Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


Petass
Petass 12.03.2018 v 07:10

Na přípravu moučníku je třeba ovoce a pečeme ho doma snad všichni (v tom je právě vtip vymezení oblasti), kniha má co do činění s geniem loci a to jak obsahově, tak i přeneseně v názvu. Tolik těch popularizátorů vědy zase nemáme...

Tady na databázi není tahle lokace u knihy zmíněna, když ji najdete kdekoliv jinde, je v popisu knihy většinou uvedena.

Text příspěvku byl upraven 12.03.18 v 07:44

soukroma
soukroma 12.03.2018 v 09:30

že by tedy toto:
Václav Cílek
Krajiny vnitřní a vnější.
Texty o paměti krajiny, smysluplném bobrovi, areálu jablkového štrúdlu a o tom, proč lezeme na rozhlednu

(Cílka moc neznám, mně se proto nabízeli jiní přírodovědci; v seznamu tady https://www.cbdb.cz/stitek-3987-popularizace-vedy přitom tu knihu nevidím)

Ale stejně asi nemám odpověď na "lokaci" - fyzicky je uvedená obecně + krajina duše.

Petass
Petass 12.03.2018 v 09:37

Ale máte... v řádku hned pod názvem knihy :) Kniha Krajiny vnitřní a vnější je dobře, nemá tu štítek "popularizace", pouze "naučná literatura" i když podle mě je to "populárně naučná".

Text příspěvku byl upraven 12.03.18 v 09:37

soukroma
soukroma 12.03.2018 v 09:41

A je ten "areál jablkového štrúdlu" nějak geograficky vyčleněn, nebo je to míněno jako "kdekoli se peče štrúdl", což jde i za naše hranice?

Petass
Petass 12.03.2018 v 09:44

Odpověď bychom měli, tak já doplním vysvětlení...

„Kdybychom sestavili mapu oblasti kde znají jablkový štrůdl, tak by se kryla s tou částí Evropy, kde lidé dobře rozumějí Stefanu Zweigovi, některým básníkům, určité fortelnosti řemesla a jistému sklonu střech. Skoro se odvažuji tvrdit, že je-li pro Středoevropany důležitá nějaká hranice, tak to je právě areál jablkového štrůdlu.“

Je to z části knihy týkající se krajin vnitřních, to že každý z nás v sobě má odraz krajiny, v které žije...

A Cílka moc doporučuji. Ať už tuto knihu, nebo "Co se děje se světem", Makom a další. Není to nikdy jen o krajině, vždy má kniha přesah do historie, filozofie... Cílka v tomhle hodně obdivuji - v šířce záběru a schopnosti vše logicky pospojovat :)

Text příspěvku byl upraven 12.03.18 v 09:53

soukroma
soukroma 12.03.2018 v 09:47

HÁDANKA
Tak já rovnou navážu tím popularizátorem, který mě napadl jako první. Jeho specializací je především jeden přírodovědní obor, ale v jedné knize se - podobně jako výše jmenovaný - zabývá mnoha místy, která máme v dosahu a mohli bychom se o ně zajímat víc.
Jeho zeměpisné zaměření (uvedené v titulu knihy) je ještě vzletnější a také málo konkrétní co do geografie, ale jinak mu rozumíme všichni, ovšem každý jinak.

Text příspěvku byl upraven 12.03.18 v 09:47


Petass
Petass 12.03.2018 v 14:09

Mně pořád naskakuje jen Jiří Grygar... a ostatním se asi naše populárně naučné okénko nelíbí... :D

soukroma
soukroma 12.03.2018 v 14:34

Autor hledané knihy je úžasným příkladem nomen omen v oboru vpravdě přírodním. A snad všichni ho známe, i z rozhlasu a obrazovky. A ve svém oboru také býval významným vedoucím pracovníkem.
Má zde seznam 32 knih, ale ta hledaná je trochu jiná právě orientací na to, co nás obklopuje, včetně toponym. Ale připomínám, že ta oblast je jen subjektivně vymezená.

Petass
Petass 12.03.2018 v 14:53

Že by Václav Větvička? Vlastivěda krajiny mého srdce?

Větvičku má ze školy zafixovaného jako špičku v oboru, mám jen ty čistě odborné knihy...

soukroma
soukroma 12.03.2018 v 15:39

Ano, zdatný popularizátor botaniky a souvisejících věd - spousta jeho knih, pořadů a rad je - naštětí pro většinovou populaci - pro (mírně až středně poučené) laiky.
Po velmi volné (ale srdeční) zeměpisné hádance předávám Petass.

Petass
Petass 12.03.2018 v 16:13

Tak půjdeme úplně někam jinam a už to zkuste někdo další, ať tady z toho se Soukromou nemáme sólo mejdan...

HÁDANKA
Kde se ztratil malý opeřenec, kde mu nakonec někdo poradil a kde vlastně celou dobu ten prcek byl?

Nehledejte v tom žádnou složitost, věřím, že tohle četl, nebo slyšel úplně každý... i když někteří už hodně dávno...

intelektuálka
intelektuálka 12.03.2018 v 16:42

Jak to bylo, pohádko, zabloudilo kuřátko...

Petass
Petass 12.03.2018 v 16:43

No prosím :) To ovšem není odpověď na otázku :D Tak kdepak kdepak?

A dle pravidel musí zaznít i název díla.

Text příspěvku byl upraven 12.03.18 v 16:45

intelektuálka
intelektuálka 12.03.2018 v 16:46

Zabloudilo v polích mezi obilím a poradil mu vítr

intelektuálka
intelektuálka 12.03.2018 v 16:48

František Hrubín - Kuřátko v obilí

Petass
Petass 12.03.2018 v 16:54

Ano, je to správně. Chtěla jsem slyšet ještě další dvě zcela konkrétní místa, kde vítr radil a kde kuře bylo, ale napíšu to sama a ráda pro dnešek předám :)

"A na suchá strniska,
vítr tiše zapíská,
vždyť jsi doma,
za chalupou..."

intelektuálka
intelektuálka 12.03.2018 v 16:56

Po letech jsem to zase probírala s vnukem...

Bude to chvíli trvat, teď jsem dorazila

intelektuálka
intelektuálka 12.03.2018 v 17:28

Uznávaný anglický autor umístil děj své tragedie mimo svoji zem, do místa v jižní Evropě, kterému místní říkají nekrásnější...
/ a opravdu krásné je.../

woodward
woodward 12.03.2018 v 17:43

Othello na Kypru?

intelektuálka
intelektuálka 12.03.2018 v 17:58

Woodwarde- není to Shakespeare. Ale to místo jsi tu tuším zmínil ty...
A že je tam moře - to ano

woodward
woodward 12.03.2018 v 18:17

Já už tady zmínil míst... no dobrá. tak shakespeare to není.

woodward
woodward 12.03.2018 v 18:23

Ale když je řeč o krásných krajích, teď mě napadá co takhle ta Websterova Vévodkyně z Amalfi?

intelektuálka
intelektuálka 12.03.2018 v 18:27

No vidíš... je to Webster a Amalfi... to pobřeží můžu vřele doporučit...
Vracím BABU!

woodward
woodward 12.03.2018 v 21:15

Následující řádky pocházejí z úvodní kapitoly knihy, KTEROU MÁTE UHÁDNOUT.

Aeneas byl nejsilnější a nejstatečnější
obránce Tróje po Hektorovi. Trójské
vojsko ho na slovo poslouchalo, král
ho nazýval hrdinou nad jiné slavným
a trójský lid mu prokazoval pocty jako
bohu .
Oplýval vším, co zdobí a ctí muže,
měl také bezvadný původ . Byl synem
... krále Anchisa a bohyně
lásky Venuše; po otci byl v sedmém pokolení
potomkem nejvyššího boha Jova.

Mluví se tu o Aeneovi, bájném zakladateli římského národa, jenž podle Vergiliova vyprávění uprchl se svými lidmi z hořících trosek dobyté Tróje. Aeneas sám však Trojským rodákem nebyl; skrze otce byl blízkým příbuzným krále Priama, ale obrany jeho města se účastnil jako velitel kontingentu vyslaného na pomoc Troji jeho otcem. Ten vládl v království, jehož jméno dodnes zůstává zachováno v jednom zeměpisném názvu v oblasti, kde se to dávné válečné tažení odehrálo. JAK SE TO KRÁLOVSTVÍ JMENOVALO?

Text příspěvku byl upraven 12.03.18 v 21:17

Hun
Hun 12.03.2018 v 21:43

Tak královstvím je Dardanie, již dodnes připomíná úžina Dardanely čili Hellespont. A kniha? Zkusím Nádherné dobrodružství, tam se osudu Tróje Halliburton dost věnuje.



Vložit příspěvek