7x ve vedlejší úloze
Alice Horáčková
Ivan Havel chodil za svým bratrem Václavem o dva kroky pozadu, sourozenci Jana Zajíce měli zakázáno na vysoké škole vynikat, Helena Landovská se kvůli bratrovi Pavlovi stala tajnou bytnou disentu a Hana Hnátová posílala bratrovi Arnoštu Lustigovi do emigrace jeden pár polobotek ve dvou balíčcích. Zdenu Mašínovou vláčeli po útěku jejích bratrů k výslechům po schodech se zavázanýma očima, nadějnou tenistku Janu Navrátilovou vyhnali kvůli emigraci sestry trénovat na parkety v tělocvičně a hudebník Ďula Banga taktak unikl nakládačce, když se jeho bratr Gipsy.cz nezdál Romům dost romský. Na většinu zpovídaných žen nasadila StB své svůdce. Novinářka Alice Horáčková se do podrobna vyptávala osmi sourozenců sedmi výjimečných lidí na to, jaké to je, žít svůj život ve vedlejší úloze. Zjistila, že to je často těžší než vystupovat v hlavní roli. Nikdo z jejích zpovídaných si svůj úděl nezvolil, ale všichni v něm skvěle obstáli. A kromě toho mají na své slavné sourozence úplně jiný pohled než jejich obecenstvo.... celý text
Přidat komentář
Vyzpovídat sourozence slavných byl dobrý nápad a provedení rozhovorů také velmi kvalitní. Akorát jsem asi v polovině knihy začala mít podezření, že už jsem ji někdy četla. Ale pamatovala jsem si jen některé střípky, takže jsem i tak se zájmem dočetla.
Moc zajímavé. Mohla jsem se podívat na známé osobnosti z jiného pohledu. Otázky byli perfektně kladené a četlo se to svěže.
Myslím, že je to zajímavý nápad, zpovídat sourozence známých osobností, přece jen sourozenecký vztah nebývá tak bezvýhradný jako vztah mezi dítětem a rodičem. Z knihy se dozvíte perličky z životů 7 rodin a v neposlední řadě i určité nastavení charakteru zpovídaných. Na mě udělala dojem třeba určitá tvrdost paní Mašínové, pevnost sourozeneckého pouta Heleny Landovské nebo životní pouť paní Hany, sestry Arnošta Lustiga. Nejvíce sympatičtí mi byli sourozenci Jana Zajíce, jejichž život za normalizace si dovedu docela živě představit.
Autorovy další knížky
2022 | Rozpůlený dům: Příběh sudetské rodiny |
2014 | Vladimíra Čerepková. Beatnická femme fatale |
2018 | Neotevřené dopisy |
2016 | 7x ve vedlejší úloze |
Nejak extra knihy rozhovorov neobľubujem a nevyhľadávam, no pri tejto ma zaujala ústredná myšlienka. Kúpil som ju, prečítal a neľutujem. Rozhovory vážne skvelo spracované. Nebyť zvýraznenia písma otázok, v niektorých prípadoch by som ani nezbadal, že je to rozhovor. Za všetko hovorí, že v podstate o žiadnu slávnu osobnosť zo spomínaných sa nezaujímam, napriek tomu som mal pri čítaní len dobré dojmy.