Klub čtenářů historických románů

DISKUZE » Volná diskuze


vincek1
vincek1 06.05.2014 v 15:35

Právě jsem dočetl Přemyslovskou epopej III. Knihu mám od roku 2013, pořád jsem si ji schovával a až teď jsem přečetl. Mohu říci super. Král Přemysl II. Otakar je jedním z mých nejoblíbenějších panovníků naší historie. Kniha, i přes svůj objem (přes 600 stran) se čte lehce a než se člověk naděje, je u konce. Mám rád popis života panovníka i lidí z jeho okolí. Složité vztahy mezi jednotlivými mocnými rody jsou, podle mě vysvětlovány srozumitelně a lehce se vstřebávají. Jak jsem již několikrát napsal, takhle postupovat s výkladem našich dějin a stane se dějepis oblíbeným předmětem na školách. Navíc člověk pocítí hrdost, že patří k národu s tak slavnou minulostí. Pominu-li z našeho, novodobého náhledu, některé drsné metody získávání podpory a moci. Ale jak se říká "Účel světí prostředky" Těším se na závěrečný díl epopeje, už čeká v mé knihovně. Doporučuji vřele.

Text příspěvku byl upraven 06.05.14 v 15:53

Zdenda20
Zdenda20 07.05.2014 v 19:27

Nechci komentovat co je lépe napsané, ale po přečtení prvního dílu Přemyslovské epopeje jsem chtěl všechny čtyři díly. Je to skvěle napsané.
Taky je moc pěkné Mezi tiárou a orlicí. Podle mého pan Vondruška píše špičkově. Líbí se mi , že se neztrácím ve velkém množství postav a různých popisech událostí, jak je kdo chápe. Možná je to dáno věkem, že nehledám scifi příběhy, ale jen pěkné počtení. Tohle období dějin je asi jediné na které můžeme být hrdí jako Češi.

vincek1
vincek1 08.05.2014 v 17:22

Zdenda20-naprostý souhlas o knize Mezi tiárou a orlicí jsem také psal. Je opravdu těžké, a pro mne nemožné vyzdvihnout některou z knih p. Vondrušky. Já také hledám při četbě hlavně pěkně napsaný příběh a ten popis a souvislosti se opravdu tomuto autorovi vždy povedly. Teď čtu Případ podivného gombíku od p. Češky, ale vůbec se nedá srovnávat přehled autora. Možná jsem zaujatý, ale čtu od něho již druhou knihu a obě jsou v duchu "Dá se to číst, ale po přečtení knihy od p. Vondrušky je to těžké".

Natique
Natique 13.05.2014 v 21:39

Tak jsem dočetla Pilíře Země... Ani vlastně nevím, jak knihu hodnotit. Řekla bych, že násilí, krutosti a intrik tam bylo více než příběhu slušelo. I chování postav občas bylo dost zvláštní. Nicméně - kniha byla čtivá, příběh zajímavý (místy i dojemný). Prostě příběh ze středověku, který dal nahlédnout do klášterního života, do života prostých lidí i života šlechticů, byl to příběh, který připomněl, že štěstí může být pomíjivé a že je třeba za něj bojovat.

Nejzajímavějším pro mě na knize asi bylo to, že nastínila něco, na co jsem v jiné historické knize ještě nenarazila - a to problematiku spojenou se stavbou jedněch z největších staveb středověku - katedrál. Když autor popisoval rozdíl ve stavbě staré a nové katedrály, úplně jako bych viděla to světlo prostupující barevnými skly :-)

I když kniha končila v onom duchu - a všichni žili šťastně až do smrti..., nepůsobil závěr jako klasický happy end. Všechno, čím si postavy musely projít, nebo jak dlouho čekali na spravedlnost či naplnění tužeb, ono šťastné zakončení udusilo.

Venezia
Venezia 27.05.2014 v 17:05

Pre tých, ktorí to ešte nezaregistrovali, natočilo BBC 2013 výborný 10-dielny seriál The White Queen, z obdobia vojny ruží. Začína sa tým, ako Eduard IV. stretol Alžbetu Woodivill pod dubom a končí nástupom Henricha VII. na trón.
Dobrý je aj 8-dielny turecký seriál Hürrem Sultan z roku 2003 (na youtube aj s ruským dabingom Хюррем Султан) zo 16. storočia o sultánovi Sulejmanovi a Roxolane.
Som zvedavá, či ich nejaká naša telka kúpi. Minulé leto som pozerala Nicolasa Le Flocha, kým ho nepresunuli div nie na polnoc. Nároční diváci nemajú šancu sa vyspať.

Richie1
Richie1 27.05.2014 v 18:11

O Bílé královně jsem už slyšel pozitivní ohlasy, určittě se na seriál budu chtít podívat.


hankapimi
hankapimi 29.05.2014 v 00:43

Pro všechny příznivce The White Queen:
Za mini-sérii The White Queen stála stanice BBC a Starz. Zatímco ve Velké Británii seriál moc neoslovil, na americké stanici Starz se seriálu dařilo a proto se nemůžeme divit, že stanice Starz plánuje pokračování, které by neslo název The White Princess a věnovat by se mělo nejstarší Elizabethině dceři.
Pilíře země i Na věky věků jsou čtivé a poutavé knihy a docela se mi líbilo i jejich seriálové zpracování...

Venezia
Venezia 01.06.2014 v 10:37

Z roku 2003 je 4-dielny seriál Charles II: The Power and the Passion.
Z tejto doby je len pár kníh na našom trhu: Radosti lásky (o manželke Karola II.), Královský dar (o Louise de Keroualle), Kurtizána (o Nell Gwyn), príp. filmy Libertin (o prostopašnom grófovi z Rochesteru s Johnnym Deppom) alebo Krása na scéne (o hercovi Nedovi Kynastonovi). Výborná kniha je Navrácena milost (film sa volá Čas smyslnosti a je s hviezdnym obsadením) alebo stará známa Večná Ambra. Úplná romantika je Dáma a zbojník (film s Hughom Grantom) a skôr pre mládež Morová epidemie.

vincek1
vincek1 09.06.2014 v 17:08

Právě jsem dočetl knihu J. Červenáka Mrtvý na Pekelném vrchu. Jedná se o historickou detektivku, která je výborně napsaná, zápletka, spád a stupňování děje čtenáře nechce pustit. Prakticky do konce není jasné kdo je pachatelem. Doporučuji všem čtenářům historických detektivek.

Text příspěvku byl upraven 09.06.14 v 17:15

Richie1
Richie1 09.06.2014 v 17:29

Mrtvý na Pekelném trhu už mi byl doporučován. Červenák se zřejmě s každou knihou lepší a lepší. Navíc je prý i historicky dost věrný, což velmi oceňuji. Nejspíše se po knize podívám v knihkupectvích.

Já včera dočetl dvojdílné Ďáblovo plémě - další část ságy S. K. Penmanové o Plantagenetech. Musím uznat, že Penmanová se mi líbí stále více. Tu historii má velmi dobře nastudovanou a její romány jsou psány příjemným a čtivým stylem. Na ženu je docela dost realistická, té romantiky tam je jen přiměřeně. Teď začnu shánět další díl Lví srdce.

kesim
kesim 23.06.2014 v 18:21

Doporučíte nějaký historicko válečný román? Starověk (Řím, Persie, Vikingové...) Středověk, II.sv. válka...
Děkuji

Richie1
Richie1 23.06.2014 v 18:47

Zkus třeba Afghánské tažení od Pressfielda. V tomto románě popisuje vždy vynikající Pressfield část tažení Alexandra Velikého (těžké boje v afghánských královstvích).
http://www.databazeknih.cz/knihy/afghanske-tazeni-4785

vincek1
vincek1 26.06.2014 v 11:20

Trochu jsem se na chvíli odklonil od historických románů a půjčil si knihu Černá vlajka od Olivera Bowdena. Kniha mě příjemně překvapila, nejsem zatím velkým příznivcem fantasy, ale tato kniha mi ukázala, že je třeba občas žánr změnit. Kdo s fantasy nemáte zkušenosti, je to kniha pro vás. Doporučuji.

Venezia
Venezia 15.07.2014 v 18:23

Pri pátraní v antikvariátoch som naďabila na pár historických románov a hneď prvý ma úplne očaril, je z Francúzska 18. storočia o Julie de Lespinasse, ktorá mala v Paríži salón a preslávili ju jej ľúbostné listy - Pařížské salóny od Benedeka. Myslela som si, že pred 89´ vychádzalo málo historických románov, ale asi len neboli v našej knižnici. O ďalších skvostoch vás budem informovať, keď ich prečítam. :-)

Onedlho bude na STV1 aj ČT2 anglický seriál Konec přehlídky, odporúčam. Odohráva sa pred a počas 1. svetovej vojny, je plný anglického humoru a absurdít. Hlavný hrdina je asi posledný gentleman, ktorý opravuje chyby v Encyklopedii Britannice, tak si to viete predstaviť. Knihu napísal Ford Madox Ford a u nás asi nevyšla.

Text příspěvku byl upraven 19.07.14 v 07:54

Venezia
Venezia 19.07.2014 v 07:53

Ďalšia zaujímavá kniha je Krádež svätoštefanskej koruny od Milana Ferka, ktorý vychádzal zo skutočnej udalosti a zo spomienok komornej uhorskej kráľovnej Alžbety.

A keď sme už pri tých šperkoch, dobré sú aj Dary vyvolených (Příběhy slavných šperků) od Marcely Titzlovej. Každému šperku je venovaných 4-5 strán na kvalitnom papieri a s farebnými fotkami.

Cauthemoc
Cauthemoc 23.07.2014 v 21:21

kesim: zkus od Cronwella trilogii o hledání svatého grálu. Případně ze druhé světové zkusit serii Donalda R. Burgetta

Venezia
Venezia 03.08.2014 v 16:19

Opäť som mala šťastie na romány podľa môjho gusta. Keby som ich musela zaradiť, patrili by skôr k mužskej literatúre, lebo žiadnu romantiku v nich nenájdete.
Jeden z nich je o Almanzorovi, córdobskom vezírovi z 10. storočia (Sen sa končí v Córdobe od Zierera), ktorý vyšiel v 1982 na Slovensku v zošitovom vydaní, čo naozaj nechápem.
Druhý, Neviditelná chvíle rozhodnutí od Pearsa, je taký detektívno-historický román zo 17. storočia a tiež v ňom vystupuje veľa ľudí, ktorí skutočne žili.

Natique
Natique 02.10.2014 v 13:57

Ahoj, nevím, jestli tu o knize již někdo nepsal, ale nedávno jsem četla od Gillian Bradshaw knihu Kruhy v písku (http://www.databazeknih.cz/knihy/kruhy-v-pisku-29482). Řekla bych dobře napsaný zajímavý příběh.

Richie1
Richie1 02.10.2014 v 15:42

Od této autorky jsem četl knihu Vše pro císaře a také se mi to velmi líbilo.

šlejfířka
šlejfířka 02.10.2014 v 16:27

A Maják v Alexandrii také stojí za přečtení.Vše pro císaře se mi také líbilo a Kruhy v písku musím přečíst-díky za tip.

šlejfířka
šlejfířka 02.10.2014 v 16:31

Oba dva díly románu Lví srdce nejsou špatné,ale Ďáblovo plémně a knížky dříve vydané se četly jedním dechem.

Natique
Natique 02.10.2014 v 20:34

Maják v Alexandrii čtu teď, jsem teprv asi před polovinou, ale také se mi to líbí...

Venezia
Venezia 03.10.2014 v 20:58

Ahoj, dnes som vložila zoznamy na tému historické romány zoradené podľa štátov, príp. štátov + obdobia. Nejde spájať štítky, tak snáď toto pomôže. Ak chcete doplniť, dajte vedieť. (Koka nám už doplnila Rusko a Poľsko).

Natique
Natique 04.10.2014 v 00:08

Ahoj, super nápad :-) Díky

Text příspěvku byl upraven 04.10.14 v 00:08

vincek1
vincek1 04.10.2014 v 21:38

Venezia, opravdu výborný nápad. Můj názor je, že to všichni ocení a budou případně pomáhat s rozšiřováním seznamu. Ještě jednou díky.



Vložit příspěvek