Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


woodward
woodward 17.08.2018 v 22:29

No, budiž. Já měl na mysli název Jižní Tyrolsko, protože tak se tomu říká v německy mluvících zemích - a ono tam těch německy mluvících obyvatel je pořád asi většina. V Brixenu a okolí jsem nepotkal člověka, kterej by německy nemluvil. (naštěstí, protože italsky neumím). Ale uhádlas, máš babu.

Ulriška
Ulriška 17.08.2018 v 23:06

I toto byla cesta, reálná. Odněkud (hledá se), někam (hledá se), ale po chybném manévru skončila, kde neměla (hledá se). Příběh byl knižně zpracován 2x. Jedním z autorů je jeden z přeživších.

soukroma
soukroma 18.08.2018 v 10:17

Napadá mě cesta k severnímu pólu vzducholodí Italia:
Miláno (start) - severní pól (cíl zamýšlený) // Ny-Ålesund (Kings Bay, Špicberky - ztroskotání)
hledaná kniha by pak byla Trosečníci polárního moře nebo také Trosečníci na kře ledové (František Běhounek)

Text příspěvku byl upraven 18.08.18 v 10:18

woodward
woodward 18.08.2018 v 10:25

jenže ty dvě knihy, které o tom byly napsány, jsou obě od autorů, kteří to ztroskotání přežili (Jednu napsal Běhounek, druhou generál Nobile). Ulriška říká, že jenom jednu z nich napsal jeden z přeživších.

soukroma
soukroma 18.08.2018 v 10:38

ono o tom ztroskotání ve skutečnosti bylo napsáno mnohem více knih

woodward
woodward 18.08.2018 v 10:48

No dobře, ale každopádně dvě z nich jsou od autorů, kteří u toho osobně byli a přežili to. Ne jenom jedna. Kromě toho máme uhádnout místo, kde cesta skončila. Jak na to odpovědět? Na ledu v Severním ledovém oceánu?

Text příspěvku byl upraven 18.08.18 v 10:50


Ulriška
Ulriška 18.08.2018 v 11:58

Chválím snahu, woodward jde pěkně se zadáním. ;-)
Přihazuji 70. léta minulého století, 1 filmové zpracování a kanibalismus (hrůzný, ale ...).

woodward
woodward 18.08.2018 v 12:06

Objevil jsem knihu Přežít od P.P. Reada, tu druhou od účastníka katastrofy bohužel neznám. Letěli z Montevidea do Santiaga de Chile a skončili na ledovci v Andách.

Tak teď jsem našel i tu druhou:
Nando Parrado: Zázrak v Andách 72 dni v Andách a moje dlouhá cesta domů.

Text příspěvku byl upraven 18.08.18 v 12:12

Ulriška
Ulriška 18.08.2018 v 12:35

Bingo!

soukroma
soukroma 18.08.2018 v 12:48

Shodou okolností jsem na tuhle hrůzu narazila před několika dny - film jem viděla už dávno, knihu o tom bych už nečetla. Jinak těch knih bylo taky víc než dvě, filmových zpracování dokonce sedmero.
BTW už se těším, až mě někdy taky Ulriška pochválí. To se snad ještě nestalo.

woodward
woodward 18.08.2018 v 13:10

Starý muž, který na sklonku života hospodaří na statku u velké řeky, který dostal za věrné služby mocnému vladaři, vzpomíná na celý svůj život, na cesty, válečná tažení, na dávné přátele a staré lásky. Také na město, kde si ten jeho vládce zbudoval své sídlo. Jak se to město jmenuje dnes? A jak se jmenuje ten román?

Ulriška
Ulriška 18.08.2018 v 15:04

soukroma: Ulriška tě pochválila přinejmenším dnes 11:58:46. :-))

soukroma
soukroma 18.08.2018 v 17:33

Ulriška: tak to jsem komentáři od Ulriška nějak neporozuměla ;-((

soukroma
soukroma 18.08.2018 v 17:35

K hádance současné: co takhle Achetaton (dnes El Amarna, lokalita archeologická), Egypt - Egypťan Sinuhet?

woodward
woodward 18.08.2018 v 18:25

Kdepak, Sinuhet dožívá v podstatě ve vyhnanství.
Tenhle starej pán byl svým vládcem odměněn, je to svobodnej člověk a na minulost vzpomíná bez hořkosti, i když zažil i spoustu nepříjemných věcí.

Co bych vám napověděl? Ve městě, které hledáme, na toho dávného vládce dodnes s úctou vzpomínají a v poválečných časech je tam každoročně, o jednom z pohyblivých křesťanských svátků, udílena prestižní cena, nesoucí jeho jméno.

Text příspěvku byl upraven 18.08.18 v 18:27

Lenka27
Lenka27 18.08.2018 v 19:03

Je to Karel Veliký, Cáchy (Aachen)? Letos jsem se hodně zajímala o Karla Velikého, je pro mě "prvním" evropským panovníkem a knihu Můj císař, můj pán si chci určitě přečíst.

Lenka27
Lenka27 18.08.2018 v 19:06

A snad ještě jedno z nejprestižnějších ocenění "Karlspreis" se každoročně uděluje od roku 1950 ve svátek Nanebevstoupení Páně (ale wikipedie to ví lépe).

woodward
woodward 18.08.2018 v 19:09

K tomu není co dodat, Lenka27 je na forhontu.

soukroma
soukroma 18.08.2018 v 20:11

pozn: Karel Veliký mě napadl, ale nenapadla mě kniha Siegfrieda Obermeiera - četla jsem ji, ale nezaujala mě nějak, přitom jiné autorovy knihy odjinud a z jiných dob (mj. taky psal ze starého Egypta...) se mi líbily víc, na jednu asi dojde někde vedle - jak se mi s autorem příjemně připomněla... ;-) Teď jsem přemýšlela, zda zakoupit jeho zpracování Caliguly, ale asi nemám žaludek na ty jeho hrůzné excesy :-(

Text příspěvku byl upraven 18.08.18 v 20:14

Lenka27
Lenka27 19.08.2018 v 10:12

Hledáme hrdinu, pro něhož je paradoxně vězení únikem z jeho vězení. Jeho sexuální orientace je pro rodinu neodpustitelná. Když odchází, řekne mu babička "Vím, že se vrátíš". Kam musel odejít hrdina a o kterou knihu se jedná?

Lenka27
Lenka27 19.08.2018 v 14:16

To vězení je gulag a jeho vězení souvisí s jeho orientací.

soukroma
soukroma 19.08.2018 v 17:09

Našla jsem:
Rozhoupaný dech
od: Herta Müller
"...svědectví o životě rumunských Němců deportovaných do sovětských pracovních táborů ještě před koncem druhé světové války. "
ale který lágr, to nevím

Lenka27
Lenka27 19.08.2018 v 20:06

Ano, přesně tak - je to Rozhoupaný dech, tábor se přímo v knize neuvádí, je to až v doslovu, bylo to v Novo-Gorlovce. Vím, že to nebylo lehké, pokud člověk nemá knihu po ruce, dá se to tady sice dohledat, ale dost složitě. Jinak je to úžasná kniha, krátké úderné kapitoly, spousta slov mezi řádky. Autorka není lehká na čtení, ale mám pro ni slabost. Předávám soukroma.

soukroma
soukroma 19.08.2018 v 20:19

Svět žádné zeměpisné konce nemá, ale jeden známý autor nám předkládá jedno překvapivé místo, které dle jeho názoru by tím koncem být mohlo. Důvod: neleží na cestě odněkud někam jinam, což by asi vyhovělo mnoha místům - při pohledu na mapu to konec světa není, mně spíš připadá jako místo blízkého setkání s oceánem, ovšem uprostřed pevniny.
Cestopis, v němž svoji úvahu autor rozvádí, v češtině nevyšel, takže stačí autorovo jméno a jméno země současné a předchozí.

soukroma
soukroma 20.08.2018 v 10:23

Tady to taky nějak zamrzlo, což se v hledané destinaci stane těžko. Ocituji tedy autora, takže to už bude lehoučký úkol:

"Kdyby svět měl nějaké konce, ??? by bylo určitě jedním z nich. Neleží na cestě odněkud někam jinam."

V autorově době byla země součástí jeho širší domoviny, a je to stále konstituční monarchie, jen se jmenuje jinak. Jako přední "ekoturistická" destinace jistě nalákala i nějaké ty našince, byť je hodně daleko.



Vložit příspěvek