Klub čtenářů historických románů

DISKUZE » Volná diskuze


Venezia
Venezia 21.04.2014 v 10:40

Nie je jednoduché vybrať knihu, ktorá by sa páčila mužom aj ženám. A musí to byť novinka? Je dosť kníh, ktoré vyšli dávnejšie a málo ľudí ich tu hodnotilo, z čoho usudzujem, že ich nečítali. Taktiež sa mi nezdá reálne sa stretnúť, som rada, že si nájdem čas sa vôbec na dk prihlásiť, často len tak kuknem, čo je nové.

bokken
bokken 21.04.2014 v 11:00

To co tu doporučovala Natique, knihu Bratrovrah a tvůrce státu o Boleslavovi I. mohu také jedině doporučit. Neprohloupíte. Zjistíte, že vše je trochu jinak, než nám po staletí vštěpovala církevní tradice.

Z historické faktografie, ze středověku ještě doporučuji autora Jacques le Goff. Zatím mám od něj přečteno jen Kultura středověké evropy, a kniha je to úžasná. četl jsem jí už dvakrát, a stejně jí asi ještě párkrát číst budu. Jacques Le Goff je kapacita ve svém oboru, pak třeba ještě F. Seibt. Z Čech co se týče středověku doporučuji V. Dršku.

Richie1
Richie1 21.04.2014 v 11:26

Bokken: Le Goffa mi už doporučovalo více čtenářů, zatím jsem od něj ještě nic nečetl. Bohužel tento velký francouzský historik zrovna před třemi týdny zemřel (1.4.2014). Plánuji, že si od něj určitě přečtu některé knihy o středověku.

bokken
bokken 21.04.2014 v 13:26

O tom vím, mám doma staré lidovky, kde je snad o něm článek, ale ještě jsem se k tomu nedostal.

Venezia
Venezia 22.04.2014 v 08:16

Keď už vyberáme spoločnú knihu - aký je podľa vás dobrý historický román?
Okrem dobrého a uveriteľného príbehu, máte radi, keď sú v knihe aj postavy, ktoré naozaj žili, alebo len vymyslené, keď sú chudobní alebo bohatí, či všetky vrstvy spoločnosti, keď sa niečo nové dozviete (napr. ako liečili, jedli, obchodovali) a tak podobne.

Natique
Natique 22.04.2014 v 09:36

Ahoj, tak já se ráda i něco nového dozvím... Já osobně mám ráda, když v historickém románu jsou postavy, které skutečně žili a když v té knize jsou popisovány tak, aby to odpovídalo skutečnosti. Dále jsem ráda, když je v knize zachyceno pravdivé zátiší doby; postavy dle mého názoru by měly být zachycovány ve spojitosti s dobou, v níž se odehrával jejich život.

Jestli jsou postavy chudé či bohaté - na tom mi nezáleží, to spíš je ovlivněno tím, čím se příběh zabývá...

Ale nevadí mi ani, když se jedná o příběh vymyšlený, jediné co, pak chci, aby se odehrával v pravdivých historických souvislostech...

Pro mě je také důležité, jak je kniha sama o sobě napsána... Když mi nesedne styl, jakým autor píše či se vyjadřuje, knihu mám problém dočíst (a naopak :-) )...

Text příspěvku byl upraven 22.04.14 v 09:37


Richie1
Richie1 22.04.2014 v 10:11

Venezia mě přiměla zamyslet se. :-))
Dříve než jsem stihnul zformulovat odpověď, tak vše podstatné napsala Natique. :-)
Také mám rád reálné historické postavy a pravdivý historický rámec příběhu. Nevadí mi ani vymyšlená postava, ale musí být zasazena do pravdivého historického prostředí. Pokud si ale autor vymýšlí vše (postavy i prostředí), tak se už nejedná o historický román, ale spíše o fantasy. Fantasy mám sice také rád, ale chci mít jasno, kde je pravda a kde už je jen fikce.

Výborně například napsala svou historickou římskou ságu Colleen McCulloughová - všechny postavy skutečně existovaly a jejich jednání je plně v souladu se zjištěnými skutečnostmi.

Před několika lety jsem četl velmi pěkný romantický příběh ze středověkého prostředí - Královský minesengr. Pořád mi ale neseděla postava německého a římského císaře. Hledal jsem v encyklopediích a nikde jsem ho nenašel. Až teprve když jsem knihu dočetl, tak jsem se v doslovu dozvěděl, že právě tohoto císaře si autor do příběhu vymyslel. :-)

Text příspěvku byl upraven 22.04.14 v 10:11

Natique
Natique 22.04.2014 v 10:31

Také mi vadí, když není jasné, co je pravda a co je vymyšlené, když není zřejmá ta hranice... To, co v posledním odstavci popisuje Richie1, to by mě (jak by řekl Holden Caufield) dokázalo umrtvit :-)

Natique
Natique 22.04.2014 v 10:34

Já teď začala číst Pilíře Země od Folletta... Něčtl jste někdo?

bokken
bokken 22.04.2014 v 11:14

Za sebe - nejradši mám historické romány, co jsou co nejvíce dle skutečnosti, faktů. A důležitej je taky příběh, téma. Pokud jde o bitvy, války, politiku (jak domácí, tak zahraniční), intriky, moc, pak je to moje. Třeba doba Přemysla Otakara II. tohle vše nabízí - zatím jsem četl jen Královský úděl, ale ta kniha mě uchvátila. Pokud by měl někdo další tipy, budu jedině rád.

tenax
tenax 22.04.2014 v 11:45

bokken - Jak už jsem tady psal 2. 2. 2014, tak přesně to (bitvy, politiku, moc a intriky) nabízí Krvavé pole shrewsburské od Edith Pargeterové. Historicky věrné, skvěle napsané, výborně přeložené, jedním slovem DOPORUČUJU.

bokken
bokken 22.04.2014 v 12:36

Díky, o tom příspěvku nevím, dlouho jsem v téhle diskuzi nebyl, jsem tu zas teprve druhý den. Tu knihu si přidám do seznamu, pokud byste ale někdo ještě věděl o stejném tématu/tématech ale z české historie, uvítám další doporučení.

Edit: Teď jsem si přečetl anotaci toho Krvavého pole, a zní to hodně dobře ;)

Text příspěvku byl upraven 22.04.14 v 12:38

Richie1
Richie1 22.04.2014 v 14:03

Edith Pargeterová je výborná spisovatelka historických románů. Doporučuji i její další knihy včetně těch, které napsala pod svým pseudonymem Ellis Petersová (příběhy bratra Cadfaela).
O historii Přemyslovců napsala mnoho románů Ludmila Vaňková. O králi Přemyslu II. je kniha Král železný, král zlatý.

bokken
bokken 22.04.2014 v 15:34

Díky, Král železný, král zlatý přidáno do seznamu :)

Venezia
Venezia 22.04.2014 v 16:45

K Přemyslovcům mi napadajú len Přemyslovská epopej od Vondrušku, Richenza od Polácha alebo Lásky královské od Kratochvíla. Alebo knihy od J. Hanibala Úděl královský, Velmož tří králů, Střípky z královské číše či Král a císař.
Dobré sú krimi od Horákovej Brněnské nevěstky a Ženy na pranýři z dôb Jana Jindřicha v Brne.
Ale keby ti nevadili Lucemburkovci: Lucemburská krev od Rolečkovej alebo A stanu se králem, príp. Mezi císařem a papežem od Polácha sú dobré.

bokken
bokken 22.04.2014 v 17:13

Nemusí být Přemyslovci, klidně i jiné období. Ale láká mně hlavně pokud se téma točí kolem velkých postav a velkých dějinných událostí. A´t už přímo, nebo nepřímo, ale mělo by to tam být. Neměl bych zájem asi číst román, knihu např. o obyčejném člověku kdesi ve středověku a jeho běžném životě v té době - na to jsou knihy faktografické, které si taky rád přečtu :) Jak říkám, bitvy, války, mocenská politika jak domácí tak zahraniční, intriky...historická krimi mě nelákají..Jak jsem psal, četl jsem Královský úděl, který má očekávání více než splnil, a mně doporučené Krvavé pole shrewburské, aspoň podle anotace a doporučení, by mohlo také :)

Richie1
Richie1 22.04.2014 v 19:01

Bokken: To by se ti měl líbit Bernard Cornwell - ten píše knihy o rozhodujících momentech dějin (významné bitvy nebo o významných panovnících).

Také mě napadá Robert Merle - jeho sága o Petrovi ze Sioraku mapuje kus historie středověké Francie (mimojiné třeba neblaze proslulou Bartolomějskou noc, poslední králové z rodu Valois, počátky vládnutí Bourbonů apod.) - http://www.databazeknih.cz/knihy/dedictvi-otcu-38926

Jak doporučuje Venezia spisovatele Polácha - tak ta jeho kniha Mezi císařem a papežem je velmi zajímavé zpracování událostí kostnického koncilu (v hlavních rolích také Jan Hus, král a císař Zikmund a další) - nedávno jsem to četl a také doporučuji.

bokken
bokken 22.04.2014 v 19:39

Díky za další doporučení, dál už se ptát nebudu, protože včetně těchhle doporučení jsem si znova porjel celou tuhle diskuzi, zapsal co mě zaujalo, a množství knih, které si chci přečíst, je ještě obludnější než předtim :)

Btw, už jste někdo četl tu Bonhardovou, kterou jsem tu doporučoval? konkrétně Tanec rabů - první část trilogie, pak následuje Selský mor a Polyxena...byl jsem tím nadšen - hlavní postavy Jakub Krčín z Jelčan, Vokové atd., a pak zde již mnou mnohokrát zmiňovaný Královský úděl - Přemysl Otakar II. od jeho tažení, až po spory se Závišem a českou šlechtou až po bitvu samotnou.

Richie1
Richie1 24.04.2014 v 19:22

Tak jsem byl dnes na setkání s V. Vondruškou v Neoluxoru na Václaváku.
Sympatický člověk. A příjemně ukecaný. Asi půl hodiny vyprávěl o své nové knize, o historii a literatuře a pak odpovídal na pár dotazů.
Např. jsem se dozvěděl, že obyvatelé Čech měli ve středověku (v době "temna") daňové prázdniny už někdy od půlky května (zatímco dnes je to tuším v červnu). :-)
Také se mi líbilo, když uvedl, že ve svých knihách se snaží být mírně optimistický a pozitivní - že není rád, když jsou dnes v literatuře v módě hrdinové, kteří jsou násilníci, pedofilové apod.
Uvedl také, že ve středověku se paradoxně ve společnosti dbalo na právo a spravedlnost více, než je tomu v současnosti. Zajímavá informace.

Nechal jsem si od něj podepsat knihu Mezi tiárou a orlicí. :-)

vincek1
vincek1 25.04.2014 v 18:28

Richie byl jsem na besedě s p. Vondruškou loni a mám z ní stejné dojmy jako ty. Jinak kniha, kterou jsi si nechal podepsat se mi velmi líbila. A patří k mým nejoblíbenějším.Teď jsem od něho dočetl Uličku hanby, ale zdá se mi ze všech dosavadních knih s Jiřím Adamem z Dobronína jako nejslabší i když pěkné čtení. Teď jsem se dal do 3 části Přemyslovské epopeje, opět hezky napsané, ale jsem teprve na 200 straně.

Text příspěvku byl upraven 25.04.14 v 18:33

Shardlake
Shardlake 03.05.2014 v 17:45

pro Natique:

Četla jsem Pilíře Země, super počtení. Vtáhne do děje. Doporučuji přečíst druhý díl Na věky věků. Obě knihy byly i zfilmovány, ale kniha je kniha. Navíc do filmu se vše nevejde a přijde mně, že zfilmované pokračování bylo o hodně věcí ochuzeno.

Richie1
Richie1 05.05.2014 v 16:06

Pro milovníky starověkého Egypta doporučuji trilogii První pyramida, která vypráví o době krále Džosera a geniálního učence Imhotepa, stavitele první (Džoserovy) pyramidy.
Příběh je čtivý a v rámci možností (skoro 5000 let stará historie) i historicky věrný.
http://www.databazeknih.cz/knihy/prvni-pyramida-dzoserovo-mladi-33157

Richie1
Richie1 05.05.2014 v 16:08

A ještě jedno doporučení z antické doby - velmi pěkný příběh ze starověkého Říma (z doby císaře Augusta), pojednávající o dobrodružné snaze mladého řeckého obchodníka vymoci pohledávku od všemocného (ale nečestného) římského konzula. Příběh mě nečekaně zaujal svou kvalitou.
http://www.databazeknih.cz/knihy/vse-pro-cisare-45489

Venezia
Venezia 05.05.2014 v 17:17

Autorka knihy Vše pro císaře napísala aj Kruhy v písku - výborný historický román o mladom Archimedovi.

Richie1
Richie1 05.05.2014 v 19:58

Na Kruhy v písku se také chystám, i na ostatní romány od autorky.



Vložit příspěvek