Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


Isserley
Isserley 10.10.2016 v 14:53

Tak už jsem doma (obrazně i fakticky) a mám tady Kaleidoskop.
Takže Dublin, irsky Baile Átha Cliath (ale v tom musel pomoci Google).

Hun
Hun 10.10.2016 v 15:09

Přesně tak! Atmosféra povídek jako McGillaheeovic škvrně nebo Žebrák na O’Connellově mostě je tak neopakovatelně upršená a šedivá a irská!

Ovšem Dublin jako takový je prý naprosto fádní a nepěkné město. Tak jsem aspoň slyšel. Isserley je na tahu...

Isserley
Isserley 10.10.2016 v 15:21

McGillaheeovic škvrně jsem si zrovna přečetla, když už jsem tu knížku měla v ruce. :) Rychle ji vracím do knihovny, nebo začnu od začátku.

Isserley
Isserley 10.10.2016 v 15:46

„Angličanům se u nás, daleko od jejich mlhy, v krajině jasného slun­ce, vína a tmavovlasých děvčat, jistě líbilo. Snažili se tu udržet. Vše­chno tu svědčí o podobném úmyslu. ... byl zbudován jako nedo­bytná pevnost, z níž mohla hrstka ozbrojených mužů držet v uctivé vzdálenosti pěkný kus kraje...

Když projdete bránou vstupní věže, nejste ještě na hradě, nýbrž v prvním pásmu o rozloze padesátkrát třicet metrů, kde stávalo pod­hradí. Je to vymyšleno chytře — hrad chránil osadu, ale taky se jí dával chránit. I kdyby nepřítel pronikl vstupní věží za první hradby, čekal by ho nejdřív nejistý boj v těsných uličkách.“...

„Napravo pak objevíte schody k onomu rozlehlému sklepení, které tak nadchlo strýčka, a uprostřed, v průčelí, vás po vší té strohé přísnosti překvapí velice pěkná jednopatrová obytná budova umístěná v pravém úhlu k donjonu a opatřená půvabnou kulatou věží, v níž je umístěno schodiště.“

Jak se jmenuje toto místo?

Text příspěvku byl upraven 10.10.16 v 15:47

soukroma
soukroma 10.10.2016 v 15:53

Malevil - Robert Merle

Isserley
Isserley 10.10.2016 v 15:55

Ano. Soukromá, tak to bylo hodně rychlé. Zbytečně jsem se patlala s tím, co mám vybrat, aby to nebylo příliš lehké.
Podáváš.


soukroma
soukroma 10.10.2016 v 16:02

Nebylo to lehké ;-) To já mám něco mnohem lehčího:

Na jakém místě na zeměkouli existuje záznam, podle něhož lze usoudit na váhu světoběžníka, který o svých nevšedních cestách hojně a zajímavě psal? Podle všeho se jedná nejen o záznam v daném místě rekordní, ale zřejmě již ani nedosažitelný, natož překonatelný...
A samozřejmě nás zajímá kniha, v níž o své aktivní návštěvě daného místa autor poutavě psal.

woodward
woodward 10.10.2016 v 16:07

To by mohlo být buď v Panama City nebo v Colónu. Kniha se jmenuje Za novými světy a ten záznam se týká Richarda Halliburtona, který proplaval Panamským průplavem a zaplatil podle tonáže. Tuším, že ho to přišlo asi na 36 centů.

soukroma
soukroma 10.10.2016 v 16:13

Ano, hledaným místem je Panamský průplav/kanál.

woodward
woodward 10.10.2016 v 16:43

Tak jsem to zkontroloval, bylo to na Gatúnském zdymadle, asi osm kilometrů od Colónu. A skutečně to stálo 36 centů.

Tak se posuneme na úplně jiný konec světa.
Velký detektiv přichází do malého města na pobřeží, kde kdosi vraždí mladé vdovy. Autor o městě napsal, že "jedinou záminkou jeho existence jsou perlorodky". Město je skutečné, detektiv je vymyšlený. Ale dobře.
Název města je obsažen i v názvu románu, který máte uhádnout.

soukroma
soukroma 10.10.2016 v 18:05

Že by moje oblíbené Broome, SZ Austrálie, aspoň v knize Vdovy z Broome autora jménem Arthur William Upfield, s nezapomenutelným Napoleonem?

Text příspěvku byl upraven 10.10.16 v 18:06

woodward
woodward 10.10.2016 v 18:06

velmi přesně a správně. Jsi na řadě.

soukroma
soukroma 10.10.2016 v 18:24

Na tomhle ostrově, kde nebylo původně nic kromě pár indiánů, vznikla důležitá osada nových přistěhovalců. Na počátku 19. století je tam již město, které ale s jeho dnešní podobou spojuje pramálo, protože to stále ještě je z větší části divočina, do níž si skoro nikdo netroufá...Stejně jako rychle postupoval urbanistický rozvoj města rostl i jeho místní a později celosvětový význam.
Ptáme se na jméno ostrova, původní a dnešní název města a navrch název románu, který tvoří střed dramatické série věnované nejen historii a obchodnímu i kulturnímu rozvoji této dnes obří metropole pokrývající každý kousek ostrova, ale zejména národnostnímu kotlíku v ní.

Hun
Hun 10.10.2016 v 18:28

Tipuju Nový Amsterodam, dnes Nový York, ostrovy tam jsou minimálně tři, které si vybavuji: Staten Island, Long Island a Manhattan. Ale ten román neznám...

woodward
woodward 10.10.2016 v 18:36

jenže v devatenáctým století tam už moc divočina nebyla. někdy ve dvacátých letech 19. stol. se začaly na manhattanu stavět ulice do "rastru", tak jak je známe teď.

soukroma
soukroma 10.10.2016 v 18:40

Míněn je hlavní ostrov, tedy Manhattan; cituji z anotace hledaného románu z celé série o velkém městě: "Město New York, jež se roku 1812 rozkládá mezi manhattanskými lesy a mořem"... Divočiny tam bylo opravdu hodně.
Napovím, že jej autorka napsala před necelým desetiletím, jako součást série, která vycházela trochu napřeskáčku (první díly tvoří jasnou sérii, v rámci ní hledáme díl prostřední; díl čtvrtý se totiž zase časově vrací..).

Text příspěvku byl upraven 10.10.16 v 18:43

soukroma
soukroma 10.10.2016 v 22:27

Nuže? Často se zde opakovalo "město", a to je právě klíčové i pro nalezení českého označení série a správné knihy v ní...

Hun
Hun 10.10.2016 v 23:21

Beverly Swerlingová: Město rozkvětu?

soukroma
soukroma 11.10.2016 v 00:07

Je to sice autorčino Město slávy (City of Glory: A Novel of War And Desire in Old Manhattan), ale dobrali jsme se víceméně správné odpovědi ;-)

A Hun má další úkol na dobrou noc.

Hun
Hun 11.10.2016 v 00:52

Děkuji za štafetový kolík.

Hledáme ostrůvek, který se stal útočištěm zločinců zabývajících se průmyslovou špionáží. Dostane se jim ale na kobylku schopný detektiv s kolegy...

Text příspěvku byl upraven 11.10.16 v 01:08

Hun
Hun 11.10.2016 v 10:52

Nápověda: Až mi budete psát název toho ostrova, budete potřebovat klávesovou zkratku Alt+660. :-)

soukroma
soukroma 11.10.2016 v 13:40

Ten ostrov existuje, nebo je fiktivní? Já že se zase nořím do probírání severských a německých jmen ostrovů..., neb mi námět (zatím) nic neříká.

Isserley
Isserley 11.10.2016 v 13:48

No jo, ale Alt 660 je poslední znak tohohle médi. ʕ •ᴥ•ʔ
Googluje mi to Polynésii nebo Malajsii, ale detektivku žádnou.

Hun
Hun 11.10.2016 v 13:58

Ostrov toho jména existuje, ale v románu leží ostrov poněkud jinde, takže se autor spíš inspiroval. Oba ostrovy toho jména, skutečný i románový, jsou malé a bezvýznamné.

Napovím, že zločinci unesli vojenského vědce, aby získali výsledky jeho výzkumu.

woodward
woodward 11.10.2016 v 14:19

Mně to připomíná knížku Kalle Blomkvist zasahuje, jenže jsem to čet už před padesáti lety, takže si nic víc nepamatuju.



Vložit příspěvek