...třeba někoho zaujme v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


Raksa.A
Raksa.A 04.04.2018 v 21:52

Nic proti Hendrixovi, ale já si koupila na videokazetě vyjímečně koncert - Aranjuez kvůli Paco de Lucíovi. Všechno ostatní mám na CD, ale tady jsem neodolala - ten chlap má určitě na každé ruce deset prstů a hraje jak bůh!
Já jsem holt spíš na tuhle muziku.

intelektuálka
intelektuálka 06.04.2018 v 17:02

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Raksa.A
Raksa.A 06.04.2018 v 19:26

Toho Korkorána ti fakt závidím!

bubka
bubka 06.04.2018 v 22:16

a já mám radost a trochu i děs z neliterární akvizice, koupili jsme kohouta ayam cemani, černý jako bota, prý i maso je černé ( to , doufejme , nikdy nespařím),, kokrhá jak šílenec, co na to sousedi, to se jistě brzy dozvím. Máme asi pět měsíců dvě slepice syn si přál chovat slepice, řekla jsem si, jsi na vsi proč ne - a budeme mít asi ještě dvě vynešené, vajíčka budu muset začít prodávat, protože to neujíme... stává se ze mne zemědělkyně, takže sbohem dovolená u moře asi na vždy.

intelektuálka
intelektuálka 07.04.2018 v 08:27

Teď zrovna čtu:

Nemám rád kohouty, když křičí z plných plic
a říkám vám, že být to v mojí moci
strh bych jim tipec, o to nic
aby už jednou dali pokoj v noci....

Sergej Jesenin

bubka
bubka 07.04.2018 v 11:03

tak to má štěstí, že nemusí bydlet u nás, ale vzhledem k tomu, že kolem nás žije několik superštěkavých psů a dokonce jeden husky, který kvílí hodiny jako dítě, myslím, že okolí unese i kohouta, nakonec, ob tři baráky jej mají taky. zdalipak Jesenin někdy bydlel vedle štěkavých psů nebo uřvaného pištila? a ztvárnil to on nebo někdo jiný? sem s tím.


intelektuálka
intelektuálka 07.04.2018 v 11:34

Bubi - já myslím, že Jesenin prožil horší věci než řvoucího kohouta - je to z básně Vánice...
Ale dál píše - snad mi prominou chvilku poezie :

Já ale vlastně jako kohout jsem
též všude zpíval, než se rozednilo
a popíral, co po otcích nám zbylo
vzrušený ve verši, ale i v srdci svém...

intelektuálka
intelektuálka 07.04.2018 v 11:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

intelektuálka
intelektuálka 07.04.2018 v 18:27

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

intelektuálka
intelektuálka 07.04.2018 v 18:41

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

intelektuálka
intelektuálka 08.04.2018 v 13:22

Vlastně jsem teď četla knihu, která mne hodně zaujala...

Ian McEwan - Myslete na děti!

Jako ženu, matku a nositelku života mne osloví příběh o mateřské lásce.
V této knize je ale tahle láska diskutabilní, může matka pod vlivem víry ohrozit život svého dítěte?
Sedmnáctiletý chlapec je smrtelně nemocný a pomoci může krevní transfuze.
Rodiče jsou ale členy svědků Jehovových, a tato transfuzi zamítá.
Vůbec jsem nechápala rodiče, kteří by své dítě nechali odejít...
Já bych za své dítě bojovala jako lvice a všemi dostupnými prostředky...

A neřeknu, k jakému dojde rozhodnutí... Koho to zaujme, ať si to přečte...

pavlinda
pavlinda 08.04.2018 v 20:17

Jé,vždyť já jsem se taky chtěla dívat..

hannah2000
hannah2000 10.04.2018 v 17:19

Digitální knihovna
Nedávno jsem při hledání na netu natrefila na zajímavé stránky.
http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/

Obsahují spoustu skenů rukopisů, knih, map, časopisů, novin, not i zvukových záznamů a to i velmi starých. Jsou tam třeba všechny výtisky Lidových novin den po dni od roku 1893-1945, to samé časopisy atd. Novější dokumenty přístupné nejsou, ale ty historické ano. Brouzdat po dokumentech pro mě bylo jako návštěva muzea :-).
Pobavila mě například Příručka 1.pomoci z roku 1880, kde se např. píše, že "Čpavek ... upotřebuje se za voňadlo" nebo "Nemoce vnitřní-I.Omdlení - Omdlením rozumíme náhlé, více méně úplné přerušení vědomí; ku př. slabé dýchaní, slabý tlukot srdce, slabé tepobití, atd. ... K příčinám čítáme také úzké šaty (ženské).." :-D
Zde odkaz:
http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/view/uuid:f759c5f0-0944-11e5-ae7e-001018b5eb5c?page=uuid:05df88d0-104d-11e5-b0b8-5ef3fc9ae867

Jsou tam i zvukové záznamy:
http://www.digitalniknihovna.cz/mzk/search/?sort=newest&;accessibility=public&doctypes=soundrecording
Zdroj těchto dokumentů atd. je např. Moravská zemská knihovna, Národní knihovna ČR, Vědecká knihovna v Olomouci a mnoho dalších. Jsou na stránkách uvedeny. Stačí rozkliknout šipečku nad nápisem Digitální knihovna Kramerius vybrat knihovnu a kliknout na Vstupte, na boku vybrat Dostupnost - Pouze veřejné a pak filtrovat podle Typu dokumentu.

Tak třeba někoho tyto stránky zaujmou tak jako mě ;-) .

Text příspěvku byl upraven 26.05.19 v 10:15

Raksa.A
Raksa.A 10.04.2018 v 18:47

Ta první pomoc se mi líbí. A něco z doby novější - požární předpisy z bývalých Léčiv.
Zaměstnanec, který zjistí požár, je povinen volat Hoří!

intelektuálka
intelektuálka 15.04.2018 v 16:14

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Naias
Naias 15.04.2018 v 18:32

Encyklopedie, ty máš zákaz robiť opravy sám?

Marika Vanova
Marika Vanova 16.04.2018 v 08:27

Belmonda taky můžu, mně se nejvíc Muž z Acapulca, jeho hláškama se s mamkou a ségrou častujeme od mala.

intelektuálka
intelektuálka 16.04.2018 v 11:49

Belmondo má charisma a myslím, že s ním bych se nenudila...
Myslím letos s ním vyšly 2 knihy....
A už jsem je našla:

Belmondo o Belmondovi
Mých tisíc životů

Text příspěvku byl upraven 16.04.18 v 11:57

Eicherik
Eicherik 16.04.2018 v 19:56

Tak to se líbilo i mně. Opravdu má ta dívčina dobrej hlas. Navíc je to má oblíbená skladba. :-) Je to k neuvěření, ale Scorpions byla moje spojka k brutální a perverzní muzice. :-D A při brutální a perverzní muzice se dobře čtou detektivky. :-D

intelektuálka
intelektuálka 16.04.2018 v 20:02

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

intelektuálka
intelektuálka 18.04.2018 v 17:38

Slíbila jsem, že napíšu, až budu mít něco zajímavého...

Chystám se na knihu Dívky od Svaté Magdalény:
autor:V. S. Alexander
podtitul: Otroctví v Evropě až do roku 1996

Jedná se o příběh dívky Teagan, která je obviněna ze svádění kněze a rodina ji pošle do azylového domu... Příběh je napsán podle skutečné události.
,

intelektuálka
intelektuálka 19.04.2018 v 17:46

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Eicherik
Eicherik 19.04.2018 v 19:17

encyklopedie: Každému dělá radost něco jiného. Důležité je, že je dnes široký výběr. :-)

Eicherik
Eicherik 19.04.2018 v 19:26

encyklopedie: Pak nezbývá, než sáhnout po starých bardech. ;-)

Eicherik
Eicherik 19.04.2018 v 19:43

encyklopedie: To je v pořádku. :-) Já tam nějaké staré bardy mám. Problém je v tom, že mám rozečteno několik výborných sérií a za týden většinou přečtu jen jednu knihu, takže je to na dlouhé lokty. :-)



Vložit příspěvek