Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


smazenaryba
smazenaryba 12.07.2019 v 11:42

R.E.M. - Kingov štýl sa mení. V jeho tvorbe je badať hneď niekoľko zlomov.

Špecifický je jeho prvý vydaný román Carrie (1974), kde sa King ešte hľadal a experimentoval. Používa v ňom aj publicistický štýl (výstrižky z novín), ktorý mimo tejto knihy použil myslím už len v Strážcoch zákona (Bachman, 1996).

Jadro jeho tvorby a zároveň jedny z jeho najobľúbenejších kníh sú mnohostranové eposy, v ktorých King vytvára mikrosvet, v ktorom rozpitváva psychológiu a konflikty v malej komunite ľudí (fiktívne mestá Derry, Castlerock), ktoré sa stupňujú až do samotného záveru (, Svedectví 1978, To 1986, Nezbytné věci 1991).

Osobitne sa treba spomenúť knihy, ktoré sa nadprirodzena dotýkajú iba okrajovo, alebo vôbec a King sa v nich zaoberá rôznymi traumami súčasnej doby, či minulosti. Patria medzi ne Nadaný žák (1981), či Dolores Claiborneová (1993).

Taktiež knihy, ktoré písal pod pseudonymom Bachman sa od Kingovej klasickej tvorby štýlovo odlišujú, ide často krát o kratšie, intenzívne diela, objavujú sa v nich aj distopické prvky (Dlouhý pochod 1979, Running man 1982).

Osobitne stojí séria Temná věž, kde nielen že ide o fantastiku, ale jednotlivé diely sú často odlišné. Niektoré tiahnu viac k sci-fi, iné k fantasy, ďalšie k westernu. King sériu písal desiatky rokov a aj to sa podpisalo na rozdielnosti/jedinečnosti kníh.

Na jeho tvorbe sa podpísala aj ťažká dopravná nehoda v roku 1999 a ikeď v poslednej dobe je badať, že autor sa cez to už dávno preniesol, knihy po roku 2000 majú jednoznačne inú príchuť.

V poslednej dobe sa dal na detektívky (trilógia Pan Mercedes) a zatiaľ to nevyzerá, že by sa v blízkej dobe chystal spomaliť.

Treba aj spomenúť jeho veľmi silnú a obsiahlu poviedkovú tvorbu, ktorá je tiež pestrá a mení sa.

Stále však platí, že celá jeho tvorba sa vyznačuje veľkým citom pre psychológiu postáv a schopnosťou perfektne vyhrotiť konflikty. Myslím, ze hlavne kôli tomu získal takú popularitu.

Text příspěvku byl upraven 12.07.19 v 12:37

denib
denib 12.07.2019 v 11:51

R.E.M: Spíš tu kolísavost, o které píše Eicherik. Navíc nečtu jeho knihy v pořadí, v jakém je psal a nemám to v hlavě chronologicky :-) Kolísá taky žánrově, třeba Carrie je klasický horor, ale Pan Mercedes spíš detektivka. Některé knihy jsou velmi tlusté, některé vůbec ... je to takové rozmanité :-) Ale vždycky skvěle vykreslí různé lidské povahy a jak lidé reagují na krizovou situaci. To je pro mě to jeho mistrovství.

Ta nekritičnost je velká, ale vlastně jsem si uvědomila, že ne úplná. Nelíbí se mi série Temná věž - četla jsem tedy jen první díl, ale nijak netoužím číst další. A některé knihy se mi líbí víc, až když je čtu (nebo slyším) podruhé - třeba Mrtvá zóna.

denib
denib 12.07.2019 v 11:53

Koukám, že jsem to napsala pozdě a už zbytečně :-)

smazenaryba
smazenaryba 12.07.2019 v 12:12

Denib - ostatné diely sú výrazne iné, viac klasické Kingovky. Myslím že Čarodej a sklo by sa ti veľmi páčila.

denib
denib 12.07.2019 v 12:20

smazenaryba: Tak ještě zvážím, jestli tomu nedám druhou šanci :-)

R.E.M.
R.E.M. 12.07.2019 v 13:41

smazenaryba a denib: Oběma velké díky za shrnutí "kingovek" a názor na autora.

Eicherik - děkuji.

Text příspěvku byl upraven 12.07.19 v 17:32


alekis
alekis 13.07.2019 v 00:21

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

newtory
newtory 13.07.2019 v 21:17

Dnes som zachránil malého drozda (kosa) z pazúrov mačky. Mačku som v tom adrenalíne hodil o zem (nechcela ho pustiť) a drozda som odniesol na veterinu na pohotovosť.
Snáď ho zachránia.

bamba
bamba 13.07.2019 v 21:48

a mačka? Je to jej prirodzený pud a z niečoho musí živiť rodinu.

newtory
newtory 13.07.2019 v 22:03

Tie vtáčiky sú domorodci. Po celý rok nám spievajú pod oknami chytajú hmyz a tešia nás svojou prítomnosťou. Celú zimu ich kŕmime...
Tie mačky sú invazívne druhy, kŕmi ich jedna jedovatá suseda pod nami a jej sused- mozgový trust od vedľa.
Vtáčiky jednoducho "zmizli" nachádzame len mŕtvolky tie s....e sú prežraté a len sa "hrajú". V tom rozrušení som sa ešte aj pošmykol v kroksoch na schodoch a poriadne si udrel hlavu o stenu, skrátka príma deň.

Text příspěvku byl upraven 13.07.19 v 23:21

bamba
bamba 13.07.2019 v 23:50

ten hmyz bude mať na to asi iný názor.

newtory
newtory 13.07.2019 v 23:56

Mrzí ma to ak som sa Vás dotkol, ale tu "odtiaľto" to vyzerá inak.
Na vine sú v podstate tí, ktorí ich kŕmia.
P.S. Nič nemusí živiť, dostane to všetko pod nos, má plné misky niekoľkokrát denne, preto sa tu usadila.
Tá vtáčia genocída to je taký cat-sport.

Text příspěvku byl upraven 13.07.19 v 23:58

bamba
bamba 14.07.2019 v 00:38

ja sa iba snažím objasniť aj pohľad na druhú stranu. To že má niekto plné misky mu našťastie neutlmí základné lovecké inštinkty, na rozdiel od ľudí.

Eicherik
Eicherik 14.07.2019 v 00:46

Ono je to těžké. Všechno se to navzájem žere.

newtory
newtory 14.07.2019 v 00:53

Co se žere to se rádo má ?

reader.007
reader.007 14.07.2019 v 00:58

Newtory: jsi hrdina, držím kosákovi palce.

Eicherik: sice žere, ale kočky by příroda snesla i v menším počtu, kdežto až to zabalí zpěvné ptactvo, půjde do kopru nejdřív úroda a vzápětí my.

newtory
newtory 14.07.2019 v 01:11

Vďaka.
Presne tak to vnímam aj ja.

Eicherik
Eicherik 14.07.2019 v 07:16

Ono je to složitější. Na začátku potravního řetězce je hmyz a drobní živočichové. Léta se mluví o důležitosti včel a jejich úbytku. Jako nejčerstvější katastrofa se jeví "příchod" sršně asijské, která je doslova za rohem v Bavorsku. Je to invazivní živočich. Nejen, že pro nás lidi to je velmi obtížní hmyz, ale daleko horší je, že likviduje včelstva ve velkém. Ale mizí nejen včely, ale hmyz obecně a ten je potravou třeba pro ony zmíněné ptáky. Často vídám u škol hmyzí domečky, ale ty to asi nevytrhnou. Teď nejnověji se mluví o tom že začínají mizet žížaly, které jsou pro ekosystém stejně důležité jako včely. A něco na tom úbytku žížal asi bude, protože kdysi po dešti byli chodníky plné dešťovek. A dnes jich je teda o hodně méně.

Eicherik
Eicherik 14.07.2019 v 07:27

P.S.: Mimo jiné žížaly a další půdní organismy zvyšují vsakování vody dvakrát až třikrát.

bamba
bamba 14.07.2019 v 08:08

hej ale skús sa predsrať asfaltom, alebo betónom - to by dážďovky museli liezť so zbíjačkou.

Eicherik
Eicherik 14.07.2019 v 08:54

Beton a asfalt. To je další průšvih. Místo polí sklady.

denib
denib 14.07.2019 v 09:14

Eicherik: Začala jsem poslouchat Promlčení. Vím, že jsi to tu chválil, ale i kdyby ne, hned mi je jasné, že se ti to líbilo. Mám za sebou zatím jenom několik minut, ale detektiv metalista germanista? A ještě jede vlakem. Co víc by sis ty mohl přát? :-)

Eicherik
Eicherik 14.07.2019 v 09:16

denib: Že byl germanista si už nepamatuji. :-)

Eicherik
Eicherik 14.07.2019 v 09:33

denib: Já na chvíli odložil Svědectví. Jsem za půlkou a děj se začal táhnout jako med. Jako med? To bude asi nějaká asociace. :-D Začal jsem číst Titus Žal. Je to takové gotické obludárium, jak to někdo vystihl. Jsem spokojený. :-) No mohlo by to být ještě o něco gotičtější a obludnější. :-)

Eicherik
Eicherik 14.07.2019 v 09:42

Tak mě tak napadá. Co vy a gotika? Jakákoli gotika. Četl jste někdo něco z tohoto žánru? Líbilo se vám něco? Já mám velmi hluboko na seznamu "Chystám se číst" uloženou knihu Záhady Udolfa, ale ještě jsem si na ni netroufl. :-)



Vložit příspěvek