Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


Sarah01
Sarah01 15.03.2018 v 06:52

Tipuju atol Nikumaroro v souostrovi Kiribati v jihozápadním Pacifiku , titulní postava pilotka Amelia Earhartová. A ještě tu knihu.....
Jennifer Lesieur - Amelia Earhartová?

Text příspěvku byl upraven 15.03.18 v 06:53

soukroma
soukroma 15.03.2018 v 09:24

Amelia Earhartová je správná osobnost i titul knihy, ale místo správné není.
Poslední mezipřistání (uprostřed Pacifiku) bylo plánováno na jiném, zcela samostatném ostrůvku, dokonce ještě menším než Nikumaroro (celých 4,50 km2! - proto ta "tečka uprostřed ničeho", tedy uprostřed rozlehlých oceánských vod).

Sarah01
Sarah01 15.03.2018 v 11:31

Tak Howlandův ostrov?

soukroma
Sarah01
Sarah01 15.03.2018 v 12:21

Super, ostrůvky hádám ráda :-)
A poprosím někoho o zadání za mě, neboť nepracovně se k PC dostanu až večer a nechci to tady blokovat. Díky.

Text příspěvku byl upraven 15.03.18 v 12:22

soukroma
soukroma 15.03.2018 v 16:35

Tak si zadám ještě jednou dokola...

HÁDANKA
Ve velkém zlém městě se odehrává dennodenně mnoho zločinů a o zlomku z nich nám poutavě vyprávěl skvělý autor v 55 románech. To město si nevymyslel, ale nepoužil stejná toponyma, která existují ve skutečnosti. Vaším úkolem je odhalit jejich literární názvy:
"Město ... bylo rozdělené do pěti samostatných částí. Střed města byl ostrov ... - v praxi se tak říkalo celému městu, i když ty čtyři ostatní části měly svá a vynalézavější jména."
Hledáme všech 5 jmen městských čtvrtí a název knižní série.


woodward
woodward 15.03.2018 v 17:09

Velkému zlému městu (předlohou je New York) se v McBainových detektivkách o 87. revíru říká Isola, což je současně název jedné ze zmiňovaných pěti městských částí. Ty lze identifikovat a přiřadit k reálným předlohám takto:


E.McB. - skutečnost

Isola – Manhattan
Calm’s Point – Brooklyn
Majesta – Queens
Riverhead – Bronx
Bethtown – Staten Island

Text příspěvku byl upraven 15.03.18 v 17:10

kh123
kh123 15.03.2018 v 17:10

Mohlo by jít o příběhy 87.revíru a velkoměsto jménem Isola, autor Ed McBain? Ale čtvrtě už nedám, tak jestliže je to správně, snad to někdo dotáhnete :-)

kh123
kh123 15.03.2018 v 17:12

Mám zpoždění za woodwardem :-)

soukroma
soukroma 15.03.2018 v 17:55

Ano, woodward odpověděl kompletně správně, a dokonce dodal i něco navíc ;-)

woodward
woodward 15.03.2018 v 18:20

Hledá se stravovací a ubytovací zařízení umístěné na rozhraní dvou světů, z nich jeden o tom druhém nemá ani ponětí. Samozřejmě k tomu patří i povinnost uhádnout název díla.

bamba
bamba 15.03.2018 v 19:31

restaurant na konci světa ?

woodward
woodward 15.03.2018 v 19:39

Kdepak, nic tak okázalého. Tenhle podnik se tváří nenápadně; na pohled je to ošuntělá hospoda s tuctovým názvem, ale svým účelům - ubytovat a občerstvit návštěvníky - slouží dokonale.

woodward
woodward 15.03.2018 v 19:56

Ve třetím dílu bydlí U kotle Harry asi čtrnáct dnů a poslední den před odjezdem do školy se tam ubytujou i Hermiona a všichni Weasleyovi. Máš babu.

Petass
Petass 15.03.2018 v 19:56

V Děravém kotli ubytování je, ale kouzelníci o mudlech vědí a i naopak dle začátku tuším 6. dílu, kde informují premiéra o krizi v kouzelnickém světě...

woodward
woodward 15.03.2018 v 19:58

kouzelníci o mudlech vědí, ale naopak nikoliv - jen premiérovi se vždycky představí příslušnej ministr kouzel, jináč nic.

Petass
Petass 15.03.2018 v 20:03

Byla jsem moc rychlá s dalším komentem... Pochopila jsem hádanku tak, že jeden svět neví o druhém... počkám si, co vymyslí Vlka :)

Záleží na autorovi hádanky, jak to myslel :D já se nehádám... ;) Jen jsem o tom Kotli taky uvažovala a nenapsala, protože mi to nesedělo. Moje chyba, jen jsem byla zvědavá, co to bude...

A teď koukám, že když jsem to četla vypadlo mi z věty "o tom". Četla jsem jako "jeden o druhém". Dneska těžký den...

Text příspěvku byl upraven 15.03.18 v 20:07

woodward
woodward 15.03.2018 v 20:13

VIKa má babu.

soukroma
soukroma 15.03.2018 v 21:42

San Francisco - Na cestě?
(pokud ten proud vědomí byl zapsán na 40-metrovou roli papíru ...)

Text příspěvku byl upraven 15.03.18 v 21:57

soukroma
soukroma 16.03.2018 v 11:05

Sedm let ho chtěla jen pro sebe, ale on ne, pořád plakal, že domů domů. Jí láska zaslepila, takže nakonec musela vrchnost vydat rozkaz, aby ho ze svého krásného domova pustila na obtížnou cestu domů.
Kde tento příbeh najdete, je vážně jednoduchá otázka, ale stejně se na to ptáme.
Kde byl a jak se v originále nazýval domov krásné věznitelky, to by bylo pro ctěné hadače příliš snadné, ale stejně se na to ptáme; nicméně je třeba tuto odpověď podložit ještě současným jménem jednoho přesně vymezeného místa, kde můžete navštívit jeskyni s jejím jménem a kde jsou už od dob starobylých zeměpisců/dějepisců skálopevně přesvědčeni, že právě tam se tento věčný příběh odehrál.

Text příspěvku byl upraven 16.03.18 v 11:05

woodward
woodward 16.03.2018 v 11:22

Ogygie - ostrov nymfy Kalypso, kde Odysseus prožil sedm let, se může nacházet v podstatě kdekoliv ve Středozemním moři (není to tak dávno, kdy jsem sem tuhle hádanku zadával). Na maltském ostrově Gozo ukazujou turistům jeskyni, kde prý Kalypso žila. Možná jo, možná ne.

soukroma
soukroma 16.03.2018 v 11:46

Předchozí hádanku si nepamatuji, tentokrát jsem měla opravdu na mysli druhý největší maltský ostrov Gozo, což mohla být bájná Ogygie. A ještě zbývá zodpovědět první část otázky.

woodward
woodward 16.03.2018 v 11:47

aha, Homér - Odysseia

soukroma
soukroma 16.03.2018 v 11:49

Teď je to komplet a předávám.
(Tahle hádanka nám asi vydrží, než všechna potenciální místa, kde Kalypso "viděli", probereme ;-)

woodward
woodward 16.03.2018 v 13:25

Které město je tu vynášeno do nebes? A ve které povídce?

Tady v hlavním městě světa, centru a kolébce kultury... Tady může pokrokový člověk dýchat svobodně a naplno! Třicet tisíc obyvatel, … nepočítaje v to pocestné a návštěvníky. Umíš si to představit? Zděné domy, hlavní ulice dlážděné, mořský přístav, sklady, čtyři vodní mlýny, jatka, pily, velká manufaktura na výrobu bot, cechy všech možných řemesel. Mincovna, osm bank a devatenáct zastaváren. Hrad a strážnice, až se tají dech. A tolik zábavy: pranýř, šibenice s hlubokým propadlištěm, divadlo, zvěřinec, tržnice, třicet pět hospod a dvanáct bordelů. A svatyně, nepamatuji si už kolik. Hrozně moc. No a ty ženské, … vymydlené, vonící a elegantní, samý atlas a samet a hedvábí, všelijaké korzety a stužky...



Vložit příspěvek