Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


VladiKlaisner
VladiKlaisner 20.09.2020 v 08:43

Byl tak daleko od své rodné země a tak blízko k nejméně obyvatelnému kontinentu.

Kaspiy
Kaspiy 24.09.2020 v 11:57

Zkusím to - Ivan Orel, Idioti na plavbě kolem světa. Kde nejdál byli, jsem ale nenašla.

VladiKlaisner
VladiKlaisner 24.09.2020 v 12:46

Autor je čech, ale jiný. V názvu knihy se dané místo dokonce vyskytuje, bylo objeveno někdy cca v 16.stol.

Kaspiy
Kaspiy 24.09.2020 v 16:21

Aha, tak to už jsem nic jiného nenašla. Holt někdo další musí zkusit štěstí :-)

PanPredseda
PanPredseda 24.09.2020 v 16:37

Před přídí mys Horn?
Ovšem přijde mi, že mohlo dojít k jisté mýlce, a to, že zde na DK je kniha připsána tomuto autorovi: https://www.databazeknih.cz/autori/petr-ondracek-59937
"Prof. PhDr. P. Ondráček je absolventem učitelského studia na Pedagogické fakultě v Plzni a studia psychologie a pedagogiky na Karlově Univerzitě v Praze...",
ale pravděpodobně je autorem jiný Petr Ondráček s titulem Ing.: "Námořní kapitán Ing. Petr Ondráček, CSc.vystudoval ČVUT, Fakultu elektrotechnickou. Do roku 2000 vedl výzkumný tým jako vědecký pracovník ve Výzkumném ústavu spojů, později Testcomu..." (zdroj: https://www.klubnarampe.cz/cs/program/sam-ctyrmi-oceany.html)

VladiKlaisner
VladiKlaisner 24.09.2020 v 18:20

Nevím, nicméně PanPredseda uhádl místo i knihu. Předávám.


PanPredseda
PanPredseda 25.09.2020 v 09:13

Jestli má někdo k disposici knihu Před přídí mys Horn, mohl by dát vědět, který z pánů Ondráčků je ten správný Ondráček pro případnou opravu.
Každopádně hádanka:
Na jaká dvě místa zároveň se vydala čtvrtá planeta jisté soustavy ve chvíli, kdy vypukla válka a Slunce se nudilo.

PanPredseda
PanPredseda 25.09.2020 v 17:52

Předpokládám, že je nad Slunce jasné, že jde o sci-fi. Vyšla (mimo jiné) v jedné starší antologii českých sci-fi povídek. Tato antologie má v názvu údaj, který není ani tak zeměpisný jako spíš astronomický. Na ten se ale neptám ;-).

PanPredseda
PanPredseda 27.09.2020 v 14:49

Autorovo příjmení je takové... šestistěnné. (Možná jde fskutečnosťy o pseudonym, ale tím si nejsem zcela jist.)

soukroma
soukroma 27.09.2020 v 18:16

/i když to není můj žánr, a pak hledat povídku je safra těžké, tak jsem jukla na scifaře Kubíky, Kubíčky, i snad nějakého Kubicu jsem objevila (na rozdíl od Krychle nebo Kvádru), ale nevyběhlo na mě žádné kloudné řešení (dokonce jsem si nechala vypsat antologie na Legii a nic, co by odpovídalo taky nevypadlo) - takže tentokrát hledání úspěšné nebylo/

PanPredseda
PanPredseda 27.09.2020 v 18:22

Na jedno slůvko od K jste ještě zapomněla. ;-)
A ten astronomický údaj z názvu antologie má něco společného se zvěrokruhem.

soukroma
soukroma 27.09.2020 v 18:32

hm, křížovkářský slovník mi napovídá dokonce ještě kubus či klenec, ani jedno neznám a příslušného autora mi to taky žádného nenabízí..., a zvěrokruhová souhvězdí už vážně nemám čas prohledávat v názvech - povolejte sci-fi borce, ať zvednou hlavu od knižních světů fantazie ;-)

PanPredseda
PanPredseda 27.09.2020 v 18:44

Nejsem si zcela jist, ale Gaius Julius Caesar podle mne neříkal nic o kubusu, klenci, krychli či kvádru. ;-)
Hééj sci-fi borci, ta antologie má "sestřičku", která má v názvu pojem řekněme chemický...

soukroma
soukroma 27.09.2020 v 19:16

takže prostě a jednoduše kostka? Karel Kostka aleas Karel Cubeca, Karel Kostka Cubeca je ale asi moc mladý na starší antologii, ostatně povídky nemá uvedeny žádné. Legie mi vyhodila Miroslav Kostka - je pseudonym, pod kterým publikuje Alexandr Kramer. Tak to bude asi dotyčný... Hledání tedy ne docela marné, poučená spokojeně opouštím prostor - páč na jméno se tu nikdo neptá :-)))

PanPredseda
PanPredseda 27.09.2020 v 19:34

Na jméno se nikdo neptá, ale je správně. I když je to nejspíš pseudonym. K uhodnutí hádanky je třeba znát děj, nebo alespoň závěr jedné jeho povídky.

soukroma
soukroma 27.09.2020 v 19:57

ještě mi to nedalo: je to povídka ... et impera (ant. Lidé ze souhvězdí Lva)

"KRAMER, Alexandr
(*1946 †2012; z politických důvodů do roku 1989 publikoval pod jmény Jaroslava Veise a Miroslava Kostky)"
píší na http://scifibaze.wz.cz/CZautor/CZK/KramerA.html

PanPredseda
PanPredseda 27.09.2020 v 21:50

Ano. Teď už jen ta dvě místa.

PanPredseda
PanPredseda 28.09.2020 v 12:11

Pokud do dnešní půlnoci nikdo neuhádne, bude moct zadávat soukroma, protože je nejblíže.

PanPredseda
PanPredseda 29.09.2020 v 06:39

Zadává soukroma, byla nejblíže, protože trefila antologii, povídku i jejího autora.
Ta dvě místa byla planeta Země a (fiktivní) planeta Apwall (doufám, že jsem to napsal správně).

soukroma
soukroma 29.09.2020 v 09:52

Tak pro změnu něco velesnadného.

Kde se "úspěšně" potvrdil pokus, že konvice s vodou se pod dohledem prostě vařit nebude?

Hun
Hun 29.09.2020 v 14:17

Do háje, to určitě znám. Ale v čem to bylo? Já tipuju, že se to stalo na Temži v knize Tři muži ve člunu.

soukroma
soukroma 29.09.2020 v 14:38

samo, a teď jak tedy na to, ze zdánlivě slepé uličky:

"Konvici s vodou na čaj jsme postavili do špičky člunu, šli jsme ke kormidlu a předstírali, že si jí vůbec nevšímáme a že jsme se dali do vyndávání ostatních věcí. To je jediný způsob, jak na řece přinutit vodu v konvici, aby se začala vařit. Když konvice vidí, že na vodu čekáte a že jste netrpěliví, ani nepípne. Musíte jít pryč a dát se do jídla, jako byste vůbec nehodlali čaj pít. Ani ohlédnout se na ni nesmíte. Pak brzy uslyšíte, jak voda prská, posedlá nedočkavosti, aby byla proměněna v čaj.

Máte-li velký spěch, osvědčuje se také mluvit velmi hlasitě o tom, že čaj vůbec nepotřebujete a že ho pít nebudete. Přiblížíte se ke konvici, tak aby vás slyšela, a vykřiknete: "Já nechci čaj. Ty ano, Jiří?" Jiří křikne zase na vás: "Nikoliv, já čaj nerad, dáme si místo něho limonádu - čaj je hrozně těžko stravitelný." Načež konvice překypí a uhasí vařič.

Použili jsme tohoto nevinného triku a výsledek byl, že než jsme připravili všechno ostatní, byl čaj hotov. Potom jsme rozsvítili a sesedli se se zkříženýma nohama kolem večeře. Tu večeři jsme už potřebovali."

woodward
woodward 29.09.2020 v 14:54

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Hun
Hun 01.10.2020 v 11:10

Děkuji za připomenutí téhle epizodky.

Pojďme k něčemu vážnějšímu: Hledáme ostrov, na němž se nachází psychistrická léčebna. Když sem přijmou nového pacienta, začnou se dít podivné a těžko vysvětlitelné věci. Mimochodem ostrov skutečně existuje.

soukroma
soukroma 01.10.2020 v 13:51

napadá mne známý Prokletý ostrov od Lehaneho, ale tam ten děj je velice podivný hlavně pro hlavního hrdinu, nikoli snad obecně, ostatně tam nepřišel jako pacient (ale nechci moc prozrazovat, pokud někdo ještě nezná), ale aspoň ostrov existuje ;-): literární Shutter Island a Ashecliffe Hospital po vzoru Long Island a Kings Park Psychiatric Center)

Text příspěvku byl upraven 01.10.20 v 14:06



Vložit příspěvek