Klub čtenářů historických románů

DISKUZE » Volná diskuze


Richie1
Richie1 15.04.2014 v 11:15

Natique, to je zajímavý nápad. Taková debata nad čerstvě přečtenou knihou je rozhodně přínosnější, než vzpomínání na knihu, kterou jsem četl před lety.
Já jsem pro. :-)
Otázka je, jak se domluvíme na konkrétní knize. Měl by to být román nebo literatura faktu? A z jakého období? Také je možné, že najdeme knihy, které jsme již každý z nás přečetli. Možná by to měl být nějaký historický román, který je relativně nový.
Mohli bychom sem napsat 2-3 tipy a domluvit se, co nás láká nejvíce.
Každopádně máš dobré nápady. :-)

Natique
Natique 15.04.2014 v 11:21

Richie 1: Děkuji :-) Rozhodně jsi první, kdo mi něco takového řekl :-)

Já bych určitě vybrala nějakou novou knihu, kterou ještě nikdo z nás nečetl. Byla bych spíš pro historický román, ale klidně si přečtu i literaturu faktu.

Souhlasím, každý bychom mohli napsat 2 - 3 tipy a pak se nějak domluvit a nějaký z nich vybrat. Ostatně, kdyby to dopadlo dobře :-), tak by se dostalo i na další knihy... Mohli bychom to dělat pravidelně :-)

Natique
Natique 15.04.2014 v 11:51

Posloucháte vlastně i nějakou historickou hudbu - antickou, středověkou, keltskou?

Richie1
Richie1 15.04.2014 v 12:32

Tak já zkusím nějaké tipy - knihy, které mě v poslední době hodně oslovily a o kterých bych si rád podebatoval i s dalšími milovníky historie.

Starověk:
kniha Ohnivá brána od Pressfielda (vynikající románové zpracování boje Sparťanů v Thermopylské soutězce)
http://www.databazeknih.cz/knihy/ohniva-brana-29419

Středověk:
kniha Řád od Tima Willockse (nádherné romantické zpracování obléhání Malty tureckým vojskem)
http://www.databazeknih.cz/knihy/rad-25034

Literatura faktu:
kniha Čingischán a utváření moderního světa od Jacka Weatherforda (asi nejlepší zpracování historie mongolských výbojů, které jsem četl)
http://www.databazeknih.cz/knihy/cingischan-a-utvareni-moderniho-sveta-76809

Natique
Natique 15.04.2014 v 13:13

Tak mě z těch tvých tipů zaujalo všechno (nejvíc asi ten Řád). Jediné co, tak jsem ještě nic z toho nečetla.

Já mám v plánu číst (z toho, co jste ještě asi nečetli):

Trapný konec rytíře Bartoloměje
http://www.databazeknih.cz/knihy/trapny-konec-rytire-bartolomeje-184505

Paměti katovské rodiny Mydlářů
http://www.databazeknih.cz/knihy/pameti-katovske-rodiny-mydlaru-1-z-magistra-mediciny-pacholkem-katovym-9585

Králova dcera. Historický román z období války růží
http://www.databazeknih.cz/knihy/kralova-dcera-historicky-roman-z-obdobi-valky-ruzi-177061

Toť jsou tedy mé návrhy :-)

Text příspěvku byl upraven 15.04.14 v 13:19

Richie1
Richie1 15.04.2014 v 13:24

Asi nejvíc mě zaujala ta kniha Králova dcera. Je z období války růží, což je fascinující doba (a především doba mého oblíbeného Richarda III.). Tuto knihu určitě budu shánět a přečtu si ji. :-)

Text příspěvku byl upraven 15.04.14 v 13:43


vincek1
vincek1 15.04.2014 v 17:48

Řekl bych výborný nápad, který se snad bude moci nějak zrealizovat. Souhlasím s Královou dcerou, jen nevím kdy se mi podaří ji sehnat. Nedávno jsem ji měl v ruce, při návštěvě knihovny, ale nevzal jsem ji, protože už jsem měl vybráno příliš. Tak uvidím a přikláním se. Ještě bych měl takovou, možná slušně řečeno nemoudrou technickou otázku. Co mám udělat s tím "upravit" v pravém horním rohu. Už mi to jde na nervy i když vím, že je to asi má sl.řečeno nemoudrost. Díky

Text příspěvku byl upraven 15.04.14 v 17:51

Natique
Natique 15.04.2014 v 18:30

Myslíš s tím "upravit" u všech tvých komentářů?

Zdenda20
Zdenda20 15.04.2014 v 19:30

Opět čtu Vaše příspěvky. Jsem rád, že je nás postižených víc a různé generace. Snad z toho plyne skutečnost, že poučení je z historie.
Ale tady Natigue mě dostala s kombinací Střet králů a Dekameron.
Podle mého obojí je výborné čtení,ale dost odlišné knihy.
No a Králova dcera je dostupná na Bux.cz v tištěné formě za 272,-Kč
Možná , že by se našla někde i v antíku.

Natique
Natique 15.04.2014 v 20:27

Zdenda20: :-) Jak píšeš, obojí je skvělé čtení... Četls něco z toho?

Zdenda20
Zdenda20 16.04.2014 v 16:20

Střet králu jsem četl asi před dvěma roky co to vyšlo a ačkoliv nejsem čtenář scifi moc pěkně napsaný. A Decameron byla povinná četba na průmce a to je cca třicet let a od té doby jsem se k tomu vrátil ještě asi dvakrát. Moc hezky napsané životní příběhy. To se dá číst opakovaně. Mě víc zaujal ten protipól žánru. Sám se rád vracím k Čapkovi, Markovi a takovým českým klasikám.
Co poslední dobou čtu, tak převážně Vlastmil Vondruška.

vincek1
vincek1 16.04.2014 v 16:55

Natique ano u všeho co tady napíši. Dík.

Natique
Natique 16.04.2014 v 18:08

vincek1: No ale s tím nic neuděláš... Já nevím, jestli už jsi to někdy použil - to slouží k tomu, když třeba zapomeneš do komentáře něco napsat, tak ho ještě můžeš upravit (doplnit údaje, přepsat, vymazat něco z něho, vymazat celý)...
Tobě vadí, že to tam je? To nijak nedáš pryč ani neschováš...

Nebo jsem možná úplně nepochopila, co jsi s tím potřeboval... :-)

Natique
Natique 17.04.2014 v 09:59

Zdenda20: Koukala jsem, že čteš hlavně Vondrušku :-) Také se na něho chystám...
Z toho Dekameronu jsem trochu na rozpacích... Zjistila jsem, že se nedá číst (alespoň já to nedokážu :-) ) vkuse. Asi prvních 200 stran jsem přečetla za pár dní a strašně mě to znudilo. Ty milostné příběhy si byly všechny strašně podobné, a navíc se mi začaly plést dohromady i jednotlivé děje a postavy... Vrátila jsem se k tomu po docela dlouhé době, přičemž nyní knihu čtu "lahůdkově" :-) Sem tam si přečtu jeden dva příběhy. Tak uvidím, zda se někdy tímto způsobem dobéřu konce :-)

Hra o trůny i Střet králů jsou skvosty... :-) Snad mě další díly nezklamou... :-/

Už mám doma tu Královu dceru :-), tak jsem na ni zvědavá...
Budete ji tedy také číst?

Text příspěvku byl upraven 17.04.14 v 10:06

Richie1
Richie1 17.04.2014 v 15:16

Natique, jsi rychlá. Já ji ještě nemám, ale určitě ji budu shánět, možná příští týden. Pak ji zařadím někam nahoru do pořadníku knih. :-)

Jinak Píseň ledu a ohně je výborná série - jen se netrpělivě čeká, až pan Martin dopíše další díly. Snad se dočkáme. :-)

vincek1
vincek1 17.04.2014 v 16:25

Já tu knihu nebudu kupovat, jsem v důchodu a i když si raději koupím knihu než vuřt, tak investuji až když se mi líbí a usoudím, že bych ji měl rád doma. Jinak vůni nové knihy může konkurovat jen málo věcí. Takže já čekám na knihovnu, dám záznam. Ještě k tomu tlačítku upravit. Já ho dost používám, ale rozčiluje mě, že tam to slůvko zůstane i po opravě. A o to mi šlo.

Text příspěvku byl upraven 17.04.14 v 16:27

Natique
Natique 17.04.2014 v 18:24

vincek1: No ale ty ten komentář můžeš opravovat kolikrát chceš, klidně se můžeš vrátit i k týden starému komentáři a upravit ho... Proto to tam zůstává, abys mohl dělat úpravy kdykoli (a kolikrát) potřebuješ...

Také jsem knihu nekupovala, mám ji z knihovny. Jsem na tom podobně jako ty... Knihy kupuji také až když se mi líbí (popřípadě když vím, že se mi budou líbit, koupím a pak teprv čtu :-) ). Párkrát jsem totiž koupila knihy, které se nelíbily a pak mi bylo líto těch peněz, že se za ně dala koupit kniha jiná... Navíc knihy, co se mi nelíbí, ani v knihovně moc mít nechci... :-/ K čemu také, že? :-)

Richie1
Richie1 18.04.2014 v 09:57

Já jsem velký knihomil, kupováním knih jsem posedlý - mám doma soukromou knihovnu. :-)
Ale velmi si vybírám, neboť těch knih, které bych chtěl vlastnit je mnoho a bohužel je málo peněz i prostoru. :-)
Králova dcera mě velmi zaujala, tak jsem připraven ji koupit, ale rozhodnu se až v knihkupectví, až budu mít knihu v ruce. Pokud bych měl pochybnosti, tak ji seženu v elektronické podobě, popř. z knihovny.

Venezia
Venezia 20.04.2014 v 07:51

Nedá mi sa nepripojiť. Tiež sa na Královu dceru chystám. Čítala som od autorky Dámu z Růže a žáner kolísal medzi historickým románom a červenou knižnicou /viď komentáre/. Takže som zvedavá, čo povedia chlapci :-).

Teraz čítam sériu pre deti Dobrodružné výpravy do minulosti od Válkovej a je to milé. Páčila sa mi aj edícia Můj příběh, ale už dlho nič nevydali alebo historické romány z edícií Stopy a Kod.

Natique
Natique 20.04.2014 v 10:03

Ahoj, tak Královu dcera jsem začala číst a zase rychle přestala... Jak píše Venezia, přišlo mi to spíš jak červená knihovna, navíc styl, jakým autorka vypráví, mi moc nesedl... Rozhovory mi přišly takové "jednodušší"... Zkrátka, s porovnáním s tím, co nyní dalšího mám rozečteného, je to nic moc..

Mám kolem sebe spoustu dobrých knih, takže jsem se kdysi rozhodla, že když mě kniha bude nějakou dobu připadat, že mi nesedí, prostě jí odložím. A tak jsem udělala i s Královou dcerou...

Richie1
Richie1 20.04.2014 v 15:15

Natique ahoj: Takže Královu dceru spíše nedoporučuješ? Podle anotace to vypadalo zajímavě, ale pokud to je něco jako červená knihovna, tak mě to také neláká.
Pak bychom museli vybrat jiné dílo ke společnému čtení. :-)

Natique
Natique 20.04.2014 v 19:55

Richie1: No jak píši, skončila jsem s čtením hned na začátku, takže úplně posoudit nemohu. Ale mě osobně ten začátek tak odradil, že jsem prostě v čtení nepokračovala. Já osobně bych byla pro vybrat knihu jinou... Ale pokud si ji chcete přečíst, ráda si počkám na vaše názory :-)

Richie1
Richie1 20.04.2014 v 20:16

Natique, dám na tebe - chci historii, nikoli červenou knihovnu. Tak zkusme vybrat něco jiného - chtělo by to další návrhy.

vincek1
vincek1 20.04.2014 v 21:49

Zaplať pán Bůh, že tu máme ty holky. Já jsem tu knihu chtěl shánět, ale teď vidím, že nebudu shánět. Jak jsem již několikrát psal, červená, stačí načervenalá knihovna, není pro mne. Nebráním se krátkým pasážím tohoto žánru v historickém románu, ale i málo je pro mě dost.
Takže díky za varování. Teď jsem se konečně pustil do Přemyslovské epopeje III, kterou jsem si šetřil a vzhledem k počtu stran, budu dost zaneprázdněn. Ale klidně se mohu pustit paralelně do další knihy, kterou navrhnete. Hlavně aby neměla také 600 stran jako citované dílo. Hezkou četbu přeji.

vincek1
vincek1 20.04.2014 v 21:54

Teď jsem si všiml, že naše nová členka Venezia čte knihu od, mě zatím neznámého autora. Už jsem si ho zapsal a těším se. Díky Venezia.



Vložit příspěvek