Pár kapek krve
Vladimír Šlechta
Poslali ho do světa, kterému říkali „Lord of the Rings reality show.“ Tvrdili mu, že je to nejdůležitější mise, jaké se kdy zúčastnil. V tom měli možná pravdu. Ujišťovali ho, že ho dokážou dostat zpátky. Lhali.
Přidat komentář
Rychlá akční jednohubka, otírající se o Šlechtovy příběhy z Krvavého pohraničí. Příjemný poslední díl série před útokem Lorda Hawka na Agenturu Kovářů rovnováhy.
Štýl mi veľmi sadol, príjemná JFK oddychovka na ceste Košice-Brno. Svet Pohraničí ma zaujal a rozhodne by som sa do neho ponoril o čosi viac. Visconti je jedna z najlepších postáv v JFK univerze, geniálne vykreslený kresťansko-ateistický pragmatik.
Mám pocit, že kvalita příběhů celkem klesá. Někde se něco děje a tvůrci nemají takovou tu pohodu na psaní. Tohle je divný příběh, který mě moc neoslovil. Navíc prostředí reality show - no, kam až Kováře chcete dostat? Jako celek do této série je to povedené, ale i tak jsem se rozhdl jen pro 50%. Což zde nejde a tak jsem se přiklonil ke třem hvězdám.
Další, celkem povedený příběh v této sérii. Jen škoda toho podivného konce. Tam tvůrci trochu zazmatkovali a nějak jim byla ukradena logika. Uvažovala jsem jen o třech hvězdách, ale nakonec jsem uznala, že mě to bavilo.
Krásně rozjeté ve styli Johna Kováře. Skoro se tomu nedá nic vytknout. Až na ten konec. To bylo hosdně podivné. Jinak slušný příběh v této sérii.
Z cyklu JFK jsem nečetl nic a tuhle knihu jsem přečetl jen kvůli Vladimíru Šlechtovi.
Šlechta zde není ve světě Mirloslava Žambocha a Jiřího W. Procházky, jak se uvádí na obálce knihy, ale poslal Johna Francise Kováře do světa Krvavého pohraničí. To je také pro mě dostatečný důvod, proč se mi kniha velmi líbila. Šlechta ignoruje linii JFK a prostě napsal další skvělý příběh z Krvavého pohraničí.
Podotýkám, že nejsem fanoušek JFK, nýbrž Vladimíra Šlechty. Neodehrávat se tato kniha v Krvavém Pohraničí, nezavadil bych o ni ani pohledem, protože Kovář mě nikdy příliš nelákal. A jak tedy skloubení dvou populárních světů dopadlo? Skvěle! Jako čtenáře zcela neznalého JFK mě potěšilo, že Šlechta neřeší žádné Kovářovi problémy z minulých dílů a soustředí se pouze na hlavní zápletku. Rovněž agentův úkol je v podstatě poměrně banální a s hlavní zápletkou nemá co dělat - JFK ho celý splní asi tak na posledních deseti řádcích. Popravdě mám pocit, že kdyby Šlechta chtěl, mohl příběh s minimální změnami napsat s jakýmkoli jiným hlavním hrdinou... Jinak se samozřejmě jedná o skrz naskrz akční příběh okořeněný milostnou zápletkou, ve Šlechtově podání neskutečně čtivý.
V tejto casti si pan Slechta isiel svoje. O nadviazani sa neda povedat a tak tiez podla mna nevystiho ani postavu Johna. V prvej polovici sa skoro nic nedialo, zaujimave to zacalo byt az ked sa objavili Vtakohlavci. Co sa tyka sveta pana prstenou tak celkom vystihol, ale urcite by si to zasluzilo viac prace. Pre mna je to tak za 3.
Subjekt: Agent John Francis Kovář.
Statut: Ve službě.
Vyhrazení: Materiál nepřístupný lidem.
Vladimír Šlechta poprvé ve světě Miroslava Žambocha & Jiřího „Dědečka“ Procházky.
Abych řekl (napsal) pravdu, od pana Šlechty jsem četl jen Tajemství Morie a to mi moc nešlo. Vím, že rád bloudí ve světě LOTR a jiných magických planetách a tak jsem čekal něco podobného.
U Johna Francise Kováře už si čtenář zvykl na magii i čarování a tak by to nebylo zas tak velké překvapení. Pan Šlechta nezklamal a poslal agenta Kováře na cestu do světa LOTR Reality show. Ale aby to nebylo tak jednoduché přidal i cestování časem a časový paradox. Cesta tam a zpátky není vůbec jednoduchá, možná totiž ani nebude cesty zpět.
Příběh se řadí do kategorie vážnější s minimen humoru, ale o to víc se cestuje, bojuje a zachraňuje.
Malá ochutnávka:
Skoro mě dostali. Ve skutečnosti nebyli nebezpeční, ne pro mě s mým výcvikem a zkušenostmi. Kdyby na to přišlo, udělal bych z nich žrádlo pro psy a netrvalo by mi to ani pět pikosekund. Jenomže mě přechytračili. Obelstili mě.
Agent John F. Kovář tu není pro to, aby předváděl svou sílu. Má svůj přesně definovaný úkol a nebude jednoduché jej splnit. Romantické krajinopsaní už jsem tu jednou hodnotil, naštěstí není těchto vstupů moc a tak si čtenář nebude myslet, že čte nějakou romatíku. Naopak škála tvorů je celkem početná. Je tu elf, ork, půl ork, kouzelník a sem tam přijde i žena a to všechno množném čísle.
Naopak se mi moc nelíbil konec. Tak zvaný oslí můstek byl přímo příšerný a přišel jako blesk z čistého nebe. Strašně to zjednodušilo celé putování a čtenář zůstane jen se spoustou otázek.
CITÁT - Ta nešťastná politická korektnost, Kováři, ta váš svět jednou úplně zničí.
Kladem knihy je samostatný obal. Je to jedna z nejhezčích kreseb v této sérii. Obraz jsem si pojmenoval jako tento příběh a tak mohu napsat, že Pár kapek krve nakresli známý a skoro legendární Petr Vyoral. Ostatně, tento malíř a karikaturista se podílel skoro na všech kresbách této série. Ale tahle je opravdu nejpovedenější.
Nádherný je Epilog 2: Osamělá věž. Zde spisovatel Vladimír Šlechta krásně podchytil vznik a přikrašlování legend. Tak nějak vznikají kroniky.
Na místě tak vzdáleném, že se do něj z Johnova světa už nikdo nikdy nepodívá, stála v zahradě sirén osamělá věž.......
Materiál není určen do lidských rukou, mohl by ovlivnit deformace kauzality.
Nebýt většinou zbytečných, mělkých a školáckých dialogů postav, nebál bych se řadit tento díl k těm lepsím v sérii. Takhle však bohužel. Jen další průměr.
Autorovy další knížky
2000 | Krvavé pohraničí |
2010 | Střepy z Apokalypsy |
2005 | Nejlepší den |
2013 | Zahrada sirén |
2015 | Tajemství Morie |
Jednoduchý příběh, kde se ukazuje, že není třeba X-hawka, aby bylo v ději napětí.