Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


denib
denib 09.04.2019 v 21:06

Je pravda, že moc ilustrací už není. O to raději je zkoumám. Asi jsem v tom fakt divná, ale mě baví zkoumat i ty, co se mi nelíbí. Přemýšlím pak, proč asi jsou zrovna takové. Ani abstraktní čmáranice mi nevadí - někdy nejsou zrovna můj šálek čaje, ale nechávají hodně prostoru představivosti :-) Také mám ráda výtvarné umění. Na výstavu jdu sice jen velmi zřídka, ale to je z jiných důvodů.

encyklopedie: Asi jsem ještě nenarazila na knížku, kde by mě ilustrace rušila. Ale je pravda, že když jsem nedávno četla Černou slonovinu z Edice 13, tak tam jako ilustrace byly hlavně portréty. Jenže byly rozsázené po celé knížce, takže člověk si o vzhledu postav už dávno udělal vlastní názor. A najednou tu byl jiný ... Tak tam jsem si ilustraci vždycky důkladně prohlédla a až pak jí teprve začala ignorovat :-)
Na písmenku nezáleží, hlavně že se diskutuje :-)

denib
denib 09.04.2019 v 21:07

R.E.M.: A vnímáš ilustrace jakou součást výtvarného umění nebo ne? Každého prostě láká něco jiného :-)

Alix
Alix 09.04.2019 v 21:09

Blondýnek byl hezký, to jo, ale já jsem s blonďákem zásadně nesouhlasila! To jako by Angeliku hrála Penelope Cruz.

denib
denib 09.04.2019 v 21:12

Dudu: Jak jsem ráda za dalšího áčkaře. Nejsem tedy sama, kdo je schopný si prohlížet obrázek uprostřed rozuzlení detektivky - což jsem právě včera večer opravdu udělala :-)

encyklopedie
encyklopedie 09.04.2019 v 21:15

Alix ....tohle nějak neřeším ....když už jsem vzpomenul ty moje oblíbené Tři mušketýry ....ani nevíš jak jsem se těšil, když jsem se dověděl, že britové natáčí nový seriál/2014/ ....až do prvního traileru a pár fotek ze seriálů....asi tušíš proč. ...když už jsme u těch blondáků...anebo černochů

Text příspěvku byl upraven 09.04.19 v 21:18

Raksa.A
Raksa.A 09.04.2019 v 21:17

Moc se mi líbili i Tři muži ve člunu s Andrejem Mironovem - byl to můj oblíbený Jerome Klapka Jerome a ne nějakej cizej otrapa...


alekis
alekis 09.04.2019 v 21:18

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Eicherik
Eicherik 09.04.2019 v 21:19

Dnes jsem se dočetl, že je zfilmována Karikova Trhlina. :-)

intelektuálka
intelektuálka 09.04.2019 v 21:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Marika Vanova
Marika Vanova 09.04.2019 v 22:10

denib - asi to mám podobně, taky za a) a ještě jsem schopná si najednou prolistovat celou knihu a zkouknout všechny obrázky a až pak se vrátit k rozečtenému textu.

Text příspěvku byl upraven 09.04.19 v 22:17

R.E.M.
R.E.M. 09.04.2019 v 22:41

denib: Ilustrace považuji za součást umění. Ale když čtu (beletrii) , je pro mě prvotní a nejdůležitější text. Ilustrace v čtenářském zaujetí trochu "přehlížím". Asi nejblíže skutečnosti je, že se buď soustředím na text nebo na ilustrace. A u knihy převládá soustředění na text. Ale po dočtení nějakého úseku nebo skončení čtení, než zavřu knihu, se někdy vracím a prohlédnu si obrázky, které jsem předtím přešla bez povšimnutí.

Jiné je to u knih o umění, kde se text přímo vztahuje třeba k obrazu.

U naučných knih mám ještě jiný postup, po dočtení celku - stránky, odstavce, se zastavím u ilustrací, fotografií. Často si před čtením samotného textu na dvoustránce přečtu popisek k fotografii nebo ilustraci a pak
ve vhodné chvíli přeruším čtení a prohlédnu si obrazovou složku k textu.

Nevím, jest-li jsem to napsala srozumitelně, po 30 minutovém spánku.

Text příspěvku byl upraven 10.04.19 v 12:05

R.E.M.
R.E.M. 09.04.2019 v 22:44

Bezhlavý jezdec se mi v dětství líbil. Od té doby jsem knihu nedržela v ruce a popis vzhledu Maurice jsem si nepamatovala. Ale vím, jak mě zklamalo, když jsem zjistila správnou výslovnost jeho jména.

denib
denib 09.04.2019 v 23:43

R.E.M.: Je to jasné a srozumitelné. A z mého pohledu i pochopitelné :-) Je pravda, že nevím, nevím, jak by u mě dopadly ilustrace v některých scénách Stephena Kinga. Možná by šly taky stranou. Ale tam ilustrace vážně nebývají ...

encyklopedie
encyklopedie 10.04.2019 v 08:52

...o těch ilustracích by se dala napsat diplomka /kdo se tedy o ilustrace zajímá/ ....ted koukám na knihu, která má 15.4. vyjít - Hrdinové zámořských objevů
https://www.databazeknih.cz/knihy/hrdinove-zamorskych-objevu-403657
....vidím obálku, má tam být až 350 ilustrací. Jakých? Hned srovnávám s 50 roků starou knihou Objevitelé a dobyvatelé od M.V.Kratochvíla s ilustracemi Z.Buriana.....

newtory
newtory 10.04.2019 v 08:57

Tipujem, že väčšinu ilustrácií budú tvoriť kvalitné, farebné fotografie, nič osobné, ako to už dnes býva. Žijeme dobu obrázkovú. Ách, kdeže sú tie staré dobré publikácie s množstvom autorských ilustrácií.

denib
denib 10.04.2019 v 09:29

encyklopedie: Viděla bych to na fotky a mapky, ale třeba taky náčrtky lodí a tak ... neházela bych flintu do žita předem. Objevitelé a dobyvatelé mám taky :-)

alekis
alekis 10.04.2019 v 09:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Sarah01
Sarah01 10.04.2019 v 10:34

alekis - už jsem četla po ránu, opravdu zajímavý pohled.
O českém jazyce čtu teď, to se mi líbí moc a takových článků více :-)

alekis
alekis 10.04.2019 v 10:56

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

reader.007
reader.007 10.04.2019 v 11:31

encyklopedie: tam jich sice 350 není, ale Burian byl, nebo spíš je, v ilustrování historických a dobrodružných scenérií prostě nepřekonatelný. Ačkoliv takový Gustav Krum má taky mnohé do sebe.

encyklopedie
encyklopedie 10.04.2019 v 11:37

reader.007 .... Krum a třeba Vraštil jsou mí oblíbenci ....a samozřejmě Zdenda

reader.007
reader.007 10.04.2019 v 11:42

https://www.databazeknih.cz/knihy/poklad-na-ostrove-282425
A tohle znáš? já když to viděla prvně, úplně jsem nadšením lapla po dechu, a to máme doma odjakživa Burianovo vydání

encyklopedie
encyklopedie 10.04.2019 v 11:43

..tož to je teda od Kruma...není potřeba slov ...nádhera....mám

Eicherik
Eicherik 10.04.2019 v 18:50

Dnes jsem narazil v pouliční knihovně na Soukromou vichřici od Párala. Na tuhle knihu se chystám už dlouho. A ještě jsem tam objevil Konec kruhu od Toma Egelanda. Což má být nějaký náboženský thriller. Navíc je autor Nor. Takže dvojitý úspěch. :-)

encyklopedie
encyklopedie 10.04.2019 v 18:55

...já jsem včera ráno koukal na "vystavené, někým vyhozené knihy" v pouliční skříni
.....a tak jsemsi říkal ....co za čtenáře vyhazuje Hodina mrtvých očí, Dobrodružství Wernera Holta, Velká válka...............................to je u mne naprosto nekomentovatelné.... byly tam i nějaké Smaragdy /ale odtamtud já knihy neberu ani do ruk....

...to na nádraží, to je jiná ....tam dodává knihovna knihy Do vlaku ....tam jsem doplnil svoji knihovnu o nějaké Bigglese ............

Text příspěvku byl upraven 10.04.19 v 18:57



Vložit příspěvek