Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


Koka
Koka 11.12.2021 v 10:48

Špitálniková: Svědectví o životě v KLDR, a tedy tou zemí je severní Korea.

Kaspiy
Kaspiy 11.12.2021 v 19:04

Je to přesně tak. Doporučuji přečíst, ale chce to pevné nervy. Už dlouho jsem při literatuře faktu nebrečela.

Koka
Koka 12.12.2021 v 14:03

Plavba lodí může být hodně nebezpečná záležitost, když se na palubě sejdou osoby, co se vzájemně nenávidí na smrt. Na spolucestující však může šeredně doplatit nejen oběť, ale posléze i pachatel!
Uhodnete název světoznámého vodního toku, kde dochází k těm dramatům?

DádazPrahy
DádazPrahy 12.12.2021 v 14:47

řeka Nil? Agatha Christie: Smrt na Nilu

Koka
Koka 12.12.2021 v 14:58

DádazPrahy uhodla zeměpisný název veletoku - je to Nil. A protože správně uvedla i autorku a název slavného díla, tak kromě práva pokračovacího získává odemne - jakožto milovnice Skotska - i prémii: tip na zajímavý dobový cestopis z pera známé české autorky:
https://www.databazeknih.cz/knihy/na-cestach-od-sicilie-az-po-skotsko-273470

Text příspěvku byl upraven 12.12.21 v 14:59

DádazPrahy
DádazPrahy 12.12.2021 v 15:32

Mockrát děkuji! Skvělý tip na knížku - mám ji doma (jakožto milovnice Skotska jsem ji nemohla v jednom antikvariátu za pouhých Kč 20,-- nechat), ale k četbě jsem se ještě bohužel nedostala (můj seznam "chystám se číst" je dost obsáhlý, jen mít více času na čtení).


Nová hádanka - Kde (ve kterém městě) se nacházelo vězení, kterému se díky jeho poloze docela hezky říkalo? (přezdívka po toto vězení je také názvem románu skotského spisovatele)

Text příspěvku byl upraven 12.12.21 v 15:33


soukroma
soukroma 12.12.2021 v 15:48

aha, místo a kniha tentokrát nesouvisejí:
San Francisco, vězení Alcatraz, přezdívané Skála
skotská Skála - Peter May

DádazPrahy
DádazPrahy 12.12.2021 v 16:05

Děkuji za tip, který docela k mé nápovědě překvapivě sedí, ale měla jsem na mysli něco jiného.
Další nápověda: autor je již nežijícím klasikem.
Název knihy s místem souvisí - to vězení je jedno z důležitých míst, kde se děj románu odehrává.
Přezdívka vězení také začíná (v českém překladu, ale ne v originále) na písmeno S, ale Skála to není.

Text příspěvku byl upraven 12.12.21 v 16:12

soukroma
soukroma 12.12.2021 v 16:55

Pak to bude Srdce Edinburku (Walter Scott) - vězení Old Tolbooth

DádazPrahy
DádazPrahy 12.12.2021 v 17:24

Ano, přesně tak - "Srdce Edinburghu ("Heart of Midlothian" ) a stejnojmenný román Waltera Scotta.
Věznici se tak říkalo kvůli její poloze přímo v centru města - dnes už zmíněná věznice nestojí, místo označuje motiv srdce v dlažbě v centru Edinburghu (u katedrály St. Giles).

Děkuji za správnou odpovědˇa ráda předávám slovo.

soukroma
soukroma 12.12.2021 v 19:08

Protože mne při předchozím zadání jako první napadlo úplně jiné vězení, na míle daleko jak od Skotska, tak Alcatrazu, tak se na něj hned zeptám:

Děsivý název místa, které rozhodně nevyvolávalo příjemné pocity a zejména svým umístěním neslibovalo žádnou možnost se odtud dostat. Ale podařilo se ... a jeden uprchlík o svém zážitku napsal "pěknou" knihu, kterou se proslavil na celém světě (i když se musel z pochopitelných důvodů skrývat).

m.gray
m.gray 12.12.2021 v 20:30

Ďábelské ostrovy? (Motýlek - Henri Charrière)

soukroma
soukroma 12.12.2021 v 23:41

ano, Ďábelské ostrovy, také ovšem ostrovy Spásy, Francouzská Guyana, a slavný Motylek

m.gray
m.gray 13.12.2021 v 10:01

Odkud a kam jel a jak se nazýval vlak , když v něm došlo k vraždě, která byla pomstou?

Hun
Hun 13.12.2021 v 12:16

Z Istanbulu do Londýna jel vlak Orient Expres v knize Vražda v Orient-expresu. Mohlo by to být ono?

soukroma
soukroma 13.12.2021 v 12:25

Hun: to je určitě ono, jen to nebude do Londýna, ale pouze do Calais

m.gray
m.gray 13.12.2021 v 16:43

Knížka je samozřejmě správně .A podle Wikipedie to bylo opravdu až do Londýna. Takže pokračuje Hun .

soukroma
soukroma 13.12.2021 v 18:33

Hunovi to neberu, ale v originále je to Murder in the Calais Coach, a právě v něm jel Poirot při svém návratu do Londýna (nevím, zda a jak v té době byly přepravování pasažéři dál přes Kanál)

Hun
Hun 14.12.2021 v 01:31

No budeme Soukromě jakožto Agathině ultras věřit. :-)

Tak já jdu něco vymyslet...

soukroma
soukroma 14.12.2021 v 10:38

"Agathina ultra"? Kdepak, mne samotnou zajímalo, jak to s Orient Expresem tehdy bylo, ale to by chtělo kopat hodně hluboko, jak se přesně v době děje přepravovali pasažéři z kontinentu do Londýna a jak se to vázalo či nikoli na samotnou jízdenku/trasu vlaku. Četla jsem kdysi knihu Orient expres Londýn-Bagdád, což bylo (názvem) ještě víc matoucí, z Istanbulu tam navazovala na východ jiná tehdy významná trasa..., tam určitě budou informace i k době Vraždy, ale nemám čas to hledat. Aspoň ohledně vlaku samotného zůstává jedna malá historická, vcelku pro nás dnes nevýznamná, enigma ... Bez debat ale je, že Poirot jel se všemi ostatními ve vagonu s cílem: Calais :-)

m.gray
m.gray 14.12.2021 v 10:53

Na Wikipedii se píše o trase Istanbul - Paříž a o kousek dál toto: "...na opačném konci trati přibyly přímé vozy (Londýn) - Calais - Paříž a Ostende - Paříž". Na plakátech z té doby je vyznačena trasa až do Londýna. Možná to byly vozy jiné společnosti. Přes Kanál se zřejmě museli přeplavit lodí.
Knížku nemám po ruce , abych do ní nahlédla.
Ale nevadí, pokračujme dal.

Hun
Hun 14.12.2021 v 15:48

No bylo by zajímavé přijít tomu na kloub. Nicméně vzhledem k Wikipedii bych byl zdrženlivý – je to informační žumpa plná tolika nesmyslů a zavádějících informací, až přechází zrak. :-)

m.gray
m.gray 14.12.2021 v 16:04

No kdybych věděla, že se to tak zamotá, nepokládala bych tuto otázku. A tím bych toto téma už uzavřela .

Hun
Hun 14.12.2021 v 22:46

Ale nech být – trocha debatování nad reáliemi nás nezabije. :-)

Takže hádanka:
Do jistého maloměsta se po letech vrací místní rodačka. Je to bohatá dáma a má pro obyvatele města nabídku. Dost nemorální, ale lákavou. O které městečko jde?

soukroma
soukroma 14.12.2021 v 23:03

malé město Güllen - Návštěva staré dámy Friedricha Dürrenmatta



Vložit příspěvek