Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


bamba
bamba 16.09.2019 v 17:51

slavný je Čuk a Gek. Ale o genialite by som pomlčala. Je autor anglicky píšúci?

woodward
woodward 16.09.2019 v 17:59

Čuk a Gek je slavnej jenom někde, tenhle autor je slavnej všude (tedy zatím jenom na zeměkouli).

soukroma
soukroma 16.09.2019 v 18:07

... to bude opět Tolkien ...

Text příspěvku byl upraven 16.09.19 v 18:22

woodward
woodward 16.09.2019 v 18:21

Tady se hádá místo a román. Nikoliv autor.

Hun
Hun 16.09.2019 v 20:54

Děkuji Soukromě za nápovědu, bez níž bych to nedal. Jsou to Třpytivé jeskyně neboli Aglarond, které tak nadchly Gimliho, syna Glóinova, že se tam s ním Legolas, syn Thranduilův, musel později vrátit. Popsáno myslím ve Dvou věžích. Je to tak?

woodward
woodward 16.09.2019 v 20:57

Ve dvou věžích se píše o tom, jak si slíbili, že se tam vrátí. V Návratu krále se tam vrátili. Máš babu.


Hun
Hun 17.09.2019 v 11:26

Děkuji a tady je další pobídka:

Hledáme ostrov s takovým robinsonovským příběhem, akorát trochu "naopak": Nejdřív jsou na ostrově dvě osoby, pak už jen jedna. Navíc na ostrově neztroskotaly, ale byly tam ponechány. A hlavně: Na rozdíl o Defoeova příběhu, tenhle se skutečně stal.

soukroma
soukroma 17.09.2019 v 12:46

Mrkla jsem na Halliburtona, ten navštívil z plezíru kdeco: Ďábelské ostrovy, leprosárium na ostrově Spinalonga, taky čtu, že "si Halliburton se sluhou Outerkem hrál dvacet devět dnů na Robinsona na ostrově poblíž Tobaga"...

Hun
Hun 17.09.2019 v 13:26

Vidíš, to jsem ani nevěděl. Každopádně tady se nejednalo o 29 dnů, ale o dlouhých 18 let! A taky se musíme přesunout do Tichého oceánu a víc do minulosti.

soukroma
soukroma 17.09.2019 v 17:28

Třeba na ostrově Pitcairn strávili vzbouřenci z Bounty skoro 18 let, nerušeně, ale byl jich čím dál víc ;-)

Hun
Hun 17.09.2019 v 23:58

Tak to už jsi zase moc daleko v minulosti. K událostem došlo v 19. století, i když románové zpracování (které žánrově spadá do dětské literatury) vyšlo „teprve“ před asi 60 lety. Ostrůvek leží nedaleko amerického pobřeží.

soukroma
soukroma 18.09.2019 v 09:51

Aha, na Ostrov modrých delfínů jsem včera jukla, ale netušila jsem , že je to podle skutečnosti: San Nicolas Island, česky asi ostrov Sv. Mikuláše?

Hun
Hun 18.09.2019 v 11:13

Ano, to je správně. V knize je románově upravená verze skutečného příběhu, kdy byla při vystěhovávání domorodých indiánů z malého ostrova 100 km od kalifornských břehů ponechána (neúmyslně) jedna žena z kmene. V knize si autor přidal ještě detail, že s ní zpočátku žil i její mladý bratr, který ale později zemřel. Každopádně ženu zachránili až po 18 letech.

Podává Soukroma.

soukroma
soukroma 18.09.2019 v 11:54

Hledá se opět skutečný ostrov, nám podstatně blíž, kde jednotlivá roční období autorka charakterizuje následovně:

jaro: kvetou orchideje, šalvěj, pistácie
léto: kvetou buganvilie, ibišky a olivy
podzim: dozrávají kaštany a voní cypřiše
zima: dozrávají pomeranče, citróny a olivy

A autorka asi ví, o čem mluví, protože v době psaní hledané prvotiny tam žila již deset let. Od té doby napsala ještě několik knih, většina se věnuje právě tomuto zajímavému, strategicky umístěnému ostrovu a dnešnímu běžnému životu tam.

Kaspiy
Kaspiy 18.09.2019 v 13:20

Korfu a knihy od Pavly Smetanové?

Kaspiy
Kaspiy 18.09.2019 v 13:21

A její prvotina: Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně

soukroma
soukroma 18.09.2019 v 13:24

Ano, přesně (Korfu, Kerkyra). Zaujala mě mj. nejvyšší hora ostrova - svým jménem - Pantokrátor ;-)

Zadává Kaspiy.

Kaspiy
Kaspiy 18.09.2019 v 13:29

Já jsem od ní ještě nic nečetla, ale mám nachystané Příběhy z korfských uliček, tak mě to hned napadlo :-)

HÁDANKA
V jakém městě nedaleko slavné sopky se odehrává série od spisovatelky, jejíž totožnost neznáme?

soukroma
soukroma 18.09.2019 v 14:12

Neapol a Neapolská sága Eleny Ferrante?

Kaspiy
Kaspiy 19.09.2019 v 08:30

Přesně tak. Moc pěkné čtení a zajímavý pohled do života v Itálii v od 50. let.

Máš babu :-)

soukroma
soukroma 19.09.2019 v 16:14

Na začátku minulého století se jeden sebral a odjel do vzdálených končin pralesních. Původně se chtěl věnovat zkoumání části tamního zeleného bohatství, ale nakonec ho uhranuli domorodci a věnoval se už výhradně jim. A zejména ho uhranula jedna temnooká kráska tak, že tam zanechal i své geny, které se dnes dnes proplétají už rovnými čtyřmi generacemi tamních "indios". Skoro po stu letech se pokrevní vazby přes kontinenty odkryly a vznikla pozoruhodná kniha plná skutečností a mýtů, jejímiž autory jsou náš vědec-samouk a jeho vnuk, i když se nikdy nepotkali...
Ty zájmové pralesní končiny se nacházejí podél řeky, která je částečně hraniční a plně sdílí jméno státu hledané strany hranice.
Takže se ptám na jméno řeky/země a knihy.

woodward
woodward 19.09.2019 v 16:20

Indiánská knížka, řeka Paraguay

soukroma
soukroma 19.09.2019 v 16:55

to je ono, předávám

soukroma
soukroma 20.09.2019 v 15:03

Vyrazíme s novou hádankou kam?

woodward
woodward 20.09.2019 v 16:08

V 5 hodin 15 tohoto devátého listopadu skákaly na ... ulici obvykle neóny, mřížemi v chodníku hučela a dýchala podzemní dráha, lidi středního věku pospíchali, velmi mladí a velmi staří postávali; to je takový zvláštní a zákonitý časový gradient. V 5 hodin 25 jsem byl u... a zdálo se mi, že všechno, ba i papíry hnané větrem, dostává takové podivné trhavé pohyby, (světelné) nápisy …. nervózně poskakovaly a ztrácely některá písmenka a něco bylo ve vzduchu.
V 5 hodin 28 začalo všeobecné světlo kolem všeobecně slábnout a najednou byla tma.

O kterém městě a z které knihy je ten úryvek?



Vložit příspěvek