Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


Eicherik
Eicherik 29.07.2018 v 15:55

U knih se mi to nestává, protože nemám tak velkou knihovnu. Ale stává se mi to občas u CD. Mám je samozřejmě seřazené podle abecedy. Chci si třeba pustit nějakou konkrétní kapelku, ale nemohu si vzpomenout, jak se jmenuje. :-D

denib
denib 29.07.2018 v 17:13

Já jsem měla seznam knih v excelu a u každé knihy napsané, ve které knihovně a polici jí najdu. Jenže pak mi kleknul notebook, o seznam jsem přišla a už ho neobnovila. U většiny knih vím, kam po nich sáhnout (některé police jsou vyhrazené pro konkrétního autora nebo žánr atd.), ale občas taky tápu.

denib
denib 29.07.2018 v 17:17

Naias: Mám další knihu do tvého seznamu :-) Přečetla jsem Hanu a část je v ich-formě jedné vypravěčky, část er-forma a poslední část zase ich-forma ale jiné vypravěčky.
https://www.databazeknih.cz/knihy/hana-324332

Marika Vanova
Marika Vanova 29.07.2018 v 18:57

Ahoj všichni, hlásím návrat z dětského tábora, kde mi došla data a nemohla jsem na DK.
denib : ptala jsi se, na kterou knihu se těšíme, tak já teď na Tess Gerritsen Učedník, chci také tuto sérii zkusit a u nás v knihovně nemají 1.díl Chirurg, tak chci od 2.dílu, no a ještě na Nadějné vyhlídky od Dickense, který se tak kolem mě často zmiňují a dokonce jsem si je přinesla z knihobudky.

denib
denib 29.07.2018 v 19:27

Marika: Vítej zpět :-)
Ani jsem nevěděla, že ty knihy od Gerritsen existují. Kdysi jsem se dívala na seriál v televizi ... taková nenáročná oddychovka, celkem mě to bavilo jako kulisa :-)

Eicherik
Eicherik 29.07.2018 v 20:04

Marika: Vítej zpátky. :-)


Marika Vanova
Marika Vanova 29.07.2018 v 22:49

Díky, tak si tak pročítám DK a je toho za ten týden dost, hlavně co jste toho, mí oblíbení, přečetli. Musím to nechat na zítra, dnes už odpadám a mobil mi přitom padá na hlavu.. :-)

Dudu
Dudu 30.07.2018 v 00:22

Vracíte se ke knihám, které jste kdys přečetli, či se už zpět neotáčíte a razíte pouze vpřed?

R.E.M.
R.E.M. 30.07.2018 v 01:10

Největší podíl mají poprvé čtené knihy, ale občas se vrátím už k jednou přečteným věcem. A pak jsou knihy, které patří do skupiny oblíbených, ke kterým se vracím pravidelně, počtvrté, popáté, pošesté... :)

Text příspěvku byl upraven 30.07.18 v 01:10

denib
denib 30.07.2018 v 06:26

Dudu: Díky za zajímavá témata k diskuzi :-)
Mám to podobně jako R.E.M. Nejčastěji čtu knihy, které zatím neznám. Ale vracím se ráda. K některým i dost často. Je to taková moje sázka na jistotu, když mám nějakou specifickou náladu a potřebuju něco, co do ní určitě sedne :-) Obvykle se nevracím ke knihám z knihovny - mám pocit, že toho mám na půjčení prostě ještě moc. Taky moc ráda poslouchám oblíbené knihy, které jsem předtím četla. Hlavně Kinga a Christie :-) Vždycky mám radost, když narazím na audioknihu něčeho, co se mi moc líbilo číst.

Eicherik
Eicherik 30.07.2018 v 08:00

Taky to mám podobně jako R.E.M.. A ty oblíbené mám v knihovně a nebo si je postupně dokupuji. :-)

Hraboshka
Hraboshka 30.07.2018 v 08:12

Taky tak. A vlastně skoro u každé knihy, co čtu, si říkám, že se k ní někdy vrátím, třeba za pár let... Opravdu málokdy se stane, že bych nějakou dočetla s vědomím, že už ji nikdy do ruky nevezmu.

Sarah01
Sarah01 30.07.2018 v 08:27

Dudu - občas se vracím, ale za hodně dlouho. Jako dítě jsem se vracela hodně, třeba Děti z Bullerbynu jsem četla snad 6 krát. A dost se vracím ke knihám, které jsem dřív třeba po 50ti stránkách odložila, protože jsem na ně zrovna neměla náladu.

Richie1
Richie1 30.07.2018 v 08:49

Rád se vracím ke knihám, které se mi velmi líbily. Pokud ten čtenářský prožitek byl mimořádný, tak ho chci prožívat opakovaně. :-)

Dudu
Dudu 30.07.2018 v 09:59

Dříve jsem se také rád vracel, ale poslední roky už to nedělám. Nějak mi přijde, že ten původní pocit z přečtené knihy by se neměl opotřebovávat dalšími opakováními.

Makropulos
Makropulos 30.07.2018 v 10:07

Ahoj všem. Hlásím návrat z dovolené. Napsali jste tady toho hodně a hodně zajímavého. Tak bych chtěla přidat jeden spíš zajímavý název knihy - Dva zelené kufry (a jeden já).
A vracení ke knihám - já mám pocit, že na to už mám málo času. Ale stejně se poslední dobou, třeba audio formou, vracím ke knihám, které jsem četla kdysi dávno.

denib
denib 30.07.2018 v 10:30

Makropulos: Taky vítej zpět, snad se ti dovolená vydařila :-)

Eicherik
Eicherik 30.07.2018 v 10:46

Makropulos: Vítej zpátky. :-)

Eicherik
Eicherik 30.07.2018 v 10:49

Dudu: K původnímu pocitu přidáš nový a jinak dobrý pocit. ;-)

Marika Vanova
Marika Vanova 30.07.2018 v 12:29

Makropulos : ahoj z dovolené, doufám, že bylo dobře.

Dudu :ke knihám se nevracím, i když jde o opravdu skvosty, přijde mi, že už bych si to znovu tak neužila a je tolik knih, co chci číst a tak málo času. Ale jako denib či Makropulos, ráda si to, co už jsem četla, poslechnu v audio verzi, to se vracím, hlavně Agatha Christie, A. C. Doyle apod. a nebo zkouknu film.

Richie1
Richie1 30.07.2018 v 13:12

Dudu: asi záleží na konkrétní knize a na období, kdy jsi ji četl.
Knihy, které jsem četl v mládí - třeba ve studentských letech, mě dnes už asi také neoslní tak, jako tenkrát. Ale u některých knih mám pocit, že "dozrávají". Ono to tedy bude spíše tím, že dozrávám já :-) ... dokážu je lépe ocenit, více si je vychutnat. Často v opakovaně čtené knize objevuji souvislosti a věci, kterých jsem si třeba při prvním čtení nevšiml. Některé myšlenky mi unikly nebo jsem je pochopil až nyní. Prakticky mohu mít ještě lepší prožitek ze čtení než napoprvé.

Sarah01
Sarah01 30.07.2018 v 13:16

Richi1- ano, taky to tak mám, třeba u Malého prince, jako pubertak jsem tomu vůbec nerozuměla :-)

Richie1
Richie1 30.07.2018 v 14:01

Sarah, zrovna na Malého prince jsem dost zvědavý. Také jsem ho četl v pubertě a nelíbil se mi. Tak jsem zvědav, jak mě osloví při druhém čtení. Jsem tedy spíše skeptik. :-)

Dudu
Dudu 30.07.2018 v 16:13

Koukám, že jen Marika Vanova je na tom podobně, ostatní se rádi vrací do starých lovišť ;-)

Marika Vanova
Marika Vanova 30.07.2018 v 20:58

Dudu : takže taky radši jdeš na další knihy a nevracíš se? Pochopila jsem to správně?



Vložit příspěvek