Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


Peršanka
Peršanka 17.10.2019 v 18:01

Tak jest.

soukroma
soukroma 17.10.2019 v 18:17

Tuhle jsem narazila na zeměpisný pojem, který jsem dosud neslyšela a po zvuku jsem jej považovala za vtip. Ale ne, je to fakt, tam jsem dumala, zda se mi to nespojí s nějakou osobností/knihou, a ano! Na jednom z tropických ostrovů pobýval vězeň, sám, moc z toho neměl a taky mít ani neměl. Prostě tam byl odsunut, přepečlivě hlídán a pohřben.
Jedna útlá faktografická kniha se jeho pobyt pokouší na základě krátkého autorova pobytu popsat. Titul odkazuje na přesné místo pobytu, jméno domu.

A ten zeměpistný pojem: Makaronézie. Zdroj nám říká: "pojmenování pochází z antické doby. Staří Řekové používali označení μακάρων νήσοι (makáron – šťastné ; nésoi – ostrovy)." Šťastné, nu, jak pro koho..., ale někdo by zas mohl namítnout, kdo chce kam...

soukroma
soukroma 18.10.2019 v 15:18

Na to, že na tom ostrově pobýval vězeň ze všech skutečných vězňů světa snad nejslavnější, se moc do odpovědi nehrnete...
Že by ty šťastné "makaróny" odvedly pozornost zcela jinam - od knih k jídlu?

Peršanka
Peršanka 18.10.2019 v 16:54

Slavnej vězeň byl třeba Napoleon Bonaparte, ale ten patří na ostrov Elba, ne? A Kanárský ostrovy mi zas nepřipadají dost tropický. Asi v tom bude zase ňákej háček. Jako slovní úloha typu z města á vyjede někdo na koni a z města bé mu naproti vyrazí dítě na koloběžce. Kde se potkají, pokud atd. :)))

Peršanka
Peršanka 18.10.2019 v 16:57

Ha, mám to! Ostrov Svatá Helena. Bonaparte je správně.

soukroma
soukroma 18.10.2019 v 16:58

To je práce (ale žádnej háček), zase na půl cesty: umřel Napoleon snad na Elbě???

Tak Svatou Helenu bychom měli, teď ještě knihu.

Text příspěvku byl upraven 18.10.19 v 16:58


Peršanka
Peršanka 18.10.2019 v 17:14

Haló, vemte to někdo.

soukroma
soukroma 18.10.2019 v 17:17

Zase v půli cesty... %Skoda, přitom to jednodušší být už nemůže:

Jedna útlá faktografická kniha se Napoleonův pobyt pokouší na základě krátkého autorova pobytu popsat. Titul odkazuje na přesné místo pobytu na Sv. Heleně, tedy jméno domu.

Peršanka
Peršanka 18.10.2019 v 17:18

Já nechci zadávat...

Hun
Hun 18.10.2019 v 18:02

Není to Longwood? (Černý pokoj v Longwoodu od Kauffmanna)

soukroma
soukroma 18.10.2019 v 18:10

Je to ono: ostrov Sv. Helena (Makaronézie) a kniha Černý pokoj v Longwoodu.

A protože Peršanka nechce zadávat, Hun si bere psané slovo.

Hun
Hun 19.10.2019 v 15:19

Děkuji za slovo a dávám novou hádanku.

Hledaná země/region má dnes jiný název, ale kdysi dávno ji její evropský objevitel pokřtil jinak. Existují dvě teorie o tom, co ten původní název znamenal v překladu. Podstatné ale je, že o pár let později se na tomto místě narodil chlapec, který je podle všeho prvním bělochem narozeným na celém tom kontinentu.

Rozhodně nešlo o Čecha, ale je to Češka, kdo poutavě zpracoval dějiny jeho původní vlasti.

Abych to shrnul, hledáme název oné české knihy a původní geografický název rodiště prvního bělocha na daném kontinentu.

soukroma
soukroma 20.10.2019 v 16:11

Já myslela, jak tohle bude snadné - ale kdepak; protože se nabízí třeba Austrálie (ovšem že by to mohl být Nový Zéland?), nebo Amerika (ale Havaj s kontinentem taky moc neladí). Tak zatím nemám ani žádný tip ;-(

Hun
Hun 20.10.2019 v 16:43

Dobrá, napovím tedy, že ten původní název znamenal buď země vína, nebo země pastvin, těžko dnes říct. A teď už by to mělo být k dohledání.

woodward
woodward 20.10.2019 v 16:46

To bude možná Vinland a Vikingové v Americe. Ale knihu neznám.

Hun
Hun 20.10.2019 v 17:19

Správně. Teď už to budeš mít snadné: Stačí zjistit, odkud výprava vyplula. O dějiách tohoto malého národa totiž moc knih nevyšlo a z pera české autorky už vůbec ne.

woodward
woodward 20.10.2019 v 17:58

Helena Kadečková - Dějiny Islandu?

Hun
Hun 20.10.2019 v 18:56

Výborně, přesně tak. Ještě doplním, že oním Vínlandem byl patrně Newfoundland a prvním bělochem narozeným na americkém kontinentu Snorri Thorfinnsson (přišel na svět přesně před jedním tisícm let, utíká to).

Kam nás vezmeš ty, Woodwarde?

woodward
woodward 21.10.2019 v 18:29

Hledáme ostrov, hlavní - jediný obydlený - ostrov stejnojmenného souostroví, které nese jméno po svém objeviteli. (Ten objevitel ovšem ostrovy pouze spatřil, nepřistál tam.)
Všechna půda na ostrově je ve společném majetku tamních farmářů - vlastníků akcií. Cizincům není dovoleno koupit na ostrově pozemek.

Hledáme také román, jehož hrdinové se cestou z Jižní Ameriky do Austrálie na ostrově zastavili. Pozor, do té Austrálie pluli směrem na východ! O té zastávce informuje jedna celá kapitola románu, která nese, jak jinak, jméno ostrova.

soukroma
soukroma 22.10.2019 v 09:54

Tak kéž se to na všech zamrzlých vláknech rozhýbe - což ovšem půjde nejlépe s novými nápovědami.
Tady tipuji Tristan (da Cunha), údajně vůbec nejodlehlejší trvale obydlený ostrov planety - Děti kapitána Granta

woodward
woodward 22.10.2019 v 10:22

K tomu není co dodat. Jsi na tahu.

soukroma
soukroma 22.10.2019 v 11:41

Kam chytrá hrdinka nesla vzácné zboží, když musela unikat nástrahám zlodějů?

soukroma
soukroma 22.10.2019 v 18:59

Ta chytrá hrdinka ubírající se z dobrých důvodů ne zrovna pomalu do města, které je předmětem hádanky, je taková pěkně zrzavá!

Peršanka
Peršanka 22.10.2019 v 19:17

Že by zviřátko?
(Liška běží k Táboru s pytlem zázvoru?)
Případně liška Ryška. Hm, zase nedokonalá a možná úplně špatná odpověď. Noale co... inu co, co, co?

soukroma
soukroma 22.10.2019 v 19:59

Běží liška k Táboru nese pytel zázvoru ... a už do Tábora snad zdárně i doběhla, v mnoha stejnojmenných knihách. Koho jsem doběhla já??? Nikoho, Peršanka si zadá.

Text příspěvku byl upraven 22.10.19 v 20:05



Vložit příspěvek