Přežít
Zbyněk Kučera Holub (p)
Šumavskými hvozdy zní zvuky motorových pil, pod kořeny prastarých smrků se probouzí armáda hladových zmutovaných brouků a paní Šubrtová peče borůvkový koláč… John Francis Kovář má problém. Nakažen děsivou nemocí potřebuje lék – bez něj zemře, nebo ještě hůř, změní se v něco nelidského. To ale není všechno, nakažený, vyčerpaný se dostává do bitevního pole a sítě intrik mezi ziskuchtivými dřevobarony a zelenými aktivisty neštítícími se ničeho. A je tu ještě někdo – hrdina ve výslužbě, legendární plukovník S. I on ví, že čas neúprosně běží. Už brzy vyletí kůrovec! -- zdroj: legie.info --... celý text
Přidat komentář
Od jisté doby maj tyto příběhy sestupnou tendenci. Tohle mě moc nebavilo. Dobrý hlášky, to se musí uznat, ale nějak se do celkového obsahu nehodily.
Tenhle borůvkový koláč paní Šubrtové mě docela chutnal. Sem tam nějaký ten brouk, trochu napětí a dobrodružství. Paráda.
Realita alternatívneho sveta, v ktorom Veľká hospodárska kríza nikdy neskončila, Václav Klaus ako člen ilegálneho antiklimatického hnutia sedí vo väzení, ekologickí aktivisti už nepriväzujú na stromy seba ale svojich oponentov a rovno ich popravujú, vo svete prebieha hon na ekonómov. Netuším, čo je séria Agentúra JFK, tento príbeh som čítal ako samostatnú knihu, lebo ten ekologický koncept ma zaujal. Dej sa odohráva v Národnom parku Šumava, v Schwarzenbergovom panstve obnovenej rakúsko-uhorskej ríše, kde sa ocitne agent John, aby tu našiel liek na mor, ktorý sužuje ľudstvo v jeho svete. Ibaže, v lesoch tu žijú nebezpečné stvorenia postihnuté mutáciami kvôli rádioaktívnemu znečisteniu...
Bohužiaľ, nemal som pocit, že čítam napínavé sci-fi, ale skôr fantasy pre mládež do 14 rokov. Príbehom sa nesú logické nezmysli, akoby to autor písal v zhone. Noc tam je snáď 3x za deň, postavy sa často správajú absolútne neprirodzene, a ich charaktery sa vôbec nepodarilo vykresliť viac do hĺbky, všetci sú približne takí istí správaním sa, aj rečami. Nehovoriac o tom, že pseudovtipné rečičky tláchajú presne vtedy, keď sa očakáva nejaké vyvrcholenie napätia, čiže presný opak. Párkrát som pri ich rečiach musel knihu odstrčiť, pokrútiť hlavou a povedať si: „Panebože, to naozaj?!“ Nevyužitá je úloha druidov, ktorí mohli byť tajomnými magickými strážcami lesa, pred ktorými má každý rešpekt, ale autor z nich urobil akýchsi pobláznených starcov. Nie je vykreslený rozdiel medzi správaním sa ľudí z rôznych frakcií. A to mal byť. A veľký. Na obálke knihy vidíme lykožrúta, ktorý má asi tak 40 metrov. Je to nezmyselne prehnané, ja som si ich celý čas predstavoval o veľkosti do dvoch metrov, čím som si korigoval celú tú ujetosť. Potom sa to dá. Ale potenciál scenára nebol dosiahnutý ani zďaleka.
Nějak se mi zdá, že už to s agenturou a s JFK nemá skoro nic společného. Jako samostatný příběh je to však celkem čtivé.
Po Prochazkovom masakry, mam pocit ze pribeh JFK trosku upada. Zamboch naserviroval celkom dobry novy zaciatok, ale dalsie casti sa len tahaju. Avsak, tento diel ma celkom prekvapil. Mam rad knizky kde sa vyskytuje humor a v tomto pribehu vdaka novemu japonskemu priatelovi co JFK stretol je az, az.
JFK 30. Podivná směs obřích mutovaných kůrovců, dřevobaronů, ekodruidů, Šumavy a nesmí chybět kníže Schwarzenberg. Samozřejmě spící. Na můj vkus trochu moc halucinogenní zábava.
Od doby zániku naší bazální reality se Kovář potácí na hraně přežití.
Už to nejsou mise od Agentury Kovářů rovnováhy, ale jen pokusy žít.
John F. Kovář se ocitá na planetě, kde nemají problém používat vědu v ruku v ruce s magií. Je to paradoxní realita, kde na jedné straně posílají elity rakety na Měsíc a štěpí atom a na druhé straně stojí pověrčivý obyvatelé ctící vědmy a zaříkávačky. Sejdeme se tu i s pojmem, nebo spíše názvem druidů na Šumavě, kterým se zcela trefně říká Šumdruidové.
Pravda je taková, že i když je příběh opět plný smrti a smutku, vytvořil pan spisovatel pseudonym Holub, celkem zajímavý svět. Opět je tu spousty odkazů na naší politickou scénu, kulturu a osobnosti. Ale to je asi tak vše. Sice tu narazíte například na Klausovi separatisty, ale úplně v jiném podání. A nebo vám zase spící politik, kníže a atombaron nejednou připomene spící parlament. Některé důchodce zkrátka funkce nezbavíte.
Příběh je střeštěný, ale pan Holub se asi bál vytvořit něco podobného jako se povedlo Jiřímu W. Procházkovi v knize Podhoubí smrti a tak je zde humoru spíše jako šafránu a lásky jakbysmet. Ale za to je tu plno atombrouků, krovek, oživlých stromů a dalších mutantů. Navíc se zde dozvíte, že Krumlovská škola magie je ta nejlepší v císařství. Jejich velkým úspěchem je samotočící divadelní točna.
Malá ochutnávka:
….car Vladimír, náš bratr a spojenec, se dnes chystá na návštěvu Vídně. Za účasti Atomového knížete byl včera slavnostně spuštěn šestnáctý blok jaderné elektrárny Temelín. Arabské země nadále odmítají obnovit humanitární dodávky pro Evropu.
V Praze byl dopaden Václav K., významný člen zakázaného separatistického hnutí a autor knih o globálním ochlazování.......
Suma sumárum je to lehce nadprůměrný ponurý a temný příběh. Abych se přiznal, už se těším až (snad) se vrátí vše do starých kolejí. Od 27 knihy je to až moc o smrti a smutku. Dokonce jsem knihy začal prokládat jinými příběhy než je ten Kovářův. Kdybych četl jen JFK asi bych z toho měl noční můry. Musím se napít kůrovcovice, abych přežil.
Šumavskými hvozdy zní zvuky motorových pil, pod kořeny prastarých smrků se probouzí armáda hladových zmutovaných brouků a paní Šubrtová peče borůvkový koláč..........
Z příběhu jsem vybral šest slušných citátů a zašumdruidoval jsem je Holubovi do smrčiny.
CITÁT - I rozvod nebo stěhování je menší stres než návštěva jiné dimenze.
Na konci knihy je vložena povídka Kriminálník od Libora Machala.
Napsal jsem k ní samostatný komentář a přidal hodnocení.
Viz: kolonka Povídky.
Druhého JFK, kterého napsala žena (Naganty a vlčí máky) jsem vůbec nedočetl a doufal jsem, že už se mi to nestane. Až do této knihy to nebyl problém, nicméně zde jsem musel hodně zabojovat.
Jediná vada na kráse JFK série je, že na sebe jednotlivé díly více či méně navazují. Je v podstatě nutnost číst všechno, protože jinak vám snadno něco uteče. Bylo by to pozitivum, nebýt té strašné práce s některými díly, které člověku totálně pijou krev a které čte vysloveně s odporem.
Jedním z několika málo dílů v sérii je právě díl "Přežít!". Celé je to tak otravné, neuvěřitelné a odtažité (JFK je jakýsi gumový, příběh je umělý). Možná by to fungovalo, kdyby spolu s knížkou dostal člověk i halucinogeny, které při tvorbě požíval autor.
JFK vůbec nevadí, že se mění v (zřejmě) divočáka, po lese pobíhají zásahoví myslivci a všechny žerou lýkožrouti. Občas proloženo vkusnou veršovanou vložkou ("Hajný je lesa pán" WTF?).
Tak tohle bylo opravdu bizarní.
Mě se strašně líbilo to prostřední...příběh nic moc, ale to prostřední a ten background fakt super...
Nebylo to tak hrozné čtení. Místy nedomyšleno, nebo jsem nepochopil já. Johnovi se dělají blány mezi prsty a ke konci je z něj spíš nějaká šelma, než žába či mlok. Ale jinak to šlo.
Pro mě druhý nejhorší díl série, musel jsem se nutit do dočtení. Avšak povídka od Libora Machaly na konci byla perfektní.
Štítky knihy
Část díla
- Kriminálník 2013
Autorovy další knížky
2009 | Město přízraků |
2012 | Hry s příběhem: Ocel a krev |
2011 | Hry s příběhem: Zločin a trest |
2013 | Přežít |
2007 | Kaat |
Takové zvláštní, divné s dobrými hláškami a sem tam ujeté asi až moc. Takový JFK průměr.