Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


Hun
Hun 15.12.2021 v 02:02

Tak tak a nejinak.

Jsi na tahu!

soukroma
soukroma 15.12.2021 v 10:31

Velkoměsto s mnoha přezdívkami, dvěma z nich dokonce vděčí komiksu. Jedna značí rodiště komiksového hrdiny, druhá tomu, co z něj chtěl nakonec udělat.
Ale nebude to tak jednoduché: nehledáme ani komiks, ani hrdinu, koneckonců ani jméno velkoměsta, i když to asi vyplyne, nýbrž (aspoň dvě) knihy, v jejichž titulu se jedna či druhá přezdívka velkoměsta objevuje.

soukroma
soukroma 16.12.2021 v 13:34

Kdo na to chce jít přes komiksového hrdinu (což není moje parketa, ale něco jsem si k němu dohledala), pak vězte, že je jedním z nejdéle žijících postav svého druhu - narodil se 1939 a žil ve městě, které jako přezdívku velkoměsta máte zjistit a najít román s názvem v titulu; a tento hrdina si předsevzal velmi záslužný úkol, nicméně žil hlavně v noci, proto i jeho vize pozitivní budoucnosti je vlastně v daném velkoměsta zahalena tmou (vize = přezdívka = titul knihy z roku 2018, v napínavé sérii 17. kousek).
A pro ostatní - nicméně doporučuji přečíst výše uvedené nápovědy: velkoměsto má také ještě jinou přezdívku, pod kterou ho pozná každý - ovoce ne zrovna průměrných rozměrů...
Pro upřesnění hledáte nejméně dva romány (nevylučuji, že jich najdete víc se zmíněnými přezdívkami v názvu), které nemají vůbec nic společného s komiksovým hrdinou, ale s reálným městem jako takovým velmi.

cameronova
cameronova 16.12.2021 v 14:26

Město bude tedy nespíš New York alias Gotham City
?

soukroma
soukroma 16.12.2021 v 14:45

ano, jedna přezdívka je Gotham, ještě chybí druhá - viz nápovědy, a romány s městskými přezdívkami v názvech

soukroma
soukroma 17.12.2021 v 16:29

tak napovím autory, jejichž romány se snažím z vás hadačů dostat:
Faye a Child a Preston - a to už je nápověda pro všechny, včetně kolemjdoucích, ať se pohneme dál...


soukroma
soukroma 18.12.2021 v 18:25

Pro nezájem publika a mizivou aktivitu hadačů ukončuji po čtyřech dnech svoje zadání a otevírám možnost pro další hádanku.

Důvod? Víc indicií už poskytnout nelze - všechny jsem předložila. Teď už místo je jasné i autoři jsou daní, přesto se tím nikdo nezabývá - na zapeklitosti jsem tu asi jen já, a na svoje hádanky snahu o nalezení výsledku uplatnit nemohu...

DádazPrahy
DádazPrahy 18.12.2021 v 19:27

No přece Vás v tom nenecháme!
Tipuji, že nás do New Yorku zavedou tyto knihy:
Lyndsay Faye: Bohové Gothamu
Douglas Preston, Lincoln Child: Město nekonečné noci
(přiznávám, musela jsem použít nápovědu, uvedené knihy jsem nečetla a popravdě mě ani moc nelákají)

soukroma
soukroma 18.12.2021 v 20:04

ano, Batman se narodil v Gothamu a chtěl z něj učinit Město nekonečné noci (aspoň tak je psáno ve stejnojmenné knize), Velké Jablko má tedy další bratříky ve zbrani přezdívek NY

takže po využití nápověd (od čeho tady taky jsou...) mohu nakonec řádně předat k dalšímu zadání

DádazPrahy
DádazPrahy 18.12.2021 v 20:13

Děkuji za předání - zde je moje hádanka:
do které země a do kterého regionu se přestěhuje na rok na horský venkov mladý irský pár, který o svých zážitcích a sbližování s místními lidmi dokáže v jedné malé knížce hezky vyprávět?

DádazPrahy
DádazPrahy 20.12.2021 v 18:08

Zatím žádné tipy, tak je tu malá nápověda: hledaná země se nachází v Evropě, rádi tam jezdíme za kulturními památkami i k moři, hledaný region dané země asi nepatří mezi tolik navštěvovaná místa - je to hornatý, chudý kraj, kterému se nevyhnulo ani zemětřesení.

DádazPrahy
DádazPrahy 21.12.2021 v 12:34

Nikdo nic? Jejda, to jsem dala asi moc těžkou hádanku. Knížka je zřejmě málo známá (i když má hodnocení výše než 80%, podle údajů zde v Databázi ji přečetlo méně než 10 lidí), napovím, že v názvu má část těla, který přeneseně může vyjadřovat i horské pásmo.

Hun
Hun 21.12.2021 v 14:08

Na hřbetě Itálie, Harry Clifton!

DádazPrahy
DádazPrahy 21.12.2021 v 14:12

Ano - to je správná odpověď. Moc děkuji a ráda předávám slovo i s hvězdičkou za správné řešení. (Ještě doplním - hledaný region Itálie je Abruzzo)

Hun
Hun 21.12.2021 v 14:35

A jo, tady se hádá region a kniha, ne kniha a autor. :-) Děkuji za doplnění Abruzza.

DádazPrahy
DádazPrahy 22.12.2021 v 17:33

Hune. předávám štafetu - zadej nám prosím novou hádanku.

Hun
Hun 24.12.2021 v 14:55

Děkuji za štafetový kolík.

Jak se jmenuje klášterní komplex tak rozsáhlý, že tvoří v podstatě celé město? Leží uprostřed pouště a autor tam situoval děj své knihy, v níž alegoricky tepe do zlořádů církví.

cameronova
cameronova 24.12.2021 v 16:03

Hledané místo by mohlo mít něco do činění s Danem Brownem?

soukroma
soukroma 24.12.2021 v 16:44

napadá mne Exupéryho Citadela, nebo Komenského Labyrint světa... - ale spíš ne, nejsou to žádná jména města.

Text příspěvku byl upraven 24.12.21 v 17:09

Hun
Hun 24.12.2021 v 17:14

Heh, tak to je opravdu zvláštní vývoj: Soukroma totiž šťastnou náhodou uhádla název komplexu – je to opravdu Citadela. Akorát se hledá jiná Citadela v jiné knize jiného autora. :-)

Zatímco ta Exupéryho je čistě alegorická, tady se bavíme o konkrétním místě popsaném ve velmi prozaickém díle. Napovím, že humoristickém.

Hun
Hun 28.12.2021 v 22:10

Pokud máte někdo nápad na hádanku v tomto vlákně, máte to zde ložené. Na název místa jsme už totiž s pomocí náhody přišli – Citadela – a název knihy už si snadno dohledáte podle vlákna, kde postava hledá autora.

Kdo zvedne nabídnutou rukavici?

DádazPrahy
DádazPrahy 28.12.2021 v 22:36

Děkuji Hunovi za nabídnutou rukavici a dovolím se toho ujmout - hledá se kraj na britských ostrovech - rovinatý, tradičně patřil mezi chudší oblasti. Do tohoto kraje je zasazen román současného britského spisovatele. Jedna z postav - učitel - zde líčí dějiny tohoto kraje, které jsou zároveň i dějinami jeho předků, kteří zde žili po několik generací.

soukroma
soukroma 28.12.2021 v 22:45

kraj močálů Fens - Země vod (Graham Swift)

DádazPrahy
DádazPrahy 28.12.2021 v 23:33

Ano, přesně tak. Děkuji, posílám hvězdičku za bleskovou správnou odpověď a předávám štafetu.

soukroma
soukroma 29.12.2021 v 14:23

Hvězdičky netřeba, knihu ani neznám, ale s chutí jsem knihu vyhledala.



Vložit příspěvek