Afterpunk
Jonáš Ledecký
Tak jak to dopadne? Bude to zombie apokalypsa? Invaze mimozemšťanů? Napadnou nás zmutovaní kanibalové? Čeká nás vzpoura robotů? Nebo Zem lehne popelem v jaderném pšouku? V každém případě se můžeme těšit, že o zábavu budeme mít postaráno i potom. Ať už na pivu se zombíkem, u stolu s lidožroutem, nebo při zdobení vánočního stromečku s mimozemšťany... Dvě největší jména současného českého komiksu – MICHAL SUCHÁNEK a JONAS LEDECKY – představují svůj povídkový komiks, který začíná tam, kde vše ostatní končí.... celý text
Přidat komentář
Pro mě je Afterpunk moc milým překvapením u kterého bych se rád dočkal pokračování. Tohle je sbírka, která si vaší pozornost rozhodně zaslouží. A nebojte se, na nějaký ten happy end také dojde. Minimálně v tom doslovu!
Na tuto knihu jsem se velmi těšil. Vlastně jsem se na ni těšil více než rok, od Comic-Con 2023, kdy ji Ledecký se Suchánkem oznámili. A teď jsem ji konečně otevřel a hned v první kapitole, na prvních čtyřech stránkách, vidím nesmysly, které vyloženě bijí do očí. Původně jsem hned sepsal, co je tam všechno špatně. Ale pak jsem si řekl, že knihu dočtu do konce a pak první kapitolu posoudím v celkovém kontextu. Dobře jsem udělal, protože teď můžu napsat, že první kapitola je otužovací. Potom už všechno bylo v pohodě, anebo jsem už neměl potřebu řešit detaily.
Kniha je kratší, než byste čekali. Přečteno jsem měl dřív, než jsem vypil kafe. Všechny povídky jsou velmi krátké, některé dokonce jednostránkové. Některé mají úsměvnou pointu, jiné jsou naopak velmi syrové a šokující. Ve výsledku musím říct, že jsem spokojený. Má to správnou atmosféru a ty špatné konce mají něco do sebe. A ten jeden dobrý vlastně taky.
Co se týká výtvarné stránky, tak kresbu obou autorů mám rád. Michal Suchánek si mě získal už v Děsivých radostech a tady na to navázal. Ten styl je zcela rozeznatelný. Možná až moc. Kdyby třeba povídka Vzteklí psi byla součástí Děsivých radostí, tak by vám ani nepřišlo, že tam nepatří. Suchánkova kresba je zkrátka stále stejná. U Jonáše Ledeckého je to jinak. Ten stylově hodně vyrostl a jeho kresba působí dynamicky a zároveň tak nějak správně pulpově.
Potěšila mě závěrečná jednostránková povídka WHAAM!. V Tate Modern jsem před tím obrazem stál a říkal jsem ženě, že je to takový divný fake. Kdyby to byl zvětšený panel ze skutečného komiksu, tj. nakreslený autorem, který nakreslil celý komiks, tak by to byla pecka. Skutečný komiksový pulp vystavený v galerii. Ale tohle si na komiks jenom hraje. Umění, které komiksem nikdy nebylo. Nedokonalost staré tiskové technologie úmyslně napodobená ručně.
Bonusová část je zde skutečně obsáhlá.
Afterpunk zatím působí jako představení zajímavého světa, který si vyloženě říká o pokračování a možná i o mnohem více. Taková ochutnávka pro potenciální publikum. Suchánek s Ledeckým jako by se ptali jestli chceme více a podle ohlasů se dá říci, že ano. Chceme.
S komiksem Afterpunk jsem se poprvé setkala na jeho křtu v Luxoru, který proběhl v březnu. Nedlouho na to jsem se do komiksu pustila, velkým lákadlem pro mě bylo to, že za ním stojí čeští autoři. A o pár týdnů později, na srazu od Crwe, nám o komiksu přišel povyprávět i jeden z tvůrců, Jonáš Ledecký. I kdybych do té doby nepřečetla, po tomhle by bylo jasno!
.
Celý komiks je jedna velká neznámá okolo osudu světa. Jak by vypadala apokalypsa? Zombíci? Mimozemšťané? Kdo za to bude moct? Rozhodně od postav nečekejte zacházení v rukavičkách...
.
Protože si jedu na seriálu Walking Dead, asi tušíte, kdo je mým favoritem. A právě i díky této "fázi" se mi komiks krásně trefil do noty a jeho čtení jsem si užila!
.
Na stránkách tohoto úzkého komiksu (ale rozhodně má co nabídnout!) se dočkáte ne jednoho, ale rovnou několika příběhů. Za mě byl asi nejlepší Zlatý časy, který obsahuje spoustu zombíků, piva a drsného humoru.
.
Kromě příběhů ale můžete nakouknout do zákulisí tvorby, a to na posledních stránkách. Nechybí ukázky kreseb, ani závěrečné povídání autorů. To nevynechejte!
.
Komiks Afterpunk se mi moc líbil. Myslím si, že si pevné desky s přebalem zaslouží. Kresba je povedená, je znát rukopis obou autorů a taky to, že se vyřádili. Trochu doufám v nějaký další komiks stejného ražení od této dvojice!
Je libo zombie apokalypsa nebo vzpoura robotů? Či vás láká vizuální komiksová báseň? Tak vítejte v Afterpunku!
Čtenář nahlédne do postapokalyptického subžánru s nejrůznějšími konci (začátky?) lidstva. Velmi zdařilé komiksové zpracování je pro fanoušky zombíků, mutantů a kanibalů rájem na papíře.
Čtenáře čeká deset příběhů a nějaké to překvapení k tomu. Najde tam nejen doslov, ale i afterparty komiksáků.
Nechci rozepisovat o čem jednotlivé povídky jsou. Nechci vás, drazí čtenáři, ochudit o čtenářský zážitek. Zmíním své povídkové oblíbence a to jsou Červená, Zlatý časy, Vetřelci a Hope: Naděje umírá poslední.
Na komiksu se v rámci kresby vyřádili jak Jonáš, tak Michal. Říct, která z kreseb se mi více líbila je nemožné. Každá má něco do sebe a hlavně...oba komiksáci mají jiný rukopis, styl, pojetí.
Afterpunk začíná slovy "Bude nebude". Jestli se některý ze scénářů v budoucnu stane, kdo ví. Doufejme, že ne. Nikdo jistě nechce potkávat kanibalské rodiny jak z hororu Hory mají oči. Rozhodně bych ale byla ráda, kdyby se duo Ledecký & Suchánek opět objevilo na scéně s další komiksovou peckou.
Děkuji Nakladatelství Crew za poskytnutí recenzního výtisku
(SPOILER)
Afterpunk, zcela nový žánr, který pohltil všechny fanoušky postapokalyptického tématu! Skvěle rozpracované povídky, které schlamstnete tak rychle, že ani nestihnete mrknout.
Obyčejně nerada spoileruju, ale tady musím. Naprosto mi vyrazila dech propletenost jednotlivých povídek! Vůbec jsem to nečekala a bylo to tak inovativní, až jsem nadšením jen překvapeně mrkala.
Jonáši, Michale, skvělá práce! Díky za ní!
Domáci komiks na svetovej úrovni? Áno, presne taký je Afterpunk! Perfektne nakreslený, zaujímavo napísaný, má dobré nápady a pointy. Takto nejak si predstavujem konkurencieschopný domáci komiks, ktorý sa dokáže presadiť aj v zahraničí. Obsahuje 10 kratších alebo dlhších príbehov na štýl Mad Maxa, Walking Dead atď. a celkovo to na mňa celé pôsobilo veľmi dobre. Potešia aj vydarené bonusy a celkovo sa jedná o dielo, ktorý by nemal žiadny fanúšik kvalitných komiksov minúť.
Velmi dobré. První dvě povídky mě o kvalitách alba ještě úplně nepřesvědčily, čistě z důvodů tradičních nešvarů mainstreamového komiksu. Jakmile však došlo na příběhy Vetřelci (za mne nejlepší a nejsilnější z celého alba) a Máslové sušenky, začal jsem zpětně scénář i kresbu pozorněji sledovat, a došly mi předtím neviděné odkazy. Závěrečná čtveřice kraťasů pak odhaluje Jonáše Ledeckého jako minimalistického cynika, který v průběhu několika obrázků beze slov zvládne vysmeknout povedený skeč. Pravda jeden, dva jsou natolik očividné, že na ně člověk musí nahlížet jinak, než při tradičním čtení, aby ocenil jejich nápaditost. Ostatně, celé album představuje Ledeckého jako tvárného kreslíře, jenž neustrnul na jednom bodě a s každou další prací se snaží posunout dál nebo alespoň zkusit něco nového. Michal Suchánek mu po výtvarné stránce zdárně sekunduje, přičemž ale pravdou je, že v přímém srovnání působí oproti Ledeckému krapet stereotypně. Je to krásné, ale vlastně pořád dokola to samé.
(SPOILER)
Vždy, když dojde na konec světa - ať už vybuchne atomovka, dojde k pádu šutru z vesmíru, nebo lidstvo zmutuje na záhadný vir - tak to skončí (nejen v komiksech) velkým fiaskem. Autor s grafikem se rozhodli, že z této šablony vykročí a do těchto postapo kulis zakomponovali naději a dobré konce.
Nejedná se o ucelý příběh, ale o sbírku povídek, kdy jedna doplňuje v něčem tu druhou, abychom se vzápětí ocitli v jiném příběhu. Zažijeme nejen zombie apokalypsu, ale i útok ufounů a boj o přežití v radiaktivní pustině.
Já osobně jsem si oblíbila příběhy Červená a Vzteklí psi. Celý příběh byl krásně vybudovaný, člověk si stihl během krátkého okamžiku vytvořit pouto s postavami, aby vzápětí rozdýchával dost zajímavý konec babči...
Komiks se čte jedním dechem, takže jde o milou jednohubku - třeba do čekárny k lékaři.
A ten detail se šitíčkem... perfektní!
Knihu jsem četla v rámci spolupráce s CREW.
Zajímavá myšlenka apokalypsy po tom, co nastane konec světa. Několik povídek, které na sebe nenavazují. Nastane poušť, obsadí zemi mimozemšťani, budou tu kanibalové, zombíci nebo roboti? Musím pochválit obrázky, které byly tak nechutné, že jsem cítila kovový pach krve.
Kresby jsou propracované, ale bylo děsně málo textu a přiznám se, že jindy mi to nevadí a vím děj podle obrázků, tak tady má fantazie pracovala naplno a stejně jsem vůbec nechápala.
Krev tekla proudem, o krvelačné obrázky nebyla nouze, jenže já nepochopila rozuzlení. Domnívám se, že to bylo tím, jak byly povídky až příliš krátké s málo textem.
Co se týká ilustrací nejvíce se mi líbily povídky Červená a Vzteklí psi. Komiks ocení hlavně mužská část, kdy je krásně zpracovaný boj. Líbila se mi myšlenka silných žen, které se umí prát.
Světové komiksy s tímto tématem jsem nečetla a tak nemám srovnání. A toto téma není úplně asi pro mě. Jsem ráda, že jsem to zkusila.
Je to vtipné, je to nápadité, je to překvapivé, je to k zamyšlení. Velice povedená povídková komiksová sbírka.
Jen dál a hloubš a více takových počinů a komiksů od českých autorů.
Na Afterpunk jsem se velice těšil a dlouho nevěděl, o čem vlastně bude. Nakonec z toho byla milá jednohubka a překrásná autogramiáda. Věnování autoři zaměřili sami na sebe, a to na svá mladistvá léta, ale myslím, že tahle kniha potěší i starší ročníky a není třeba se za to stydět. Ale je evidentní, že si na tomto komiksu Ledecký se Suchánkem splnili nejeden dětský sen a fantazii. :)
Co se týče žánru postapo, ve světě je sice možná už profláklý a mainstreamový, ale v Česku, obzvláště pak v českém komiksu, je to téma poměrně neprobádané. Zajímalo mě tedy, jestli to autoři pojmou spíše pro českého čtenáře a pokusí se mu téma apokalypsy nějak důmyslně vykreslit, nebo pojedou spíše na takové vlně, aby obstáli ve světově nastaveném standardu. Ledecký a Suchánek jsou oba mladí autoři, jejichž tvorba není nijak izolovaná, ale naopak má možnost koexistovat v globální literatuře, stejně tak oba autoři mají zkušenosti i se zahraničním komiksem a tvořili pod různými společnostmi. Samozřejmě neznám všechny postapo komiksy na světě, ale máme tu různé Živé mrtvé, DC a Marvel apokalypsy, různé jednohubky u větší universa... Takže otázkou bylo, jak bude uchopený právě Afterpunk.
Vcelku krátká povídková kniha je po stránce kompozice moc hezky seskládaná. Některé povídky na sebe navazují, některé jsou kratší, jiné delší, otázkou je, nakolik jsou využívané motivy propojitelné. Setkáme se se zombie apokalypsou, mimozemskou invazí nebo i jadernou pustinou, přesně jak anotace slibuje. Musím uznat, že většina povídek je velmi originálních a netradičně pojatých. Namátkově Červená a její pokračování Vzteklí psi - opravdu zajímavě a možná trošku vtipně a ironicky pojaté podobenství s pohádkou. Samozřejmě spousta prvků, které jako by připomínaly jiné filmy a komiksy, tady konkrétně něco jako Mad Max, ale přesto řada osobitých a originálních prvků a hodně překvapivý konec s vlkem a babičkou. Pak třeba Zombie povídky, které byly vcelku tradiční, ale autoři zaujali dost omezený pohled jednoho muže a následně jedné ženy, kterým to celé ozvláštnili a udělali osobnější. Povídka s polomimozemskou rodinou, která se střetne s lidskou rodinou a dopadne to katastrofálně, protože nikdo přece nezaručuje šťastné konce, ne při konci světa... Nebo třeba povídka s krabičkou od sušenek a šitíčkem, který skončí hořkosladkým vzpomínáním... To šitíčko v plechovce mě dost pobavilo, protože jsem podobný obrázek viděl v nějakém memu, jako že tohle má každá babička doma a ono to je vážně pravda, takže celkem umně využitá narážka, kterou jsem ještě nikde jinde neviděl. A toho je tam celkově všude spousta. Některé povídky jsou velmi drsné, smutné, tragické, ale zároveň je tam všudypřítomná ironie. Celkově pak Afterpunk ukazuje, nakolik dokáže pracovat se známým tématem a ozvláštnit ho tak, aby vznikla zábavná a neokoukaná podívaná v jinak dobře známém prostoru.
Knihu jsem přečetl asi do hodiny, byla to vážně rychlovka, ve které je ale zajímavý a kvalitní scénář kombinovaný s perfektní kresbou. Líbily se mi rozdílné kresby Ledeckého i Suchánka, kdy se každá hodila k něčemu jinému, ale obě byly svým způsobem vhodné. Důležitost kresby dokreslují i bonusy, které mapují celý proces od návrhu postav až po finální kresbu a všechny ty vrstvy, obtahování, lettering, vybarvení apod. Je tam hezky ukázáno, kolik práce i jedna jediná taková jednohubka. A toho je potřeba si vážit. :)
Parádní povídkové "leporelo" pohrávající si s konceptem post-apokalypsy ve všech možných vědecko-fantastických formách - přes tu nukleární, mimozemskou, až po zombie apokalypsu... aneb ideální povinná četba pro všechny preppery, punkáče a anarchisty :))