

Vzchopil sa a v mene Božom
rozpáral tú sviňu nožom
rozrezal ju vo dva kusy
dačo z toho vzniknúť musí

Zamyslel sa halabala
až ho rozbolela hlava

Keď tú sviňu Jano zomlel
od údivu skoro zomrel
tak sa mu tá jeho sviňa
zrazu zdala celkom iná

Veď sa takto hože Bože
až do leta držať môže

Tak sa mu ten nápad páčil
že mäso hneď do čriev vtlačil
až napokon milá sviňa
dostala sa do komína

Potom veru šázivázi
sa to mäso nepokazí

A tak vznikla hopsasa
naša prvá klobása.

Lasica a Satinský, Bolo nás jedenásť


R.E.M.
R.E.M. 30.09.2016 v 11:11

Naias: Moc hezké. Zase vím o zlomek víc.

R.E.M.
R.E.M. 30.09.2016 v 11:13

Ellbereth: Někde jsem četla, že pivo vyráběli už 3 tis. let př.n.l. Sumerové. Vodovod bude mladší. Ale přesto: Bez piva se obejdu velmi dobře, bez vodovodu (a kanalizace) ne.

Raksa.A
Raksa.A 30.09.2016 v 11:19

Bezva vynález jsou křížovky. Rozšíří obzor a zlepší gramatiku. Jak už jsem tu někde psala, nebýt křížovky, ani by mě nenapadlo, že dynamit vynalezl Edison. A včera jsem úspěšně vyluštila, že výrobna obylí je mlýn.

Naias
Naias 30.09.2016 v 11:24

Ja som si vždy myslela, že dynamit vynašiel Nobel. Pokiaľ viem, Edison vynašiel dynamo.

woodward
woodward 30.09.2016 v 11:28

nebuď takovej puntičkář, dynamo-dynamit, dalmácie-decimálka, vsjo ravno... ;)

Naias
Naias 30.09.2016 v 11:35

Máš pravdu, je to jedno, aj tak to vynašiel Cimrman, nech už je to, čo je to.

Ellbereth
Ellbereth 30.09.2016 v 11:56

R.E.M.: Zajímavé co? Vodovod je o dost užitečnější, ale pivo je pro přežití běžného života zřejmě o dost důležitější :-D Jinak první vodovod mají na svědomí tuším Kréťané. Stála jsem u něj v paláci v Knossu a místy vypadalo stále bezvadně :-D takže závěrem....vy.er se kde chceš, ale pitný (pivní) režim se dodržovat musí :-D

Eicherik
Eicherik 01.10.2016 v 08:39

Zamyšlení se nad "špatným" používáním knižních žánrů. Uvedu dva příklady. Od dětství čtu rád horory. Nečtu je ale proto, abych se bál. Nevybavím si knihu u které bych se někdy bál. Čtu horory proto, že mám rád příběh, atmosféru a tajemno. Proto taky většinou nečtu horory, kde tečou potoky krve - to by pro mě byla nuda. A příklad druhý. Rád si přečtu dobrou detektivku. Ale ne proto, abych hádal kdo je vrah. To je přece práce toho detektiva. :-D Já sleduju to jaké ten detektiv používá metody a třeba i to jaké má problémy v soukromí. Prostě sleduju příběh a když detektiv pachatele vypátrá tak je to jen dobře. :-) A co vy ostatní?

R.E.M.
R.E.M. 01.10.2016 v 09:56

Já při čtení detektivek ráda pomáhám detektivům hledat pachatele :-). Někdy jsem i rychlejší než knižní colombo nebo poručík Dallasová :-)) .To pak mám malou (pšt - velkou) radost. Autoři detektivek mě "naštvou", když vybreptají jméno, adresu, popř. i pohnutku k zločinu a číslo bot pachatele dřív než na posledních 3-4 desítkách stran. Dalším prohřeškem, v mých očích, je, kdy autor manipuluje s informacemi, indiciemi a potažmo i se čtenářem. Pro mě jsou dobrá zápletka, detektivní děj a rozuzlení zločinu (s možností pátrat po kriminálníkovi) důležité. Ocením, když je hlavní postava sympatická, vtipná. Naopak mě nudí detektivové alkoholici a jejich opíjení

Douška: Způsob pátrání, metody a kriminální postupy mě taky zajímají..

Text příspěvku byl upraven 01.10.16 v 10:15

woodward
woodward 01.10.2016 v 10:03

Na detektivce není nejzajímavější to, kdo je pachatel, ale to, jak ho detektiv odhalí. Podobně jako R.E.M. taky nemám rád, když autor fixluje (například když detektiv až v závěrečném exposé sdělí klíčovou informaci, kterou získal už mnohem dřív), ale důležitá je prostě logická návaznost pátrání, kterou člověk může se zájmem sledovat i v případě, že už čte knihu poněkolikáté a pachatele tedy zná. Detektivovo soukromí mě spíš nezajímá, pokud nemá nějaký význam pro příběh jako takový, a vysloveně nesnáším detektivky, kde autor používá vhledy do detektivova soukromého života jako vycpávku, aby to bylo delší.
Horory nečtu.

R.E.M.
R.E.M. 01.10.2016 v 10:11

Překvapuje mě, co všechno čtenáři považují za naučnou nebo populárně-naučnou literaturu. Když procházím diskuzi o této kategorii literatury u Čtenářské výzvy, nestačím se divit.

Text příspěvku byl upraven 01.10.16 v 10:13

Naias
Naias 01.10.2016 v 10:13

Ja čítam červenú knižnicu ako humoristickú literatúru. To kúzlo nechceného nemá chybu. Niekedy je tam toľko blbín a pátosu, že sa celkom dobre nasmejem. Z tohto hľadiska je najlepšia Barbara Cartland. Vrelo odporúčam.

majík1
majík1 01.10.2016 v 10:24

Pivo obsahuje vitamín B a po těžkém obědě i žaludek léčí, víno roztahuje cévy.A vynálezů hodně určitě elektřina, léky

woodward
woodward 01.10.2016 v 10:31

a rum je dobrá dezinfekce... ;-p

majík1
majík1 01.10.2016 v 10:31

Já sleduji u detektivek vraha jak to udělal, co k tomu použil, jeho asi povahu a důvod.Většina vrahů měla problémy už v dětství ať už šikana,nebo s rodiči.....

majík1
majík1 01.10.2016 v 10:43

to ano pár lidí ho používá i na zaražené větry a nedá na rum dopustit:-p

woodward
woodward 01.10.2016 v 11:15

majík1 : vzpomínám si, že když před lety začínaly ČSA lítat do Vietnamu, čeští doktoři posádkám docela vážně doporučovali: Najezte se v letadle, potom už radši nic nejezte, večer se naložte do lihu a snídani ráno zase až v letadle.
Ovšem posádky čsa nejspíš nepily rum, spíš skotskou nebo vodku. ;)

R.E.M.
R.E.M. 01.10.2016 v 11:34

Slivovice je lepší než rum. Samozřejmě z pohledu zdraví. Desinfekce, na záněty, na žaludek (v určitých případech).

woodward
woodward 01.10.2016 v 11:43

myslím, že na tom moc nesejde, z čeho se ten líh vyrábí. a když je rum opravdickej, ze třtinový melasy, tak ho mám radši než slivovici. ;)



Vložit příspěvek