Klub čtenářů historických románů

DISKUZE » Volná diskuze


Natique
Natique 04.04.2014 v 08:45

Richie1: Ahoj, já právě jak moc nerozumím té angličtině, tak vlastně ani nevím, jak na mě působil. Dle reakcí sálu lze ho soudit jako zábavného, oděného v taláru jistě také jako důstojného. Ale těžko říci jaký je, když vyleze ráno z postele a jde si udělat kafe :-) Pokud kafe vůbec pije :-) Většina takhle nadaných lidí se chová jinak než běžná populace :-) Většinou se tak říká, že genialita jde ruku v ruce s podivínstvím :-) Nevím, těžko říci :-) Sebevědomý je určitě :-)
Co se Cromwella týče, tak Thomase znám, již jsem nějaké knihy o Jindřichovi VIII. četla.
Popravdě toho moc nevím o Oliverovi. Možná bych pak měla sáhnout po nějaké knize z jeho doby :-)
Je to strašný, jak člověk zapomíná. Historie vždycky byla mým koníčkem, ale pak jsem na několik let z toho úplně vypadla a zjistila jsem, že mi toho v hlavě pramálo zůstalo. :-( Člověk musí pořád opakovat, číst, oživovat...

vincek1: Ahoj, Vikivaki jsem právě ještě nečetla, chtěla jsem si ji půjčit, ale v knihovnách vůbec není dostupná. Budu si ji muset koupit. Pokud dříve nebudete číst vy, určitě sem pak něco o ní napíši.
Jinak myslím, že za gramatické chyby se omlouvat nemusíš, ne zde :-) Doufám, že se nyní někoho nedotknu, ale myslím, že gramatické chyby v komentářích sem tam udělá každý :-) Ono je těžké soustředit se na myšlenky a přitom psát "správně". Já jsem občas ráda, když to po sobě čtu, že věty dávají alespoň trochu smysl :-)))

Jinak vám oběma chci moc poděkovat - nejen za ty tipy na knihy. Je fajn si moci takhle s někým povídat o knihách, historii a autorech :-) Kolem sebe mám jen velmi málo lidí, kteří čtou, a v tom malém množství nikoho, kdo by četl historické knihy...

Text příspěvku byl upraven 04.04.14 v 08:46

Richie1
Richie1 04.04.2014 v 10:24

Natique: Ahoj! Hi hi, to mě nenapadlo, zamýšlet se jací lidé jsou, když ráno vylezou z postele. :-))) Je fakt, že to o člověku řekne asi víc, než když ho vidíš vifintěného v taláru. :-))
Ale říkám si, že Cornwell je snad kromě svého literárního talentu normální člověk, jako každý jiný. Věřím, že není zase až tak moc geniální, aby byl podivín. :-)

O lordu protektorovi Oliveru Cromwellovi jsem kdysi viděl film (http://www.csfd.cz/film/13110-cromwell/) a později o něm i něco četl. Takže jeho osobu a jméno mám v paměti. Toho Thomase jsem neznal - stále mám mezery v historickém poznání. :-)

Máš pravdu - to poznání historie je třeba neustále doplňovat, obnovovat, oživovat. Nastuduji si třeba starověký Egypt a jsem v obraze, pak mě začne zajímat středověká Anglie, potom Přemyslovci, pak napoleonská doba .... a najednou zjišťuji, že o tom Egyptě už znám jen pětinu původních informací - tak abych začal znovu. :-)

Také jsem velmi vděčný za každou debatu o historických knihách nebo historii obecně. Je hodně čtenářů, ale čtenářů historie tolik není. A těch, kteří o historii chtějí debatovat, je ještě méně. Tak jsem také rád za toto vlákno. Díky němu jsem začal DK více sledovat a přispívat zde do debaty. :-)
Takže dodatečně také musím poděkovat Vinckovi za nápad s historickým klubem. :-)

Natique
Natique 04.04.2014 v 12:23

Richie1: "Máš pravdu - to poznání historie je třeba neustále doplňovat, obnovovat, oživovat. Nastuduji si třeba starověký Egypt a jsem v obraze, pak mě začne zajímat středověká Anglie, potom Přemyslovci, pak napoleonská doba .... a najednou zjišťuji, že o tom Egyptě už znám jen pětinu původních informací - tak abych začal znovu. :-) "

- přesně jak píšeš, hrůza :-)Také jsem jeden čas byla zapálená do starověkého Egypta (od prvních pyramid - myslím, že to byla Džóserova :-), přes Nefertiti a Achnatona, až po dobu Kleopatry VII. Mám ráda i dobu antiky, jak Řecko tak Řím (od dějin až po filosofii), zajímala jsem se trochu i o archeologii, o vznik člověka od prvopočátku (dost mě překvapilo, že vlastně existuje ohledně toho x teorií, nikdo neví, jaký druh člověk vznikl z kterého), no a nakonec jsem zakotvila u českých dějin, z čehož jsem hodně moc právě už pozapomínala, takže také teď budu začínat zas jakoby od začátku :-(

Teď se mi vybavila jedna kniha - Když slunce bylo bohem: http://www.databazeknih.cz/knihy/kdyz-slunce-bylo-bohem-8678
Dostala se mi do ruky asi před 10 lety a vím že jsem ji stihla přečíst jen do půlky, nedávno se mi ji podařilo sehnat, tak se na ni také chystám. Není to jen o vykopávkách, je to tak trochu i o životě archeologa. Už si z toho tak moc nepamatuji, jak říkám, teprve teď se na to budu chystat, ale i tak z toho co si vybavuji, mohu knihu doporučit - pokud jste ještě nečetli :-)

Richie1
Richie1 04.04.2014 v 13:44

Natique: Egypt má úžasnou historii. Výborně tu historii formou přehledu zpracoval můj oblíbený spisovatel Vojtech Zamarovský v knize Bohové a králové starého Egypta: http://www.databazeknih.cz/knihy/bohove-a-kralove-stareho-egypta-58884
Antiku mám asi úplně nejradši, historie Říma mě fascinuje. Ale rád čtu i knihy ze středověku. Můj zájem o historii končí napoleonskou dobou - pozdější období je již příliš blízká historie a ta mě tolik nebaví. :-)

Když slunce bylo bohem jsem nečetl - podívám se na ni. Od toho spisovatele Kosidowského jsem ale četl jinou knihu - Příběhy mrtvého moře: http://www.databazeknih.cz/knihy/pribehy-mrtveho-more-8676
To je docela zajímavé zpracování příběhů Starého zákona.

Když píšeš o té archeologii, tak se mi hned vybavila kniha Sen o Tróji od H. A. Stolla - výborně zpracovaný životopisný román o Heinrichu Schliemannovi, objeviteli Tróje. Doporučuji.
http://www.databazeknih.cz/knihy/sen-o-troji-59110

vincek1
vincek1 04.04.2014 v 18:20

Natique, Richie1, děkuji Vám za slova uznání. O historii se zajímám od mala. Začalo to knihami p. Štorcha. V. Zamarovský můj oblíbený autor.C.W Ceram a jeho nádherné knihy o archeologii Bohové, hroby a učenci, Oživená minulost.
Heinrich Schlieman, můj nejoblíbenější i když "jen" amatérský archeolog. Nádherná životopisná kniha o něm od H.A.Stolla Sen o Tróji.
Krásná kniha od Fa Siena Zápisky o budhistických zemích.
A nesmím zapomenout na Dějiny od Hérodota, který je nazýván otec dějepisu.
To jsou všechno spíše knihy o historii než historické romány.
Mám plnou knihovnu o dějinách národů celého světa a tak se k nim občas vracím.
Jinak souhlas s Vámi, člověk si musí vědomosti, u mě spíš povědomí, neustále osvěžovat.
Také já mám konec zájmu u napoleonské doby. Mohl bych zde o spisovatelích a knihách, které se zaobírají historií, které jsem přečetl psát celé dny.
Jinak Natique, když ti bude vadit příliš krve v knihách, přečti si něco od p. Vaňkové. Ta má ve svých knihách dost pasáží vyhovujících dámskému čtenářstvu. Mě se nejvíce líbila kniha "Stříbrný jednorožec".
Ještě k debatám na téma historie mám štěstí oba mí synové i jedna snacha jsou podobní "blázni" jako já a tak je s kým si popovídat, ale jak vidíte nestačí mi to a proto jsem rád, že se našli podobně smýšlející čtenáři. Díky.
Omlouvám se za zmateční popis myšlenek, které se mi honí hlavou, ale věřte je to jen malá část.

Text příspěvku byl upraven 04.04.14 v 18:40

Richie1
Richie1 04.04.2014 v 19:32

Vincek: Klidně můžeme debatovat o spisovatelích a historických knihách až do omrzení.
Já mám hodně široký záběr - od prvních starověkých států až po toho Napoleona. Nejradši mám asi starověký Řím - o něm jsem přečetl desítky knih. Baví mě i naše historie - od Vaňkové jsem přečetl snad úplně vše.
Doma mám asi 1000 knih o historii - romány i literaturu faktu.
Historie mě baví hodně, ale čtu samozřejmě i jiné žánry. :-)

Text příspěvku byl upraven 04.04.14 v 19:33


Natique
Natique 04.04.2014 v 21:24

Tak teď si tedy nejsem jistá, ale myslím, že ta kniha Když slunce bylo bohem je také o Heinrichu Schliemannovi - jak hledal a našel Tróju.

Richie1, klobouk dolů, mít v knihovně 1000 knih jen o historii, tak to je něco :-) Nemáš na knihovnu vyhrazenou jednu celou místnost? :-)
Vždycky slintám nad těmi zámeckými "knihovničkami" :-) Obrovská místnost kolem dokola obložená desetitisíci svazky v zašlých zaprášených vazbách... Kdo by to nechtěl doma? :-)

vincku1, děkuji, určitě si od pí Vaňkové něco přečtu, autorku zatím vůbec neznám, tak sáhnu po knize co doporučuješ: Stříbrný jednorožec. :-) Děkuju.

Šmankote, potřebovala bych delší dny. :-)

Richie1
Richie1 04.04.2014 v 23:29

Natique: Nejen jednu místnost :-)) Potřebuji větší byt, mám jen tři místosti :-)) Doma mám cca 2000 knih, kromě historie mám rád i scifi, fantasy, horory, thrilery atd. Do knihovny už dávno nechodím, mám knihovnu doma :-)

Vaňková je hodně romantická. Ve svých románech popsala celou historii Přemyslovců od Přemysla Otakara I. až po Lucemburky. Knihy se dají číst i jednotlivě, ale pokud se zajímáš o tohle období, tak je lepší začít chronologicky - od knihy Příběh mladšího bratra.
Vaňkovou určitě zkus. Pokud se ti bude líbit, tak máš na dlouho co číst. :-))

Natique
Natique 05.04.2014 v 23:52

Richie1: Ahoj, děkuji. Zkusím tedy nejprve knihu Příběh mladšího bratra. Teď mám ale z knihovny půjčeno asi 6 knížek, tak nejdříve musím zdolat ty :-) Nemám doma 2000 knih, takže stále musím navštěvovat onu státní instituci :-)

Musí to být nádherná atmosféra, sedět mezi 2000 knihami a číst jednu z nich...

Zdenda20
Zdenda20 07.04.2014 v 12:00

Někde tady v diskuzi jsem četl, že Mezi tiárou a orlicí je čtení pro opakování.
Musím dát za pravdu. Podle mého jsou to i jednotlivé díly Přemyslovské epopeje. Škoda, že už nejsou dlouhé zimní večery pro které jsou takové knihy přímo stvořeny. Od paní Vaňkové jsem četl Cval rytířských koní a Dvojí trůn a asi jsem nevděčník, ale přijde mi velice zdlouhavé popisování jednotlivých situací.Přišlo mi to jako popisování jaké má soused kukačky.
Ale každý má jiný vkus, někomu se to líbí.

Richie1
Richie1 07.04.2014 v 13:23

Zdenda: Je fakt, že znalosti historie se musí stále osvěžovat, aby nevypadly z paměti. Proto rád čtu historické knihy opakovaně, zvláště, pokud se zároveň pojí s pěkným příběhem (historické romány).

Vaňková napsala mnoho románů o české historii. Řekl bych, že její prvotiny byly jednodušší a srozumitelnější na čtení, zatímco poslední práce již jsou trochu náročné na čtenáře (mnoho informací, postav, míst).
Co mně asi u Vaňkové nejvíc vadí, je neustálé přeskakování ich-formy z jedné postavy na druhou. Občas jsem se v tom ztrácel a nevěděl, kdo vlastně právě přemýšlí.
Tu zdlouhavou popisnost má také, ale ta mi tolik nevadila - pokud se týkala historie, tak jsem ji naopak vítal.

Text příspěvku byl upraven 07.04.14 v 13:25

vincek1
vincek1 08.04.2014 v 21:00

Zdravím Zdenda20, jsem rád, že jsi se opět ozval. K p. Vaňkové, i přes tvoji určitou jemnou averzi k popisné tvorbě autorky, kterou s tebou sdílím, bych ti doporučil její knihu Stříbrný jednorožec. Mě se líbila i když mi v ní vadila dost velká porce romantiky, ale jinak hezky napsaný příběh. Nedávno jsem dočetl knihu Chyť vlka za uši od Anny Bauerové. Docela jsem se těšil na příběh z dávné historie naší země, příběh prvního krále na našem území, Maroboda. Nakonec jsem byl zklamán, protože jsou hlavně popisována jeho studia na Palatinské škole. Popis jeho návratu byl pouze na několika posledních stranách a konec. Je pravda, že z této doby je jen málo informací, ale myslím si, že spisovatelská invence by se mohla více zapojit. Jinak zde byla opět velká porce romantického vztahu mladého krále, asi už budu trochu alergický na ženy spisovatelky, ale nemohu si pomoci, co je moc to je moc. Teď jsem dočetl knihu W.Wallace statečné srdce od Jacka Whytea. Podle mě pěkně napsaná kniha o boji Skotů proti Angličanům, kteří okupovali jejich zemi. Je zde také romantický prvek, ale není mu dáno tolik prostoru jako v románech, které jsem popisoval. Doporučuji všem. Podle knihy byl nedávno natočen film, ale ten jsem neviděl. Díky za trpělivost.

Text příspěvku byl upraven 08.04.14 v 21:04

Zdenda20
Zdenda20 09.04.2014 v 18:23

Zdravím Vincek, taky rád čtu knihy na které mám podobný pohled . Pravděpodobně jsme věkově blízcí a tím nám chybí ten zájem o romantiku, který já moc neberu. Film který je podle knihy je téměř vždy naladěn do rychlejšího děje a tak postrádá věcnost. Poslední co se mi docela líbilo byl film s Nicolasem Cagem o té přepravě čarodejnice. Těď si ani nevzpomenu na název, ale bylo to podle názoru dobrý. Naopak Jménem krále od Vondrušky tam bylo patrné , jak se dá ušetřit. Dobré herecké obsazení včetně dobrých heeckých výkonů, ale chtělo to nešetřit na kaskadérech či skupině historického šermu. Takže závěrem kniha je krásná. Taky mám raději klasickou knihu než e knihy i když to má svoje pozitiva. To je hmotnost a vypnutí když už usínám. To co doporučuješ je kniha podle které byl natočen film Statečné srdce? Zkusím se po knize podívat, jelikož máš dobrý vkus.

Text příspěvku byl upraven 09.04.14 v 18:25

Richie1
Richie1 09.04.2014 v 20:08

Co se týče filmu Statečné srdce (knihu Jacka Whytea jsem nečetl), tak je to sice hezký film, ale z historického hlediska velmi nevěrohodný. Dokonce jsem někde četl, že jediné, co je ve filmu podle pravdy, byla krutá poprava Williama Wallace.

Text příspěvku byl upraven 09.04.14 v 20:15

Natique
Natique 10.04.2014 v 08:43

Tak to já si ráda přečtu i romantický historický román, pokud to není vyloženě nějaký slaďák nebo něco na způsob telenovely... :-) To fakt nemusím. Ale v těch historických románech jsem se snad vždycky setkala s nějakou romantickou dějovou linií... Vždyť přeci i oni byli kdysi dávno lidé jako my a pachtili se za tím samým (víceméně) :-) Tedy i za láskou... A rytířské romány nejsou snad ani o ničem jiném :-)

Na paní Vaňkovou se opravdu těším, snad se k ní brzy dostanu a chci si přečíst i tu knihu Chyť vlka za uši.

Já jsem zjistila, že mi leckdy stačí ta atmosféra dob dávno zašlých :-) Nemám ráda, když v historickém románu není ani kouska historické pravdy - to člověka akorát mate. Ale nevadí mi, když si na pravdivém "zátiší" doby autor vymyslí nějaký příběh. Vždyť autor historického románu je přeci beletrista, ne? :-) Asi to chce jednou za čas sáhnout spíš po literatuře faktu, aby si to člověk všechno tak nějak uspořádal :-)

Ohledně filmu Statečné srdce jsem někde kdysi slyšela, že údajně William Wallace skutečně žil, že skutečně bojoval za Roberta Bruce, ale prý byl nějakou bezvýznamnou postavou.
Teď jsem našla na wikipedii článek (nevím jak hodně důvěryhodný :-) ), dle kterého byl zas docela důležitý.
http://cs.wikipedia.org/wiki/William_Wallace
Tak nevím - dle mého názoru je těžké rozlišit to, co se opravdu stalo, od toho, co stojí v legendách.

A když si vezmete, kolikrát se měnili třeba jen učebnice dějepisu... Spousta věcí v historii je domyšlených - sice na základě nějakých faktických údajů (dopisy, kroniky, zachované písemnosti atd.), ale přesto je to jen nějaký předpoklad.

Text příspěvku byl upraven 10.04.14 v 08:45

Richie1
Richie1 10.04.2014 v 10:15

Když s Wallacem porovnám např. našeho Jana Žižku, tak Žižka Wallaceho zcela předčí ve všech aspektech. Žižka vybojoval velké množství bitev a nikdy neprohrál. Byl dlouhé roky husitský vůdce, měl obrovskou autoritu, stmeloval a řídil celý táborský svaz.
Wallacemu se podařila vyhrát jedna jediná bitva (u Stirlingu), následující rok byl ve funkci Ochránce království, aby v další bitvě (u Falkirku - tentokrát proti zkušenému Eduardu I.) drtivě prohrál.
Pak utekl do Francie a když se po letech vrátil, tak byl zajat a popraven. V podstatě nijak výjimečná kariéra - ale legenda z něj udělala národního hrdinu. A Gibsonův film ho samozřejmě mezinárodně proslavil.

Kdyby Mel Gibson natočil podobný film o Žižkovi, tak by svět zjistil, že skutečně existovali nepoměrně úspěšnější a daleko lepší válečníci a hrdinové než byl skotský Wallace. :-)

Natique
Natique 10.04.2014 v 10:59

Já myslím, že kdyby Gibson vybral nějakého úspěšnějšího hrdinu (jak píšeš), tak třeba já bych o Wallacovi ani nevěděla. Jsem ráda, že nás filmy seznamují i s těmi méně známými vojevůdci, ne jen s Žižkou, Alexandrem Velikým, Caesare či Napoleonem, atd.

I když teď si ani nevybavuji, jestli zrovna o Žižkovi bylo něco nového natočeno. Vím, že kdysi ano, nějaký starý český film, ale ten novou generaci už asi přitahovat nebude. :-/

Mě obecně přijde, že historických filmů je strašně málo (kvalitních historických filmů, které se netýkají 20. století), obzvláště pak co se české historie týče. :-/

Natique
Natique 10.04.2014 v 11:33

Teď mě napadá, viděli jste zfilmované drama Kníže Václav?
http://www.csfd.cz/film/187992-knize-vaclav/
Je to na motivy Tylovy hry Krvavé křtiny:
http://www.databazeknih.cz/knihy/krvave-krtiny-cili-drahomira-a-jeji-synove-69369

Moc se mi film líbí, viděla jsem ho již několikrát, plánuji si dílo i přečíst :-)

Richie1
Richie1 10.04.2014 v 11:39

Historické filmy se stále točí, ale problém je, že aby se přitáhlo do kin více diváků a film vydělal balík peněz, tak se ta historie všelijak pokroutí, aby byl divák více spokojený. To se právě stalo i ve filmu Statečné srdce. Hlavně Američani jsou na to experti. Americké historické filmy jsou v drtivé většině historicky velmi nespolehlivé. Diváci mají pocit, že se seznámili s historií, ale obvykle jsou jen balamuceni a okouzlováni vymyšlenou historií.

Já už hodně dlouho čekám, zda se konečně natočí nějaký nový film (lépe velkofilm) o Janu Žižkovi nebo o husitech. Je to přímo vybízející téma k úžasnému filmu. Jen bych si moc přál, aby byl pravdivý.

Natique
Natique 10.04.2014 v 11:45

Hm, tak uvidíme. ČT teď začala natáčet po Vyprávěj nějaké další historické seriály, co jsem slyšela (První republika a tak - nekoukám na tv, takže neznám, nemohu posoudit ani kvalitu a historickou pravdivost). Ale tak třeba zabrousí i do dob Jana Husa a Jana Žižky (jednou :-) ). Berou dějiny opačným směrem :-)

Richie1
Richie1 10.04.2014 v 11:46

TV film Kníže Václav jsem neviděl a ani jsem nečetl Tylovu předlohu. Ale obávám se, že to také není historicky zcela přesně zpracováno. Předpokládám, že tam je zvyrazněno dobro (Václav) a zlo (Boleslav).
Ve skutečnosti to nelze takto jednoduše chápat - Boleslav se posléze ukázal jako ještě schopnější a lepší panovník než jeho bratr Václav, a to bylo pro raně přemyslovský stát velmi důležité.

Každopádně pokud budu mít příležitost, rád se na film podívám.

Natique
Natique 10.04.2014 v 11:54

Myslím, že tam ani nešlo o kontrast Václav x Boleslav (dobro x zlo), jako spíš o kontrast (křesťanství - dobro x pohanství - zlo) :-) Film má pro mě zajímavou atmosféru, proto myslím, že stojí za to ho vidět. Ostatní posuď sám. Mě to místy přišlo dost takové vyhrocené :-)

Četla jsem několik reakcí u toho filmu a někdo tam zmínil knihu Michala Lutovského Bratrovrah a tvůrce státu: život a doba knížete Boleslava I.
http://www.databazeknih.cz/knihy/bratrovrah-a-tvurce-statu-18924

To asi bude z historického hlediska zajímavější a pravdivější :-)

Richie1
Richie1 10.04.2014 v 12:01

Jinak jak Vincek zmínil spisovatele Jacka Whytea, tak od něj jsem četl knihy Nebeský kámen a Zpívající meč.
http://www.databazeknih.cz/knihy/camulod-nebesky-kamen-63242
Je to docela pěkně zpracovaná fikce, která jakoby předchází ději známé Artušovské legendy. Je to z období okolo roku 400 n. l., kdy Římané již nedokázali plně bránit hranice svého impéria před útoky barbarů a jedním z důsledků bylo jejich pozdější opuštění Británie. Příběh je třeba brát s rezervou, ale docela dobře popisuje atmosféru té doby (blížící se pád Římské říše a nastolení nového věku).

Richie1
Richie1 10.04.2014 v 12:04

Natique: Toho komentáře jsem si také všiml :-)
Od Lutovského jsem ještě nic nečetl, tak si tuhle knížku hned zařadím do seznamu knih, které sháním. :-)

Richie1
Richie1 10.04.2014 v 12:13

A ještě si dovolím jedno upřesnění vinceka: Podle knihy od Jacka Whytea nebyl natočen film Statečné srdce. Film (režírováný Melem Gibsonem) byl natočen podle scénáře amerického scénáristy Randalla Wallace z roku 1995.
Podle komentářů je pozdější kniha Jacka Whytea historicky věrnější než dřívější zpracování legendy ve filmu.
Film je pěkný, určitě ti ho doporučuji, ale ber ho s rezervou - možná budeš trochu zklamán, jak moc se liší od knihy Jacka Whytea.

Text příspěvku byl upraven 10.04.14 v 12:16



Vložit příspěvek