A celý život budem šťastný...
* antologie
Svatby, rozvody, malá i velká manželská nedorozumění, pochybnosti, žárlivost jsou tématem dalšího souboru z edice Česká povídka. Z úplně obyčejné situace dokáže Michal Viewegh vytěžit přesvědčivý portrét manželů, kteří se k sobě úplně nehodí. Žárlivost stravuje partnera v povídce Alice Nellis. O tom, co všechno se může stát na zlaté svatbě, píše Petr Šabach. Že její syn se žení, s tím se - podle Petry Soukupové leckterá matka těžko vyrovnává. Dramatické příběhy o komplikovaných vztazích napsali Markéta Pilátová a Josef Moník. Jak prožívají přípravy i samotnou svatbu stárnoucí ženich, mladá nevěsta a opuštěná exmanželka zachycuje Irena Hejdová. O tom, že výlet mladé čtveřice může pořádně zamíchat jejich manželstvími, je příběh Marka Šindelky. Bianca Bellová píše o ženě, která miluje svého partnera doslova, ať se děje, co se děje.... celý text
Přidat komentář
Příběhy Zlatá svatba a Romantika byly povedené a odehrávaly se v příjemném prostředí. A tím končím. Zbytek naprostá ztráta času s nestrukturním a neúderným dějem.
Oddechová knížka, kterou jsem přečetla během jednoho dne. Některé povídky byly povedené, některé nudné, ale všechny byly ze života....
Vieweghova Křižovatka nabízí neoriginální paralelní pohled muže a ženy na stejnou situaci. Přesto je z uvedených povídek nejzapamatovatelnější...
Když to vezmu kolem a kolem, je pravdou, že tohle moc silný zástupce edice Česká povídka není. Podle mého názoru, je to z velké části tím, že tématika jako taková, myslím, nemá moc co nabídnout a autoři musejí být jo kumštýři, aby nabídli víc než srab, v němž se současná partnerství a manželství z velké části nacházejí nejen podle statistik. A co si budeme říkat, komu se chce číst o srabu, který kolem sebe vidí v jednom kuse. Takže čest výjimkám, poněkud atypičtějším povídkám. Za mě tu jasně vedla Markéta Pilátová, která dokázala k tématu předvést něco jiného než tradiční dva si zahýbají, případně se už nemají rádi, rozcházejí či rozvádějí se, případně "A co děti?". Marek Šindelka to měl taky zajímavé a netradiční, na můj vkus bohužel trochu "přelyrizované", zbytečně složitě popisované. Biance Bellové se podařilo celkem slušně zachytit syrovost typu vztahů, který popisuje. Zbytek mi bohužel přišel z velké části nijak převratný.
Povídky jsem přečetla za odpoledne u bazénu. Tzn. ideální pro odpočinek, ale souhlasím s Verrrunkou, v této edici byly již povedenější povídky.
Celkově asi jedna z těch slabších, které jsem z této edice četla. Nejvíce mě upoutala povídka Bianci Bellové, byla taková syrová, upřímná a emocionálně nejsilnější. Šabachova povídka o zlaté svatbě byla taková příjemná, úsměvná a laskavá, klasický Šabach. Vieweghovo pojetí jednoho příběhu z pohledu muže i ženy byl zajímavý, nicméně ne nijak výjimečný. Alice Nellis ani Petra Soukupová mi neměly moc co nabídnout, jejich povídky byly tuctové. Za zmínku ještě stojí povídka Markéty Pilátové- Neboj, tati. Téma mi přišlo docela neobvyklé. Šindelkova povídka byla hodně poetická, ale pointa mi jaksi trochu utekla. Zbytek nebyl příliš zajímavý.
Část díla
Křižovatka
2012
Motýlek
2012
Neboj, tati
2012
Nevěsta byla v bílém
2012
Rodinné album
2012
Autorovy další knížky
2009 | Thriller |
2008 | Tichá hrůza |
2020 | Nejkrásnější dárek |
2016 | Lesní lišky a další znepokojivé příběhy |
2015 | Dárek z pravé lásky: 12 zimních políbení |
Bylo to oddychove čtení, ale myslím, že v hlavě mi z povídek moc nezůstalo...nechá se to přečíst za den a nejvíc se mi asi libila povídka Motýlek, kdy se matka cítí odstrcena vlastním synem a syn se z područí matky přesouvá do područí ženy...povídka Křižovatka se mi taky libila, je to popsáno z pohledu muze i ženy, kteří si zase až tak nerozumí..