Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


mariva
mariva 13.12.2016 v 10:58

Čert měl být jen nápovědou pro odhalení země, protože spojení tasmánský čert je hodně známé. Hledaným místem je skutečně Tasmánie - myslím, že pro nás opravdu vzdálená a exotická země. Takže woodward zadává.
A kniha je http://www.databazeknih.cz/knihy/posledni-nadech-249785
Málo známá autorka, u nás jí zatím vyšly jen 2 knihy, ale obě stojí za přečtení.

woodward
woodward 13.12.2016 v 11:13

nojo, jenže já jsem knihu neuhádnul.

mariva
mariva 13.12.2016 v 11:15

Tady se hádají místa a to jste uhodl.

woodward
woodward 13.12.2016 v 11:34

tady se hádají místa+název knihy, kde se o těch místech píše. já tu hru založil, tak to vím docela přesně. :)

soukroma
soukroma 13.12.2016 v 11:36

Tak se nějak, prosím, dohodněte, abychom mohli hádat.

woodward
woodward 13.12.2016 v 12:43

No dobrá, tak já to vezmu.

Zloděj profík na místě krádeže vzal i pěknou aktovku, aby měl do čeho uložit lup. Později zjistil, že aktovka obsahuje přísně tajné dokumenty z ministerstva obrany, a tak je anonymně na ministerstvo poslal poštou. To je jenom začátek velmi složitého příběhu v němž mimo jiné figuruje i cizí špión, jemuž ty dokumenty byly původně určeny. Dotyčný úředník, který dokumenty propašoval z úřadu, se domníval, že špión pracuje pro zemi X, což mu vyhovovalo, jenže špión ve skutečnosti pracoval pro zemi Z, což zjistí vyšetřovatel, vyslaný do země X. Když se zrádný úředník dověděl, že ve skutečnosti kradl dokumenty pro zemi Z, zhroutil se a všechno přiznal. To je ovšem pořád jenom začátek příběhu.
Která země je X, která země je Z a jak se jmenuje ten román?

Text příspěvku byl upraven 13.12.16 v 12:44


mariva
mariva 13.12.2016 v 12:45

Já myslela, že hlavní jsou místa, proto jsem považovala hádanku za uhodnutou. Název knihy už jsem prozradila, tak nemá smysl, aby se někdo snažil dál hádat.
Předtím tady byla hádanka, kde vznikla Marseillaisa, a nehádala se kniha, ve které se o tom píše.
Když už je hádanka prozrazená, tak pokračujte novou.

woodward
woodward 13.12.2016 v 12:47

Jo, už jsem to udělal, pro jistotu dám zadání znovu, aby bylo na konci:

Zloděj profík na místě krádeže vzal i pěknou aktovku, aby měl do čeho uložit lup. Později zjistil, že aktovka obsahuje přísně tajné dokumenty z ministerstva obrany, a tak je anonymně na ministerstvo poslal poštou. To je jenom začátek velmi složitého příběhu v němž mimo jiné figuruje i cizí špión, jemuž ty dokumenty byly původně určeny. Dotyčný úředník, který dokumenty propašoval z úřadu, se domníval, že špión pracuje pro zemi X, což mu vyhovovalo, jenže špión ve skutečnosti pracoval pro zemi Z, což zjistí vyšetřovatel, vyslaný do země X. Když se zrádný úředník dověděl, že ve skutečnosti kradl dokumenty pro zemi Z, zhroutil se a všechno přiznal. To je ovšem pořád jenom začátek příběhu.
Která země je X, která země je Z a jak se jmenuje ten román?

soukroma
soukroma 13.12.2016 v 14:11

Mohl by to být Čtvrtý protokol Frederika Forsytha, pak by se jednalo o Jižní Afriku (X) pomýlenou s SSSR (Z), ale taky tam vystupuje československý agent, pomýlený s rakouským...

woodward
woodward 13.12.2016 v 14:17

soukroma: je to Čtvrtý protokol, JAR a SSSR. Máš babu.

soukroma
soukroma 13.12.2016 v 14:36

Tentokrát hledáme místo na řece, přesněji místo na obou březích velké řeky v evropském velkoměstě v konkrétně vymezené délce, které jsou specifické svojí obchodní aktivitou. Tato aktivita bude blízká mnoha uživatelům DK a možná dokonce někteří služeb tamních prodejců již využili, mohli totiž narazit na "poklad". Obchodní aktivita se na stejném místě provádí již několik staletí, v posledních desítkách let je přísně kontrolovaná: obchodníci mají svoje jméno, svůj svaz, potřebují koncesi a licenci a musí se řídit přísnými pravidly pro realizaci prodeje, a je jich přesný počet - 240.
Román, kde se o těchto lidech píše, je z pera bristkého autora, který už dlouho žije v USA, a je součástí detektivní série s americkým špionem v cizím městě. U nás vyšla autorovi pouze tato jediná kniha, s prostým názvem souvisejícím se zmiňovaným obchodem v tradičním pojetí.
Jakmile zjistíte, o jaké prodejce se jedná, máte město, řeku a vzápětí i knihu.

Text příspěvku byl upraven 13.12.16 v 14:37

Isserley
Isserley 13.12.2016 v 14:43

Tak to vím, u bouquinistů vydržím hodiny a hodiny. Mark Pryor, Knihkupec, město Paříž, nábřeží Seiny.

soukroma
soukroma 13.12.2016 v 14:45

Výborně, hádanka o bukinistech padla na opravdu úrodnou půdu ;-)

Předávám.

Isserley
Isserley 13.12.2016 v 15:08

V kterém městě učiní student přírodních věd převratný objev, jehož realizace se tak úplně nepovede, a navíc má velmi neblahé následky pro něj i pro jeho rodinu?

ZajDa37
ZajDa37 13.12.2016 v 17:32

Město Ingolstadt, Frankenstein, Mary W. Shelley?

Isserley
Isserley 13.12.2016 v 17:34

To je správně. Jsi na řadě.

ZajDa37
ZajDa37 13.12.2016 v 18:14

V jaké zemi je tak čistý vzduch, že se tam (nepamatuji si citaci přesně) zdržují rorýsi, jak praví okřídleně jeden slavný klasik.

Hraboshka
Hraboshka 14.12.2016 v 18:30

Podle Shakespeara se takovým vzduchem může pyšnit Skotsko... :)

soukroma
soukroma 14.12.2016 v 18:32

A v jakém díle?

Hraboshka
Hraboshka 14.12.2016 v 18:39

V Macbethovi:
"Chrámový rorýs, tenhle letní host, se tady zabydlel, což dokazuje, jak svůdně voní tu dech nebe..."

ZajDa37
ZajDa37 14.12.2016 v 18:44

Zcela správně, předávám.

soukroma
soukroma 14.12.2016 v 18:46

Dohledala jsem si to pro širší kontext:

"DUNCAN Na krásném místě stojí tenhle hrad.
A čerstvý vzduch tu jemně tříbí smysly.
BANQUO Chrámový rorýs, tenhle letní host,
se tady zabydlel, což dokazuje,
jak svůdně voní tu dech nebe. Není
tu výčnělek, vlys, opěra či kout,
v nichž by ten ptáček nestavěl si hnízdo,
co ložem je i líhní. Kde se daří
rorýsům, tam je dobrý vzduch."

Domnívala jsem se podle hádanky, že jsou rorýsi mimořádně vzácní, ale naštěstí tomu ani dnes tak není, a můžeme se z nich (ještě) těšit...

Text příspěvku byl upraven 14.12.16 v 18:46

Hraboshka
Hraboshka 14.12.2016 v 19:07

Do kterého města je zasazen děj slavného příběhu, který se mimo jiné zabývá fonetikou?

soukroma
soukroma 14.12.2016 v 19:10

Londýn - George Bernard Shaw - Pygmalion?

Hraboshka
Hraboshka 14.12.2016 v 19:11

soukroma: Jasně, říkala jsem si, že to bude po rorýsech oddechovka :) Zadáváš.



Vložit příspěvek