Klub čtenářů historických románů

DISKUZE » Volná diskuze


nero 13
nero 13 10.04.2014 v 15:28

Přečetl jsem si nejnovější příspěvky,a chci reagovat že z husitského období nejsou žádné nové filmy,ale ani žádné knihy, připadá mi že se tomuto tématu čeští spisovatelé nevím proč vyhýbají. Já jsem o husitech četl jenom Proti všem a nic proti Jiráskovi,přece jenom to psal v 19.století v době českého obrození a je to na jeho díle vidět.Například o Karlu IV.jsem četl minimálně 5 nebo 6 knih,ale o husitech mimo toho Jiráska nic.

Richie1
Richie1 10.04.2014 v 15:54

Nero:
Souhlasím! Husitská doba byla zcela ojedinělá v našich dějinách a možná i v celých evropských. Aby malá země tolik let odolávala soustředěnenému tlaku mnoha evropských států a porážela jednu armádu křižáků za druhou - to se jen tak nevidí. Husité se stali postrachem střední Evropy a donutili církevní i světské mocnosti, aby přistoupily na mnoho jejich požadavků.

A přesto je o této době tak málo knih i filmů.
Proti všem jsem četl shodou okolností loni a musím říci, že to je i přes tak dávnou dobu vzniku velmi pěkný román.
Nějaké další knihy o husitech se samozřejmě najdou i z poslední doby:
http://www.databazeknih.cz/knihy/husite-vrchol-valecneho-umeni-v-cechach-32145
http://www.databazeknih.cz/knihy/husite-jak-jsme-je-neznali-121963
http://www.databazeknih.cz/knihy/zizka-a-jeho-doba-112995
http://www.databazeknih.cz/knihy/jan-zizka-nas-bratr-verny-85812

Tohle období mě v současnosti hodně zajímá a chystám se postupně podobné knihy o husitech sehnat a přečíst.

nero 13
nero 13 10.04.2014 v 16:32

Richie: Myslel jsem spíš románové zpracování,jinak díky za ty odkazy.

tenax
tenax 10.04.2014 v 16:52

Nero 13 + Richie1: se zájmem sleduji tuto diskuzi a tak se do ní také vmísím. Beletrie - zejména té novější - je o husitech skutečně málo. Sám si vzpomínám pouze na jeden titul od Jana Bauera, který se jmenuje Kat hejtmana Žižky, vyšel 2006. Je to něco úplně jiného než Jirásek, budete se divit, jak moc. Dokonce bych řekl, že je to Antijirásek.

Text příspěvku byl upraven 10.04.14 v 17:26

Natique
Natique 10.04.2014 v 17:26

Z husitské doby je i Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století - Svatopluk Čech, nové to není, co se týče nějakých faktických dat, ty tam také nenajdete, ale příběh pěkný... :-)

_Berry_
_Berry_ 10.04.2014 v 19:59

Osobně, byť jsem velkým milovníkem historických románů, bych Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století určitě nedoporučoval. Je to skutečně spíše lokální satira, tepající drobné nešvary Pražanů doby autorovy, než historický román - tedy alespoň jak si ho představuji já.

Text příspěvku byl upraven 12.04.14 v 01:58


Richie1
Richie1 11.04.2014 v 00:19

Knihu Kat hejtmana Žižky jsem si poznamenal a budu se po ní pídit. Mohlo by to být zajímavé románové zpracování husitské doby.
Mě tahle doba fascinuje čím dál tím víc. To je tím, že člověk čte desítky a stovky knih o historii různých národů okolo nás a neuvědomuje si, že máme také skvělé dějiny, které si zaslouží naši pozornost. Husitské hnutí bylo natolik výjimečné, že ho rozhodně toužím poznat do větších podrobností. Snad se mi podaří shromáždit dostatečné množství knih ať už literatury faktu či beletristických.
Výlety pana Broučka je možná česká klasika a roztomilé čtení, ale popravdě řečeno mě příliš neláká. :-) Kdysi dávno jsem to četl ve škole, ale nedočetl. Satiře moc nehovím. .-)

vincek1
vincek1 11.04.2014 v 16:18

Tedy řeknu vám byl jsem tady naposledy 8.4. a dnes jsem málem spadl ze židle, tolik příspěvků! Píšete o husitech v létech kdy jsem já chodil do školy bylo husitské hnutí téma, které jsem měl rád i když jeho výklad byl poplatný době kdy vzniklo. Kladl se důraz na postoje hrdinů, kteří téměř bojovali proti církvi jako takové a opomíjelo se to hlavní, podle mě, sjednocení určité části národa a snaha o nápravu pokřivených praktik tehdejší církve.
Jinak souhlasím s tím, že knih, myslím tím románů, které popisují beletristicky toto období našich dějin je opravdu málo. Možná to souvisí s takovým trochu "levicovým" výkladem p. spisovatele Jiráska. Uvidíme snad se dočkáme.

tenax
tenax 11.04.2014 v 17:52

Vzpomněl jsem si ještě na jednu beletrii o husitech, která u nás kdysi vyšla - Václav Kubec: Devět bouřlivých dnů. Je to cyklus devíti povídek o klíčových okamžicích husitského hnutí. Jak jsem se díval, nikdo to na DK nečetl. Není divu, vyšlo to už v r. 1958 a tak je to těžko k sehnání, ani v knihovnách to moc nemají a naděje na nové vydání je minimální, nakladatelé musí vydávat "světové bestsellery", kuchařky a paměti sotva zletilých celebrit, tohle by se kupovalo málo.

Text příspěvku byl upraven 11.04.14 v 17:52

nero 13
nero 13 12.04.2014 v 10:15

Zjistil jsem že Vlastimil Vondruška,se chystá vydávat novou sérii knih o 15.století,něco na způsob Přemyslovské Epopeje,první díl se jmenuje Král opilec-Václav IV. Tak jsem na to zvědavý.

Richie1
Richie1 12.04.2014 v 10:49

Král opilec - to je trochu zavádějící termín a nemyslím, že si ho Václav IV zaslouží.
Vondruška zřejmě chce beletristicky zmapovat další období naší historie, ale už ten název ve mě trochu budí nedůvěru.

Natique
Natique 12.04.2014 v 13:13

Našla jsem o tom nějaký článek (rozhovor s Vondruškou). Zmíněný první díl by měl vyjít někdy uprostřed roku:

"Plánujete nějaké další obdobně rozsáhlé románové zpracování našich dějin? Pokud ano, prozradíte jaké? A kdy bychom se mohli těšit na první díl?

Neuralgickým bodem našeho chápání českých středověkých dějin je samozřejmě husitství. Snad žádná doba není poznamenána ideologií tolik, jako právě události první poloviny 15. století. Jenže právě pohled na husitství se významnou měrou podílel v posledních dvou staletích na našem pojetí národa a vlastenectví, ale také třeba na představách sociální spravedlnosti. Chci proto přiblížit husitství, ale jinak, než starší autoři. Jde o dobu nesmírně rozporuplnou a obě strany sporu měly svým způsobem pravdu, obě nesou díl viny za devastaci země a obě páchaly bezpráví. Na osudech jednoho rodu chci vyprávět o sociálních, náboženských ale i lidských konfliktech poctivě, bez příkras a frází. Románová kronika bude mít pět dílů a nazval jsem ji Století víry a zrady. První díl pod názvem Král opilec – Václav IV. vyjde v polovině příštího roku."
Vzato z: http://www.kultura21.cz
Celý článek pak: http://www.kultura21.cz/rozhovory/7697-vlastimil-vondruska-rozhovor

Richie1
Richie1 12.04.2014 v 13:51

Nero, Natique: Díky za informace. Ten plán Vondrušky zmapovat husitskou dobu velmi vítám. Doufám, že to zpracuje skutečně poctivě a že se čtivou formou dozvíme hodně informací o naší slavné minulosti.

Vondruška bude mít 24.4. setkání se čtenáři v Neoluxoru v Praze, plánuji se na něj podívat :-)

Natique
Natique 12.04.2014 v 17:33

Nečetl jste někdo knihu Cesta sněžných ptáků od Roberta Lyndona?

Richie1
Richie1 12.04.2014 v 20:06

Natique: Já ne, ale knihu jsem koupil dceři a ta ji hodnotila průměrně. Prý se tam hodně cestovalo po všech možných historických krajinách, ale příběh nebyl moc povedený.

nero 13
nero 13 12.04.2014 v 20:14

Já to četl,příběh není špatný,jenom mi to přišlo trochu rozvláčný,kdyby to bylo o 150 stran kratší nic by se nestalo.

Natique
Natique 12.04.2014 v 22:50

Já to také četla, už je to déle, ale nevím proč, stále o knize přemýšlím. V knize se vyskytovalo dost absurdních situací, postavy se ne vždy chovaly úplně logicky. Příběh sám o sobě mi přišel dobrý.

U knížky je zvláštní, jak se její čtenáři rozdělili víceméně do dvou táborů: jedni nejsou schopni dočíst, druzí jsou z ní unešeni. :-) Byla jsem právě zvědavá, jestli jste náhodou nečetli, případně jak se líbila vám. Já sama za sebe bych ji také hodnotila přůměrně.

nero 13, ty jsi četl... Také tě tam strašně vytáčely části jako třeba to vytrhávání zubu za pomoci ráhna (nebo čeho?) :-) Pak jsem vlatně vůbec nepochopila, proč v přiběhu vůbec byla postava Droga... Ten jeho konec mi přišel fakt kýčovitý, celá postava Droga byla takový kýč (alespoň mě to tak přijde)...

Shardlake
Shardlake 13.04.2014 v 14:13

Zdravím milovníky historických románů.

Neodolala jsem a šla jsem na besedu s panem Vondruškou (8. 4. 2014) a musím říct, že pan Vondruška nejen poutavě píše své knihy, ale umí o nich i barvitě a krásně vykládat. Vyprávěl i o tom jak se k psaní knih dostal a spoustu věcí o středověku. Kdo máte možnost jít ně nějakou podobnou besedu, určitě zajděte, nebudete litovat.

A nakonec jsem si od něj nechala podepsat knihu.

nero 13
nero 13 13.04.2014 v 17:08

Natique:Je to autorova prvotina,tak jsem to bral trochu s rezervou,jak jsem psal, příběh není špatný,ale určitě nesouhlasím s větou na obálce - Román,na který nelze zapomenout.To znám plno románů na které by se to hodilo daleko víc.

Natique
Natique 13.04.2014 v 20:13

nero 13: Vím, že je to autorova prvotina... však jsem také podle toho knihu hodnotila :-) Jsem zvědavá na to pokračování, co údajně píše... Nevíte náhodou někdo, kdy by to mělo vyjít?

vincek1
vincek1 13.04.2014 v 21:51

Shardlake- byl jsem na besedě s panem Vondruškou loni a přesně jak píšeš. Až se tady u nás zase objeví půjdu znovu. Také jsem si nechal podepsat jednu knihu. A co jinak, jak pokračuješ v četbě příběhů našeho oblíbeného hrdiny, tvého jmenovce? Jsem rád, že se toto naše diskuzní téma pěkně rozjelo.

Zdenda20
Zdenda20 14.04.2014 v 08:22

Tady v diskuzi čtu o besedě s panem Vondruškou. Je to můj oblíbený autor, snažím se sehnat všechny jeho knihy o historii. Ale naposled jsem koupil knihu o staré Šumavě a to mi dost zklamal. Taky bych rád ho potkal osobně, ale to se mi zatím nepovedlo.

Shardlake
Shardlake 14.04.2014 v 19:03

vincek1 - pokud jde o podpis knihy od pana Vondrušky, lituji, že jsem si nevzala všechny knihy, které od něj doma mám, snad příště. Jinak co se týče knih s hlavní postavou Shardlaka, tyto knihy už mám všechny přečteně, ale určitě se k nim chci opět vrátit. Teď dočítám první díl Přemyslovské epopeje a už se těším na II. díl.

Natique
Natique 15.04.2014 v 10:19

Ahoj, víte co mě napadlo? Nechtěli byste se domluvit, že bychom všichni přečetli zároveň nějakou knihu (samozřejmě historickou :-) ), pak se v domluvený den a čas tady sešli a knihu podrobněji probrali? Jen mi přijde, že bychom z toho možná všichni měli víc, než jen z těchto kratičkých "recenzí"... Ty jsou samozřejmě fajn, protože člověk pak ví, když knihu nečetl, zda stojí za to se do ní vůbec pouštět. A naopak. Já bych o spoustě dobrých knih ani nevěděla, kdybych si nepřečetla, jak ji zde někdo chválí :-)

Ale přijde mi, že u historických románů (což je sama o sobě složitější četba - i vzhledem k tomu, že člověk musí mít nějaké historické znalosti), leckdy jejich čtenář nemusí plně všechny souvislosti pochopit, třeba i kvůli nějaké té mezeře... Pak je fajn, když je na to někým jiným upozorněn :-)

No možná je to blbost, nevím, jen když mě to už napadlo, tak jsem si říkala, že se o to podělím :-)

Natique
Natique 15.04.2014 v 10:21

Co se týče toho podepisování knih, tak moc ani nevím, k čemu to je... Možná proto, že žádnou autorem podepsanou nemám... :-)



Vložit příspěvek