Filosofování pod starým mohutným dubem

DISKUZE » Volná diskuze


Hraboshka
Hraboshka 26.04.2017 v 23:33

...a já právě viděla dokonalý film, tak se jdu pochlubit a doporučit jej - jde o Quo vadis z roku 2001. Knihu miluju a myslela jsem si, že žádné její filmové zpracování za moc stát nebude, ale tohle bylo boží. (A myslela jsem si to asi proto, že jsem se koukla na ČSFD. Film má jen 57 %, což moc nechápu, obvykle se s tamním hodnocením shodnu.)
Já v podstatě nemám co vytknout. Koukala jsem v polštině a nepovedlo se mi sehnat pořádné titulky, takže docela záhul, ale stálo to za to. A Petronius...! Jdu číst Satirikon.

Text příspěvku byl upraven 26.04.17 v 23:34

newtory
newtory 26.04.2017 v 23:59

Ja som dopozeral Labyrint II. a bol to po dlhšom čase veľký zážitok.
Škoda,že ešte nie je hotové Pětikostelí...

newtory
newtory 27.04.2017 v 00:37

Quo vadis bola niekedy mojou obľúbenou knihou,pravdou je,že som po nej už dlhšie nesiahol...
Petronius - arbiter elegantum...
Ale čo sa týka historických "veľkofilmov" som dosť skeptický: Romulus a Remus, Spartakus, Kleopatra, Mojžiš...
Neviem,niečo ma na tých filmoch odpudzuje (tým nechcem povedať,že tá Vami videná verzia je zlá) ale v týchto "prípadoch" radšej siaham po knihách.

Text příspěvku byl upraven 27.04.17 v 00:37

Marbo
Marbo 27.04.2017 v 04:42

Quo Vadis - tu polskou verzi mám docela rád, ostatně jako i další filmová zpracování Sienkewicze. Byť knihy jsou jinde, za shlédnutí to stojí, vždyť třeba Potopa trvá pět hodin !
Konec antikvariátu - nechci si ani představit, kór když si vemu, jak málo antikvariátů v okolí Ostravy máme

Hraboshka
Hraboshka 27.04.2017 v 05:48

newtory: Já taky nemůžu říct, že bych milovala historické velkofilmy, ani jsem jich moc neviděla a nevím o žádném, který by mě nadchnul. Ale na Quo vadis jsem asi měla správnou náladu. Taky mám v poslední době hroznou chuť si tu knihu zase přečíst. A mám ráda polštinu (za to může Zaklínač...). Takže tenhle film mi fakt sedl.

Marbo: Potopu si chci přečíst, ale to je tak tlustý! Každopádně se na ni těším, asi si ji dám o prázdninách...

Eicherik
Eicherik 27.04.2017 v 06:20

Film Quo vadis mě neláká, já totiž zahraniční filmy až na výjimky moc nemusím. Zato knihu si přečíst chci, vím přesně, kde v knihovně u rodičů leží. Jenomže je tolik knih přede mnou, že nevím, kdy na ni dojde řada. No ale je to starej Řím, tak ji v seznamu posunu malinko dopředu. :-)


Hraboshka
Hraboshka 27.04.2017 v 06:42

Eicherik: ...a když se ti bude líbit, tak si někam dopředu na seznam dej i Není římského lidu :)

tester
tester 27.04.2017 v 10:53

Psychoterapie v každodenním životě ... má pěkně seřazené kapitoly a dobře se čte. Je to kniha O NĚČEM. I jako laik tomu trochu rozumím. Prakticky nikdo to nečte i když je to kniha určená pro současný reálný život. Je to literatura naučná a o tu není velký zájem. Zde jen upozorňuji, že něco takového existuje. Intelektuální konverzace podporuje činnost mozku.

Eicherik
Eicherik 27.04.2017 v 19:09

Hraboshka: já jsem dokonce tuhle knihu chtěl ve svém posledním příspěvku uvést, protože je prý knize Quo vadis svým způsobem podobná. Jediná potíž je, že si ji budu muset někde půjčit. No a do knihovny teď nechodím, protože nestíhám číst knihy, které mám nasyslené doma a které si chci půjčit z knihovny rodičů. Ale určitě si Není římského lidu přečtu, protože mě taky hodně láká. :-)

Hraboshka
Hraboshka 27.04.2017 v 19:32

Eicherik: Já mám k dispozici poměrně dobře zásobenou knihovnu u babičky a dědy, tam máme takovéhle věci - a spoustu dalších, co si chci ještě přečíst...

Ty knihy si jsou podobné, stejná doba, jen z různých pohledů. Quo vadis se mi asi líbilo víc, ale jen o chlup. Není římského lidu je takové komornější, vlastně se tam neřeší křesťanství, zato je tam hodně Petronia - sice je asi (asi určitě) dost idealizovaný, ale co už - já ho žeru, tak jsem ráda :D

A oba romány miluju, považuju je za jedny z nejlepších knih, co jsem kdy četla :)

Text příspěvku byl upraven 27.04.17 v 19:34

denib
denib 27.04.2017 v 19:37

Quo vadis jsem zatím nečetla, ale přidávám se ke chvále knihy Není římského lidu. Je výborná. Byla to moje první kniha od Loukotkové a díky ní jsem toho od Loukotkové přečetla víc.

Hraboshka
Hraboshka 27.04.2017 v 19:49

denib: Jo, moje taky první :) Četla jsem ji poměrně nedávno, pak jsem si dala ještě Navzdory básník zpívá, na další se teprve chystám (a těším); fakt se mi líbí její styl.

Celkově mám teď takové období okouzlení antikou - vím o ní teda velký prd, ale tím spíš s tím chci něco dělat a ještě něco přečíst. (A docela doufám, že si antiku vytáhnu u maturity, když už ne renesanci :D)

Eicherik
Eicherik 27.04.2017 v 19:51

Antika je fajn. :-)

denib
denib 27.04.2017 v 20:29

Hraboshka: podle mě máš přečtené její dvě nejlepší, i když jsem nečetla všechno ...

Hraboshka
Hraboshka 27.04.2017 v 22:04

denib: Hm, je pravda, že tyhle dvě asi jen tak něco nepřekoná... Ale jsou úžasné, tak ty ostatní pořád můžou být dost dobré.

denib
denib 27.04.2017 v 22:19

To ano, to jsou

Eicherik
Eicherik 28.04.2017 v 06:19

Malé ranní zamyšlení. Film versus kniha. Zahraniční filmy, jak jsem psal, moc nemusím. Jestliže ale slyším od kolegů nějaké zajímavé téma ve filmu, tak zjišťuji jestli náhodou ten film není podle nějaké knihy a pak se po ní podívám. :-)
Většina nových českých filmů jsou takové strašně depresivní. Buď je ani nedokoukám a nebo při nich koukám do počítače (většinou na DK :-D ) a tak z nich stejně nic nemám. Tady po knižních předlohách nepátrám, ale na druhou stranu bych takový příběh v knižní podobě zkousl lépe. :-)

Hraboshka
Hraboshka 28.04.2017 v 07:24

Taky jsem měla takové období, kdy jsem koukala jen na staré české filmy - s Hrušínským, Kopeckým,... Teď už sleduju spíš zahraniční, i když filmy poslední dobou docela zanedbávám. Je jich spousta, které bych chtěla vidět, mám je stažené a připravené, ovšem pak skoro nikdy nemám náladu strávit dvě tři hodiny u televize; zas ale když už se k tomu dokopu, tak si to pak užívám.

A kniha versus film... Když chci koukat na film podle knihy, tak se snažím si to nejdřív přečíst, už jen proto, abych to pak neměla filmem zkreslené. A asi se mi většinou kniha líbí víc - ale nechci moc srovnávat, často je skvělé obojí, jen jiným způsobem a z jiných důvodů.

Napadá mě jeden film, který se mi líbil víc než kniha - Spalovač mrtvol. Ale může to být jen tím, že jsem ho četla moc brzy; pak jsem od Fukse četla ještě dvě knihy a byla jsem nadšená. Takže se k němu ještě někdy musím vrátit.

denib
denib 28.04.2017 v 08:20

Já v poslední době koukám na filmy jen výjimečně. Co je podle mě jednoznačně lepší než knižní předloha, to je britský seriál Vraždy v Midsomeru. Knihy nejsou nic moc, ale seriál je vynikající. Některé filmy mi přišly srovnatelné - už jsem se tu myslím zmiňovala o hororu Osvícení. Taky třeba Přelet nad kukaččím hnízdem nebo filmy od Menzela podle Hrabala jsou podle mě velmi povedené. Ale až na podobné výjimky rozhodně upřednostňuji knihy. A taky občas vyhledávám knížky, podle kterých se mi kdysi líbil film. Zrovna jsem si říkala, že bych si přečetla Barevný závoj.

Hraboshka
Hraboshka 28.04.2017 v 08:52

Jo, Menzelovy filmy podle Hrabala jsou super... Já se vždycky hrozně těším na film podle knihy, která se mi líbila, protože mě zajímá, jak bude vypadat. Teď mám určitě v plánu Plechový bubínek. Taky bych chtěla vidět další verze Cyrana z Bergeracu, toho mám moc ráda - zatím jsem viděla tu z roku 1990, kde Cyrana hraje Depardieu - boží!
A teď se chystá film podle mého milovaného Zaklínače; znám zpracování ​seriálové (celkem hrůza) a herní (geniální), tak jsem fakt zvědavá, jak dopadne tohle.

Marika Vanova
Marika Vanova 28.04.2017 v 09:13

Film nebo kniha: třeba Stepfordské paničky mám raději film než knihu, seriál o detektivu Mardockovi s manželem milujeme a nenecháme si ho ujít, knižně to není úplně ono. Možná je to o tom, že ty filmové verze jsem viděla dříve, ale to vůbec neplatí u Her o trůny, ze seriálu se mi dělalo špatně a knihy jsou bezva.
Zajímavé pro mě bylo, první vidět Zlodějku knih a pak ji číst a obojí jsem si vychutnala, kniha mi to upřesnila a doladila.

Marbo
Marbo 28.04.2017 v 12:42

já teda na filmy moc nejsem, ale sdílím Vaše nadšení pro starší tuzemskou tvorbu. Nedávno dávali na čt 1 Aliby s Hegrem a Bekem, to bylo fajn.
Co se týče filmu Zaklínač, pokud je na mysli ta polská verze ( jinou neznám ), tak film je v podstatě seriál, stejné pbsazení atp. Seriál mi přišel lepší
A ještě jsem se chtěl zeptat, odebíráte i nějaká kulturní či literární periodika ?

Text příspěvku byl upraven 28.04.17 v 12:42

Hraboshka
Hraboshka 28.04.2017 v 13:16

Marbo: Jo, o tamtom zaklínačském filmu vím. Seriál jsem ještě nedokoukala, ale přijde mi divný, jakákoliv atmosféra Sapkowského knih se z něj vytratila. Já ale měla na mysli nový chystaný film:

http://www.csfd.cz/film/419063-the-witcher/komentare/

O něm se ještě skoro nic neví...

Časopisy - máme předplacený Level (o počítačových hrách), jestli se to dá brát jako kulturní... Já ho mám ráda. A moje bývalá učitelka mi teď darovala asi dvě bedny starých Ikarií, tak se hrozně těším, až to prolezu :)

Ale nějaký literární časopis, to není špatný nápad, docela bych o tom uvažovala... Má někdo nějaký tip?

Marbo
Marbo 28.04.2017 v 14:05

já čtu A2 - https://www.advojka.cz/ ale varuju, je to dost levicové, na druhou stranu to má široký záběr - film, divadlo, knihy, politika atp...vychází co 14 dní, cena kolem 30 kč

denib
denib 28.04.2017 v 15:47

Já žádná periodika neodebírám. Vždycky když jsem to zkoušela, tak jsem to nestíhala číst :-)



Vložit příspěvek