Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


Hraboshka
Hraboshka 05.12.2016 v 17:34

Tohle je opravdu známé město a ano, jde o vymyšlenou postavu :)

shenandoah
shenandoah 05.12.2016 v 17:39

Revoluci mohl někdo způsobit i ve svém oboru, například díky významnému objevu. Deklinace i konjugace se objevují v matematice, chemii, biologii.
Mě v této souvislosti napadá třeba Galileo Galilei, který se narodil v Pise.
Edit: Takže ten to nebude.

Text příspěvku byl upraven 05.12.16 v 17:40

Hraboshka
Hraboshka 05.12.2016 v 17:43

Tenhle revolucionář nakonec revoluci nespáchal, i když chtěl, a ne žádnou oborovou. Je z doby ještě dřívější než Galileo. A Hun se trefil, v tomto případě myslím opravdu skloňování a časování.

Text příspěvku byl upraven 05.12.16 v 17:43

woodward
woodward 05.12.2016 v 18:08

Mohl by to můj nejmenovaný spolužák, kterému kdysi dávno pan profesor bočínský řekl, že oceňuje jeho revoluční přístup, ale že latinská gramatika bohužel žádné revoluce nepřipouští, a dal mu kuli. podezírám toho dotyčného, že se narodil v Praze, což je snad dostatečně slavné město, ale moc se tím neproslavil a pochybuju, že by o něm někdo někdy něco napsal (teda kromě mě tady a teď).

Hraboshka
Hraboshka 05.12.2016 v 18:14

woodward: Tak ten to není, ale díky, připomněls mi, že bych se měla taky jít učit latinu, abych ve středu nedopadla jako on :D
A u mé postavy šlo také o latinskou gramatiku...

Hun
Hun 05.12.2016 v 18:23

Hm, vzpomněl jsem si na Benetku a Čuřila...


woodward
woodward 05.12.2016 v 18:34

TAK dávno to zase nebylo. ale tenhle pan profesor se těm filmovým vzorům dost blížil. nepatlal se s náma.

Hraboshka
Hraboshka 05.12.2016 v 22:01

Tak já dám nápovědu: Dílo je známější v jiné než literární podobě. Jméno muže, o kterém byla řeč, je přímo v názvu knihy. A ve stejném městě (a náhodou i ve stejné době...) se narodil ještě někdo daleko slavnější.

soukroma
soukroma 06.12.2016 v 17:35

Pořád se mi nedostává nápověd (a postav jsem už probrala přehršel), a té poslední moc nerozumím: "A ve stejném městě (a náhodou i ve stejné době...) se narodil ještě někdo daleko slavnější." Postava v nápovědě je fiktivní, takže současně a nezávisle se tamtéž jako ona (podle svého autora) narodila "slavnější" figura - skutečná, nebo fiktivní? Ta doba je před Galileem, takže před rokem 1564? "v jiné než literární podobě" znamená i komiks, nebo spíš obraz či operu?

Hraboshka
Hraboshka 06.12.2016 v 18:52

Ta slavnější postava už je skutečná. Autor nebyl jeden, bylo jich hned šest. Jinou podobou jsem myslela film, ale existuje i opera (abych byla úplně přesná, není to opera, ale oratorium...). A jde o dobu dřívější než rok 1564, a to o pěkných pár století.

woodward
woodward 06.12.2016 v 20:18

když oratorium, tak mě napadá juda makabejský, jenže ten je skutečnej...

Hraboshka
Hraboshka 06.12.2016 v 20:31

Tenhle příběh se odehrává za našeho letopočtu, ale jen těsně, fakt hodně těsně...

woodward
woodward 06.12.2016 v 20:33

tos mě naštvala, zrovna mě napadl hamilkar :(

Hun
Hun 06.12.2016 v 20:52

Safra, napadla mě řada jmen, ale něco vždycky nesedí. Nejblíž je Brian od Monty Pythonů, ale to není kniha. :-(

Hraboshka
Hraboshka 06.12.2016 v 21:00

Hune, je to Brian! Uf, konečně... Proto jsem pak psala, že je příběh známější jinak než jako kniha... Ale vyšel i v knižní podobě, tak jsem si říkala, že to sem snad můžu dát... Asi jsem vás moc zmátla, doufala jsem, že to půjde líp... :D
Doplnit město jeho narození už tedy bude hračka, pak můžeš zadávat :)

Hun
Hun 06.12.2016 v 21:02

Super hádanka, díkes! Že to vyšlo i knižně, jsem vůbec netušil. "Říman, jít domů!"

Jinak místo narození je samozřejmě Betlém...

Hraboshka
Hraboshka 06.12.2016 v 21:18

Ono ta kniha je v podstatě jen scénář... Ale určitě doporučuju hudební zpracování, to se mi líbilo moc:
http://www.csfd.cz/film/275889-monty-python-copak-je-to-za-mesiase/prehled/

Hun
Hun 06.12.2016 v 23:23

V jedné exotické zemi přišla mladá dáma za lékařem s delikátním problémem. Lékař ženě nepomohl a ona nakonec zemřela. Strašlivé výčitky svědomí jej dohnaly k tomu, že při snaze alespoň ochránit její pověst položil život. Lékař ani ta dáma ze země nepocházeli, byli to příslušníci národa kolonistů. Ve které zemi a které novele se tyto tragické události odehrály?

Text příspěvku byl upraven 07.12.16 v 01:27

Koka
Koka 07.12.2016 v 16:11

Stephan Zweig: Amok, návštěva dámy u lékaře se odehraje v Indii (nebo v Malajsii?) , pak plují lodí do Evropy, a závěrečná scéna se odehraje v nějakém italském přístavu, na jehož jméno si nevzpomenu.

Text příspěvku byl upraven 07.12.16 v 16:14

Hun
Hun 07.12.2016 v 16:20

Inu, Koka, co s tebou? Všechno máš správně, až na to hlavní: hledanou zemi. Ale chápu tě – když jsem tu hádanku psal, měl jsem taky dojem, že šlo o Indii, ale naštěstí jsem si to ověřil a zjistil, že Indie (ani Malajsie) to nebyla.

Tak ještě dohledej zemi a jsi na tahu. :-)

Koka
Koka 07.12.2016 v 16:23

Hun - to, že jsem neuhodla, není na tom to nejhorší. Mám jiný problém - údaje na DK v mé Knihotéce mi říkají, že tu knihu vlastním. Ale kde je, ve které poličce????!!!! Hernajsz- firnajsz!

Koka
Koka 07.12.2016 v 16:38

Kniha nalezena, údaje ověřeny: lékař působil v Holandské Indii, což je dnešní Indonézie, a ta závěrečná dramatická scéna se odehraje v neapolském přístavu

bamba
bamba 07.12.2016 v 16:38

k Koka - to je určite chyba softwéru na DK. Keď môže veľký brat sledovať mňa, mohol by mať konečne prehľad aj v knižnici.

Koka
Koka 07.12.2016 v 16:54

Hun mi natolik důvěřoval, že odpověď upřesním správně, že mi rovnou dal "zelenou", proto pokračuji. Zadání si samozřejmě usnadním - k nové hádance mě inspirovaly právě reálie z té předchozí:
V jedné hodně slavné a působivě zfilmované knize se stane, že jistý inteligentní a vzdělaný "domorodec" na chvíli uvěří, že by se skupinou koloniálních úředníků, resp. jejich přátel a příbuzných, mohl najít společnou řeč a být jim roven. Ve snaze prohloubit s nimi vztahy, uspořádá pro vybranou skupinku výlet, na němž mají navštívit jeden pozoruhodný přírodní útvar. Dojde tam k divné epizodě, která přeroste ve skandál nevídaných rozměrů a nadosmrti poznamená životy desítek lidí.
Jak se ten přírodní útvar jmenuje?

bamba
bamba 07.12.2016 v 16:58

sopka?



Vložit příspěvek