Hádejte autory:)

DISKUZE » Volná diskuze


Hun
Hun 26.10.2018 v 15:48

Ha, že by to tedy byl Luigi Pirandello?

soukroma
soukroma 26.10.2018 v 18:08

Toť on - předám a současně přesměruji také na poslední zde nezmíněné hádankářské vlákno, neb zde nalezený autor byl velikou inspirací autora-krajana tamo hádaného románu a jeho dějiště.

Hun
Hun 26.10.2018 v 22:03

Děkuji za štafetu.

Hledáme dnes již zesnulého autora, který psal v době, kdy se celá Evropa topila ve zmatku a vřavě. Dvě válčící strany bojovaly chvíli zde, chvíli onde. Jedna se původně vymezila proti druhé kvůli jejím tyranským metodám, brzy ale mnohde tyto její zbraně sama přejala.

Hledaný autor byl jedním z prvních, který uprostřed toho volal po humanitě a svobodě svědomí. Popravě unikl tak, že... zemřel z přirozených příčin. Hovořil minimálně šesti jazyky.

soukroma
soukroma 26.10.2018 v 22:30

Jan Amos Komenský? (žil v bouřlivé válečné době a jistě hovořil vícero jazyky)

Hun
Hun 26.10.2018 v 23:10

Válka, o které se zmiňuji, se vedla hlavně v politice, na poli disputací a výhružek. A občas někoho upálili...

woodward
woodward 26.10.2018 v 23:58

Napadá mě Michel de Montaigne, ovšem ta válka tenkrát se vedla nejen na poli disputací, takže to asi nebude on...


Hun
Hun 27.10.2018 v 01:07

Období už máme správně, 16. století. Hledaný autor pocházel z "nového" tábora a kritizoval ty, kdo v něm začali zavádět stejně ohavné metody, jakými proslula "stará" strana. Učil na univerzitě, narodil se na pomezí dvou evr. států. Otevřenou proklamací svobody svědomí a humanismu se dost vyčleňoval a jeho spisy na desítky let zapadly.

soukroma
soukroma 27.10.2018 v 11:33

Mne původně napadl Erasmus Rotterdamský, ale nějak se mi to nezdálo, nicméně časově jeho působení teď spadá do vymezeného období. A zemřel na tyfus. "Katolická církev zařadila několik spisů ... na Index zakázaných knih, kde byly uváděny až do konce 19. století." - takže nikoli "zapomenuté" a nikoli hlavně o politice..., takže ani ten to asi nebude?

Text příspěvku byl upraven 27.10.18 v 11:35

woodward
woodward 27.10.2018 v 11:41

Já na něj taky myslel, ale zdálo se mi, že na to, co se píše v zadání, je jednak starší a jednak se nenarodil na pomezí dvou států. Erasmus se narodil v Rotterdamu, to není žádný pohraničí.

soukroma
soukroma 27.10.2018 v 11:44

Od Erasma jsem se dostala k mně zcela neznámému Francouzi: Jean Bodin. Ovšem narozen v Angers a nic tu na DK ze svých spisů nemá.

Text příspěvku byl upraven 27.10.18 v 11:47

woodward
woodward 27.10.2018 v 11:57

Já jsem zase objevil Erasmova přítele z Alsaska, jménem Beatus Rhenanus, kterej na DK taky není. Mimo jiné napsal i Erasmův životopis. Ten splňuje podmínku rodiště v pohraničí (Séléstat - alsasky Schlettstadt). Ovšem umřel už v roce 1547, což je nejspíš taky brzo - Bartolomějská noc byla až třicet let po jeho smrti.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 27.10.2018 v 13:44

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

soukroma
soukroma 27.10.2018 v 14:55

Tady se hádají autoři a S. Zweig to tentokráte nebude - 16. století???

Hun
Hun 27.10.2018 v 15:39

Odpíchnout se od Erasma byl dobrý nápad – ten přesně odpovídá názory i dobou, akorát své názory veřejně neproklamoval. On právě ze strachu více méně mlčel.

Musím pogratulovat Hance Böhmové, která na to opravdu kápla – nedávno jsem dočetl znamenitou Zweigovu knihu Svědomí proti násilí, která skvěle mapuje etický spor mezi Castelliem a Kalvínem kvůli upálení Serveta, který si dovolil popírat Boží trojjedinost. Ten Kalvín byl ve své době v podstatě všemocný diktátor, který dokázal zatočit s každým, kdo se mu postavil na odpor...

Jinak už asi všem došlo, že dvěma stranami sporu byly katolická církev a protestantské hnutí a hledali jsme Sebastiana Castellia.

Žolík je k dispozici.

soukroma
soukroma 27.10.2018 v 18:14

Aha, tak to jsem tu správnou odpověď nějak nepochopila.

soukroma
soukroma 27.10.2018 v 19:29

Ale zato se mohu podělit o (mně dosud skrytou - dokonce ani na české wikipedii to není) zajímavou informaci o jinak skrz naskrz známém básníkovi:
když skončil se svoji výbušnou poezií, odstěhoval se daleko a obchodoval se zbraněmi (i drahými kameny - nebo i kávou, možná jako kamufláž).
To město samo, které se stalo jeho útočištěm, patří mezi velmi starobylá a nábožensky významná na východě žhavého kontinentu.

Takže se ptám, kdo byl ten slavný poeta?

Text příspěvku byl upraven 27.10.18 v 19:37

Raksa.A
Raksa.A 27.10.2018 v 19:37

soukroma, připomíná mi to něco o Arthuru Rimbaudovi, jen to, sakra, nemám jak ani kde zkontrolovat. Nepamatuju si totiž, jak ani kde jsem k tomu přišla - a taky to může být špatně...

soukroma
soukroma 27.10.2018 v 19:40

Je to zcela správně - Arthur Rimbaud - a to město, které se dnes pyšní jeho domem/muzeem je etiopský Harar.

(Nečekaně mi v této oblasti otevřel oči nový špionážní thriller ;-)

Ulriška
Ulriška 27.10.2018 v 19:43

Bylo to i v Úplném zatmění.

Raksa.A
Raksa.A 27.10.2018 v 19:45

Sakra, jaká já jsem chytrá! Totálně sklerotická, ale chytrá!
Žil, byl jeden český autor sci-fi. Mám ho moc ráda, ačkoliv byl příslušníkem mnou nesnášeného povolání...

Text příspěvku byl upraven 27.10.18 v 19:45

woodward
woodward 27.10.2018 v 19:51

Ludvík Souček?

Raksa.A
Raksa.A 27.10.2018 v 19:52

Jasně, máš pravdu, zubaře fakt nesnáším.

woodward
woodward 27.10.2018 v 19:56

Já myslel, že nesnášíš všechny doktory jako třídu. :D

Raksa.A
Raksa.A 27.10.2018 v 20:03

To jo, ale nejvíc zubaře. Těm ostatním se většinou můžu vyhnout.

Text příspěvku byl upraven 27.10.18 v 20:04

woodward
woodward 28.10.2018 v 00:57

Hledá se duchovně založený ostrovan. V mládí byl fascinován životopisy svatých, v pozdějších letech se v jeho dílech projevují pochybnosti o křesťanské morálce a hodnotách, ačkoliv se nikdy nepovažoval za ateistu. Mnozí představitelé církve v jeho zemi jeho dílo odsoudili a usilovali o jeho exkomunikaci. Tehdy jim odpověděl: "Prokleli jste mě, svatí otcové a já vám žehnám; mějte svědomí vždy tak čisté, jako je to moje, buďte vždy tak morální a zbožní, jako jsem já."



Vložit příspěvek