Adiós, Španělsko
Lenka Reinerová
Poslední rukopis poslední německy píšící autorky z Prahy, Lenky Reinerové (1916 – 2008). Příběhy této knihy jsou inspirovány skutečnými zážitky československých interbrigadistů, kteří bojovali ve španělské občanské válce (1936 – 1939). Text doplňují dosud nikdy nepublikované ukázky ze španělského deníku jednoho z veteránů, autorčina manžela Theodora Balka, historická studie a obrazová příloha dobových dokumentů.... celý text
Literatura faktu Literatura česká
Vydáno: 2012 , LabyrintOriginální název:
Kein leichter Entschluss, 2012
více info...
Přidat komentář
Stručné, v některých pasážích možná až příliš - vynechání pro příběh důležitých skutečností (jak se Heinl po anšlusu Rakouska dostal do vlaku směřujícímu do Paříže?). Po přečtení "Holdu Katalánsku" G. Orwella na mě kniha působí jednoduše, zkratkovitě a v žádném případě se nevyhýbá zobecňování, jehož se Orwell tak štítí. O jednotlivých politických uskupeních na straně republiky zde nepadlo ani slovo. Na druhou stranu to zas tolik knihu nepoškozuje, neboť se její autorce dobře povedlo zachytit určité "momentky" rozhovorů mezi lidmi a celkově dává důraz spíše na mezilidskou interakci. Velmi zajímavé je též sledovat paralelní děje v různých zemích Evropy a to především v Československu, které stejně jako zákopy republikánů ve Španělsku se vyznačuje svým internacionálním charakterem. Lenka Reinerová smazává politické rozdíly mezi Čechy a Němci a ukazuje, že politická uvědomělost pro demokracii má příhodnou půdu na všech místech naší planety, a tak v bratrství spojuje i Rusa s Polákem či Němce s Čechem, naopak fašismus jakéhokoli původu zůstává zahleděný do vlastního národa (nebo spíš do elit tohoto národa).
Stručná, jasná, výstižná - co na to říct. Povídka z 30. let, nástupu fašismu, boje ve Španělsku a následně v dalších zemích Evropy ... 2. světová válka. Prožitky lidí, jejich emoční pochody, snaha o přežití. Tak krátká a tak výmluvná. Doporučuji. Doporučuji i Kischův záznam.
Tento zajímavý román jsem četl cca před dvěma lety, kdy jsem ještě o možnosti komentářového trollení Databáze knih nevěděl, ani co by se za nehet interbrigadisty vešlo.
Když jsem si ji chtěl přidat do přečtených, za Durrutiho jsem si nemohl vzpomenout ani na autorku, ani na název. Zkoušel jsem cpát do vyhledávače "Adié", "Adiou" či "Sbohem" Španělsko, ale browser mlčel. Pak mě napadlo podívat se do historie knižních výpůjček a hle - je to ona!
Doporučuji všem, kteří se zajímají o historii Španělska třicátých let. Podobně jako Hold Katalánsku George Orwella, i Adiós, Španělsko popisuje beletristickou formou postupnou fašizaci země, kdy frankistické oddíly pomalu likvidovaly území ovládané socialisty či anarchisty a perspektivy sociální revoluce se povážlivě zužovaly.
Téma knížky mi připadá na míle vzdáleno dnešnímu světu. Svobodně se rozhodnout a jít bojovat za ideály. Pravdou je, že dnešní svět je na míle vzdálený tehdejší atmosféře strachu z fašistického obklíčení a frustrace statečných byla jistě silná. Kniha je důležitým počinem ... neměli bychom zapomínat na naše hrdiny a na těžká období ... ale knížka jako taková se mi nečetla dobře. Text mi přišel neucelený, příliš mnoho odboček, mírně nudný a místy patetický.
Knihu jsem doopravdy hltala.. Byla psaná tak bezprostředně, nic nestravitelného, do knihy jsem se naprosto položila (a o to víc mě vzala)
Co vedlo mladé muže jít do války do vzdáleného Španělska? A dokázal by to ještě někdo dnes? To se mi hlavou honí po přečtení poslední knihy Lenky Reinerové.
Štítky knihy
deníky španělská občanská válka (1936-1939)
Autorovy další knížky
2001 | Kavárna nad Prahou |
2007 | Čekárny mého života |
2007 | Vůně mandlí |
2002 | Všechny barvy slunce a noci |
2009 | Lodní lístek |
Kniha mě dost zklamala. Nepropracovaný příběh i postavy. O občanské válce ve Španělsku nic neříkající. Jediná pro mě zajímavá část byla závěrečná historická studie.