Hádejte autory:)

DISKUZE » Volná diskuze


VladiKlaisner
VladiKlaisner 14.09.2020 v 20:47

Napadá mě Ivan Klíma.

Isserley
Isserley 14.09.2020 v 20:51

Ano, to je správně.
Předávám slovo.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 14.09.2020 v 21:52

Pivko, viržínko, hasičská fronta, Kaťáci.
Kdo se skrývá pod touto nápovědou?

stju
stju 14.09.2020 v 23:27

"... já to byl, jež zavedl do českého básnictví moderní vymoženosti jako pivo, viržinka..."
pokud je fronta "haličská", tak byl od 13. 9. nezvěstný, když ulehl vyčerpaný u silnice a čekal na svůj osud
Katapult "Miluju severní nebe" atd.
František Gellner???

VladiKlaisner
VladiKlaisner 15.09.2020 v 07:01

stju: odpověď vyčerpávající!!!
Omlouvám se za tu haličskou (hasičská) frontu, google si se mnou pohrál a já to po něm nezkontrolovala.

stju
stju 15.09.2020 v 08:22

VladiKlaisner : není za co, známe všichni :-)


stju
stju 15.09.2020 v 22:26

Hledaný autor je považován nejen za úspěšného spisovatele, ale je známý také jako vrcholový sportovec, přírodovědec i scenárista. Pro své, často adrenalinové, aktivity je dokonce označován jako dobrodruh.
Ve svých knihách většinou vychází ze skutečných událostí, často osobně prožitých, mnoho informací však čerpal ze studia historie a také i z vyprávění přímých účastníků událostí.

soukroma
soukroma 15.09.2020 v 23:56

Mohl by to být Jon Krakauer, vskutku "vrcholový" sportovec, tj. mj. leze po všech možných vršcích, velehorách, jehlách i balvanech ;-) Jen tu přírodovědu tam nikde moc nevidím (a přečetla jsem od něj všechno, co tu vyšlo)

stju
stju 16.09.2020 v 08:05

Tento autor je opravdu přírodovědec, dokonce vystudovaný. Jeho studiem, aktivitami, sportem, i tvorbou se jako červená nit táhne téma "voda". Mimo toho se zabývá i ochranou a vztahem lidí ke zvířatům. Také ve své tvorbě se věnoval nejdříve "přírodním" tématům, až později ho zaujaly kontroverzní historické okamžiky.

stju
stju 16.09.2020 v 15:46

V jedné své knize autor vychází z pravdivé události, kdy se sám na vlastní pěst snaží vysvětlit záhadu, kterou nevyřešil ani Interpol. Románový thriller je plný dobrodružství, odhodlání najít pravdu, ale i obrovské lidské tragédie, kterou způsobila liknavost a touha po zisku. Při pátrání autor využil osobních zkušeností z vlastních dobrodružných aktivit i zkušeností z vrcholového sportu, kterého se však kvůli zdravotním komplikacím již musel vzdát.

Text příspěvku byl upraven 16.09.20 v 21:27

stju
stju 17.09.2020 v 11:44

Patrně nejznámější autorova kniha je inspirována také skutečnými událostmi, čerpá z naší novodobé historie, a to z doby, za kterou se mnozí Češi stydí. Proto také vydání knihy vzbudilo u mnoha, především pamětníků, značné emoce a polemiku. Přispěl k tomu i styl autorova projevu, který často čtenáři kritizují. Filmové ztvárnění románu se také setkalo se zájmem a díky volnému zpracování, bylo přijato příznivěji.

soukroma
soukroma 17.09.2020 v 12:12

už už mi to začalo připomínat Simona Mawera, ale o vrcholovém sportu nikde nic, ani voda ;-(

stju
stju 17.09.2020 v 12:59

Navýším nápovědu :-)
- vrcholový sport+voda: autor je hydrogeolog a bývalý reprezentant ve sjezdu divoké řeky
- jeho druhé příjmení je stejné jako např. název peruánské odrůdy vlčího bobu nebo název francouzské vesnice v departmentu Landes
- děj první, zde připomíné knihy, se odehrává v Albánii
- děj druhé v Sudetech

VladiKlaisner
VladiKlaisner 17.09.2020 v 14:03

Josef Urban!!! A tak jednoduché to bylo?

stju
stju 17.09.2020 v 14:54

Přesně :-):-):-)
jen dodám : Josef Habas Urban
knihy Návrat do Valbone a samozřejmě Habermannův mlýn

soukroma
soukroma 17.09.2020 v 17:01

Ach, tak to je mi jasné, že tohohle autora jsem uhodnout nemohla, protože ho prakticky neznám. Návrat do Valbone se mi velice nelíbil a dle komentářů i zasvěcených do celé záležitosti je to v zásadě kontroverzní kniha tvářící se jako odhalování skutečností, ovšem se špatnými premisami, špatnými závěry a špatně zpracovaná. To jen na okraj, když zrovna tato byla zmíněna. (Nevedeme tady diskusi o knihách, ale výjimečně mi to nedalo.)

stju
stju 17.09.2020 v 18:06

soukromá: Máte pravdu, i podle mne je autor, knihy i styl kontroverzní, ale nemyslím, že se tu prezentují autoři podle kvality. Jsou to přece jen hádanky :-)
VladiKlaisner: Těšíme se na tu Vaši :-)

VladiKlaisner
VladiKlaisner 18.09.2020 v 07:33

Hledáme dva americké spisovatele, z nichž ten mladší se narodil až poté, co ten druhý měl za sebou světovou válku. Oba se pak setkali v Evropě při druhé světové a stali se z nich přátelé. Oba všichni známe, učili jsme se o nich ve škole.

stju
stju 18.09.2020 v 16:32

Opravdu jediní, kteří mě napadli a setkali se v průběhu tažení z Normandie do Německa a poté si dopisovali, jsou Ernest Hemingway a Jerome David Salinger???

VladiKlaisner
VladiKlaisner 18.09.2020 v 17:27

stju: a je to venku:)
Nápad to byl dobrý a tak se těšíme na tvoji hádanku.

stju
stju 18.09.2020 v 20:30

Protože jsme na straně 557 a najít autora, který tu možná nebyl, není snadné, napovím, že :
- kritici knihy tohoto autora označovali za "brilantní univerzální romány", ale také za "dobře uštrikované čtivo"
- autor není Čech, ale díky své chůvě mluvil částečně česky
- ve svých románech psal často o atraktivních tématech, např. eutanazie, tajné služby, velké peníze, drogy, zneužívání nových technologií, politika...

soukroma
soukroma 18.09.2020 v 21:04

Johannes Mario Simmel, tenhle populární autor tu určitě už byl, ale nevadí ;-)

katka134
katka134 18.09.2020 v 21:06

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

stju
stju 18.09.2020 v 21:12

ano, je to on
soukromá : omluva - nečtu zpět 557 stránek... :-)

soukroma
soukroma 18.09.2020 v 21:18

stju: proč omluva? ono by se to sice dalo pro ověření jedinečnosti i vyhledat (občas na to zdejší mizerný vyhledávací stroj i stačí), ale nedělá se to, protože s obměnami hádajících je samozřejmé, že se známí autoři opakují (a neznámí mnohem hůř hádají ;-( a my služebně starší zase občas zapomeneme (nebo možná ne), takže se vrátíme k vlastním oblíbencům, i několikrát...



Vložit příspěvek