Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


bamba
bamba 25.09.2019 v 20:24

zvláštne jednotky, funebráci, baníci?

Peršanka
Peršanka 25.09.2019 v 20:27

Horníci ne.

Hun
Hun 25.09.2019 v 20:29

Nebyl to někdo, kdo šel studovat na Neviditelnou univerzitu?

Peršanka
Peršanka 26.09.2019 v 07:06

Hune, jsi blízko. Ten někdo se má stát členem cechu, který sídlí ve městě s Neviditelnou univerzitou. Jeho otec je nejdůležitější osobou v rodné zemi. Na kterou se ptám.

soukroma
soukroma 26.09.2019 v 16:14

Já bláhová jsem myslela, jak se zase poučím, když to dohledám...nelze, těch cechů je tam podle všeznalého zdroje 51 (a ten mnou podezíraný tam přítom asi není vůbec)... ;-)

smazenaryba
smazenaryba 26.09.2019 v 18:23

Djelibeybi ?


Peršanka
Peršanka 26.09.2019 v 19:03

smazenaryba: ano, v českém překladu říční království Mžilibaba, kniha se jmenuje Pyramidy, máš babu!

Text příspěvku byl upraven 26.09.19 v 19:07

smazenaryba
smazenaryba 27.09.2019 v 07:12

Prázdne chodby, stovky dvier,
krokov v hale ozvena,
stráži tíško neživý zver,
no chvíľami ožíva.

Živé duše sú tri iba,
v tom obludnom stavaní,
no keď hrdlo zvlažiť treba,
sál sa rýchlo zaplní.

Text příspěvku byl upraven 27.09.19 v 11:56

Peršanka
Peršanka 27.09.2019 v 07:46

Horský hotel Overlook... (?)

woodward
woodward 27.09.2019 v 07:50

Peršanka, smazenaryba: vážení, v téhle hře se má hádat místo a KNIHA. Takže by zadavatel neměl dodávat hledaný titul jenom tak gratis a od hádače se čeká, že odpoví na obě části hádanky! Vzhledem k tomu, že jiné pravidlo neexistuje, nemělo by být až tak těžké tohle jediné dodržet.

Peršanka
Peršanka 27.09.2019 v 07:53

Ó, hned po ránu taková sprcha. Jestli mám pravdu, jde o KNIHU Osvícení od mistra Kinga. Je to tak dobře??

smazenaryba
smazenaryba 27.09.2019 v 07:58

Je to tak, predávam :)

Ale áno, pravidlá sa majú dodržiavať, nech má vlákno úroveň. Občasné pripomenutie preto neuškodí.

Text příspěvku byl upraven 27.09.19 v 08:03

Peršanka
Peršanka 27.09.2019 v 08:34

No, hlavně aby byl spokojený woodward. A já kladu další otázku. V jaké zemi žije chlapec, jenž (cituji):
Nebyl jsem nijak nadšený, když mi maminka řekla, že k nám přijde na čaj jedna z jejích přítelkyň se svou dceruškou. Nemám holky rád. Je to protivné, neumí si to hrát na nic jiného než na prodavačku nebo s panenkou, a pořád to brečí.
...
Když maminka chce někomu ukázat, že jsem dobře vychovaný, navleče mi pokaždé tmavomodré šaty a bílou košili, takže vypadám jako kašpar. Řekl jsem mamince, že bych radši šel s kluky do kina na kovbojku, ale maminka hrozně vykulila oči a v takových případech s ní není žádná řeč.

soukroma
soukroma 27.09.2019 v 10:04

Francie - Mikulášovy patálie (tuhle jsem si na ně několikrát vzpomněla ;-)

Peršanka
Peršanka 27.09.2019 v 10:08

Áno, ano :)) a ty obrázky :)

soukroma
soukroma 27.09.2019 v 10:28

Teď se přesouváme hodně daleko a hledáme město, které (asi jako jediné na světě) bylo pojmenované po univerzitní koleji. I když nás to při jeho jménu nenapadne jako první zdroj.
Tam se začal nový život polské dívčiny, která byla s rodinou "přesídlena" Stalinem, za války spojenci přesunuta ke Kaspickému moři a odtud putovala s několika sty dětmi, aby nakonec byla přijata v nové daleké a přívětivé zemi.

Peršanka
Peršanka 27.09.2019 v 11:18

Po zajímavém bloudění kolem Vrabčích hor v Moskvě jsem se vzdala a v přečtených našla město Lvov, kniha Naděje na konci světa. Málem jsem připálila oběd...

soukroma
soukroma 27.09.2019 v 12:03

Kniha je správně, půlka splněna, ale o Rusko tu vůbec nejde. (Lvov tam snad ani nefiguroval, cesta přes Rusko nebyla pro autorku nijak podstatná pro příběh, byť tak trochu podle skutečné válečné epizody.)
Jde o cíl na konci světa: hrdinka "za války spojenci přesunuta ke Kaspickému moři a odtud putovala s několika sty dětmi, aby nakonec byla přijata v nové daleké a přívětivé zemi."
A v ní tím cílem je "město, které (asi jako jediné na světě) bylo pojmenované po univerzitní koleji". (Lvov je kolej/část univerzity?)

Peršanka
Peršanka 27.09.2019 v 13:53

No vida, taky mi to bylo divné. Myslím, že při zadání jsi mohla být srozumitelnější. Když to nikdo nepřevezme, než se najím, budu pokračovat v pátrání.

soukroma
soukroma 27.09.2019 v 14:18

Je mi líto, ale srozumitelněji to tedy nešlo. Takže znovu (a s knihou už s tím nikdo nebude mít žádný problém):

Hledáme daleké město, které (asi jako jediné na světě) bylo pojmenované po univerzitní koleji. I když nás to při jeho jménu nenapadne jako první zdroj.
Tam se začal nový život polské dívčiny: ta byla s rodinou "přesídlena" Stalinem, za války spojenci přesunuta ke Kaspickému moři a odtud putovala s několika sty dětmi, aby nakonec byla přijata v nové daleké a přívětivé zemi, konkrétně poblíž hledaného města.

Peršanka
Peršanka 27.09.2019 v 14:25

Prosím, kdo to chcete?

soukroma
soukroma 27.09.2019 v 14:39

Hledá se skutečné město, tak Jen se snažte všichni: jde i u nás o velice známé dnes půlmilionové město, u protinožců, největší na ostrově, před pár lety bylo ve zprávách kvůli katastrofě. Pojmenoval jej zakladatel podle své Alma Mater.
Kniha už byla odhalena.

woodward
woodward 27.09.2019 v 14:44

To bude Christchurch. Jestli jo, Peršanka má babu.

soukroma
soukroma 27.09.2019 v 14:48

No, nic těžkého to vskutku nebvlo. A už jste rozhodli za mne, takže pokračujte.

Peršanka
Peršanka 27.09.2019 v 20:40

No dobře. Mám oblíbenou jednu knihu, která vyšla v roce 1966, byl to dárek. Jsou v ní krásné ilustrace od nositele Medaile Za zásluhy. Patří do jedné z edic SNDK. Je šestá v řadě. Obsahuje soubor příběhů. Kde se ty příběhy odehrávají?



Vložit příspěvek