Panenka
Ed McBain
Detektivní román amerického autora, navazujícího na styl tzv. „drsné školy“, zachycuje vraždu mladé manekýnky v jejím bytě, zatímco vedle v pokoji si hraje její pětiletá holčička s panenkou. Tato panenka přivede později sympatického a čtenáři již známého detektiva Carrelu na stopu vrahovi, avšak uvrhne ho zároveň i do léčky, v níž se ocitá na hranicích života a smrti. Tým detektivových spolupracovníků rozřeší případ opravdu v kritické chvíli.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: 1970 , Lidové nakladatelstvíOriginální název:
Doll, 1965
více info...
Přidat komentář
Svou atmosférou se Panenka od většiny knih o 87.revíru liší. Skoro ve všech, které jsem už přečetl, se nezávisle na druhu zločinu které detektivové vyšetřují, objevuje i humorná složka příběhu. Zde je to jiné, tady se prakticky nevyskytne ( až na kratičkou epizodu s Meyerem a pleší).
Celý případ je tak velice vážný až thrillerový. K průběhu děje to právě perfektně sedí. Zaslouženě 4/5.
Od autora som prečítal približne polovicu detektívok z 87ho obvodu a smelo môžem napísať, že "Panenka" je zatiaľ to najlepšie, čo sa mi dostalo pred oči. Už začiatok, kedy spisovateľ bez zábran a skutočne bez akýchkoľvek škrupúľ popisuje vraždu, ktorú vo vedľajšej izbe počúva dievčatko s panenkou v rukách, nuž tento začiatok mi postavil všetky chlpy na tele svojou surovosťou a priamočiarosťou opisu. Už dlho predlho sa mi nestalo, aby ma nejaká scéna takto dostala. Druhé, čo som pomerne zle znášal, bol ďalší útok na Stevea Carellu, toho autor nechal už toľkokrát zmlátiť a postreliť, že je to až neuveriteľné, že stále žije. Tentoraz z neho spravil takmer drogovo závislého jedinca. Neviem, či spisovateľovi táto postava nejakým spôsobom vadila, ako Poirot tete Agathe, ale vyzerá to tak. Podtrhnuté a spočítané - pre mňa jeden z naj Hunterových románov.
Výborná klasika, myslím, že byla podle tohoto románu natočena i celkem pěkná televizní inscenace.
Švitorka mě velmi překvapila, jelikož autora jsem znala pouze z doslechu. Detektivka jak má být.
Byla jednou jedna malá holčička, která si hrála s panenkou. Bezcitný detektivkář zatáhne nevinného andílka do ošklivého příběhu vraždy její matky, a nalezením pachatele pověří svůj oblíbený tým z 87.revíru.
Pro Československou televizi ztvárnily tento literární skvost hvězdy jako Josef Abrhám, Svatopluk Skopal, Miloš Kopecký nebo Jana Šulcová, už v roce 1980!
Chudák Steve! Chudák panenka! Ještě, že chlapci ze 87. mají fištróna...Pan EMB má velice dobrý tah na branku!
Setkání po letech. Lesk a bída. Drsná škola. Na to, že je tolik stará - klasika. Potěšitelně srovnatelné s Dominikem Dánem:) Čtenářská výzva.
Výborná detektivka,případ je dost silně zamotaný,ale nakonec Carrela a jeho spolupracovníci,vše vyřeší.Podle knihy byla natočena i televizní inscenace,která byla také velmi dobře koukatelná.
Drsná škola 87. revíru. Nejen strana temna, ale i detektivové schytají co (ne)zaslouží. Klasický příběh, klasicky vystavěný. Příběh baví a napíná. Žádné odbočky, postranní linky. Všechno detektivy a čtenáře s nimi vede k odhalení. Výborné!
tak co říct o panu McBainovi? snad jen to, že tahle kniha se opravdu nedala odložit a naprosto mne překvapila svým spádem, napětím a dialogy !! Myslím, že se velice brzy zase rád stanu součástí 87.revíru :)
Televizní zpracování Panenky s Josefem Abrhámem, Milošem Kopeckým a Svatoplukem Skopalem bylo mým prvním setkáním s McBainem. Úvodní scéna s výslechem holčičky, která je svědkyní vraždy vlastní matky, se mi zapsala do paměti brutálně a intenzivně, takže když jsem předlohu teď po mnoha desetiletích četl, stále jsem si byl schopen vybavit beznaděj a smutek v očích Abrhámova Carrely. Napsané je to maximálně efektivně, svižně, McBain zkrátka uměl jít k cíli přímo. Pořád to funguje.