Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


soukroma
soukroma 31.10.2016 v 17:28

Podle poslední nápovědy se mi vybaví jedině Gare d'Orsay, ale kniha?

soukroma
soukroma 31.10.2016 v 17:46

Je to tak, je to kniha Bolest Marguerite Durasové, tenkrát chodila na nádraží Orsay (secesní z roku 1900), což je od konce roku 1986 krásné muzeum - Musée d'Orsay, na nábřeží Seiny v Paříži, aby to bylo komplet :-)

Isserley
Isserley 31.10.2016 v 18:04

Soukromá, to je správně. Ještě jen dodám jméno toho přítele, budoucího prezidenta - François Mitterrand .
A podáváš.

soukroma
soukroma 31.10.2016 v 19:49

Hledáme skutečný ostrov, kde skutečná postava velikého učence dostala možnost rozvinout svůj mimořádně důležitý výzkum - postavit výzkumná zařízení, zřídit papírnu, plně využít místní pracovní sílu - a být při tom všem chráněn nejvyšší státní mocí. Ale nic netrvá věčně, takže v hledané knize je zaznamenán také útěk učence s rodinou napříč Evropou.

Hun
Hun 31.10.2016 v 20:06

No bude to stoprocentně Hven, nebo též Venušin ostrov, a Tycho de Brahe. Kniha může být třeba Francesco Ongaro: Muž, který pohnul oblohou?

Hun
Hun 31.10.2016 v 20:12

... a ještě jsem našel „Hvězdář se stříbrným nosem“ od Gerwalda. Ta by mě osobně možná lákala i víc.


soukroma
soukroma 31.10.2016 v 22:15

Správně, jedná se o dánský ostrov Hven, kde si nechal Tycho Brahe postavit Uraniborg a pak ještě pod zemí Stjerneborg. A ano, měla jsem na mysli knihu Hvězdář se stříbrným nosem (Mattias Gerwald), která i ve svém názvu jasně popisuje Tychona Brahe a jejíž obsah je velmi zajímavý a dobrodružný (pražské působení už v knize není zahrnuto, ale to ostatně známe z jeho života asi nejlépe).

Hun přebírá ... štafetu ;-)

Hun
Hun 31.10.2016 v 23:05

Díky soukromě.

Teď hledáme řeku, na níž zemřel mladý hrdina, jenž se zoufale snažil očistit jméno svého rodu.

woodward
woodward 31.10.2016 v 23:11

Niagara - Bezejmenná rodina? Jestli jo, tak se sám divím, že jsem si na to vůbec vzpomněl.

Hun
Hun 01.11.2016 v 01:12

Já VĚDĚL, že velký znalec Verna se hned ozve! Ty jsi snad od něj četl úplně všechno, chlape. Podáváš...

woodward
woodward 01.11.2016 v 07:48

To byla spíš náhoda, že jsem v tu chvíli zrovna na jiném vláknu měl zadanou vernovskou hádanku, tak mě to napadlo - což je jinak spíš nenormální. Bezejmennou rodinu jsem četl asi v deseti letech a nelíbila se mi, takže jsem ji četl jenom jednou. Fakt divný...

Až vymyslím otázku, ozvu se.

woodward
woodward 01.11.2016 v 08:08

Žádná obtížná vymyšlenost mě nenapadá. Představte si takovou konverzaci:

X1 „Tady je to dobrý, já už bych dál nechodil.“
X2 „Blbost, furt lesy a lesy, počkej až na nějaký místo s pěkným rozhledem.“
X3 „Já bych chtěla do tepla, k moři.
X1 „Ále prosimtě, co furt máš s mořem, kdoví, jestli vůbec existuje?“
X4 „Mně se tady taky líbí.“
X2 „Já trvám na tom, že to chce rozhled.“
X5 „Tak dost, nehádejte se, vylezem támhle na kopec a rozhlídnem se.“

Ten rozhovor jsem si vymyslel, ale nějaká podobná debata určitě proběhla. Vy máte určit jméno kopce a knihu, kde se o tom píše.

Koka
Koka 01.11.2016 v 08:30

Jirásek: Staré pověsti české - "hora" Říp

Text příspěvku byl upraven 01.11.16 v 08:32

Isserley
Isserley 01.11.2016 v 08:32

A kopec je hora Říp.

woodward
woodward 01.11.2016 v 08:39

Koka má babu, protože jasně uhádla první, i když Isserley přišla s horou Říp o něco dřív...

Text příspěvku byl upraven 01.11.16 v 08:41

Koka
Koka 01.11.2016 v 08:42

ww - je to obráceně: Isserly o dvě sekundy dřív napsal/a) jméno hledaného místa, než já, protože než jsem se vzpamatovala, že k původní odpovědi mám napsat i lokalitu, a cestou opravy prvního příspěvku jsem to doplnila, tak ona jí už psala a odesílala. Proto navrhuji předat buzolu Isserly.

woodward
woodward 01.11.2016 v 08:45

jak chcete, domluvte se.

Koka
Koka 01.11.2016 v 08:51

Tak dobrá. Ale prosím, uhodněte rychle, neboť odcházím: upřesněte lokalitu, v níž se odehrává dej románu, v němž významný americký spisovatel děsivě vylíčil džungli.

Koka
Koka 01.11.2016 v 09:18

V jiném vlákně se dočítám, že woodward pátrá, pátrá, probíjí se džunglí literatury. A když už jsme u toho, tak musím jen potvrdit, že slovo džungle kromě významu hustý neprostupný porost opravdu přešlo do mnoha jazyků i jako obrazné pojmenování. A to je i moje nápověda.

woodward
woodward 01.11.2016 v 09:24

Ono to asi až tak jednoduchý nebude, ale zkusím to: Džungle před tabulí - New York?

Koka
Koka 01.11.2016 v 19:08

Promiňte, zdržela jsem se v džungli velkoměsta a až teď vidím, že zatím nikdo neuhodl.
Tak přidám nápovědu, že v tom hledaném hádaném teritoriu jistou dobu "vládla" jedna nedžungloidní ale naopak - vysoce organizovaná ORGANIZACE.
A abych to ještě usnadnila, tak napovím, že v původním zadání hádanky je obsažen celý název knihy, kde se děj v neznámém ..... odehrává.

Isserley
Isserley 01.11.2016 v 21:28

Hodně se snažím, jedinou stopou je, že ta organizace by měla být mafie, to člověku hned naskočí Mario Puzo a New York. Ale nějak mi to nesedí ani s džunglí, ani s druhou nápovědou. Tápu, zabloudila jsem. :)

Koka
Koka 01.11.2016 v 21:37

Isserly, dlouho předtím, než mafie řádila v NYC, proslulo jiné město její přítomností :=) A to už ani není nápověda, ale rovnou odpověď, že? DDD

Isserley
Isserley 01.11.2016 v 21:48

Já nevím, když zůstanu u stejného autora, tak Sicilián a město Palermo?

Koka
Koka 01.11.2016 v 21:59

Zopakuji zadání: jak se jmenuje "lokalita", o níž napsal významný americký spisovatel knihu a vylíčil jí jako džungli? Už jsem prozradila, že tou hledanou lokalitou je město, resp. velkoměstská aglomerace, a že jde o město, v němž (již uhodnutá) ORGANIZACE měla v jistou dobu velice silnou pozici.
(Dodám, že Palermo je oproti hledanému místu "ospalá evropská díra".)

Text příspěvku byl upraven 01.11.16 v 22:00



Vložit příspěvek